Свят
ИРНА: Иранският заместник-министър на външните работи информира парламента за преговорите със САЩ в Оман

Иранският заместник-министър на външните работи по политическите въпроси Маджид Тахт Раванчи информира парламента за първия кръг непреки преговори между Техеран и Вашингтон, провели се в събота в Оман, заявявайки, че следващият кръг ще се състои в Европа, като Оман продължава с ролята си на посредник, предаде иранската новинарска агенция ИРНА.
Ебрахим Резаи, говорител на парламентарната комисия за национална сигурност и външна политика, заяви снощи, че Тахт Раванчи е дал по-рано през деня обяснения за съдържанието на преговорите.
Резаи цитира заместник-министъра, който е заявил, че фокусът на преговорите е бил върху определянето на рамките на бъдещите преговори, които се ограничават до ядрените въпроси и санкциите.
По време на срещата Тахт Раванчи е подчертал, че Иран отхвърля използването на заплахи от отсрещната страна и е дал ясно да се разбере, че ще отговори по съответния начин на враждебни действия.
Според Тахт Раванчи американската страна е заявила, че приема сериозно преговорите и не се стреми към война, изразявайки готовност да обсъди темите, будещи загриженост у Иран. Вашингтон е изразил готовност да инвестира в Иран и е подчертал, че е сериозно настроен за разрешаването на съществуващите проблеми.
Резаи заяви, че депутатите са говорили за нуждата от категоричен отговор на заплахите и за избягване на грешките от Съвместния и всеобхватен план за действие от 2015 г., от който САЩ се изтеглиха през 2018 г. – по време на първия мандат на Доналд Тръмп.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ИРНА)
Източник: БТА
Свят
Дания планира да изпрати войници на учение в Украйна

Дания, която е член на НАТО, планира да изпрати невъоръжени войници на учение в Украйна, каза днес началникът на Генералния щаб на датската армия Петер Бойсен за телевизия Те Ве 2, цитиран от ДПА.
Той заяви, че датските войници ще бъдат обучавани от украинските военни, особено от опита им във войната с дронове.
Бойсен каза пред Те Ве 2, че датските войници ще останат далече от фронтовите линии и вероятно ще бъдат разположени в тренировъчни центрове в Западна Украйна. Учението може да започне най-рано през лятото, добави той.
Министърът на отбраната на Дания Троелс Лун Поулсен отказа да коментира тези планове, като заяви, че въпросът попада в юрисдикцията на военните, съобщи информационната агенция Рицау.
Плановете за учението предизвикаха недоволство в руското посолство в Копенхаген. В писмено изявление пред телевизия Те Ве 2 руският посланик в Дания Владимир Барбин заяви, че обучението на датски войници в Украйна ще „въвлече Дания дълбоко в конфликта“ и ще „предизвика по-нататъшна неконтролируема ескалация“.
Барбин освен това заяви, че решението „застрашава живота на датските войници“, тъй като всички военни съоръжения в Украйна, включително тренировъчни и обучителни центрове в западната част на страната, са „легитимни цели“ за руската армия.
Дания, която е от страните основателки на НАТО, е един от най-силните поддръжници на Украйна от началото на войната преди повече от три години.
Източник: БТА
Свят
Австрия удължи граничния контрол с Чехия и Словакия

Австрия удължи вчера с шест месеца граничния контрол с Чехия и Словакия. В съобщение за медиите Министерството на вътрешните работи се казва, че продължаването на контрола е необходима мярка за възпиране на контрабандната мафия.
На границата със Словакия и Унгария полицията и в момента оказва подкрепа на здравните власти в борбата срещу разпространението на шапа. В рамките на борбата с болестта многобройни гранични пунктове към тези страни също бяха временно затворени.
Австрийският контрол се извършва на граничните пунктове, но също така и от екипи в райони в близост до границата. Общо десет държави от ЕС и Шенгенското пространство осъществяват контрол по вътрешните граници: България, Германия, Дания, Франция, Италия, Нидерландия, Норвегия, Австрия, Швеция и Словения.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
Горната камара на руския парламент ратифицира договора за партньорство с Иран

Горната камара на руския парламент, Съветът на федерацията, ратифицира договор за стратегическо партньорство с Иран, съобщи ТАСС.
Президентът Владимир Путин подписа 20-годишния стратегически договор за партньорство с иранския си колега Масуд Пезешкиан през януари. Ратификацията в горната камара на парламента означава, че договорът вече е в сила, посочи Ройтерс.
Документът фиксира правната рамка за по-нататъшното развитие на сътрудничеството между Москва и Техеран в дългосрочен план. Договорът затвърждава статута на Русия и Иран като стратегически партньори и обхваща всички сфери, включително отбрана, борба с тероризма, енергетика, финанси, транспорт, промишленост, селско стопанство, култура, наука и технологии.
Москва очаква ратифицирането от Техеран на Договора за всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран да се осъществи „възможно най-скоро“, заяви руският заместник-министър на външните работи Андрей Руденко на пленарно заседание на Съвета на федерацията, съощи ТАСС.
/ЛМ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 7 дни
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града