Общество
И наесен ученическите раници ще са отново тежки

И през следващата учебна година раниците на българските ученици няма да станат по-леки, нито родителите ще доплащат по-малко за помагала към безплатните комплекти.
Попитахме МОН дали предвижда нови мерки за един от системните проблеми в българското образование. Зададохме въпросите сега, тъй като настъпва периодът, в който училища обявяват обществени поръчки за безплатните учебници.
От отговорите става ясно, че промени не се предвиждат – въпреки ежегодните репортажи в медиите и възмущение на родители и деца от тежестта на раниците.
МОН не отчита такъв проблем и отговаря, че би реагирало на сигнали за конкретни училища.
Защо са тежки раниците и какво се прави
Няколко са причините са тежките раници: отпечатването на излишно много учебници и помагала към безплатните комплекти; купуването на още толкова от родителите по изискване на учителите; неефективната употреба на шкафчетата в много от класните стаи; отпечатване на учебници в голям формат на луксозна хартия, която тежи; множество лични вещи (вода, храна и др.) заради целодневното обучение.
Проблем 1: Твърде много учебници и помагала
Формулата „учебник + тетрадка“ за всеки предмет отдавна не е валидна за българските училища. За всеки предмет се купува и учебна тетрадка плюс помагала. Така папките на малките ученици по всеки предмет съдържат поне 3-4, а понякога по 7-8 книжни тела. Реален пример: папката по математика на третокласник съдържа: 1. учебник; 2. учебна тетрадка; 3. тетрадка за работа в клас; 4. тетрадка за домашна работа; 5. сборник; 6. учебно помагало. Папката по английски съдържа: 1. учебник; 2. учебна тетрадка; 3. тетрадка за граматически упражнение; 4. тетрадка за работа в клас; 5. тетрадка-речник.
Най-многобройни са учебниците и тетрадките по БЕЛ (Български език и литература). Разделени са в два предмета, но в някои дни се налага учениците да носят и двата в раниците си. За началния курс това означава: 1. читанка; 2. учебник по български език; 3. учебна тетрадка по четене; 4. учебна тетрадка по български език; 5. и 6. две тетрадки за работа в клас; 7. и 8. две тетрадки за домашна работа; 9. тетрадка за диктовки; 10., 11. – помагала по двамата предмета за задължителната свободноизбираема подготовка. Понякога се изисква и 13. – речник.
Защо е така?
Учебниците от 1-ви до 12-ти клас са безплатни и това е добре за бюджета за семействата. Но, оказва се, не и за гърбовете на учениците.
Безплатните учебници се поръчват от директорите с обществени поръчки. Издателствата, от своя страна, предлагат т.нар. учебни комплекти. Те включват и учебните тетрадки, атласи и други помагала. Предпочитанията са в посока по-пълни комплекти, респ. – по-тежки раници. Дългогодишните напомняния, че множеството помагала не научават децата на повече, не дават резултат.
В прогимназията рядко ще срещнете учител, който да не изиска и поне една учебна тетрадка или помагало допълнително към безплатния учебник. Доплащането е от 80-100 до няколкостотин лева – в зависимост от профила. Помагало се купува дори за предмета „Безопасност на движението по пътищата“.
Как гледа МОН на това? „Учителят би следвало да е мотивирал пред родителите на родителската среща необходимостта от закупуването на допълнителни учебни помагала и да е съгласувал с родителите начина на ползването им“, отговарят от министерството.
Проблем 2: Учебници, които не се отварят
Много от учебниците и помагалата стоят неотворени цяла учебна година. Но те се поръчват, отпечатват и плащат с публични средства – на луксозна хартия, с пълноцветен печат. Пример за това най-често за учебниците по изобразително изкуство, компютърно моделиране, музика, технологии и предприемачество.
В МОН няма постъпила информация, че по учебни предмети не се използват одобрените учебници/учебни комплекти, отговарят от МОН на въпроса ни ще се редуцират ли поръчваните комплекти на база опита, че не се ползват.
Проблем 3: Шкафчетата не се ползват ефективно
В много училища шкафчетата не се ползват по различни причини – не е създадена организация; или на децата се налага да сменят класната стая за занималнята; или защото в шкафчетата стоят екипите по физическо възпитание; или са твърде малки за всички учебници и лични вещи; или са поставени на място, до което децата нямат лесен достъп.
МОН отговарят, че при тях не е постъпвала информация за конкретни училища, които не позволяват на учениците да използват шкафчетата си или за неефективното ползване на ученическите шкафчета. При постъпване на такъв сигнал МОН ще предприеме незабавни действия по отстраняването му, уверява министерството.
Проблем 4: Учебниците са големи, луксозни и тежки
Трудно ще намерите учебник (и дори сборник) в малък формат, на олекотена хартия. Учебниците се печатат най-често на гланцирана пълноцветна хартия за всички страници, винаги в голям формат.
Какви мерки взема МОН
МОН подчертава, че през годините е предприело различни инициативи за решаването на проблема с тежките ученически раници – както с промяна на нормативната уредба, така и с многократни писмени препоръки към директорите на училищата.
Сред тях са:
– Изискване по-обемните учебници над 18 печатни коли да се разделят на две книжки тела;
– Възможност издателствата да отпечатват учебници на обемна хартия, която е по-лека;
– Електронни учебници;
– 113 743 ученически шкафчета за учениците от I до VII клас – за съхранение на учебници, помагала, екипи за физическо възпитание и лични вещи. За целта са отпуснати 6,7 милиона лева (Няма данни за санкции за училища, които са получили шкафчета, но раниците въпреки това не са олекотени – б.а.);
– Изпратени са многократно препоръки до директорите да прилагат политики за олекотяване на ученическите раници;
– Препоръчва се последователно провеждане на учебните часове по един и същ учебен предмет в рамките на учебния ден;
– За подготовка в учебния час да се използват само одобрените учебници и учебни комплекти. Когато има одобрено повече от едно учебно помагало, учениците да носят само необходимото за конкретния час;
– Препоръчаните от учителя допълнителни помагала да се ползват или само за работа в клас и да се съхраняват в училището, или да се ползват само за работа вкъщи;
– Да се ползват електронно четимите учебници в учебния час, а печатните издания да се ползват вкъщи или обратно.
Има ли корупция?
В началото на всяка учебна година родители питат кому са нужни такъв брой учебници и помагала на гърба на учениците. Когато е намесено държавно финансиране, винаги остава мирисът на корупция. Попитахме МОН има ли сигнали за такава при изпълнението на обществените поръчки за учебни комплекти. Отговорът е, че „в МОН не е постъпвала такава информация. На директорите на училища е разпоредено да не допускат под каквато и да е форма присъствие и влияние на издателства или техни представители. Не се допуска оказване на административен и друг натиск върху учителите при оценяване за пригодността за прилагане в училище на проекти на учебници и учебни комплекти.“
Източник: Offnews.bg
Общество
Платката за F-16 пристигна нощес по DHL, обяви Борисов

Новата платка за българския самолет F-16 вече е пристигнала у нас DHL, обяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. „Нощес пристигна, ще я сменят“, заяви той пред медиите.
Той обвини президента Румен Радев, че умишлено подвежда обществеността за повреда на самолета. „Подхвърли, че бил счупен самолетът и оттам е тръгнала цялата работа…Аз му отговорих – кой политизира?! Да не би ние да правим F-16, да сме го произвели, или да кажем, че е некачествен самолет?! Нека излезе и да каже, че F-16 Block 70 не е добър самолет и американското правителство и „Локхийд Мартин“ да му отговорят, аз не ги произвеждам“, заяви още Борисов.
„Когато се срещна с Доналд Тръмп в Париж каза, че очакваме F-16. Когато пилотира F-16 преди месец каза, че това е най-добрият самолет. Не мога да разбера кога е искрен“, допълни той по адрес на Радев.
Скандалът избухна след кацането у нас на втория български самолет Ф-16. Тогава командирът на ВВС генерал-майор Николай Русев обяви, че има проблем с една от системите на самолета.
Избухнаха спекулации каква е повредата и кой е отговорен, които прераснаха в политически престрелки между Борисов и Радев.
От Министерството на отбраната поясниха, че проблемът е в хардуер и ще бъде отстранен.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
МОН предлага връщането на 8 клас към основното образование

От днешна гледна точка завършването на основно образование в седми клас дава отрицателни резултати, не мога да изтъкна нито един положителен ефект, каза пред журналисти в Луковит министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той посочи, че със Закона за предучилищното и училищното образование ще се предложи за обсъждане въпросът с образователната структура – кой етап до кой клас е и дали трябва да се завършва основно образование в седми клас, а не в осми, както е било навремето.
По думите на Вълчев през учебното съдържание се препуска, а в същото време виждаме стрес върху децата.
„Едно от най-важните неща, които трябва да направим, е да освободим време на учителите и на учениците. Ние направихме прекалено амбициозни профили – ненужно амбициозни, за сметка на общообразователната основа. Сега сме убедени, вярваме в това, че трябва да увеличим общообразователните часове. Вярваме, че това ще направи децата по-пригодни и за висше образование, и за реализация след това”, каза Вълчев, цитиран от БТА.
Той допълни, че се предвиждат две реформи в учебните програми от гледна точка на времето. Едната е дългосрочна и за нея е публикувана концепция за промяна, но тя ще отнеме четири-пет години, но ако има политическа стабилност и последователност на усилията, посочи министърът. По-бързата промяна е количествена и цели облекчаване на учебното съдържание от гледна точка на дълбочина на темите и фактология.
Красимир Вълчев коментира и искането на оставката му от участници в протест под надслов „Училището не е църква”.
„Оставки се искат всеки ден. Ние сме длъжни да реализираме нашите намерения, нашите виждания, нашите политически приоритети, в които вярваме. Убеден съм, че голяма част от нашите съграждани ще ни подкрепят. Българското училище трябва да възпитава”, каза министърът.
Той заяви, че уважава правото на мнение и на протест на всички. „Но ние също имаме право и, бих казал, задължение да предлагаме решение, и вярваме в това, което предлагаме. Вярваме, че едно от най-важните неща, които трябва да направим като образователна система и като държава, е да засилим възпитателната функция на българското училище”, посочи Вълчев.
Той изрази увереност, че учителите могат да възпитават добре. „Българските учители възпитават в национално самосъзнание. Има предпазливост да говорим въобще за ценности, защото учебните програми са срамежливи във възпитателната си функция. Българската система на образование е срамежлива и това е още от 90-те години на миналия век”, каза още той.
В отговор на въпрос какво прави образователното министерство по отношение на случаите на нападения от групи младежи, наричани „локали”, Вълчев каза, че министерството не е правоохранителна система. Единственият механизъм е да бъде докладвано незабавно в МВР.
Той допълни, че училището трябва да работи с тези деца, но в последните десетилетия възпитателната функция в българската образователна система е била отслабена. Министърът изрази и надеждата си с бюджета за следващата година да бъдат отделени средства в повече училища да бъдат назначени педагогически съветници и психолози.
В Луковит Красимир Вълчев откри STEM кабинет в Средно училище „Алеко Константинов”.
Източник: Offnews.bg
Общество
МОН обмисля връщането на 8 клас към основното образование

От днешна гледна точка завършването на основно образование в седми клас дава отрицателни резултати, не мога да изтъкна нито един положителен ефект, каза пред журналисти в Луковит министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той посочи, че със Закона за предучилищното и училищното образование ще се предложи за обсъждане въпросът с образователната структура – кой етап до кой клас е и дали трябва да се завършва основно образование в седми клас, а не в осми, както е било навремето.
По думите на Вълчев през учебното съдържание се препуска, а в същото време виждаме стрес върху децата.
„Едно от най-важните неща, които трябва да направим, е да освободим време на учителите и на учениците. Ние направихме прекалено амбициозни профили – ненужно амбициозни, за сметка на общообразователната основа. Сега сме убедени, вярваме в това, че трябва да увеличим общообразователните часове. Вярваме, че това ще направи децата по-пригодни и за висше образование, и за реализация след това”, каза Вълчев, цитиран от БТА.
Той допълни, че се предвиждат две реформи в учебните програми от гледна точка на времето. Едната е дългосрочна и за нея е публикувана концепция за промяна, но тя ще отнеме четири-пет години, но ако има политическа стабилност и последователност на усилията, посочи министърът. По-бързата промяна е количествена и цели облекчаване на учебното съдържание от гледна точка на дълбочина на темите и фактология.
Красимир Вълчев коментира и искането на оставката му от участници в протест под надслов „Училището не е църква”.
„Оставки се искат всеки ден. Ние сме длъжни да реализираме нашите намерения, нашите виждания, нашите политически приоритети, в които вярваме. Убеден съм, че голяма част от нашите съграждани ще ни подкрепят. Българското училище трябва да възпитава”, каза министърът.
Той заяви, че уважава правото на мнение и на протест на всички. „Но ние също имаме право и, бих казал, задължение да предлагаме решение, и вярваме в това, което предлагаме. Вярваме, че едно от най-важните неща, които трябва да направим като образователна система и като държава, е да засилим възпитателната функция на българското училище”, посочи Вълчев.
Той изрази увереност, че учителите могат да възпитават добре. „Българските учители възпитават в национално самосъзнание. Има предпазливост да говорим въобще за ценности, защото учебните програми са срамежливи във възпитателната си функция. Българската система на образование е срамежлива и това е още от 90-те години на миналия век”, каза още той.
В отговор на въпрос какво прави образователното министерство по отношение на случаите на нападения от групи младежи, наричани „локали”, Вълчев каза, че министерството не е правоохранителна система. Единственият механизъм е да бъде докладвано незабавно в МВР.
Той допълни, че училището трябва да работи с тези деца, но в последните десетилетия възпитателната функция в българската образователна система е била отслабена. Министърът изрази и надеждата си с бюджета за следващата година да бъдат отделени средства в повече училища да бъдат назначени педагогически съветници и психолози.
В Луковит Красимир Вълчев откри STEM кабинет в Средно училище „Алеко Константинов”.
Източник: Offnews.bg
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Балканипреди 1 седмица
Турски министър отхвърли твърдения, че вече се работи по проекта Канал „Истанбул“ между Черно и Мраморно море
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Разлог прие бюджета за 2025 година след десетчасово заседание
-
Святпреди 1 седмица
Още едно обвинение бе повдигнато на сваления от власт южнокорейски президент Юн Сук-йол
-
Святпреди 1 седмица
Кандидатурата на И Дже-мьон за президент на Южна Корея е застрашена, след като Върховният съд отмени оправдателна присъда срещу него
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Икономикапреди 7 дни
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай
-
Икономикапреди 7 дни
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.