България
Интензивен е трафикът на изход за товарни автомобили на граничния пункт „Капитан Андреево“

Интензивен е трафикът на изход за товарни автомобили на контролно-пропускателния пункт (ГКПП) „Капитан Андреево“ на границата с Турция, съобщава Главна дирекция „Гранична полиция“ на сайта си. Информацията за движението на граничните пунктове е към 6:00 часа.
На границата Румъния се извършва основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе, поради което е въведена временна организация на движението, напомнят от „Гранична полиция“. Движението на автомобили се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира от служители на фирмата-изпълнител. Трафикът е нормален на останалите гранични преходи.
На ГКПП „Станке Лисичково“ се извършва цялостна реконструкция на пункта. Във връзка с ремонтната дейност преминаването през пункта се извършва на ограничен брой трасета. Трафикът е нормален на останалите контролно-пропускателни пунктове на границата с Р Северна Македония.
Трафикът е нормален на всички пунктове на границата със Сърбия.
На границата с Гърция на пътя от гръцка страна по дестинацията Рудозем – Ксанти се извършват строителни дейности. Гръцките власти са поставили табели, на които е указано, че теренът е строителна площадка и не се допуска влизането на външни лица в обекта. През граничните преходи в района на Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона.
/ТНП/
Източник: БТА
България
Парламентът няма да подложи на разглеждане искането за референдум за еврото, съобщиха от ГЕРБ
България
В Пловдив започна електронното кандидатстване за прием в първи клас

В Пловдив започна електронното кандидатстване за прием в първи клас, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. Родителите на децата, родени през 2018 година, които подлежат на задължителен прием в първи клас за учебната 2025/2026 г., вече могат да подават своите заявления за прием онлайн.
За девета година приемът на ученици в първи клас в общинските училища в Пловдив ще се осъществи чрез система за електронно централизирано класиране и записване чрез разработената и внедрена от Община Пловдив електронна система през 2017 година.
Вече са обявени свободните места за първото класиране, които са 3334 в 143 паралелки. За първото класиране, което излиза на 5 юни, родителите следва да подадат заявления чрез електронната система до 4 юни. Ако нямат достъп до интернет и се затрудняват с въвеждането на заявление, могат да го подадат на хартиен носител по образец (Приложение №1 – Заявление за участие в централизирано класиране за прием в първи клас) в срок до 3 юни в училището, което е тяхно първо желание.
Много важно изискване е подаването само на едно заявление (по интернет или на хартиен носител). Системата не позволява въвеждане на второ заявление за едно дете. При подаване на заявление онлайн от родителите е много важно за участие в класирането заявлението да е със статус „подадено“, а не „чернова“.
Предвидени са автоматични проверки на адресните регистрации на децата и родителите, като следва внимателно да се следят всички съобщения в електронната система. При класиране на дете с подадени неверни данни, то няма да бъде записано и ще участва в следващо класиране за останали свободни места. За улеснение на родителите в системата има функционалност, чрез която при подаден верен адрес на детето системата автоматично зарежда данните за годината на адресната регистрация и групата на уседналост, в която попада.
Най-голяма тежест има адресната регистрация в района на училището при уседналост над три години спрямо момента на кандидатстване. Максимален брой точки получават и децата с брат/сестра в избраното училище, които няма да имат навършена 12-годишна възраст към началото на учебната година (15 септември).
Данните от кампаниите през предходните осем години показват, че наличните свободни места и желанията на родителите съвпадат в много голяма степен. Системата позволява за всяко дете родителят да може да избере до пет желани училища, независимо от адресната му регистрация. За училищата, в които има паралелки с обучение по Монтесори, родителите могат да кандидатстват поотделно за тези паралелки и за другите паралелки в училището (като за отделни желания). Препоръката към родителите при кандидатстване е да подадат повече от едно желание, защото шансовете им на първото класиране са по-големи при налични свободни места. Практиката показва, че за второто и третото класиране остават малко свободни места, а има и училища, в които всички места се заемат още на първо класиране.
Повече информация за правилата и критериите за прием родителите могат да намерят на интернет страницата на електронната система в секциите „Точки за прием“, „Нормативни документи“, както и от „Ръководство за родителя“.
БТА припомня, че миналата година над 94 процента от бъдещите първокласници бяха приети по първо желание в училищата в Пловдив.
Източник: БТА
България
Експерти от екоинспекцията в Русе ще освободят в природата открита в града костенурка

Експерти от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе ще освободят в природата сухоземна костенурка, открита пред жилищен блок в града. Това съобщи Рени Петрова от екоинспекцията в крайдунавския град.
Влечугото e открито от гражданин, който e подал сигнал до РИОСВ. Пристигналите на място експерти са установили, че това е шипоопашата сухоземна костенурка (Testudo hermanni) на около година и с приблизителни размери осем сантиметра.
Животното ще бъде освободено в природата и в подходящо за вида местообитание.
Петрова обясни, че срещата с костенурки не е нещо необичайно, но е важно да се знае, че, ако са намерени на път или на друго оживено място, те трябва да бъдат преместени на безопасно разстояние в посоката, в която са се насочили.
По думите ѝ сухоземните костенурки са защитен вид и не бива да се отглеждат като домашни любимци. Малките и новоизлюпените са също толкова способни да оцеляват сами, колкото и възрастните, независимо че изглеждат по-уязвими.
Петрова каза още, че България е една от европейски страни, в които все още се срещат сухоземни костенурки. Двата вида, които обитават нашата страна, са шипобедрена (Testudo graeca) и шипоопашата костенурка (Testudo hermanni). България си има и свой консервационен център за костенурки, който е и един от трите в Европа. Фондация „Геа Челониа“ получи официално разрешение от Министерството на околната среда и водите да извършва всякакви дейности с костенурки с цел опазването им, а Центърът за костенурки е официално одобрен да функционира като спасителен, намиращ се в село Баня, община Несебър.
/РИ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 5 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 5 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 5 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 5 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 7 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 7 дни
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит