Свят
Индия и Пакистан обявиха прекратяване на огъня, но рискът от възобновяване на конфликта остава

След като в продължение на четири дни Индия и Пакистан си разменяха интензивни въздушни удари, американският президент на Доналд Тръмп в събота заяви, че двете страни са се договорили за пълно и незабавно прекратяване на огъня.
„След дълга нощ на преговори с посредничеството на САЩ, имам удоволствието да обявя, че Индия и Пакистан се договориха за пълно и незабавно прекратяване на огъня. Поздравления за двете страни за проявения здрав разум“, заяви в събота Тръмп в публикация в социалната си мрежа „Трут Соушъл“.
Въпреки това Делхи обвини Пакистан в „многократни нарушения“ на примирието, а тази вечер индийската армия съобщи, че е ликвидирала повече от 100 екстремисти на територията на Пакистан и в контролираната от Исламабад част от Кашмир. Някои анализатори се опасяват, че рискът от ескалация остава.
Напрежението между Делхи и Исламабад се изостри до краен предел, след като на 22 април екстремисти нападнаха контролираната от Индия част на Кашмир и убиха 25 индийски туристи и един непалски гражданин, а около 20 души бяха ранени. Това бе най-кървавото нападение срещу цивилни в размирния район от години.
Ескалация на конфликта
След атаката в Кашмир Индия обвини Пакистан, че укрива отговорните терористични формирования, а Исламабад отрече да има каквато и да е връзка с този акт. Делхи предприе редица наказателни мерки, включително прекратяване на действието на Договора за водите на Инд, затваряне на единствения действащ сухопътен граничен пункт в Атари, понижаване на двустранните дипломатически връзки с Исламабад. Индия също така анулира всички визи, издавани на пакистански граждани и предприе масирани антитерористични операции в Кашмир.
Още в първите дни след атаката срещу индийски туристи край гр. Пахалгам властите в индийската част на Кашмир заявиха, че са предприели масирана акция срещу терористи и техни симпатизанти, като разрушиха жилищата на заподозрени, щурмуваха убежища на предполагаеми екстремисти, и задържаха съмнителни лица за разпити. Но военното напрежение между двете страни ескалира, след като в сряда индийската армия обяви, че е предприела въздушна операция срещу „терористични обекти в Пакистан и контролираните от Пакистан части от Кашмир“. Индийската армия посочи, че е унищожила девет терористични обекта в Пакистан и контролираните от Пакистан части от Кашмир в рамките на близо 25-минутна операция с кодово име „Синдур“, допълва индийската новинарска агенция ПТИ.
По данни на пакистанските власти в ранните часове на 7 май индийските ВВС са нанесли над 20 удара по шест пакистански обекта, включително язовири и хидроенергийни съоръжения. Пакистанската армия се зарече, че ще отговори на нападението, припомня Ройтерс. Освен това Пакистан заяви, че в сряда е свалил пет индийски изтребителя, но Делхи не потвърди тази информация.
Последва поредица от размяна на удари с ракети, дронове и артилерия. Всеки ден официални представители на Индия и Пакистан подчертаваха, че не искат война и че са удовлетворени от постигнатите военни успехи, пише в. „Ню Йорк Таймс“. Всяка нощ бяха нанасяни удари все по-навътре в Индия и Пакистан, а жителите на Кашмир съобщаваха за прекъсвания на електрозахранването, тежки обстрели и прелитащи над главите им дронове и ракети, допълва американското издание.
В четвъртък Индия заяви, че е осуетила нападение с пакистански дронове и ракети срещу повече от 10 града в страната. Индийската армия също така обяви, че е поразила пакистански системи за противовъздушна отбрана. Пакистан от своя страна каза, че е свалил 25 индийски безпилотни самолета, навлезли във въздушното му пространство.
На следващия ден Индия заяви, че е била атакувана от пакистанската армия с между 300 и 400 дрона. В събота сутринта, часове преди да бъде обявено прекратяването на огъня, нещата изглеждаха още по-страшни, коментира „Ню Йорк Таймс“. Пакистан заяви, че Индия е насочила ракети към три негови военновъздушни бази, включително и към особено важен обект на военновъздушните сили край Исламабад. Местни жители разказаха, че са чули поне три силни експлозии. След няколко часа пакистанската армия съобщи, че е нанесла удари по няколко индийски военни обекта и че е следвала принципа „око за око“.
Смесицата от слухове, противоречиви твърдения и дезинформация затруднява определянето на точния характер на сраженията и техните жертви, отбелязва „Ню Йорк Таймс“.
Извън общественото полезрение
Сблъсъците между Пакистан и Индия до голяма степен останаха далеч от обхвата на общественото полезрение, посочва Асошиейтед Прес. Двете армии предприемаха ударите и контраударите си късно през нощта или рано сутринта. С изключение на атаките с дронове в четвъртък, нападенията се извършваха предимно далеч от гъсто населени градски центрове. Това показва, че нито една от страните няма желание да навреди значително на населението на другата, отбелязва АП.
Нито една от страните не е мотивирана от съревнование за ресурси, пише още американската агенция. Пакистан разполага с огромни богатства от полезни изкопаеми, но Делхи не се интересува от тях. В Индия преобладават хиндуистите, а населението на Пакистан е предимно мюсюлманско и между двете страни има сериозни идеологически различия, но Делхи и Исламабад не се стремят към взаимен контрол или влияние, добавя АП. Освен това нито една от двете страни не разкрива ядрения си потенциал, но се смята, че всяка от тях разполага с между 170 и 180 бойни глави с малък, дълъг и среден обсег.
„Пакистан и Индия разполагат с достатъчно ядрени оръжия, за да се унищожат взаимно няколко пъти“, каза за АП анализаторът по въпросите на сигурността Сайед Мохамед Али, който работи в Исламабад. Арсеналите са отбранителен ход за предотвратяване и възпиране на по-нататъшни боеве, защото „нито една от страните не може да си позволи да започне такава война“, добави пакистанският експерт.
Усилия за дипломатическо решение
Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс заяви в четвъртък пред телевизия „Фокс Нюз“ по повод ескалацията на военните сблъсъци между Индия и Пакистан, че „по принцип това не е работа“ на САЩ и че Вашингтон би посъветвал и двете страни да прекратят сраженията. Въпреки това се оказа, че през следващите дни той и американският държавен секретар Марко Рубио са се занимавали детайлно със ситуацията. И то по същата причина, поради която Бил Клинтън през 1999 г. трябваше да се справи с друг голям конфликт между Индия и Пакистан – страхът, че бързо може да се стигне до размяна на ядрени удари, коментира в. „Ню Йорк Таймс“.
„През последните 48 часа Ванс и аз разговаряхме с високопоставени индийски и пакистански официални лица, включително с премиерите Нарендра Моди и Шехбаз Шариф, министъра на външните работи (на Индия) Субрахманям Джайшанкар, началника на щаба на армията (на Пакистан) Асим Мунир и съветниците по националната сигурност Аджит Довал и Асим Малик“, написа в събота американският държавен секретар в социалната мрежа „Екс“.
„Имам удоволствието да съобщя, че правителствата на Индия и Пакистан се споразумяха за незабавно прекратяване на огъня и за започване на преговори по широк кръг от въпроси на неутрално място. Приветстваме премиерите Моди и Шариф за тяхната мъдрост, благоразумие и държавническо поведение при избора на пътя на мира“, добави Рубио.
Индийският външен министър заяви, че началниците на военните операции на двете страни са постигнали съгласие по споразумението за прекратяване на огъня по време на разговори, състояли се в събота следобед, а следващите консултации са насрочени за 12 май, предаде новинарска агенция ПТИ.
Междувременно пакистанският премиер направи обръщение към нацията в което обяви „победа“ над Индия и изрази надежда за съдържателен диалог с Делхи за разрешаването на всички въпроси, припомня ДПА.
Още същата вечер Омар Абдула, главен министър на администрирания от Индия Кашмир, публикува в „Екс“ видео, на което се вижда трасиращ огън на фона на нощното небе и се чуват звуци от артилерия. „Какво по дяволите се случи с прекратяването на огъня“, написа той.
Индийският външен министър Викрам Мисри заяви пред репортери в събота вечерта, че Пакистан многократно е нарушил примирието и че индийските въоръжени сили са предприели „подходящ отговор“, предаде в. „Вашингтон Пост“. Пакистанският министър на информацията Атаулла Тарар нарече обвинението „неоснователно“, допълва американското издание.
На следващата вечер индийската армия заяви, че е нанесла удари по територията на Пакистан и по контролирания от Исламабад сектор от Кашмир и че е ликвидирала над 100 екстремисти, включително командири, предаде АП. Това засили опасенията, че Индия и Пакистан отново може да започне интензивна размяна на удари.
Рискът от ескалация остава
Индия и Пакистан като че ли отново се отдръпнаха от ръба на пропастта, но в хаотичния четиридневен сблъсък на ядрените врагове имаше толкова новости и толкова много от основните фактори остават нестабилни, че няма основания да се смята, че примирието представлява връщане към старите модели на сдържаност, коментира „Ню Йорк Таймс“.
Началото на четиридневните въздушни сражения бе поставено с вълни от удари и зенитни залпове с модерни оръжия. Скоро двете армии започнаха да изпращат и дронове към линията на контрол в Кашмир, както и по протежение на обширната индийско-пакистанска граница. Пакистански дронове влязоха дълбоко в Северна Индия, като и двете страни поставиха под изпитание системите си за противовъздушна отбрана, допълва американското издание.
„Ако се върнем назад в историята, много от индийско-пакистанските конфликти са били прекратявани в резултат на външна намеса“, каза за „Ню Йорк Таймс“ военният историк и стратегически анализатор Сринат Рагаван. Той отбеляза, че и двете страни не разполагат със значителна военнопромишлена база и че разчитат на вноса на оръжие, което от своя страна отново може да направи външния натиск ефективно средство за умиротворяване. Но този път позициите на Делхи и Исламабад изглеждат по-крайни.
„Мисля, че има по-силна решимост от страна на индийското правителство да се увери, че пакистанците няма да почувстват, че могат просто да се измъкнат“, коментира Рагаван. „Това определено е свързано с ескалация. Изглежда, всяка от страните смята, че не може да допусне всичко да завърши с усещането на другата, че по някакъв начин е взела надмощие“, заключи военният експерт.
Източник: БТА
Свят
Малийската хунта разпуска политическите партии

Военното правителство на Мали разпусна всички политически партии в западноафриканската държава, предаде ДПА.
Министър Мамани Насире, отговарящ за правителствените реформи, обяви решението в изявление по телевизията.
През последните седмици в Мали неколкократно бяха правени опити за протест срещу планираното разпускане на политическите партии.
Правозащитната организация „Хюман райтс уоч“ разкритикува плана като пореден удар по демокрацията в Мали.
През април министрите препоръчаха удължаване на президентския мандат на малийския военен лидер Асими Гоита до 2030 г.
Гоита, който завзе властта при два военни преврата през 2020 и 2021 г., обеща, че ще бъдат проведени избори. Тези планове обаче бяха отложени „по технически причини“, без да бъдат обявени нови срокове, припомня ДПА.
/АГ/
Източник: БТА
Свят
Експрезидентът на Уругвай Хосе Мухика почина на 89-годишна възраст

Бившият президент на Уругвай Хосе Мухика, някогашен марксистки партизанин и фермер на цветя, чийто радикален подход към демокрацията, философия и прост начин на живот очароваха хората по целия свят, почина на 89 години, предаде Асошиейтед прес.
Смъртта му беше обявена вчера от уругвайския президент Яманду Орси. В публикация в „Екс“ Орси нарече Мухика „президент, активист, водач и лидер“.
Мухика се лекуваше от рак на хранопровода от пролетта на 2024 г., когато заболяването беше открито. Въпреки че лечението го отслабваше и почти не можеше да се храни, той се появи отново на политическата сцена през есента на 2024 г., като агитираше за своята лява коалиция на националните избори, на които подкрепяния от него Орси стана президент.
През септември 2024 г. лекарят му съобщава, че радиацията е успяла да премахне голяма част от тумора. Но през януари 2025 г. лекарят на Мухика съобщава, че ракът на хранопровода се е върнал и се е разпространил в черния му дроб. Автоимунното му заболяване и други основни медицински проблеми карат Мухика да реши да не предприема по-нататъшно лечение.
„Честно казано, аз умирам“, казва Мухика пред седмичното списание „Бускеда“ в интервю, което според него ще бъде последното му. „Воинът има право на почивка.“
През 60-те години на миналия век, като лидер на въоръжена лява партизанска група „Тупамарос“, Мухика ограбва банки, залага бомби и отвлича бизнесмени и политици по улиците на Монтевидео с надеждата да предизвика народно въстание, което да доведе до социалистически Уругвай в кубински стил. Бруталната борба с бунта и последвалата го дясна военна диктатура, която управлява Уругвай между 1973 и 1985 г., водят до изпращането му в затвора за близо 15 години, 10 от които той прекарва в изолация.
По време на президентството си в периода 2010-2015 г. Мухика, известен като „Пепе“, превръща малката южноамериканска държава в една от най-здравите и социално либерални демокрации в света. Той си спечели възхищение у дома и култов статус в чужбина с легализирането на марихуаната и еднополовите бракове, приемането на първия в региона широкообхватен закон за правото на аборт и утвърждаването на Уругвай като лидер в областта на алтернативната енергия.
Управлението му като президент е период на икономически растеж, повишаване на заплатите и намаляване на бедността. В речите си той призовава уругвайците да отхвърлят консуматорството и да възприемат традицията на своята нация за прост живот. Под негово ръководство малката държава стана известна по света със силата на институциите си и цивилизоваността на политиката си – редки характеристики, които се проявиха съвсем наскоро по време на президентския вот в Уругвай през 2024 г., на който Орси, умереното протеже на Мухика, спечели консервативния дотогавашен президент.
По време на забележителния си политически път Мухика завладява публиката със скромния си тон, строгия си начин на живот и идеологическата си искреност. Той караше стар „Фолксваген костенурка“ 1987 г., носеше измачкани пуловери с жилетка и кожени сандали. Живееше в малка къща с ламаринен покрив извън Монтевидео, където в продължение на десетилетия се грижеше за хризантеми, продавани на местните пазари.
„Това е трагедията на живота, от една страна той е красив, но свършва“, казва Мухика пред Асошиейтед прес от фермата си в интервю през октомври 2023 г. „Така че раят е тук. Както и адът.“
Похвални слова отправиха президенти, световни лидери и обикновени хора от цял свят. Първите, които споделиха спомени, бяха съюзнически лидери, които припомниха не само постиженията на Мухика, но и статута му на един от последните оцелели влиятелни фигури на латиноамериканската левица от разцвета ѝ преди две десетилетия.
Колумбийският президент Густаво Петро похвали Мухика като „велик революционер“. Бившият социалистически президент на Боливия Ево Моралес заяви, че „той и цяла Латинска Америка“ са в траур.
Мексиканската президентка Клаудия Шейнбаум нарече Мухика „пример за Латинска Америка и за целия свят“.
Източник: БТА
Свят
Папа Лъв Четиринадесети изпрати първото си послание в социалните мрежи

Папа Лъв Четиринадесети е поел контрола над официалните социални медии на Ватикана, като публикува днес първата си публикация в Инстаграм, която повтаря първите думи, които той отправи към света след избирането си за папа: „Мир на всички вас!“, предаде Асошиейтед прес.
Постът на акаунта Pontifex – Pope Leo XIV включваше някои от снимките, които са документирали първите дни на първия американски папа в историята.
Ватиканът заяви, че архивира постовете от 12-годишния мандат на папа Франциск. Новият акаунт в „Екс“ не изглеждаше активен вчера.
Ватиканът стартира акаунта Pontifex през 2012 г. по време на понтификата на папа Бенедикт Шестнадесети. Сега той се поддържа на 9 различни езика (английски, испански, португалски, италиански, френски, немски, полски, арабски и латински), като има общо 52 милиона последователи.
Предишните папи всъщност не са изпращали постовете, които са съставяни от Ватикана.
Бившият кардинал Роберт Франсис Превост от време на време публикуваше послания в „Екс“ в акаунт, създаден през 2011 г. Той беше неактивен от юли 2023 г., но се върна към живот по-рано тази година, за да отправи критики към миграционните политики на администрацията на Доналд Тръмп и коментари на вицепрезидента Джей Ди Ванс.
/АГ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 11 часа
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Балканипреди 5 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 5 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 5 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 5 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА