Свържете се с нас

Политика

Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров

Ако не можете да карате с 200 км, ако питате дали може преди сряда или след петък, отговорът е един и същ, обясни бившият премиер

Филип Димитров

Снимка БГНЕС/архив

И Филип Домитров обяви искането за референдум за противоконституционно

Искането на президента Румен Радев за референдум за приемането на еврото няма предмет. Няма какво да се пита – въпросът как, кога и при какви условия се влиза в еврозоната е решен с ратифицирането на договора за членство на България в ЕС.

Това заяви бившият конституционен съдия и бивш премиер Филип Димитров пред БНТ. 

„Действията, които са свързани с приемането на еврото, са вече извършени. Очакваме последната стъпка, която е конвергентният доклад. След него вече сме на пистата, затова няма какво да се пита“, обясни той. 

„Ако вие не можете да карате с 200 км/ч по магистралата, независимо дали питате „мога ли да карам“ или „не мога ли да карам с 200 км“, ефектът е същият. Точно така, както и ако питате дали това се отнася за преди сряда или за след петък, във всички случаи отговорът е един и същ – вие не можете да карате с 200 км“, даде пример Филип Димитров. 

Когато се оценява нашата готовност, то е с оглед и на това дали държавата наистина иска да влезе в еврозоната. И когато се създава шум, това разклаща позицията на България. Надявам се влиянието на това върху конвергентния доклад да бъде като малка дупка по пътя и да бъде преодоляно, допълни Филип Димитров

Източник: Offnews.bg

Политика

Петкова от Брюксел: Евроинституциите потвърдиха, че ще се следва графикът за конвергентните доклади за България

Теменужка Петкова

Снимка БГНЕС

Министърът на финансите Теменужка Петкова

Европейските институции са потвърдили, че България следва предварително определения график по подготовката за приемането на еврото, обяви от Брюксел финансовият министър Теменужка Петкова.

Така тя опроверга разпространената информация късно снощи, че еврокомисията е предупредила, че може да спре България за еврозоната заради възможното забавяне по процеса, свързано с поискания от президента Румен Радев референдум.

„България върви уверено към членство в еврозоната от 1 януари 2026 г. Вчера предоставих последна информация за работата на правителството в последния месец и последните развития по темата в нашата страна. Уведомих европейските ни партньори, че членството ни от началото на 2026 г. остава ключове приоритет за страната ни. Въпреки опитите на президента да отклони страната ни от нашите ключови приоритети, а именно членство в еврозоната, правителството и аз, като финансов министър, продължаваме своята активна работа за това България да заеме своето достойно място“, каза Петкова.

По думите ѝ в рамките на ежемесечните срещи с европейските институции, които се провеждат, темата, която се обсъжда, е за напредъка на България за приемането на еврото.

Теменужка Петкова заключи, че държавата ни върви уверено към членство в еврозоната от началото на следващата година.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Политика

Брюксел не е предупреждавал, че може да ни спре за еврозоната

Министърът на образованието Красимир Вълчев отрече спекулациите, че Брюксел е предупредил страната ни, че може да спре процедурата за приемането на еврото у нас заради предложението на президента за референдум за еврото.

Това коментира в сутрешния блок на БНТ министърът на образованието Красимир Вълчев по повод спекулации, които излязоха в медиите в понеделник.

Предстои днес председателят на Народното събрание Наталия Киселова да вземе решение дали ще насрочи за разглеждане предложението за референдум.

„Всяко общество е разделено. Не мисля, че имаме толкова разделения по темата за религията и добродетелите. За еврото имаме, защото всяка една промяна води до отрицателни реакции. Ние сме направили нашия цивилизационен избор – част сме от ЕС, имаме широка подкрепа за това. Ще ви припомня, че при влизането в ЕС покупателната способност беше около 30% от средноевропейската, а сега е 64%. Макар и бавно, подобряваме икономическото си състояние, ставаме все по-пълноправен член на ЕС“, коментира министър Вълчев.

Той коментира и актуалната тема за въвеждането на предмет „Религия и добродетели“. 

„Мисля, че всички искат да живеем в едно по-проспериращо и хармонично общество. Децата ни да живеят в едно по-проспериращо и хармонично общество. Затова разчитаме на образованието и учителите. По-проспериращо общество ще имаме, ако имаме по-добра икономика и хора, които са по-добре подготвени… По-хармонично общество ще имаме, ако направим децата по-добри хора, ако има повече хармонични и обществени отношения. Това е причината ние да предлагаме този предмет“, заяви просветният министър. Той подчерта и че има нужда от подсилване на възпитателната функция на образователната система.

Образователният министър отново повтори, че това не е предмет за задължително изучаване на религия, а час, който ще бъде по възпитание и добродетели.

По думите му в Япония също са стартирали такъв предмет в отговор на тревожните обществени процеси сред младежите.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Политика

КНСБ за еврозоната: Крайният ефект ще е повишение на доходите

В нея се посочва, че Крайният ефект от влизането на страната ни в еврозоната ще е повишение на доходите на българските граждани, достойни възнаграждения и по-щастливо бъдеще, посочва КНСБ в специална позиция във връзка с членството на България в eврозоната.

Синдикатите посочват още, че всеки, който се опитва на финала на многогодишни усилия да възпрепятства приемането на единната европейска валута, има други цели и интереси, а не тези на работещите.

От КНСБ припомнят дългогодишната си позиция в подкрепа за въвеждането на единната европейска валута възможно най-бързо.

В позицията се подчертава, че България е част от Банковия съюз на Европейския съюз от 5 години. Че валутният борд пази финансовата стабилност на страната ни през последните 27 години, но в същото време ограничава потенциала на българската икономика, забавяйки реалната конвергенция на доходите.

От КНСБ изтъкват редица аргументи за присъединяване към еврозоната. Сред тях е този, че еврозоната стимулира икономическото развитие, водейки до ръст на производството и търговските обороти, резултат от което са по-високи заплати и по-високо вътрешно търсене.

И още – че еврозоната води до по-бърза конвергенция на доходите на работещите спрямо средноевропейските и че тази теза е потвърдена от вече присъединили се страни-членки на ЕС към Икономическия и паричен съюз, като това се отнася в особена степен за Литва, Латвия и Естония, които имат сходна икономическа и парична система като нашата.

При тях се наблюдават ръстове на заплатите от 80 до 120% в рамките на 6-7 години след присъединяването.

В позицията се подчертава, че „КНСБ няма да допусне популизъм и политически сметки да засегнат благосъстоянието, икономическата и социална сигурност на българските работници“.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 12 минути

Огнеборци гасиха пожар на площадка за съхранение на дървен материал край Русе

Обществопреди 15 минути

Април е вторият най-топъл в света – още един месец над допустимите 1,5°C

Спортпреди 15 минути

Президентът на БФХГ Илиана Раева иска да се отнеме българския паспорт на гимнастичката Елвира Краснобаева

Балканипреди 16 минути

Бъдещето на Сърбия е в ЕС, топката е във вашето поле, заяви председателят на Европейския съвет Антонио Коща

Святпреди 18 минути

Френска агенция за развитие ще инвестира в управляваната от Мароко Западна Сахара

Спортпреди 19 минути

Родриго, Винисиус и Лукас Васкес няма да играят за Реал Мадрид в предстоящия мач с Майорка, първият е пред напускане на клуба

Българияпреди 20 минути

Изрядни данъкоплатци ще получат 40 предметни награди от Община Търговище

Българияпреди 20 минути

В Карлово приключи ремонтът на улица „Меден дол“, понесла щети от наводнението през 2022 г.

Икономикапреди 21 минути

С 20,7 на сто расте размерът на кредитите, а с 11,4 на сто на депозитите на домакинствата в края на март на годишна база, по данни на БНБ

Спортпреди 22 минути

Байерн Мюнхен е близо до финализирането на трансфера на защитника Йонатан Та

Икономикапреди 24 минути

„Хонда“ очаква спад от 70 на сто на нетната печалба през финансовата 2025 г. на фона на опасенията за митата

Спортпреди 26 минути

Спечелването на лотарията за драфта в НБА ще донесе прогнозна печалба на Далас Маверикс между половин и един милиард долара

Балканипреди 5 дни

АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган

Балканипреди 5 дни

Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната

Святпреди 5 дни

Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана

Балканипреди 5 дни

Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета

Спортпреди 5 дни

Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“

Икономикапреди 3 дни

Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева

Балканипреди 5 дни

Конституционният съд на Румъния да може да анулира избори само въз основа на добре обоснована жалба, предвижда законопроект

Святпреди 5 дни

Рубио призова Индия и Пакистан към „незабавна деескалация“

Обществопреди 5 дни

Какви мерки ще спрат инцидентите с тротинетки

Обществопреди 5 дни

Две села в България имат по над 6000 жители

Обществопреди 5 дни

Голямо задръстване на изхода на София към магистрала “Тракия“

Икономикапреди 5 дни

Европейските борси закриха смесено днешната търговска сесия

Новини