Свят
Иран укрепва подземни ядрени обекти на фона на продължаващите преговори със САЩ, показват нови сателитни снимки

Иран изгражда голям периметър за сигурност около два дълбоко вкопани тунелни комплекса, свързани с основното му ядрено съоръжение, на фона на американските и израелските заплахи за нападение, предаде Ройтерс като се позова на доклад на Института за наука и международна сигурност, изготвен въз основа на нови сателитни снимки.
Тази информация бе публикувана по време на подготовката за третия кръг преговори между Вашингтон и Техеран този уикенд за иранската ядрена програма.
Американският президент Доналд Тръмп, който изтегли САЩ от споразумението за иранската ядрена програма от 2015 г., заплаши да бомбардира Иран, ако не бъде постигнато бързо споразумение.
Изтеглянето на САЩ позволи на Техеран да наруши много от ограниченията, заложени в споразумението.
Западните сили подозират, че Иран се опитва да произведе ядрено оръжие, което Техеран отрича.
Ръководителят на Института Дейвид Олбрайт заяви, че новият периметър вероятно показва, че тунелният комплекс, който се изгражда под връх Коланг Газ Ла от няколко години, съвсем скоро може да бъде пуснат в експлоатация.
Техеран не допуска инспектори на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) към ООН в обекта, отбеляза Олбрайт.
Това породи опасения, че Техеран може да го използва за складиране на обогатен до висок процент уран или за необявени ядрени материали и модерни центрофуги, които могат бързо да обогатят уран в достатъчна степен за изработването на бомба, добави той.
Иран заяви, че ще сглобява модерни центрофуги в един от комплексите вместо в съоръжението в близкия завод в Натанз – централен обект на ядрената му програма, унищожен при саботаж през 2020 г.
Комплексите са изградени на много по-голяма дълбочина от дълбоко заровеното в земята съоръжение за обогатяване на уран във Фордо.
Снимки, заснети от граждански сателити на 29 март, показват укрепване на входовете на комплексите, изграждане на високи панелни стени покрай асфалтиран път, заобикалящ планинския връх, и изкопи за монтиране на още панели, се казва в доклада.
Северната стена на периметъра се съединява с оградата на завода в Натанз.
Продължаващото строителство на комплексите изглежда показва, че исканията на Техеран, който твърди, че има право да развива ядрена програма за мирни цели, са били отхвърлени по време на преговорите със САЩ.
Израел не изключи нанасянето на удар срещу ядрените обекти на Техеран в идните месеци, а израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че преговорите трябва да доведат до пълен отказ на Иран от ядрената му програма.
Ръководителят на Иранската организация за атомна енергия Мохамад Еслами в отговор на опасенията за уязвимостта на ядрената програма на страната вчера намекна за проектите, сред които вероятно и изграждането на новия периметър за сигурност около тунелните комплекси, отбеляза Ройтерс.
„Усилията за разширяване на предпазните мерки около ядрените съоръжения продължават“, заяви Еслами, цитиран от иранските държавни медии .
Източник: БТА
Свят
Русия уведоми талибаните, че могат да изпратят посланик в Москва

Русия информира афганистанските власти, че вече могат да изпратят посланик в Москва в резултат на повишаване на равнището на дипломатическо представителство на Кабул в Русия, предадоха ТАСС и Франс прес. Решението бе взето шест дни след като руският Върховен съд извади движението на талибаните от руския списък с терористични организации.
„На 23 април специалният представител на Руската федерация в Афганистан Замир Кабулов и посланикът на Русия в Кабул Дмитрий Жирнов имаха работна среща с министъра на външните работи Амир Хан Мутаки и на вътрешните работи – Сираджудин Хакани“, се отбелязва в изявление на Министерството на външните работи, цитирано от ТАСС. „Представителите на афганистанските власти бяха информирани за решението на Върховния съд за прекратяване на забраната на дейностите на движението на талибаните и повишаването на равнището на дипломатическо представителство на Афганистан в Москва до ниво посланик. Афганистанското ръководство изрази дълбока признателност за тази стъпка“, се добавя в изявлението.
Талибаните превзеха афганистанската столица Кабул на 15 август 2021 г. след падането на подкрепяното от САЩ правителство. Дни по-късно американските сили се изтеглиха от страната.
Оттогава Москва предприе стъпки за нормализиране на отношенията си с новото афганистанско правителство, на което гледа като на потенциален икономически и антитерористичен партньор.
Режимът на талибаните до момента не е официално признат от нито една страна по света, най-вече заради положението с правата на жените.
Русия, Пакистан, Китай и повечето централноазиатски страни обаче на практика поддържат отношения с режима на талибаните, отбелязва АФП.
В няколко случая Москва посрещна пратеници на талибаните на руска земя, дори още преди те да се върнат на власт.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
Зеленски се движи в грешната посока по отношение на мирните преговори, заяви Белият дом

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е разочарован от темпа на разговорите за слагане на край на войната в Украйна и президентът Володимир Зеленски се движи в грешната посока по отношение на преговорите, заяви днес говорителката на Белия дом Карълайн Левит, цитирана от Ройтерс.
„Президентът е разочарован. Търпението му почти се е изчерпало. Той иска да направи това, което е правилно за света. Той иска да види мир. Той иска убийствата да спрат, но и двете страни във войната трябва да желаят да направят това“, заяви Левит пред репортери в Белия дом.
„И за съжаление президентът Зеленски изглежда се движи в грешната посока“, добави тя.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
Ватиканът обяви деветдневен траур за смъртта на папа Франциск, който ще започне в деня на погребението му в събота

Ватиканът обяви деветдневен траур, който ще започне в деня на погребението на папа Франциск в събота, предаде Франс прес.
По време на тези дни, които ще приключат в неделя – 4 май, всеки ден ще има траурна служба.
В неделя след погребението на папата кардинал Пиетро Паролин ще ръководи литургия на площад “Свети Петър” във Ватикана.
Във всеки от следващите седем дни службата ще бъде водена на различно място в Рим и от различен високопоставен представител на Римокатолическата църква.
Литургиите ще бъдат открити за посещение за гражданите, отбелязаха от Ватикана.
/ДИ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Икономикапреди 6 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 4 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Политикапреди 1 седмица
ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството
-
Политикапреди 1 седмица
Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море