Икономика
Индексите на европейските борси се понижават на фона на неочакваното отхвърляне на кандидатурата на Мерц за канцлер на Германия

Водещите европейски фондови борси отбелязват предимно понижения на основните си индекси в търговията тази сутрин, предаде Си Ен Би Си
Във Франкфурт водещият борсов индекс DAX падна със 242,1 пункта или 1,04 сто до 23 102,44 пункта към 11:35 ч. българско време. Това стана на фона на неочакваното отхвърляне на кандидатурата за канцлер на Германия на лидера на германския Християндемократически съюз (ХДС) Фридрих Мерц. Той на успя да получи тази сутрин мнозинството от гласовете на депутатите в Бундестага (долната камара на германския парламент), отбелязват наблюдатели.
Парижкият CAC 40 загуби 44,95 пункта или 0,58 на сто до 7682,98 пункта.
Лондонският показател FTSE 100 се понижи с 2,72 пункта до 8593,63 пункта.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 спадна с 0,51 на сто до ниво 534,58 пункта.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
България с най-голямо увеличение в ЕС на производствените цени в промишлеността през март 2025 г., сочи предварителна оценка на Евростат

Цените на производител в промишлеността през март 2025 г. са се понижили с по 1,6 на сто в Европейския съюз и в еврозоната спрямо предходния месец. Това сочат предварителните данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани днес на сайта й.
На годишна основа (спрямо март 2024 г.) производствените цени в промишлеността са се увеличили с 2,1 на сто в ЕС и с 1,9 на сто в страните от валутния съюз.
В България цените на производител в промишлеността през март са спаднали с 1 на сто на месечна основа (спрямо февруари 2025 г.), но са скочили с 22 на сто на годишна основа (спрямо март 2024 г.).
Нашата страна е с най-значително годишно увеличение на производствените цени в промишлеността в целия Европейски съюз през март 2025 г., сочи първоначалната оценка на Евростат. След България по този показател се нареждат Ирландия (годишно повишение с 10,6 на сто) и Дания (10,2 на сто).
Най-значително са намалели цените на производител в промишлеността в Люксембург (годишен спад от 4,5 на сто), Португалия (спад с 1 на сто), Франция и Литва (спад с по 0,6 на сто).
Най-съществено месечно повишение в ЕС през март (спрямо февруари) на производствените цени в промишлеността е отчетено в Гърция (нарастване с 1,3 на сто), а най-значително намаление е регистрирано в Естония (спад с 8 на сто).
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
„Филипс“ отчете повишение на приходите си през първото тримесечие

Корпорацията „Филипс“ (Philips) отчете днес, че приходите й са се повишили през първото тримесечие на годината спрямо същия период на 2024 г., предаде ДПА.
Производителят на медицинска апаратура и на потребителска електроника e постигнал продажби на стойност от 4,1 млрд. евро.
Продажбите на „Филипс“ на един от най-важните пазари за корпорацията – този в Китай, обаче бележат двуцифрено понижение, отбелязват пазарни анализатори.
На фона на минатата върху вноса в САЩ, налагани от администрацията на американския президент Доналд Тръмп, корпорацията намалява своята прогноза за маржа си през финансовата 2025 година. Базираната в Амстердам компанията обаче запазва своята прогноза за продажбите, който очаква да постигне през този период.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Скок на цените на природния газ за битови клиенти в ЕС през втората половина на 2024 г. сочи Евростат

Цените на природния газ за битови клиенти в страните от Европейския съюз са се повишили през втората половина на 2024 година. Това е станало за първи път след спада им, последвал утихването на енергийната криза през 2022 г., посочва на сайта си европейската статистическа агенция Евростат.
Средната цена на синьото гориво за битови клиенти в ЕС, с включени данъци и такси, е достигнала 12,33 евро за 100 киловатчаса енергиен еквивалент през периода юли – декември на миналата година. Това е най-високата регистрирана цена на природния газ, откакто през 2008 г. започва да се води подобна статистика.
През първата половина на 2024 г. е отчетена средна цена в ЕС на природния газ за битови клиенти, която е в размер на 11,04 евро за 100 киловатчаса.
Поскъпването на синьото гориво през второто шестмесечие на 2024 г. се дължи предимно на повишаването в редица страни от Евросъюза на данъците и таксите, с които се облага продажабта на природния газ. Сред прчините за по-високите му цени е и отпадането по-рано на облекченията и компенсациите за битовите клиенти, които бяха въведени от правителствата на много държави в ЕС, посочва Евростат.
На този фон страните от Европейския съюз, в които цените на синьото гориво за домакинствата през втората половина на 2024 г. са били най-високи, са Швеция (18,93 евро за 100 киловатчаса енергиен еквивалент), следвана от Нидерландия (16,71 евро) и Италия (15,86 евро).
Най-ниски цени на природния газ за битовите клиенти, изразени в евро, са отчетени от властите в Унгария (3,15 евро за 100 киловатчаса енергиен еквивалент), Хърватия (4,56 евро) и Румъния (5,41 евро), посочва Евростат.
В България средната цена на синьото гориво за битови клиенти през второто шестмесечие на 2024 г. е била 6,49 евро за 100 киловатчаса енергиен еквивалент, сочат данните на европейската статистическа агенция.
Източник: БТА
-
Политикапреди 6 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Политикапреди 1 седмица
Борисов се е срещнал с Доналд Тръмп-младши в София
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)