Бизнес
Индия е под натиск от САЩ да даде пълен достъп на Amazon и Walmart

Според един от запознатите ръководителите в бранша, Дъг Макмилън – шефът на Walmart, който притежава индийския електронен търговец Flipkart – е повдигнал въпроса за бариерите на Индия срещу чуждестранните компании за електронна търговия в Мар-а-Лаго.
Стремежът на САЩ да отвори индийската търговия изправя Безос и Макмилън срещу най-богатия човек в Азия – Мукеш Амбани, чиято група Reliance е най-големият търговец в Индия и притежава няколко платформи за електронна търговия.
Индия разрешава на американските компании за електронна търговия да работят само като онлайн пазари, на които други да продават своите продукти. Техните индийски конкуренти могат да произвеждат, притежават и продават стоки чрез своите платформи. В допълнение към това американските търговци на дребно са се сблъсквали с многократни проверки на продуктите от Бюрото за индийски стандарти, твърдят ръководители на индустрията. Двама ръководители от бранша са заявили пред FT, че администрацията на Тръмп се координира тясно с американските платформи за електронна търговия като част от преговорите.
„Опитът за оказване на натиск върху Индия за отваряне на сектора за електронна търговия за американски гиганти като Amazon и Walmart отразява по-широк модел на икономическа дипломация, насочен към осигуряване на пазарно господство за техните корпорации“, казва Правеен Ханделвал, генерален секретар на Confederation of All India Traders и депутат от партията на Моди. „Въпреки че чуждестранните инвестиции са добре дошли, те не трябва да се извършват за сметка на изкривяване на индийската търговска екосистема или накърняване на интересите на нейните 90 млн. дребни търговци“, добавя той.
Източник: Капитал
Бизнес
„Последното предложение“ на Тръмп за мир изисква Украйна да приеме руската окупация
Reuters съобщи, позовавайки се на свои източници, че мирният план на САЩ не се одобрява от ЕС. Преди ден Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Кая Калас заяви, че Брюксел не приема признаването на Крим за руска територия. Според агенцията в ЕС не са съгласни още и с отмяната на санкции срещу Русия, преди да бъде подписан мирен договор. Френският министър на външните работи Жан-Ноел Баро коментира, че ЕС още миналата седмица са представили своите забележки по предложението на САЩ.
Какво следва
Уиткоф ще пътува до Москва по-късно тази седмица за четвърта среща с Путин, съобщи Белият дом във вторник. Но както Уиткоф, така и държавният секретар Марко Рубио няма да участват в разговорите в Лондон в сряда с участието на представители на САЩ, Украйна, Франция, Германия и Великобритания. И двамата първоначално бяха планирали да присъстват. Вместо това американската делегация ще бъде водена от пратеника за Украйна Кийт Келог. Очаква се американското предложение да бъде централна тема на дискусиите.
Американски официален представител, участващ в преговорите, заяви, че Рубио и Уиткоф са работили заедно върху рамка, целяща постигане на край на войната. Въпреки това според същия източник през последните 24 часа украинците са показали желание да обсъдят 30-дневно примирие по време на срещите в Лондон вместо рамковото споразумение, предложено от Тръмп.
„Беше взето решение държавният секретар да не пътува до Лондон. Вместо това, американската делегация ще продължи да води разговори с британските и украинските си колеги“, заяви официалният представител. Рубио написа в X, че е провел „продуктивен“ разговор с британския си колега и очаква „да продължат разговорите“ след срещите в Лондон.
„Преговорите продължават и се надяваме, че вървим в правилната посока“, заяви говорителката на Белия дом Каролайн Левит във вторник.

Украинският президент Зеленски отново обяви, че Киев няма да приеме Кримският полуостров да бъде признат за част от Русия
Източник:
Reuters
Източник: Капитал
Бизнес
Бизнес глобус: Фармацевтични компании искат по-скъпи лекарства в ЕС; Nissan със сериозна инвестиция в Китай;
Сам Алтман се оттегля като председател на ядрената компания Oklo
Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман се оттегля от председателското място в ядрената стартираща компания Oklo, за да избегне конфликт на интереси преди евентуална сделка за доставка на енергия между двете компании. Оттеглянето му идва на фона на засилена конкуренция в сферата на изкуствения интелект и нуждата от нисковъглеродни енергийни източници. Въпреки че Oklo все още не е получила одобрение за проектите си, интересът на технологичните компании към малки модулни реактори расте. Алтман подчертава, че ядрената енергия е ключова за захранването на бъдещите AI модели, а OpenAI вече планира огромни инвестиции в инфраструктура. Така Oklo се надява сключването на договори за покупка на енергия да ѝ осигури нужните средства за развитие.
Nissan със сериозна инвестиция в Китай, за да навакса изоставането си
Nissan ще инвестира допълнително 1.4 млрд. долара в Китай с цел да обърне тенденцията на силен спад в продажбите си в страната. През 2024 г. компанията е продала под 700 хил. автомобила в Китай – под половината от обема отпреди четири години. Новият ръководител за китайския пазар, Стивън Ма, заяви, че Nissan планира да пусне 10 нови електрифицирани модела до лятото на 2027 г., включително първия си плъгин хибрид и електрически седан, разработен с партньора Dongfeng. Според Ма компанията вече се адаптира към бързото развитие на китайските марки и планира също така износ към много страни, с изключение на САЩ поради митата. Успехът на стратегията ще се оценява по ръста в продажбите и акциите на компанията.
Xiaomi отлага пускането на първия си SUV след фатална катастрофа
Xiaomi отложи пускането на първия си електрически SUV YU7 след смъртоносна катастрофа с друг свой модел, което поставя под въпрос амбициите ѝ да конкурира Tesla и BYD. Компанията няма да започне продажбите през юни или юли, както беше планирано, и отмени представянето на модела на автосалона в Шанхай. Инцидентът, при който загинаха трима души, е предизвикал разследване и критики към системите за подпомагане на шофирането и безопасността на автомобила. Забавянето е удар за 10-милиардния EV проект на Xiaomi, който основателят Лей Дзюн нарича „последния си стартъп“. Акциите на компанията са спаднали с над 20% от средата на март насам поради нарастващи опасения около електромобилната ѝ стратегия.

Забавянето е удар за 10-милиардния EV проект на Xiaomi, който основателят Лей Дзюн нарича „последния си стартъп“
Източник:
Reuters
Zhipu AI засилва глобалното си разширяване преди излизане на борсата
Китайската Zhipu AI разширява международното си присъствие чрез партньорство с Alibaba Cloud и подготвя първично публично предлагане (IPO). Компанията предлага на правителства по света да внедрят локализирани суверенни AI агенти и вече има офиси в Близкия изток, Сингапур, Великобритания и Малайзия. Основана през 2019 г. като спин-оф на Университета Цинхуа, Zhipu AI е сред водещите китайски AI стартъпи, конкурирайки се с компании като ByteDance и Minimax. Наскоро е получила три кръга държавно финансиране, включително 41.5 млн. долара от общината в Чънду. През януари беше включена в черния списък на Министерството на търговията на САЩ, което ѝ забранява достъпа до американски компоненти.
Източник: Капитал
Бизнес
Мъск дава приоритет на Tesla пред ролята си в Белия дом заради срива на печалбите

Темата накратко
- Мъск ще остане съветник на президента Тръмп, но ще прекарва по-малко време в администрацията, за да се съсредоточи върху проблемите на Tesla.
- Tesla отчете най-ниската си тримесечна печалба от края на 2020 г.
- Продажбите на електромобили на компанията също спаднаха, което кара Мъск да се фокусира повече върху бизнеса.
Илън Мъск заяви, че „значително“ ще намали ролята си в американското правителство и ще пренасочи вниманието си към Tesla, след като печалбата на компанията се срина през първото тримесечие. „От следващия месец ще отделям много повече време на Tesla, каза Мъск във вторник. Голямата част от работата, необходима за създаване на екипа към Департамента за ефективност на правителството и за въвеждане на ред във финансовото управление, вече е извършена.“
Изпълнителният директор на Tesla подчерта, че няма да напусне изцяло администрацията на Тръмп и вероятно ще остане лице на DOGE до края на президентския мандат, „за да се уверя, че спрените злоупотреби и измами няма да се върнат с пълна сила“, пише Financial Times. Акциите на Tesla се покачиха със 7.8% в следборсовата търговия, докато Мъск говореше, преди да се стабилизират с ръст от около 5%.
В центъра на властта
Ролята на Мъск като съветник на президента Тръмп, чиято кампания подкрепи с над четвърт милиард долара, го изстреля в центъра на властта и му предостави значително влияние върху реорганизацията на ключови министерства и регулаторни органи. Но част от бизнес интересите на най-богатия човек в света пострадаха от политическите му връзки. Брандът Tesla започна да се свързва с действията на Тръмп, а мащабните мита срещу Китай, наложени от администрацията, застрашават важни вериги на доставки.
Източник: Капитал
-
Балканипреди 7 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Балканипреди 7 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Святпреди 7 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 4 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Политикапреди 1 седмица
Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро