Балкани
Илие Боложан: Митата, наложени от администрацията на Доналд Тръмп, ще имат отрицателен ефект върху румънската икономика

Митата, наложени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп, ще имат отрицателен ефект върху европейската икономика, включително върху румънската, заяви временният президент Илие Боложан на пресконференция, излъчвана на живо в Интернет.
“Трябва да бъдем честни с нашите граждани и да им кажем тези неща“, каза той и обеща заради тази прозрачност периодично да дава пресконференции и да отговаря на въпроси.
Илие Боложан коментира, че румънските компании и индустрии, които изнасят за САЩ, ще бъдат по-малко конкурентсоспобосни на тези пазари, а най-засегнати от митата ще са представителите от алуминиевия, фармацевтичния и стоманодобивния сектор.
“Германия е най-важният търговски партньор на Румъния. Една трета от износа на ЕС към САЩ идва от германската икономика. Със сигурност румънските компании, които са интегрирани в тези търговски вериги, ще бъдат засегнати, тяхната дейност ще бъде забавена, поръчките ще бъдат забавени”, обясни той и прогнозира, че чуждестранните инвестиции в Румъния ще намалеят, докато ситуацията се стабилизира.
“Мита върху мита означават инфлация и риск от икономическа рецесия. За разлика от други страни, където лека рецесия означава лек спад на икономиката, в Румъния, която е с големи дефицити, всяка форма на рецесия може да има много тежки последствия”, предупреди Боложан и допълни, че е трудно е да се предвидят последствията, а отговорите на някои държави ще усложнят нещата.
“Европейската комисия ще определи отговора на Европа. В тази сложна ситуация няма бързи решения. Ние ще продължим да подкрепяме преговорите, за да могат двата големи пазара – на ЕС и САЩ да намерят решения за продължаване на икономическите потоци”, допълни временният президент на Румъния.
По думите му сега е необходимо страната да увеличи капацитета за съхранение на енергия и да дебюрократизира икономиката.
Запитан какви са плановете за защита на румънската икономика през този период, Боложан отговори, че румънският политически свят има две решения, независимо кой ще е президент и кой премиер.
“Едното е да се направят планови реформи, така че предстоящият период след изборите да се превърне в период на възможности и да се използва правилно – да се дебюрократизира, да има индустриални политики. Вторият вариант е президент и премиер да влязат в конфликт, да не се правят тези реформи и е въпрос на време да се наложат нови данъци и мита. Всяко намаление на разходите влиза в сила едва след няколко месеца. Надявам се на рационални решения, това е стратегически въпрос за страната ни”, отбеляза временният президент на Румъния.
Източник: БТА
Балкани
МИНА: Черногорският вицепремиер Филип Иванович официално откри павилиона на Черна гора на ЕКСПО 2025 в Осака

Вицепремиерът по външните работи и европейските въпроси на Черна гора Филип Иванович официално откри павилиона на страната на Световното изложение Експо 2025 в Осака, предаде за БТА черногорската агенция МИНА.
По този повод Иванович подчерта важността на участието на Черна гора в ЕКСПО 2025, като добави, че павилионът на Черна гора е проектиран като комбинация от традиция и модерност – символ на автентичност, откритост и хармония с природата.
Според прессъобщението на черногорското правителство павилионът изпраща послание, че Черна гора е страна на диалога, знанието и сътрудничеството, готова за изграждане на нови партньорства и приятелства.
Изпълнителният директор на Асоциацията за приятелство между Черна гора и Япония Киеко Оку припомни дългогодишните връзки между двете нации и приятелството, отбелязано символично през последните години чрез засаждането на черешови дървета в Черна гора.
Членовете на черногорската делегация, включително министърът на териториалното устройство, градоустройството и държавната собственост Славен Радунович и министърът на туризма Симонида Кордич, също присъстваха на церемонията по откриването.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)
/ЕЩ/
Източник: БТА
Балкани
ХИНА: Годишната инфлация в Хърватия се забавя до 3,2% през март

Годишната инфлация в Хърватия през март 2025 г., измерена чрез националния индекс на потребителските цени, възлиза на 3,2%, като цените са се повишили средно с 0,4% спрямо февруари, според ревизираните данни, публикувани днес от Хърватското статистическо бюро (DZS), предаде ХИНА.
Това бележи втори пореден месец на забавяне на ръста на цените на годишна база.
Продължилата месеци тенденция на забавяне на инфлацията беше прекъсната през октомври 2024 г., когато цените нараснаха с 2,2% на годишна база, последва повишение с 2,8% през ноември, 3,4% през декември и 4,0% през януари 2025 г. Въпреки това през февруари 2025 г. инфлацията отново започна да намалява, спадайки до 3,7%, и низходящата тенденция продължи през март.
Най-рязък годишен ръст на потребителските цени през март е отчетен в категория ресторанти и хотели, които се повишават с 9,4%.
Цените също са се повишили с по 5,7% в отдих и култура и различни стоки и услуги, здравеопазване (5,4%), образование (5,3%) и храни и безалкохолни напитки (4,7%).
Цените в категорията жилище, вода, електричество, газ и други горива са с 4,5% по-високи на годишна база, а цените на алкохолните напитки и тютюневите изделия са се повишили с 2,6%.
Увеличението на цените се забавя от по-ниските цени в категорията облекло и обувки (-2,7%) и в комуникациите (-1,3%).
Цените на стоките и услугите за лично потребление, измерени чрез хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), през март 2025 г. са по-високи средно с 4,3% спрямо март 2024 г. и с 0,4% спрямо февруари.
Данните за ХИПЦ показват, че Хърватия продължава да има едно от най-високите нива на инфлация в еврозоната.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)
Източник: БТА
Балкани
АА: 234 високопоставени членове на организирани престъпни групи са арестувани при международна операция, каза турският вътрешен министър

Министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая обяви, че при международна операция за наркотици са арестувани 234 високопоставени членове на организирани престъпни групи. Това предаде Анадолската агенция (АА) за БТА съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.
От тях 225 са арестувани в Турция, а останалите деветима са арестувани в чужбина, каза Йерликая.
„Иззехме активи на стойност приблизително 13 милиарда лири, включително 681 имота, 127 превозни средства, дялове в 113 компании и банкови сметки на заподозрените, както е установено от MASAK (Съвета за разследване на финансови престъпления)“, каза Йерликая.
(Това е новина от деня в Турция, избрана от Анадолската агенция (АА) за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Турция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
/ЕЩ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Бизнеспреди 4 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия