Икономика
Италианският кредитор „Медиобанка“ отправи оферта за 6,3 милиарда евро за придобиване на „Банка Дженерали“

Италианската банка „Медиобанка“ (Mediobanca) обяви днес оферта за 6,3 милиарда евро за придобиване на „Банка Дженерали“ (Banca Generali), частна банка под контрола на „Асикурациони дженерали“ (Assicurazioni Generali), като планира да използва за плащането акциите си в застрахователното дружество, предаде Ройтерс.
Този ход идва в момент, когато „Медиобанка“ се опитва да отхвърли враждебна оферта от „Монте дей Паски ди Сиена“ (Monte dei Paschi di Siena), заради която „Медиобанка“ трябва да поиска одобрение от акционерите за придобиването на „Банка Дженерали“. Това се очаква да стане на 16 юни.
„Медиобанка“ е най-големият инвеститор в „Асикурациони дженерали“, от която си осигурява над една трета от приходите. Делът на банката от 13 на сто се оценява на около 6,5 милиарда евро по текущи пазарни цени.
Миналата седмица „Медиобанка“ постигна победа срещу два разбунтували се инвеститори, които отдавна се противопоставят на главните изпълнителни директори както на „Медиобанка“, така и на „Дженерали“ и сега подкрепят офертата на „Монте дей Паски ди Сиена“.
Офертата за размяна се изразява в сделка за цена на стойност от 54,17 евро на акция, което е с 11 на сто над последната цена на книжата на „Банка Дженерали“ в края на миналата седмица.
Сделката има за цел да слее „Банка Дженерали“ с отдела за управление на богатствата на „Медиобанка груп“, съобщи компанията.
Очаква се офертата за размяна на акции да бъде финализирана до края на октомври 2025 г., се посочва в комюникето на „Медиобанка“.
Враждебните оферти за придобиване, които обикновено са рядко явление в сферата на финансите, заливат италианския банков сектор, който се готви за спад на приходите след рекордни постъпления през последните години, тъй като лихвените проценти намаляват.
Източник: БТА
Икономика
Изкуственият интелект може да помогне за преодоляване на дефицита между нуждите на бизнеса и човешките ограничения, според „Майкрософт“

Организациите трябва да се възползват от потенциала на изкуствения интелект (ИИ), за да преодолеят нарастващия дефицит между бизнес нуждите и човешките ограничения. Това пише в петият годишен Доклад на „Майкрософт“ (Microsoft) за тенденциите на пазара на труда (Microsoft Work Trend Index), информират от софтуерната компания.
Докладът, изготвен в партньорство с „ЛинктИн“ (LinkedIn) и озаглавен „2025: Годината, в която се ражда компанията-лидер“, анализира мненията на 31 000 професионалисти от 31 държави, както и трилиони агрегирани сигнали от имейли, срещи и чатове в Microsoft 365, посочват от „Майкрософт“.
Все повече ръководители залагат на дигиталния труд за повишаване на капацитета на работната сила, като 82 на сто от тях планират да прилагат решения, базирани на изкуствен интелект, в следващите 12 до 18 месеца. В същото време 53 на сто от директорите смятат, че продуктивността трябва да се подобри, но 80 на сто от служителите и мениджърите споделят, че нямат достатъчно време и енергия, за да отговорят на нарастващите очаквания. Прекъсванията на работното място остават сериозен проблем – служителите често се разсейват от имейли, срещи и чатове, което затруднява фокусирането и постигането на значими резултати, отчитат авторите на проучването.
Експертите на компанията подчертават, че бизнесите преминават от традиционните йерархични структури към по-динамични, ориентирани към резултатите модели на работа, в които екипи от хора и ИИ агенти работят заедно за постигане на мащабни резултати. Тази тенденция е видима – 46 на сто от лидерите посочват, че организациите им вече напълно автоматизират работни процеси с помощта на ИИ агенти, особено в области като обслужване на клиенти, маркетинг и продуктово развитие.
Докладът акцентира и върху нарастващата роля на служителите като ръководители на ИИ агенти – хора, които изграждат, възлагат задачи и управляват ИИ инструменти, за да повишат собствената си продуктивност. Очаква се в рамките на пет години екипите редовно да обучават и управляват ИИ агенти като част от ежедневните си задължения. Въпреки това съществува значителна пропаст в усвояването на ИИ – 67 на сто от ръководителите са запознати с работата на ИИ агенти, докато при служителите този дял е едва 40 на сто. Освен това 79 на сто от ръководителите вярват, че ИИ ще ускори кариерното им развитие, но само 67 на сто от служителите споделят този оптимизъм. Това подчертава спешната необходимост от обучение и повишаване на квалификацията в сферата на ИИ, смятат от „Майкрософт“.
Източник: БТА
Икономика
„Лидл“ инвестира допълнително във Великобритания, за да разшири присъствието си

„Лидл“ (Lidl) разкри плановете си да инвестира 500 милиона британски лири (665 милиона долара) във Великобритания, тъй като веригата супермаркети планира да ускори разширяването на присъствието си на британския пазар, предаде ДПА.
Очаква се германската верига да отвори повече от 40 нови магазина през текущата финансова година.
Шефовете на „Лидл Великобритания“ заявиха, че последните реформи на британското правителство помагат за „премахване на бариерите пред развитието“ и подкрепят амбициите на компанията за растеж.
Търговецът на дребно, който има повече от 980 магазина и 14 дистрибуторски центъра в Англия, Шотландия и Уелс, публикува днес и дълъг списък с локации за нови магазини.
Търговската верига съобщи, че обмисля стотици потенциални локации за нови магазини, включително главни улици, ритейл паркове и многофункционални обекти в центъра на градовете.
Плановете за инвестиции и откриване на магазини свидетелстват за ускорения растеж на марката, след като през предходната финансова година бяха отворени 23 магазина в страната.
„Лидл“ в момента е най-бързо развиващата се верига супермаркети във Великобритания, според източници от бранша.
Данни на „Кантар“ (Kantar), публикувани по-рано този месец, показваха, че продажбите на „Лидл“ са се увеличили с 9,1 на сто през 12-те седмици до 24 март.
Благодарение на това „Лидл“ има дял от 7,8 на сто на пазара на хранителни стоки във Великобритания и е напът да изпревари „Морисънс“ (Morrisons), която в момента е петата по големина верига супермаркети във Великобритания.
Източник: БТА
Икономика
До 30 април може да се купят годишни винетки на старите цени, припомнят от АПИ

До 30 април включително може да се купят винетки за превозните средства до 3,5 тона на настоящите цени. От 1 май 2025 г. се променят цените им и годишната винетка ще струва 97 лв., тримесечната – 54 лв., месечната – 30 лв., седмичната – 15 лв., а уикенд винетката – 10 лв., съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
От АПИ припомнят, че системата за онлайн продажба дава възможност винетката да бъде купена до 30 календарни дни преди датата на нейната активация. Така, ако шофьор планира пътуване в края на месец май, но дни преди това изтича валидността на годишната му винетка, той може в следващите дни да купи винетка с начална дата например 29 или 30 май и да плати по-ниската цена от 87 лв.
Всеки шофьор може да провери валидността на винетката на управлявания от него автомобил на интернет страницата www.bgtoll.bg от бутон „Проверка на винетка“. След въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, може да се установи крайният срок на електронната винетка, независимо откъде е купена – от обекти на Агенция „Пътна инфраструктура“ или в търговската мрежа на партньорите на АПИ. Статусът може да е „активен“, „с изтекъл срок“ или „неизползван“ в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.
Националното тол управление апелира потребителите при купуване на винетка да използват страницата www.bgtoll.bg или мобилното приложение, както и останалите канали за продажба на АПИ – на гише срещу плащане в брой или чрез терминал за самотаксуване – с карта. Гишета са разположени на основните гранични контролно-пропускателни пунктове, както и в 27-те областни пътни управления в цялата страна. Терминалите за самотаксуване са 464. Винетки могат да бъдат купени и от партньорската мрежа на Агенция „Пътна инфраструктура“.
В случай че потребителите изберат да платят по банков път с платежно нареждане по действащите до края на месеца цени, заявката и плащането трябва да бъдат извършени до 28 април включително, за да може да бъде обработено до 1 май.
При купуването на винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация, преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил.
Вписването на символите от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, но да съответства на символите в самия регистрационен номер. При изписването на номера се въвеждат само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. За цифра от номера трябва да се изпише 0 (нула), а за буква „О“. В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат.
БТА припомня, че по данни на АПИ от началото на годината до 21 април са продадени 1 875 176 броя електронни винетки. Приходите от тях са 101 730 971 лв. Най-предпочитани са годишните – 1 020 489 броя, следвани от седмичните – 559 478 броя. Купени са и 155 070 броя уикенд винетки, 116 528 броя месечни и 23 611 броя тримесечни.
Източник: БТА
-
Святпреди 6 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 7 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Бизнеспреди 3 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Българияпреди 1 седмица
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Святпреди 1 седмица
Президентът на Франция Макрон пристигна в отвъдморския департамент Майот