Култура
Иван и Андрей ще правят игрален филм за Лили

На 24 април – рожденият ден на най-голямата звезда в историята на българската музика – беше даден старт на работата по пълнометражен игрален филм, посветен на живота на Лили Иванова. Проектът е съвместна продукция на Фондация „Лили Иванова“ и продуцентска компания „Междинна Станция“, а на официална церемония договора подписаха самата Лили Иванова, Иван Христов и Андрей Арнаудов.
Екипът на филма ще събере на едно място личности, създали едни от най-силните и емоционални съвременни български филми, в това число изпълнителният продуцент Васил Булянски и продуцентите Иван Христов и Андрей Арнаудов, които стоят зад успеха на „Гунди – Легенда за любовта“ и на много други стойностни културни и обществено важни начинания.
По сценария ще работи Емил Бонев, автор на „Гунди – Легенда за любовта“, а режисурата е поверена на Яна Титова – едно от най-разпознаваемите имена в новото българско кино („Доза щастие“, „Диада“). Оператор на продукцията ще бъде Мартин Балкански, познат със своя изключителен визуален почерк („Дяволското гърло“, „Порталът“, „Доза щастие“).
Филмът ще бъде заснет в епоха и се очаква да проследи всички ключови периоди от живота на Лили Иванова, включително съвременната ѝ безпрецедентна кариера. Първият снимачен ден ще бъде на 21.05.2025, но той ще бъде извънреден и единствен в тази календарна година, като ще постави фокус върху самата Лили Иванова.
Очаква се сценарият за филма да бъде финализиран до края на лятото и на тази база да бъде заключен бюджетът. Веднага след това ще започне кастинг за избора на главните роли във филма, като екипът предвижда в началото на 2026 да има избрана актриса за основната роля в „ЛИЛИ – Любовта е живот“ (работно заглавие на проекта).
„Този филм няма да бъде просто биография. Ще бъде човешки разказ за личността зад гласа – за цената на избора, за непоколебимата воля, за саможертвата и безкомпромисността, с които се гради една легенда. За нас това е чест, отговорност и вдъхновение – да съхраним образа на Лили Иванова с уважение и с любов.“, споделя Иван Христов.
Колаборацията е в резултат на директна покана от страна на Фондация „Лили Иванова“, учредена през 2023 г. с мисия да съхрани за бъдещите поколения културното наследство на най-емблематичната българска певица.
Кариерата ѝ обхваща над шест десетилетия, повече от 30 студийни албума и над 12 милиона продадени копия по целия свят. Тя все още е единственият български изпълнител имал самостоятелен концерт в митичната зала „Олимпия“ в Париж и е носител на отличия като „Орден Стара планина“, „Златна плоча“ от MIDEM в Кан и стотици други международни и български награди.
Очаква се филмът да излезе на екран през 2027 година.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Култура
Албена Раленкова бе отличена посмъртно с награда “Рицар на книгата“

Редакторката на детска литература Албена Раленкова бе отличена посмъртно с награда „Рицар на книгата“. Призовете бяха връчени на церемония в литературен клуб „Перото“ тази вечер. Наградата се присъжда на Раленкова като общественик с изключителен принос към българската книга и култура и бе приета от нейния син Иван. Като общественик с изключителен принос към българската книга и култура бе отличен още преподавателят и изследовател на читателските практики у нас Светлозар Желев.
„Този празник най-добре показва нашата мисия, а тя е да създаваме и да подкрепяме бъдещи поколения читатели. Защото без тях ние няма да бъдем“, каза по време на събитието Десислава Алексиева – председател на Управителния съвет на асоциация „Българска книга“, които са организатори на събитието по повод Международния ден на книгата и авторското право.
Ще си отиваме един по един, но ще останат историите и паметта за тези, които наистина са се превърнали в рицари на книгата, отбеляза министърът на туризма Мирослав Боршош, преди да връчи приза на Светлозар Желев. По думите му четящият човек е пътуващ човек. Той пътува във времена и на места, където никой друг не може да стигне. И най-добрият министър на туризма не може да го изпрати там, където могат да го изпратят книгите, добави Боршош.
„Вече две десетилетия отличието „Рицар на книгата“ насочва вниманието на обществото към хората, които със страст, професионализъм и отдаденост се грижат за каузата четене“, каза по време на церемонията заместник-министърът на културата Георги Султанов. Той връчи наградите в категорията „Журналист или медия“. Те бяха присъдени на предаването „България сутрин“ по телевизия „България он еър“, както и на Даниел Ненчев и Стефан Русинов.
Отличията в категорията „Учител или училище“ са за Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе, Частно средно училище „Българско школо“ и Павел Чепов. Награда „Рицар на книгата“ в категорията „Библиотекар или библиотека“ бе присъдена на детския отдел „Библиотечко“ към Регионална библиотека „Любен Каравелов“ в Русе. В рамките на церемонията бяха връчени и благодарствени грамоти на участниците в тазгодишното издание на „Походът на книгите“.
На събитието присъстваха още заместник-министърът на културата доц. Тодор Чобанов, председателят на Управителния съвет (УС) на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев, Искра Джанабетска – програмен директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и една от основателките на платформата „Книговище“, изпълнителният директор на фондация „Глобални библиотеки – България“ Спаска Тарандова, председателят на фондация „Детски книги“ Валентина Стоева и др.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Култура
“Съкровения“ на Великотърновският театър и Орлин Горанов тръгват на турне
Снимка Плакат: Организаторите
С новия музикален проект „Съкровения“ Великотърновският театър и Орлин Горанов тръгват на турне, съобщиха от пресцентъра на театъра. Оркестърът и солистите на Музикално драматичния театър „Константин Кисимов“ заедно с гост-звездата Орлин Горанов, под диригентството на Васил Вълчев ще гостуват на няколко сцени в страната.
Концертът „Съкровения“ беше представен за първи път пред публика в навечерието на празника на Велико Търново. През миналата седмица артистите поднесоха своя музикален поздрав към ценителите на изкуството в Габрово. В последните дни на април великотърновският театър ще гостува в Пазарджик, Димитровград и Стамболийски.
Репертоарът включва музикална мозайка от канцонети, филмова музика, оперетни фрагменти и български поп песни, а оркестрацията на много от тях е направена специално за концерта. В програмата са включени популярни произведения на Леонкавало, Лехар, Къртис, Гардел, Нино Рота, Ч. Биксио, Лучо Дела и други композитори. Сюита от филма „Кръстникът“, тангото „Por una cabeza“ от филма „Усещане за жена“ със солист на цигулка Мария Павлова ще бъдат част от изпълненията. В концерта участват Теодора Петрова, Миряна Калушкова, Гергана Стоянова и китайският тенор Цинг Фанг Хъ, който впечатли великотърновската публика с ролята си в оперетата „Страната на усмивките“. Орлин Горанов ще представи както световни хитове като “Parla piu piano”, “Mamma” и “Mattinata”, така и златни песни от своя репертоар. Водещ на концерта е актьорът Цветелин Илчев.
„Съкровения“ е третият съвместен проект на великотърновския театър с Орлин Горанов. Първите два – „Отражения“ и „Дихание“, се радваха на огромен интерес от страна на публиката в цялата страна. Общо 34 са изнесените концерти „Отражения“ и 58 – на „Дихание“, посочиха от театъра. През последните три години двете концертни програми са завладели публиката в над 35 града в цялата страна.
Източник: Offnews.bg
Култура
Време за четене: Днес е Световен ден на книгата
Снимка Архив
23 април е обявен от ЮНЕСКО за Световен ден на книгата и авторското право през 1995 г.
За световната литература 23 април e символична дата. На този ден са починали двама от най-гениалните писатели в света – Сервантес и Шекспир. Това е датата на раждането или смъртта и на други изтъкнати автори като Морис Дрюон, Владимир Набоков и Мануел Валехо.
Световният ден на книгата и авторското право е празник за насърчаване на удоволствието от книгите и четенето.
Всяка година на 23 април в цял свят се провеждат тържества, за да се признае значението на книгите – връзка между миналото и бъдещето, мост между поколенията и между културите. По този повод ЮНЕСКО и международните организации, представляващи трите основни сектора на книжната индустрия – издатели, книготърговци и библиотеки, избират Световната столица на книгата за една година.
Източник: Offnews.bg
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Икономикапреди 7 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Святпреди 1 седмица
МТИ: Сътрудничеството в Централна Европа може да бъде гаранция за промяна в Европейския съюз, заяви унгарският министър на европейските въпроси
-
Спортпреди 6 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Икономикапреди 1 седмица
Свиневъдният бранш отчете положителен темп на развитие по време на международен форум по актуални теми в сектора