Свържете се с нас

Икономика

Индия и въглищата: Успех или тревожен ход е рекордното производство?

Индия е постигнала целта си за производство на въглища през текущата финансова година, с добити 1 милиард тона. Това е повод за голяма гордост за индийския премиер Нарендра Моди, който отбеляза важното събитие в своя профил в социалната мрежа „Екс“ (X). Според експерти обаче „това не е повод за празнуване“, както посочва д-р Фарух Шамим (филантроп, работещ и в областта на медицинските изследвания) под публикацията на премиера. Обявените данни будя недоумение в цял свят, тъй като постигнатия резултат е в рязък контраст с целта за декарбонизация и стремежа към възобновяеми енергийни източници. От друга страна, за Индия това е сериозен стимул за икономическия растеж, от който страната отчаяно се нуждае, пише италианското издание „Мъни“.

„Това е забележително постижение, което подчертава нашия ангажимент за енергийна сигурност, икономически растеж и автономност, то отразява също така отдадеността и упоритата работа на всички, свързани със сектора“, заяви Нарендра Моди.

Така индийският премиер описва трудно постигнатата производствен цел. На същата вълна е и Кишан Реди, министър на мините и въглищата на Индия, който говори за исторически крайъгълен камък, постигнат с помощта на модерни технологии и иновативни методи. Според Реди освен производството Индия постига и друга важна цел: отговорен и устойчив добив. По този въпрос, разбира се, има многобройни опасения от страна на експертите по възобновяеми енергии, както и на икономистите.

Индия и въглищата: успех или тревожен ход?

Индия постигна целта си за производство на въглища цели 11 дни преди крайния срок, т.е. края на финансовата година. От икономическа гледна точка това е достойно за похвала постижение, особено за страна като Индия. От енергийна гледна точка увеличението на производството ще бъде от полза за страната, поне в краткосрочен план. Според изчисления на англоезичното индийско издание „Трибюн“ Индия покрива около 55 на сто от енергийните си нужди чрез въглища, които така или иначе са приоритетен източник на електроенергия, давайки около 74 на сто от общото количество енергия. Също толкова ясно е обаче, че в дългосрочен план възходът на въглищата може да бъде изключително вреден, дори за самата Индия.

Енергийното замърсяване и глобалното затопляне изискват по-устойчиви и екологосъобразни начини за постигане на напредък, като  използването на невъзобновяеми източници постепенно се ограничава, докато бъде напълно премахнато. Цел, която се споделя и от Индия, която планира да увеличи капацитета си за производство на енергия от възобновяеми източници. Противно на това, което може да се предположи днес, страната всъщност прави гигантски стъпки в тази посока. През 2024 г. тя добави мощности за около 29 гигавата чиста енергия (включително слънчева и вятърна) и се стреми да има общо 500 гигавата до 2030 г. – амбиция, постижима единствено чрез удвояване на годишния растеж през следващите пет години.

Следователно индийското правителство е наясно с необходимостта да стане независимо от въглищата, но засега изглежда неспособно да се справи без тях. Въпреки това решението за поставяне на толкова високи производствени рекорди, в диаметрално противоположна на другите икономики тенденция, изглежда спорно. Не е лесно да се намери задоволителен компромис между опазването на околната среда, което трябва да се планира в дългосрочен план, и непосредствените енергийни предизвикателства, които изискват своевременни решения.

С тези нива на производство индийският премиер смята, че гарантира на страната достатъчна енергийна сигурност, като й осигурява възможност да покрива нуждите си – особено от електроенергия – с достатъчна степен на автономност. Стъпка, която може да се отрази положително на националната икономика, криейки обаче потенциални подводни камъни през идните години. Остава също така да се разбере как това реално поставя Индия във връзка с международните ангажименти за борба със замърсяването, чието изпълнение може да се окаже все по-сложно. Изявленията на Моди обаче сочат, че той няма намерение да се отказва от тази цел.

Източник: БТА

Икономика

Русенската търговско-индустриална камара обединява бизнеса и го прави по-силен и успешен, каза изпълнителният ѝ директор Милен Добрев

Философията на Русенската търговско-индустриална камара (РТИК) е да обединява и да работи заедно с бизнеса, да го прави по-силен за предизвикателствата, с които се сблъсква, и по-успешен. Това каза изпълнителният директор на РТИК Милен Добрев по време на официалното отбелязване на 135 години от създаването на Камарата. 

Добрев посочи, че това е историческо събитие с национално значение, тъй като в Русе през 1890 г. възниква първата търговска камара в България. 

Той отбеляза, че Камарата разполага с екип от 14 експерти, членска общност, доближаваща 400 фирми, над 300 партньори от цяла Европа, а през последните 10 години е реализирала близо 100 международни проекта. 

Милен Добрев беше отличен със знака на областния управител за последователна и визионерска работа в подкрепа на бизнеса, участие в обществено-икономическия диалог, както и за насърчаването на иновациите и развитието на младите предприемачи. Той му беше връчена от Драгомир Драганов, областен управител на Русе. Плакет от името на кмета на Русе Пенчо Милков беше връчен на Добрев от Златомира Стефанова, заместник-кмет на Община Русе по „Международни програми и проекти, инвестиции и собственост“. Ректорът на Русенския университет „Ангел Кънчев“ също отличи добрата съвместна работа с търговско-индустриалната камара в Русе. 

Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов заяви, че Русе винаги е бил като град и входна точка на най-изявените революционери, посветили живота си на Освобождението на България, а след това на най-инициативните представители на бизнеса от Европа. Той припомни, че при възстановяването на дейността на РТИК през 1990 година заедно с Иван Черкезов са почерпили опит от Великобритания. 

На тържественото честване на 135-ата си годишнина Камарата посочи и добрите примери в икономическия живот на региона. Връчени бяха специални награди в различни категории. Приз за „Иновативен бизнес“ получи Сивико ООД. За „Корпоративна социална отговорност“ беше отличена фирмата ФААК България ЕАД. „Русенска фирма пионер“ стана „Приста Ойл Холдинг“ АД. В категория „Фирма визионер“ беше отличен Гигачарджър ЕООД. 

Награда за „Експортен лидер“ получи СЛ Индъстрис ЕООД. За дългосрочното си членство и стратегическо партньорство специален приз получи Свободна зона – Русе ЕАД. 

Учредена беше и награда „Иван Черкезов“. Той е символично признание за компании, които са осъществили значителни инвестиции и са допринесли съществено за развитието на регионалната икономика. От РТИК припомниха, че Иван Черкезов възстановява дейността на Русенската търговско-индустриална камара през 1990 г. и посвещава живота си на каузата за икономическо развитие на Русе и региона. 

Призът с неговото име бе връчен от неговата дъщеря Елеонора Иванова на „Булмаркет груп“  АД. 

Събитието беше със специален акцент – легендарната торта „Гараш“, поднесена с историята, която я свързва с първия камерен банкет още през 1890 година.

По-рано през деня се проведе и икономически форум „Бизнес хоризонти 2025“. Темите в него бяха фокусирани върху икономическите предизвикателства и възможностите, които произтичат от членството на България в Шенген, както и на фона на стремежа на страната ни за присъединяване към еврозоната. Сред участниците в дискусиите бяха кметът на Русе Пенчо Милков, председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов, финансовият експерт Любомир Дацов и главният секретар на Българската агенция за инвестиции Юлиян Балчев.

Кметът Милков отбеляза, че Камарата се е превърнала във важен фактор за изграждането на мостове между бизнеса, държавните и местните институции и обществото. 

Дацов предвиди 20% ръст на туристите в Русе след влизането на България в Еврозоната. Юлиян Балчев представи данни за инвестициите в региона, според които от 2004 година насам агенцията е сертифицирала 14 проекта на стойност над 400 милиона лева, които са създали над 3000 работни места. Само за последните 5 години са издадени 7 сертификата за инвестиции от 94 милиона лева, осигуряващи над 700 нови работни места. 

Областният управител на Русе Драгомир Драганов също се включи в дискусията, като коментира, че след приемането ни в еврозоната очаква 20% ръст на икономическата активност в пограничните региони, като Русе. Той не пропусна да припомни, че РТИК защитава интересите на бизнеса и подпомага пътя към устойчив растеж и модернизация на фирмите в региона.

Представители на малкия бизнес поискаха децентрализация в държавата, която да помогне на фирмите извън столицата.

БТА припомня, че в края на миналата година Камарата получи отличие „за принос при постигане целите и задачите на Българската търговско-промишлена палата (БТПП)“ в категория „Регионални търговско-промишлени палати (камари)“ на тридесет и първите годишни награди на БТПП, на които приз получи и Българската телеграфна агенция.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Новите мита на САЩ създават предимство за износа на облекло от Египет, който разполага с възможност за безмитен достъп до американския пазар

Наложените от САЩ мита от десет процента върху вноса на облекло дава стратегическа възможност за Египет да разшири присъствието си на американския пазар, заяви председателят на египетския Съвет за износ на облекло Фадел Марзук, цитиран от в. “Дейли Нюз Иджипт”. 

Египет се възползва от Споразумението за квалифицирана индустриална зона (Qualifying Industrial Zone – QIZ), което позволява на продуктите му да влизат безмитно в САЩ, обясни той. Условието е част суровините да се осигурени от Израе, като в момента този дял е 10,5 на сто, допълват местни медии.

Този преференциален достъп е уникално предимство за египетския износ на облекло пред конкуренти като Китай, Индия, Виетнам, Бангладеш и Камбоджа, които подлежат на новите мита. 

“Египет има реална възможност да увеличи износа си за Съединените щати с между 25 и 30 процента в близко бъдеще,” смята Марзук. По думите му САЩ са били водеща дестинация за египетска конфекция през първите два месеца на 2025 г. с износ за общо 193 милиона долара. Той добави, че браншът е очаквал тези глобални търговски промени още в началото на първия мандат на президента Доналд Тръмп и оттогава следва стратегия на постоянен годишен ръст на износа. 

Планира се създаване на интегриран “текстилен град” в област Миния, каза още бизнесменът. Проектът, който се предвижда да привлече над 2 милиарда долара инвестиции, ще подобри производствените възможности на Египет и ще разшири потенциала му за износ, най-вече към САЩ. 

Програмата за квалифицирана индустриална зона е въведена от Конгреса на САЩ през 1996 г. в подкрепа на регионалното икономическо сътрудничество и мирния процес в Близкия изток. Тя позволява на Египет и Йордания да изнасят стоки за Съединените щати без мита, стига тези стоки да съдържат компонент от Израел. Законът упълномощава американския президент да премахне митата върху стоки, произведени в Западния бряг, ивицата Газа и квалифицирани индустриални зони в Йордания и Египет. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

„ОупънЕйАй“ разработва собствена социална мрежа, подобна на Екс, според източници

Американската компания специализирана в разработването на приложения за изкуствен интелект „ОупънЕйАй“ (OpenAI) работи по създаването на собствена социална мрежа, подобна на „Екс“ (X, бивша „Туитър“, Twitter), съобщават няколко източника пред специализираното издание Върдж (The Verge), цитирано от Ройтерс.

Проектът все още се намира в ранен етап на развитие, но по информация на източниците, в компанията вече съществува вътрешен прототип, който включва социален фийд, фокусиран върху генерирането на изображения от „ЧатДжиПиТи“ (ChatGPT). Главният изпълнителен директор на „ОупънЕйАй“ Сам Олтман е провеждал непублични разговори с външни лица, търсейки обратна връзка относно проекта.

В статията на „Върдж“ се посочва, че все още не е ясно дали новата платформа ще бъде пусната като самостоятелно приложение или ще бъде интегрирана в „ЧатДжиПиТи“, който миналия месец стана най-сваляното приложение в световен мащаб. Говорител на „ОупънЕйАй“ не е отговорил на запитванията преди публикуването на информацията.

Пускането на социална мрежа в рамките на „ЧатДжиПиТи“ или като свързан продукт би могло допълнително да изостри напрегнатите вече отношения между Сам Олтман и Илон Мъск. През февруари Мъск направи непоискано (или враждебно) предложение да придобие „ОупънЕйАй“ за 97,4 милиарда долара. В отговор Олтман коментира, заяви „не, благодаря“.

Илон Мъск вече интегрира свой собствен модел за изкуствен интелект, наречен „Грок“ (Grok), в платформата „Екс“, като част от усилията му да конкурира „ЧатДжиПиТи“ и други водещи чатботове.

/СЛС/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 17 минути

Старши съветник на Хегсет е пуснат в административен отпуск в хода на разследване за изтичане на информация

Българияпреди 19 минути

Ако има част от Конституцията, която не е добре измислена, то е за съдебната власт, смята политологът д-р Теодор Славев

Обществопреди 24 минути

Юда решава да предаде Исус на Велика сряда

Българияпреди 25 минути

Отбелязваме 146 години от приемането на Търновската конституция

Българияпреди 25 минути

Ограничава се движението от 30 до 47 км на магистрала „Хемус“ в посока Варна от 8 до 14:00 часа

Святпреди 29 минути

Паравоенните в Судан обявиха създаване на конкурентно правителство

Българияпреди 45 минути

Президентът Румен Радев ще участва в церемония по връчване на знамето на 22-и ученически гвардейски отряд в Елин Пелин

Святпреди 52 минути

Тръмп разпореди проучване на въздействието върху националната сигурност на вноса на критични минерали и производни продукти

Българияпреди 55 минути

Днес между 09:00-17:00 часа организацията на движение в Костинброд е променено, засегнат е маршрутът на автобусната линия София-Драговищица

Святпреди един час

САЩ обмислят намаляване на американските военни в Сирия, съобщават официални представители

Святпреди един час

Администрацията на Тръмп предлага прекратяване на финансирането на миротворчески мисии на ООН

Святпреди 2 часа

АКП: Камбоджа внесе разяснения за предаването на китайски престъпници на властите в Пекин

Бизнеспреди 4 дни

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Българияпреди 3 дни

Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София

Балканипреди 3 дни

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Бизнеспреди 5 дни

Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом

Святпреди 4 дни

САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата

Политикапреди 3 дни

Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“

Политикапреди 3 дни

Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна

Балканипреди 3 дни

Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях

Бизнеспреди 5 дни

Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%

Политикапреди 5 дни

Започват масирани проверки в данъчните складове за горива, алкохол и цигари

Обществопреди 4 дни

На Бургас му писна да е сезонно летище, заяви кметът Николов

Политикапреди 4 дни

Културата ще загуби пари по ПВУ, каза министър Бачев

Новини