Здраве
И омбудсманът настоява НЗОК да плаща биомаркерите на онкоболните

Институцията на омбудсмана сезира министъра на здравеопазването Силви Кирилов, управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Петко Стефановски, председателя на Надзорния съвет на НЗОК Явор Пенчев, както и председателя на Българския лекарски съюз Николай Брънзалов заради невъзможността Здравната каса да осигури заплащането на биомаркерната диагностика, задължителна за съвременната медицина в областта на онкологията, съобщиха от пресслужбата на държавния защитник.
Поводът е писмо от Фондация „Живот с рак“ за нарушени правата на онкоболните на достъп до правилна диагностика, което възпрепятства получаването на съвременна медицинска грижа и осигуряването на адекватно и навременно лекарствено лечение.
От фондацията обръщат специално внимание върху значението на биомаркерите за диагностиката и определянето на най-подходящото и ефективно лечение на онкологичните заболявания, както и предприетите до момента обсъждания и действия за регламентиране заплащането на биомаркернатата диагностика от НЗОК.
„Доколкото бюджетната осигуреност е налице, проблем са само изчистването на административните стъпки, по които диагностиката да бъде извършвана“, пише до институцията на омбудсмана председателят на Фондация „Живот с рак“ Николай Диковски.
Според него има проблем „за завършване на преговорите и създаване на административен режим за назначаване, провеждане и заплащане на биомаркерната диагностика“.
Той подробно описва рисковете пред онкоболните – лишаване на българските лекари – онколози от достъп до съвременен подход за диагностика и избор на терапевтичен подход; създаване на абсолютна непрозрачност при разходването на публични средства при заплащане на лекарствени продукти, за които биомаркерната диагностика е императивно изискване, за да се изпълнят ограниченията на терапевтичното показание на съответния продукт; огромната тежест за българските пациенти и невъзможността някои от тях да получат съвременно лечение; създаването на безпрецедентен етичен риск за българските пациенти, които са поставени в положението да търсят заедно със своите лекари възможност за осигуряване на достъп до биомаркерна диагностика; прехвърляне задълженията на НЗОК за осигуряване на достъп до качествена, навременна и необходима медицинска помощ към частни субекти, а именно към фармацевтичните компании.
„Пациентите са превърнати в заложник на решението на отделни компании да организират кампании за подпомагане на достъпа до биомаркерна диагностика, чрез които могат да получат организационна и финансова подкрепа, в случай че и до обемите, в които отделните фармацевтични компании имат възможност да направят това“, алармира още председателят на Фондация „Живот с рак“.
С безпокойство от описаното по-горе, бихме искали да припомним, че в началото на настоящата година институцията на омбудсмана се обърна към министъра на здравеопазването и управителя на НЗОК, като настояхме да бъдат обсъдени и предприети действия за осигуряване на гарантиран достъп на пациентите до изследване на биомаркери и заплащането им с публични средства. В отговор беше получена подробна информация за предприетите от Министерство на здравеопазването стъпки, като в заключение се посочва, че е заложено Националната здравноосигурителна каса да заплаща медицинските изделия за биомаркерна диагностика, извън цената на амбулаторната процедура за лица с определени онкологични заболявания. Същевременно се отбелязва, че с въвеждането на биомаркерната диагностика ще се осигури персонализирано лечение, с което се цели постигане на по-добро качество и удължаване на живота на пациентите. От НЗОК също информираха за предприетите действия и заложените средства за медицински изделия за биомаркерна диагностика при онкологични заболявания, пише главният секретар на омбудсмана д-р Айсун Авджиев до сезираните органи.
Той подчертава, че е обезпокоен от изнесената информация не само от председателя на фондацията, но и от други пациентски организации за наличието на проблем при регламентиране заплащането на биомаркерната диагностика с публични средства и произтичащия от това риск пациентите с онкологични заболявания да не получат достъп до посочените изследвания.
„В тази връзка, с разбиране към необходимостта от намиране на решение, с което да се гарантират изцяло правата на гражданите, страдащи от тази коварна болест, която е на второ място сред причините за смъртност в държавите от ЕС, се обръщаме към Вас за становище и информация по поставения проблем, като бихме искали да посочим необходимостта от обсъждане и предприемане на действия, с които да се гарантира изпълнението на поетия ангажимент и бъде регламентирано заплащането на биомаркерната диагностика с публични средства“, пише още Авджиев.
Той настоява да бъде проявено разбиране към пациентите с онкологични заболявания и да не се допуска преграждане на достъпа им до тази важна за тях диагностика, необходима им и за определянето на най-ефективната и индивидуално съобразена със заболяването на всеки пациент терапия.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Алерголози: Биологичната терапия подобрява контрола на астмата, често постига ремисия

Биологичната терапия при пациенти с тежка астма вече е достъпна и подобрява значително контрола на заболяването. В някои случаи се постига ремисия.
Това бе една от констатациите на специалистите, представена на осмата Национална конференция по алергология.
Контролът на тежката бронхиална астма бе сред акцентите на форума. Заболяването може да се прояви дори в зряла възраст като неалергична астма. Според съвременните препоръки, лечението трябва да се фокусира върху минимизиране употребата на системни кортикостероиди заради множеството странични ефекти – остеопороза, диабет, сърдечносъдови проблеми и др.
В рамките на конференцията, организирана от Българското дружество по алергология (БДА), бяха представени последните научни открития и клинични подходи в лечението на бронхиална астма, алергичен ринит, хранителни алергии и други заболявания на респираторния тракт.
„Тази година поставихме акцент върху творческите лекции – презентации, подготвени от самите лекари въз основа на практическия им опит. Това е ценен принос, защото така се споделят казуси от реалната клинична практика, които са обогатяват познанията на колегите в страната“, посочи д-р Симеон Узунов, председател на БДА.
В програмата на конференцията бяха включени общо 10 пленарни сесии, посветени на ключови теми в алергологията. Специално внимание бе отделено и на младежката сесия, която тази година се проведе в разширен формат.
Заради изключително високия интерес тя бе представена в два отделни панела с участието на осем млади специалисти, които представиха случаи от своята клинична практика. „Развитието на младите специалисти е стратегически приоритет за БДА.
Други теми, включени в конференцията, представиха лечението на уртикария и ангиоедем, ролята на микробиома и кофакторите при алергичните реакции, както и имунотерапията и значението на специфичните антитела. Обсъждани бяха предложения за национални насоки и стимулиране на млади таланти в областта на алергологията.
Във форума взеха участие изтъкнати български лектори и чужди специалисти, които споделиха нови научни данни и клинични подходи от световната практика.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Променя условията за заем на Александровска болница
Снимка OFFNews
УМБАЛ „Александровска“
Правителството одобри изменение на условията за предоставяне на заем на УМБАЛ „Александровска“ и проект на допълнително споразумение за изменение на договора между Министерството на здравеопазването и лечебното заведение за предоставяне на заем за погасяване на просрочени задължения на лечебното заведение.
Александровска болница е лечебно заведение със 100 на сто държавно участие в капитала, правата на държавата в него се упражняват от министъра на здравеопазването.
С проекта на допълнително споразумение се увеличава гратисният период за погасяване на главницата до 31 месеца, като се изменя Приложение № 1 – „Погасителен план“ към Договора за предоставяне на заем, отразявайки преизчислени погасителна вноска, остатък по главницата, главница и лихва.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Променят условията за заем на Александровска болница
Снимка OFFNews
УМБАЛ „Александровска“
Правителството одобри изменение на условията за предоставяне на заем на УМБАЛ „Александровска“ и проект на допълнително споразумение за изменение на договора между Министерството на здравеопазването и лечебното заведение за предоставяне на заем за погасяване на просрочени задължения на лечебното заведение.
Александровска болница е лечебно заведение със 100 на сто държавно участие в капитала, правата на държавата в него се упражняват от министъра на здравеопазването.
С проекта на допълнително споразумение се увеличава гратисният период за погасяване на главницата до 31 месеца, като се изменя Приложение № 1 – „Погасителен план“ към Договора за предоставяне на заем, отразявайки преизчислени погасителна вноска, остатък по главницата, главница и лихва.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 6 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Политикапреди 1 седмица
Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание