Свят
Иран и САЩ провеждат пети кръг от преговори за иранската ядрена програма в Рим, като обогатяването на уран е основен въпрос

В Рим днес започна петият кръг от преговорите между Иран и САЩ относно бързо развиващата се ядрена програма на Техеран, като обогатяването на уран е в центъра на дискусиите, предаде Асошиейтед прес.
Представители на САЩ, в това число и президентът Доналд Тръмп настояват, че Техеран трябва да прекрати изцяло обогатяването на уран в рамките на каквато и да е сделка, която би могла да доведе до отмяна на санкциите срещу иранската икономика.
Иранският министър на външните работи Абас Арагчи по-рано днес написа в „Екс“, че ако на Иран не му бъде разрешено да обогатява уран, то това би означавало, че сделка няма да има.
Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф отново е представител на САЩ в преговорите с Иран, заедно с директора на отдела за политическо планиране на Държавния департамент на САЩ Майкъл Антон. Министърът на външните работи на Оман Бадр бин Хамад бин Хамуд ал Бусайди посредничи в преговорите – както Техеран, така и Вашингтон, гледат на Оман като на надежден посредник в преговорите.
Преговорите се водят в посолството на Оман в италианската столица, където се проведе и предишен кръг от разговорите.
/ГГ/
Източник: БТА
Свят
Германия и Индия ще разширят стратегическото си партньорство, заявиха външните министри на двете страни на среща в Берлин

Германия и Индия искат да разширят икономическото и военното си сътрудничество, заяви днес германският външен министър Йохан Вадефул, който се срещна в Берлин с индийския си колега Субрахманям Джайшанкар, предаде ДПА.
„Ние сме на едно мнение: мирът и стабилността в Индо-тихоокеанския регион са тясно свързани с мира и стабилността в евроатлантическата зона“, каза Вадефул.
Германският външен министър осъди терористичната атака през миналия месец в оспорвания регион Кашмир, която изправи Индия и Пакистан на ръба на нова война. Вадефул приветства и постигнатото на 10 май споразумение за прекратяване на огъня между двете страни.
Джайшанкар на свой ред каза, че страната му никога няма да отстъпи пред заплахите за ядрени атаки и подчерта правото на Индия на самозащита.
Индийският външен министър похвали близките отношения с Германия, която е най-важният икономически партньор на Индия в ЕС.
Отбелязвайки 25-годишното стратегическо партньорство с Индия, Вадефул заяви: „Искаме да задълбочим това партньорство на всички нива“.
Министърът на външните работи на Германия заяви, че двамата с Джайшанкар са „обсъдили това в детайли – от икономиката и търговията до наемането на квалифицирани работници и политиката за сигурност“. Вадефул засегна също и въпроса за засиленото сътрудничество между двете страни в областта на въоръжаването.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
Посланикът на САЩ в Турция ще бъде специален пратеник за Сирия

Посланикът на САЩ в Турция Том Барак е поел ролята на специален пратеник за Сирия, в момент когато администрацията на президента Доналд Тръмп се готви да отмени санкциите срещу близкоизточната страна, предаде Ройтерс.
Прекратяването на санкциите срещу Сирия ще помогне за постигането на първостепенната цел на САЩ, която трайният разгром на Ислямска държава и ще даде на сирийците „шанс за по-добро бъдеще“, подчерта Барак в „Екс“.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
АНП: Нидерландският премиер Дик Схоф: Трябва да се реагира спокойно на новата заплаха на Тръмп за митата

Европа трябва да реагира „спокойно“ и „твърдо“ на новото изявление на президента на САЩ Доналд Тръмп, в което той заяви, че препоръчва налагането на 50% вносни мита върху стоки от Европейския съюз от 1 юни. „Виждали сме и преди, че митата могат да се увеличават и намаляват“, каза нидерландският премиер Дик Схоф на седмичната си пресконференция. Това предаде Националната новинарска агенция на Нидерландия.
Европейската комисия преговаря за мита със Съединените щати, като според американския президент тези преговори „не водят доникъде“. Той редовно отправя остри критики към ЕС, който според него е създаден, за да „злоупотребява“ със САЩ. Тръмп също така непрекъснато посочва големия търговски излишък на ЕС спрямо САЩ. В случая става въпрос за стоки, тъй като в сектора на услугите американците имат голям излишък.
По-рано Тръмп наложи 90-дневна пауза върху общото 20-процентно мито за внос. За ЕС все още е валидно общо вносно мито от САЩ от 10% и 25% за стомана, алуминий и автомобили.
(Новината се разпространява по споразумение между БТА и АНП)
/ЛМ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Бизнеспреди 6 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Икономикапреди 5 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Балканипреди 5 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Спортпреди 5 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 3 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Политикапреди 1 седмица
Официално: Румен Радев отива в Япония