Свържете се с нас

Общество

Искате да учите журналистика в УНСС? Разкажете историята, която си заслужава

УНСС

УНСС.

За поредна година катедра „Медии и обществени комуникации“ – УНСС организира Национално състезание за творчески разработки по журналистика. Темата вече традиционно е „Историята, която заслужава да бъде разказана“.

Темите могат да бъдат в различен формат – текст, видео, фото и дори подкаст в зависимост от творческите предпочитания на кандидатите. 

На отличените дванадесетокласници ще бъде призната оценка отличен (6.00) от писмен изпит за прием в специалности „Медии и журналистика“ и „Медия икономика“.

Срокът за изпращане на материалите на имейл [email protected] е до 15 април 2025 г. Повече информация за конкурса можете да откриете на ТУК.

Право на участие в конкурса имат само завършващите през учебната 2024/2025 г.

Катедра „Медии и обществени комуникации“ в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) обучава студенти в бакалавърски програми по „Медии и журналистика“ и „Медия икономика“, магистърски програми по „Връзки с обществеността“ и „Мултимедийна журналистика“ и „Спортна журналистика“, както и в докторска степен.

От 2022 г. катедрата придоби статус на катедра на ЮНЕСКО „Медийна и информационна грамотност и културни политики за устойчиво развитие“.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Общество

Тол камерите ще следят за скоростта по пътищата

Считано от днес се слага край на информационната феодализация на отделните ведомства – системите на НАП, „Митници“, Гранична полиция, ТОЛ-управлението и АПИ ще бъдат свързани и единни, за да се споделя информация. До средата на годината със средствата на ТОЛ-системата ще бъде въведен и контрол на скоростта.

Това обяви министър-председателят Росен Желязков след края на свиканото от него съвещание на тема пътна безопасност.

Премиерът съобщи, че в сряда ще да бъде обсъден резултатът от двумесечната работа на междуведомствена работна група, която е изготвила доклад с набелязани 36 критични точки по пътищата и комплексни мерки за тяхното обезопасяване. Докладът съдържа също конкретни отговорници, срокове и ресурси. Желязков акцентира върху значението на гражданския контрол като допълнителна гаранция за изпълнението.

Нашата цел е да се постигне 20 % намаление на загиналите по пътя и 20% намаление на травматизма по пътищата, посочи вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. Той представи част от мерките, разработени от междуведомствената група, сред които:

едновременно установяване, наказване и връчване на наказателното постановление на нарушителите;

повишаване на контрола при превоза на деца и ученици;

възможност да бъдат използвани данните от всички автоматизирани системи за наблюдение и измерване на общините, държавни органи и институции;

законодателни промени, с които да се създаде орган, разследващ тежките автотранспортни произшествия по примера на разследването на тежките произшествия в железопътния, авиационния и в морския транспорт.

Предвижда се също така още по-ясното насочване на средства от Фонда за безопасност на движението по пътищата единствено и само за повишаване безопасността на движението по пътя, посочи още Караджов.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов заяви, че в края на месец юни ще има отворен лот на АМ „Хемус“ и ще има проходимост на участъка Ботевград-Мездра, който ще пренесе почти изцяло тежкотоварния трафик в нормалното му направление. „Може би трябва всеки да си посипе главата с пепел последните четири години, защото няма обективна причина за спирането на строителството на Хемус. Няма незаконно строителство констатирано. Всички тези актове, които са издадени, са паднали в съда. Сега в момента целият проект е рестартиран“, заяви Иванов.

По думите му занапред АПИ ще прави ежемесечни отчети за предприетите действия по сигнали от институции и граждани. Всички пропуски ще бъдат безкомпромисно санкционирани, категоричен беше Иванов.

Министърът на правосъдието Георги Георгиев изтъкна, че тече общественото обсъждане на законопроекта, с който се решава един от основните проблеми в областта на българското правораздаване – бавното правосъдие. „Това, което казаха родителите, е, че първата трагедия е загубата на децата им. Втората трагедия е сблъсъкът с неработещата и бавно работещата система. На това ние можем и трябва да сложим край“, заяви Георгиев.

Министърът отбеляза, че законопроектът предвижда мерки за затягане на контрола по отношение на вещите лица, чиито експертизи имат определящо значение за изхода на делото. Ще има възможности съдиите по-лесно да разпитват вещите лица, включително чрез видеоконферентна връзка, така че да могат да поемат повече ангажименти. Въвеждане на изпити, на задължително обучение от страна на държавата – също е част от дължимата грижа, която предлагаме с този законопроект, добави министър Георгиев. Той акцентира и върху законопроекта за камерите, който дава възможност хилядите общински камери в цялата страна да бъдат използвани за санкциониране на нарушителите – така, както се прави в цял свят.

От страна на МВР също са внесени законодателни инициативи в парламента, които биха могли да подобрят ситуацията с пътно-транспортния травматизъм. Сред предложенията е намаляване на скоростта на магистрала на 130 км в час. Предвижда се също завишаване на контрола с целия наличен полицейски състав от страна на Главна дирекция „Национална полиция“, както и от страна на Главна дирекция „Жандармерия“ и Главна дирекция „Гранична полиция“, които вече имат правомощия и ангажимент по Закона за движение по пътищата да връчват наказателни постановления на хора, които преминават държавната граница.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Национална мрежа за децата за запазване на възможността родители да извиняват отсъствия 15 дни годишно

Национална мрежа за децата публикува отворено писмо до Министерството на образованието и науката (МОН) за запазване на възможността родители да извиняват отсъствия от училище в рамките на 15 дни годишно.

Повод са предложенията за намаляване или премахване на възможността родители да извиняват до 15 учебни дни отсъствия на децата от училище в случай на кратки заболявания и неотложни семейни ангажименти, както е регламентирано в чл. 62, ал. 3 от Наредбата за приобщаващо образование. Предложение за ограничаване на това право на родителите и децата постъпи от синдикат „Образование“ по време на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество, уточнява се в писмото. 

Възможността родителите да заявяват отсъствия от училище на децата си беше обнародвана в Държавен вестник на 19 март 2024 г. Според съответното изменение, „до 15 учебни дни в една учебна година, с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж“ се признават като уважителни отсъствия от училище.

Ето какво пише в отвореното писмо: 

„Настояването за отпадането му буди недоумение и тревога. Припомняме, че през есента на 2023 г. редица граждански организации и хиляди родители, учители и експерти настояха да се даде право на родителите да извиняват отсъствията на децата си в случай на заболяване, каквато е практиката в повечето европейски държави. Искането им беше подкрепено от широк кръг заинтересовани страни, в т.ч. Българската педиатрична асоциация и институцията на Омбудсмана. След множество анализи, консултации и дебати беше взето решението да се разрешат до 15 дни отсъствие годишно със заявление от родител, включващи както краткотрайни заболявания, така и важни семейни ангажименти.

Малко повече от година след приемане на решението няма никакви основания да се съмняваме в неговата целесъобразност. Няма данни тази мярка да води до драматично повишаване на общия брой уважителни отсъствия, да възпрепятства учебния процес и да влошава усвояването на знания и умения от учениците. Точно обратното: тя беше приета като разумна възможност и малка стъпка в посока укрепване на връзката и доверието между ученици, учители и родители.

Остават в сила и причините за въвеждането ѝ, както следва:

Освобождаване времето на лекарите от занимания с административни процедури, каквото е издаването на медицинска бележка за отсъствие от училище поради леки здравословни неразположения на децата, неизискващи лекарска намеса;
Повишаване на доверието и комуникацията между училището и родители като отговорни и пълноправни участници в процеса на образование на техните деца;
Намаляване на риска от разпространение на инфекции вследствие допускането в училище на деца с леко протичащи инфекциозни заболявания, неизискващи лекарска намеса, поради невъзможност да бъдат заведени на лекар само заради извинителна бележка;
Спестяване на време в чакане пред лекарски кабинети на родителите и децата, като за първите това създава риск от пропускане на работни ангажименти и прилежащите икономически загуби, а за децата е свързано с риск от допълнително влошаване или ненужна загуба на още един учебен ден след подобряване на състоянието;
Възможност децата да се възстановят много по-бързо, отколкото ако посещават училище до напредване на заболяването; да наваксат по-бързо пропуснатия материал у дома, вместо да губят време пред лекарски кабинети; да градят както умения за грижа за себе си, така и фундаментално разбиране за личната си отговорност в процеса на учене.
Още веднъж подчертаваме, че в много държави от ЕС, в САЩ, Канада, Австралия и др. отсъствията по здравословни причини се извиняват със съобщение от родител, а медицинска бележка се изисква само в редки случаи. Успоредно с това съществува и възможност за освобождаване от училище в случай на важни и неотложни семейни ангажименти. В изброените държави се работи задълбочено върху проблема с неоснователните отсъствия и риска от отпадане, но това не се транслира в недоверие към родителите да преценяват сами състоянието на децата си.

Считаме за неоснователно опасението, че подобна практика увеличава риска от отпадане от училище. Потвърждението на родителите, че детето отсъства по тяхна преценка, е знак за обратното – продължаваща, регулярна и основана на доверие комуникация между родителите и училището, което е ключова стъпка за превенция на отпадането.

Намираме исканията за отпадането на тази мярка за неоснователни, неаргументирани и изместващи вниманието от по-важни теми като ясно дефиниране на целите на средното образование, промяната в учебните програми, повишаването на качеството на образованието и подкрепата на всички участници в процеса – учителите, директорите, учениците и родителите.“

Позицията е на Национална мрежа за децата и е подкрепена от следните организации и частни лица:

Фондация „Карин дом“ – Варна
Българска педиатрична асоциация
Фондация „Заедно в час“
Фондация „Конкордия“ – България
Фондация „За нашите деца“
Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве
Български хелзинкски комитет
Сдружение „Дете и пространство“
Фондация „Бъдеще“ – Ракитово
СНЦ Организация на българските скаути
Фондация „ПартньориБългария“
Фондация „Сийдър“
Клуб на нестопанските организации – Търговище
Сдружение „Един процент промяна“
Сдружение „Помощ за Украйна“
Фондация „Агапедия“ – България
Фондация „Докова и Доков“
Сдружение „Безопасни детски площадки“
Фондация „Надежда за малките“
Народно читалище „Бъдеще сега 2006“
Фондация Rise Bulgaria
Фондация „Сингъл степ“
Сдружение „Инициатива за развитие – Кърджали решава“
Фондация „Нашите недоносени деца“
Фондация „За доброто“
Фондация „Детски книги“
Сдружение „Спина бифида и хидроцефалия“
Сдружение „ЕЛА“
Център за социални услуги в общността „Нашата къща“
Сдружение „Виа Хуманика“
Алианс на българските акушерки
Фондация „Живот със синдром на Даун“
Фондация „Здраве и социално развитие“
Сдружение „Хаячи“
Фондация „Радост за нашите деца“
Сдружение „Ларго“
Сдружение „Усмивка“
Фондация „Жулевия дом“
Център за междуетнически диалог и толерантност Амалипе
Театрално-социална формация „Театър Цвете“
Ромска фондация „Искра“
Фонд за превенция на престъпността „ИГА“
Фондация „Дечица“
Женско дружество „Екатерина Каравелова“
Фондация за регионално развитие „Рома“
Сдружение ИМКА Габрово
Сдружение „Съучастие“
Дворецът на децата – Русе
Сдружение „Институт за прогресивно образование“
Фондация „За децата с церебрална парализа“
Фондация „Код Участие“
Сдружение „Ре-Акт“
Сдружение „Съвет на жените-бежанки в България“
Фондация „Едно сърце“
Сдружение „Жанета“
Сдружение „Гаврош“
Сдружение „Академика – 245“
Асоциация “Родители”
Ирина Манушева
Илко Йорданов

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Остават само 10 дни до края на конкурса Web Report

Ако сте от онези автори и журналисти, които ежедневно доставят истината на своята аудитория, проверяват с достоверни източници информацията си и не подвеждат злоумишлено, тази статия е за вас.

Имате 10 дни, за да изпратите своите материали – разследвания, репортажи, интервюта, коментари и анализи, очерк-портрети, фоторепортажи, видеорепортажи и подкасти, в конкурса Web Report.

Dir.bg го организира за осма поредна година с основната цел да разкаже и награди качествената, почтена и отговорна журналистика у нас.

Във време на инфодемия, дезинформация и фалшиви новини, е важно да се отсее чистата, обективна журналистика, която не спира да полага усилия да търси истината.

Търсят се онези журналисти и автори, които пишат с перо и сърце, не обслужват лични, корпоративни или политически интереси и правят разлика между новина и коментар. Авторите, които търсят фактите и гледните точки към едно събитие и и ги доставят без пропаганда.

Ако сте сред тях, независимо дали работите за малки или големи медии, творите в собствен подкаст или пишете за блог, изпратете материалите си до 18 април.

Изискванията са:

  • Да е публикуван в периода: 07.02.2024 г. – 18.04.2025 г.
  • Да е публикуван на страниците на уебсайт, личен блог/влог или в официален профил на кандидата в социалните мрежи.
  • Да не е участвал в предишното издание на конкурса.
  • Да бъде оригинален авторски материал.
  • Да бъде написан на български език, правилно, според езиковите правила на българския език.
  • Да цитира коректно и достоверно информационни източници, факти, препратки, като указва кои са те.

И тъй като се говори за обективност, журито е подбрано така, че да се заличат всички възможности за субективност. В него са включени доказани професионалисти в сферата на комуникациите:

Георги Любенов от „Денят започна с Георги Любенов по БНТ, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, водещият на „120 минути“ по bTV Светослав Иванов, Методи Владимиров – водещ и изпълнителен продуцент „Новини“ в NOVA, Ивайло Станчев – главен редактор на „Капитал“, журналистът и писател Анна Заркова, журналистът и основател на кампанията „Будител на годината“ Ива Дойчинова, главният редактор на Dir.bg Никола Костадинов, журналистът и сценарист Ваня Николова, главният редактор на OFFNews.bg Владимир Йончев, председателят на Българската асоциация на спортните журналисти Найден Тодоров, отговорният редактор на „Мениджър Нюз“ Ирина Велева, Евгени Димитров – основател на агенция „Булфото“, Илияна Захариева – директор „Корпоративни комуникации“ в А1 и Александър Попов – главен редактор на Dnes.bg.

Web Report се организира с официалната подкрепа на Съюза на българските журналисти.

Партньори на проекта са: А1 и Dundee Precious Metals.

Медийни партньори са БТА, БНТ, БНР, bTV Media Group, NOVA Broadcasting Group, Bulgaria ON AIR, Investor Media Group, Darik.bg и Дарик Радио, OFFNews.bg, списание „Мениджър“, 3eNews, телевизия ММ и агенция „БулФото„.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 57 минути

Тръмп подписа указ за насърчаване на използването на въглища в САЩ

Святпреди един час

66 станаха жертвите на рухналия покрив на нощен клуб в Доминиканската република

Балканипреди един час

Износът на Турция в областта на отбраната и космическите технологии е нараснал с близо 150 процента

Святпреди един час

Рамзан Кадиров: Украинец е ръководил нападение срещу полицаи в чеченски град

Святпреди 2 часа

Мъж от Флорида беше екзекутиран за убийството на служителка на „Маями Хералд“

Святпреди 2 часа

Лавров: Германия ще „натрупа дългове“, за да изпълни план за превъоръжаване на стойност 800 млрд. евро

Святпреди 2 часа

Администрацията на Тръмп възстановява някои прекратени програми за чуждестранна помощ

Святпреди 2 часа

Северна Корея заяви, че статутът ѝ на държава с ядрен арсенал не може да бъде променен

Святпреди 3 часа

Тръмп твърди, че САЩ получават по 2 млрд. долара на ден от митата

Святпреди 3 часа

„Хизбула“ е готова да обсъжда оръжията си, ако Израел се изтегли от Ливан

Спортпреди 3 часа

Българският национал Илия Груев игра цял мач за Лийдс при победа над Мидълзбро

Святпреди 3 часа

Съдия отмени ограниченията на Белия дом за Асошиейтедс прес

Икономикапреди 4 дни

Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие

Икономикапреди 4 дни

Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата

Спортпреди 4 дни

Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин

Икономикапреди 4 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 3 дни

Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 4 дни

Втора заповед за проверка на пътищата издаде министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 4 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош присъства на откриването на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 3 дни

Компанията „Спейс Екс“ на Илон Мъск получава договор за 5,9 млрд. долара от правителството на САЩ

Икономикапреди 3 дни

Пчеларите от региона на Кюстендил отчитат висока смъртност в пчелините си, настъпила през зимата

Обществопреди 4 дни

Да крадеш от хора с увреждания: Разследване на Любомир Жечев “хвана“ злоупотреби за над 1 млн. евро

Бизнеспреди 5 дни

Дарителството в Полша: Концерти за 1 млрд. лв.

Обществопреди 3 дни

13 000 сигнала за лоши пътища са подадени от МВР за година

Новини