Икономика
Инспектори установяват нелоялни практики в страната, свързани с подвеждаща информация относно цените в търговски обекти, съобщи КЗП

При проверки, извършени в различни региони на страната, инспекторите на Комисията за защита на потребителите (КЗП) продължават да констатират разминаване между обявените цени на етикети и брошури и цените, заплащани от потребителите на касите. Това съобщиха от Комисията.
В единия от проверените обекти клиент е бил таксуван със значително по-висока цена за кашкавал от обявената на етикета, като впоследствие му е отказано възстановяване на разликата в цената. В същия обект са открити и други продукти, рекламирани с намаления, при които на касата е маркирана по-високата стара цена. В друг проверен обект са констатирани сходни нарушения – продукти, рекламирани в брошура с намалени цени, всъщност са били маркирани на касата на по-високи цени, отколкото е обявено в рекламните материали, посочват като конкретни примери от КЗП и припомнят, че търговците са длъжни да предоставят точна и ясна информация за цените на стоките.
В рамките на съвместна проверка между КЗП, Областната дирекция по безопасност на храните – Русе и Националната агенция за приходите (НАП) бяха установени случаи на подвеждаща информация, свързана с произхода на хранителни продукти, предлагани в търговски обект на територията на крайдунавския бряг. При проверката контролните органи констатираха, че на щанд в търговска зала се предлагат зеленчуци – чесън, бяло зеле и червено зеле с обозначен произход „България“, но след изискване и анализ на съпътстващите доставни документи и сертификати за произход, се установи, че въпросните продукти са с произход от Испания и Република Северна Македония. Посочването на невярна информация относно произхода на хранителните продукти представлява нелоялна търговска практика по смисъла на Закона за защита на потребителите. Географският произход е съществен фактор при потребителския избор, особено когато се отнася до храни. Подобни действия могат да доведат потребителя до вземане на решение за покупка, което не би направил, ако беше предоставена точна и вярна информация, отбелязват от КЗП.
Комисията продължава да извършва изключително засилен контрол на търговските обекти. При констатиране на нарушения се прилагат най-строгите възможни санкции. Бъдете особено внимателни при пазаруването около празниците и не се колебайте да подадете сигнал, когато видите, че правата ви на потребител са нарушени, съветват от КЗП.
БТА припомня, че през февруари Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и КЗП започнаха проверки в магазините във връзка с мерките, предприети от правителството за скъсяване на веригата на доставките и елиминиране на нелоялните практики при хранителните стоки.
Източник: БТА
Икономика
Австрия е пред заплаха от процедура на ЕК за прекомерен дефицит

Министерството на финансите прогнозира дефицит от 4,5 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) за тази година. Данните ще бъдат предоставени днес на статистическата служба на Австрия, която от своя страна ще ги изпрати на европейската статистика.
Както подчертава министерството в писмено изявление, от това може да се предположи, че Европейската комисия „ще започне процедура при прекомерен дефицит“. Това е така, защото допустимата граница от три процента очевидно не е постигната. Въпреки това новата прогноза за дефицита в държавната хазна е малко под отчетения през 2024 г. 4,7 процента. Очаква се решението дали да се започне процедура при прекомерен дефицит да бъде взето през юли.
Прогнозата на Министерството на финансите е малко над тази на Фискалния съвет, който последно прогнозира дефицит от 4,4 процента от БВП.
Според Министерството на финансите ключова роля за размера на дефицита играе трайно слабата икономика. Рецесията води до по-ниски приходи от данъци като корпоративния данък и до по-високи разходи, например за увеличената безработица.
Министърът на финансите Маркус Мартербауер отново се ангажира да запази курса на консолидация чрез договорените икономии в двойния бюджет за 2025/26 година, като същевременно икономиката и заетостта не трябва да бъдат натоварвани прекалено много.
Ще е необходимо да се приложи комбинация от икономии, увеличаване на данъците, например за банките, дългосрочни реформи, подобряване на ефективността и офанзивни мерки.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Предложения за промени в Закона за държавната собственост у нас са публикувани за обществено обсъждане

Проект на Закон за изменение на Закона за държавната собственост (ЗДС) е публикуван за обсъждане в Портала за обществени консултации.
С проекта се предлагат промени, свързани с извършването на разпоредителните действия по продажба и замяна на имоти – частна държавна собственост, в управление на Министерството на отбраната (МО), като се предвижда да се осъществяват по регламентирания в закона общ ред, а именно чрез областните управители по местонахождение на имотите, министъра на регионалното развитие и благоустройството в случаите по чл. 45, ал. 4 от Закона за държавната собственост, съответно от Агенцията за публичните предприятия и контрол.
В резултат на законодателната промяна ще бъде създадена възможност за засилване и укрепване на административния капацитет на Министерството на отбраната чрез насочването му изцяло към реализирането на дейности, свързани с изпълнение на изключително важни за националната сигурност и отбрана инфраструктурни проекти, както и до намаляване на административната тежест при продажбата на имотите в управление на ведомството, посочват вносителите на проекта на нормативен акт.
С оглед необходимостта от унифициране на режима за продажба на тези имоти, с преходните и заключителни разпоредби на настоящия законопроект се предвиждат и съответните изменения в Закона за приватизация и следприватизационен контрол.
С предложения проектозакон се предвижда цялостна отмяна на Раздел ІІІ – „Обезщетение при отчуждаване на земеделски земи и горски територии“ на Глава трета – „Принудително отчуждаване на имоти – частна собственост, за държавни нужди“ на ЗДС, както и на § 1а, т. 1а от Допълнителните разпоредби на ЗДС, съдържащ легална дефиниция на понятието „равностойно имотно обезщетение“, се посочва в мотивите към проекта на нормативен акт. Промяната в глава трета на ЗДС чрез отмяна на имотното обезщетение при принудителното отчуждаване на частни земеделски земи и горски територии, за изграждане на национални обекти и обезщетяване на всички засегнати собственици с паричната равностойност на отчуждените им земи, определена в съответствие с предназначението на имота преди влизане в сила на подробния устройствен план за изграждане на национален обект, въз основа на пазарните цени на имоти с подобни характеристики, намиращи се в близост до отчуждавания имот, ще доведе до еднаквото им третиране от законодателя и поставянето им в равностойно положение, което в пълна степен ще доведе до изпълнение на конституционно установените изисквания и принципи за равенството на гражданите пред закона при провеждането на отчуждителните производства по ЗДС, се посочва още в мотивите към проекозакона.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Цените на яйцата в ЕС се повишават на годишна основа през март, в България спадат с 0,7 на сто, отчете Евростат

Цените на яйцата в ЕС са поскъпнали средно с 6,7 през март спрямо същия месец на 2024 г., сочат публикувани днес данни на Евростат.
Сред страните членки на ЕС най-голямо повишение е регистрирано в Чехия ( 46 на сто на през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (29,8 на сто) и Унгария (26 на сто). За сметка на това яйцата са поевтинели най-много в Нидерландия (3,6 на сто), Люксембург (3,2 на сто) и Гърция (2 на сто).
В България цените на яйцата през март 2025 г. са спаднали с 0,7 на сто на годишна основа.
Цените на яйцата се увеличават от началото на 2025 г. (3,4 на сто през януари и 4,1 на сто през февруари) спрямо същите периоди на 2024 г. През 2024 г. се наблюдава увеличение на цените на яйцата през 10 от 12 месеца спрямо 2023 г. Тези повишения обаче са по-малки в сравнение с регистрираните през 2022 и 2023 г., когато през всичките месеци от април 2022 г. до септември 2023 г. се отчита двуцифрен ръст. Най-голямото увеличение от 31,1 на сто е регистрирано през февруари 2023 г. спрямо същия месец на 2022 г.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 5 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Бизнеспреди 5 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 5 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 1 седмица
В близо двучасов разговор за Гунди и Трифон Иванов се превърна представянето на две биографични книги за тях във Велико Търново
-
Святпреди 5 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат