Свържете се с нас

Икономика

Икономиката на Израел расте с 3,4 на сто през първото тримесечие

Икономиката на Израел е нараснала с 3,4 на сто през първите три месеца на 2025 година, въпреки продължаващия конфликт в ивицата Газа с палестинската ислямистка групировка „Хамас“. Според предварителната оценка на статистическата служба на Израел брутният вътрешен продукт (БВП) е нараснал с годишен осреднен темп от 3,4 на сто или малко под очакваните от анализаторите 3,5 на сто.

Войната в Газа започна след атаката на „Хамас“ в южната част на Израел през октомври 2023 година.

Прекратяването на огъня, което влезе в сила на 19 януари 2025 г., приключи през средата на март, въпреки че прекратяването на огъня с Хизбула в Ливан, започнало в края на ноември, остава в сила, допълва Ройтерс.

/СЛС/

Източник: БТА

Икономика

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент изрази неодобрение към решението на „Мудис“ да понижи кредитния рейтинг на страната

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент  изрази неодобрение към решението на „Мудис“ (Moody’s) да понижи кредитния рейтинг на страната, като заяви, че администрацията на президента Доналд Тръмп залага на икономически растеж, който ще изпревари нарастващия правителствен дълг, предаде Ройтерс.

В петък рейтинговата агенция отне кредитната оценка Aaa на американските дългови книжа и така стана последната от големите, които направиха това. 

Изказването на Бесент идва в момент, когато контролираният от републиканците Конгрес се опитва да прокара законопроекта на Тръмп за мащабно намаляване на данъците. Според него разпоредбите в проекта, които удължават приетите през 2017 г. данъчни облекчения от първия мандат на Тръмп, ще стимулират икономическата активност достатъчно, за да компенсират разходите.

„Не вярвам много на понижението (на рейтинга – бел. ред) от Мудис“, заяви Бесент в интервю за Си Ен Ее.

Въпреки оптимизма от страна на администрацията, независими анализатори предупреждават, че предложеният законопроект може да увеличи националния дълг — който вече възлиза на 36,2 трилиона долара — с допълнителни трилиони в следващите години.

Законопроектът обаче среща съпротива и в самата Републиканска партия. В петък бюджетната комисия на Камарата на представителите отхвърли предложението, след като група твърдолинейни републиканци изразиха притеснения, че мярката не включва достатъчно съкращения на държавните разходи.

Председателят на Камарата Майк Джонсън заяви в неделя, че законопроектът все още има шанс да бъде приет, като добави, че комисията ще направи нов опит на извънредно заседание в неделя вечер от 22:00 ч. източно време (02:00 ч. GMT в понеделник).

„Проведохме много разговори. Днес ще имаме още“, каза Джонсън в интервю за Fox News, отговаряйки на въпроси относно позицията на консервативни представители като Чип Рой и Ралф Норман, които настояват за допълнителни съкращения.

През 2017 г., когато Конгресът прие първия кръг от данъчни облекчения, републиканците също твърдяха, че те ще се компенсират чрез засилен икономически растеж. Но според анализ на независимата бюджетна служба към Конгреса, въпреки положителния икономически ефект, тези промени са увеличили дефицита с почти 1,9 трилиона долара в рамките на десет години.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона

България доказа не само на думи, но и конкретно на действия, че е гарант за сигурността на енергийните мрежи не само на територията на страната, а и в целия регион. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на брифинг по повод отчетеният срив в електрозахранването в съседни на България държави, в Централното диспечерско управление на Електроенергийния системен оператор.

В ранните часове на днешния ден системата в региона и на съседните държави беше изправена пред големи предизвикателства – с високи напрежения заради ниската консумация в мрежите и голямото количество реактивна енергия, посочи Станков.

Нашата система остава стабилна, защото на територията на страната имаме както генериращи, така и компенсиращи мощности, каза министърът на енергетиката. На територията на България няма оставен нито един потребител – нито битов, нито индустриален консуматор, които да е усетил този проблем, с който трябваше да се справим в ранните часове на днешния ден, каза министър Станков.

На територията на България разполагаме с 90 процента от компенсиращите мощности в Югоизточна Европа на тази реактивна енергия и успяхме да овладеем всички процеси, така че да подпомогнем и съседните ни държави. Той обясни, че за тези компенсиращи мощности не ни се заплаща допълнително от съседните държави. Това е инициатива на България да разполага с такива големи компенсиращи мощности, включително и ПАВЕЦ „Чаира“ – освен в производствен и в помпен режим, може да работи и в режим, в който да поглъща реактивната енергия, обясни Станков и добави, че именно затова в бъдеще ПАВЕЦ са дългосрочното решение на тези проблеми.

В Северна Македония се стигна до частично отпадане на мрежите, които чрез българската система и към този момент подпомагаме за възстановяването им, каза министър Станков. Към 5 часа (17:00 часа – бел. ред) имаме заявка за възстановяване  на напрежение по други електропроводи  на 110 киловолта, така че ще продължаваме да помагаме както на колегите от Северна Македония, така и на съседните ни държави, каза Станков. Той добави, че освен Северна Македония, проблеми е имало и в Сърбия, а в момента и в  Хърватия, поради това, че нямат допълнителни мощности, които да компенсират, да повишат или да намалят производството в тяхната мрежа.

Ситуацията беше много критична, овладяхме я, каза Станков. По думите му това доказа, че България трябва да продължи да инвестира в своите мрежи, в своите мощности, както в компенсиращите механизми, така и  в новите ПАВЕЦ, които се разглеждат в момента и се работи с Европейската инвестиционна банка, за да започне изграждането на поне три в района на Родопите. Станков добави, че те допълнително ще подпомогнат и ще докажат, че България е балансьорът на Балканите и на територията на Югоизточна Европа и никога няма да се допусне това ,което се случи в Португалия и Испания, да се случи и в нашия регион. 

На въпрос министър Станков обясни, че предвид факта, че това се случи в ранните часове 5:00-7:00 часа сутринта, възобновяемата енергия нямаше дял в проблема, а той се състоеше в неделния ден и ниската консумация на енергия. Той обясни, че когато голямо количество електропроводи работят без по тях да има консумация, те започват да генерират реактивна енергия, която е паразитната енергия в системата.

Когато тя е в изключително големи количества започва да се качва напрежението, което достига в определени моменти над 440 киловолта, на 450 киловолта започва вече разкъсване на системата и сработване на защити, това се е случило и на територията на Северна Македония –  между мрежата на 400 киловолта и 110 киловолта трафопостовете са реагирали и автоматиката е отсякла напрежението, посочи Станков.

Към 5 часа сме гарантирали на колегите от Северна Македония да възстановим електропровода „Беласица“. Имаме два електропровода, с които да подаваме на 110 киловолта и половината от територията на Северна Македония можем да гарантираме дългосрочно, че ще бъде захранвана чрез българската система без да има каквито и да е проблеми, каза още министърът.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Инвестициите в обществения транспорт в Германия стимулират икономиката и генерират голяма възвращаемост, сочи проучване

Мрежата на обществения транспорт в Германия страда от хронично недофинансиране, сочи ново проучване на консултантската компания „ЕмКюб“ MCube, изследваща иновации в сектора на мобилността и координирана от Техническия университет в Мюнхен. Проучването, което е поръчано от железопътния оператор „Дойче бан“ (Deutsche Bahn), показва, че всяко инвестирано евро в сектора води до многократна възвръщаемост.

По данни от анализа общественият транспорт в страната генерира около 75 милиарда евро годишно – три пъти повече от разходите му. Авторите посочват, че реалната стойност може да е още по-висока, тъй като не всички ефекти могат да бъдат изчислени пълноценно по методологични причини.

Проучването разглежда както пряката, така и непряката икономическа стойност от обществения транспорт. Например, една общинска автобусна компания създава приходи и работни места чрез редовни транспортни услуги. Косвени ефекти се наблюдават в сектори „нагоре по веригата“ – като производителите на влакове, енергийните доставчици и фирмите за ИТ услуги.

Изтъкнати са и външните ползи – добре развита транспортна мрежа повишава туристическата привлекателност на регионите и улеснява достъпа до работни места. Само ефектът от ежедневното пътуване до работа формира над една четвърт от общата добавена стойност в сектора, сочат данните.

Финансирането на обществения транспорт се осигурява приблизително поравно от федералното правителство и от приходите от пътници. Въпреки ръста на средствата, участници в сектора предупреждават, че те вече не покриват напълно оперативните разходи. Някои провинции обмислят свиване на транспортните услуги поради липса на финансиране.

От 2023 г. насам гражданите в Германия могат да закупят субсидирана месечна карта „Дойчландтикет“ (Deutschlandticket) на цена от 58 евро, даваща достъп до обществения транспорт в цялата страна.

/СЛС/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 24 минути

Ден на водното спасяване и състезание по риболов събраха в троянското село Врабево 19 момичета и момчета

Спортпреди 25 минути

Лукас Петков реализира попадение при победата на Елверсберг срещу Шалке

Българияпреди 28 минути

Жители на Силистра излязоха на протест с искане за референдум за запазване на българския лев

Спортпреди 29 минути

Тея Николова е носителка на титлата в „Гран при на Бургас по плуване 2025“ при жените след нов златен медал в неделя

Българияпреди 31 минути

Граждани протестираха край Търговище с искане за запазване на българския лев

Спортпреди 32 минути

Стилияна Николова взе сребро, Дара Стоянова бронз в „Крос битките“ на Европейската купа в Бургас, българките завършват надпреварата с 15 отличия

Спортпреди 34 минути

Спартак 1918 Варна победи Ботев Пловдив и ще завърши седми в крайното класиране, „канарчетата“ остават шести

Спортпреди 36 минути

Нотингам Форест запази шансовете си за класиране в Шампионската лига след победа срещу Уест Хям

Спортпреди 38 минути

Спартак (Варна) се наложи над Ботев (Пловдив) като домакин

Обществопреди 42 минути

Малко облекчение: Софийското метро ще работи и утре

Святпреди 46 минути

Естония каза, че Русия е задържала в Балтийско море танкер, собственост на гръцка компания

Българияпреди 46 минути

Метрото ще работи и утре – 19 май, съобщиха от „Метрополитен“ ЕАД

Българияпреди 5 дни

Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен

Бизнеспреди 4 дни

„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин

Българияпреди 5 дни

Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание

Бизнеспреди 3 дни

Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами

Българияпреди 5 дни

Общинските съветници в Габрово не приеха бюджет на Общината от над 99 милиона лева

Спортпреди 5 дни

Черно море Тича отново поведе срещу Балкан в полуфиналите на Националната баскетболна лига

Обществопреди 5 дни

СОС предлага общината да придобие от държавата минералната баня в Горна баня

Святпреди 5 дни

Сирийците отпразнуваха края на американските санкции

Спортпреди 5 дни

Черно море победи шампиона Лудогорец в среща от Първа лига

Балканипреди 5 дни

ХИНА: Първият хибриден електрически влак в Хърватия беше въведен в експлоатация

Икономикапреди 5 дни

Индексите на водещите европейските борси закриха предимно възходящо днешната търговията

Спортпреди 5 дни

Защитник на Тотнъм попада в трансферните планове на Реал Мадрид

Новини