Свят
И двете конкурентни политически сили в Австралия се обявиха за аутсайдери преди утрешните парламентарни избори

И австралийският премиер Антъни Албанезе, и лидерът на опозицията Питър Дътън обявиха, че политическите им сили са в аутсайдерска позиция ден преди парламентарните избори, предаде Асошиейтед Прес.
Албанезе, който оглавява лявоцентристката Австралийската лейбъристка партия (АЛП), днес направи обиколка на източните щати Куинсланд, Виктория и Тасмания. Дътън, който е начело на Либерално-националната коалиция (ЛНК), участва в предизборни мероприятия в щатите Южна Австралия и Западна Австралия.
Министър-председателят припомни пред журналисти, че от 21 г. насам нито един австралийски премиер не е осигурявал на партията си две последователни изборни победи. За последно това се случи през 2004 г., когато тогавашният лидер на АЛП Джон Хауърд стана премиер за втори пореден път.
„Много избиратели все още не са решили как да гласуват“, отбеляза Албанезе. „Предстои ни огромно изпитание. Никой не е бил преизбиран след 2004 г.“, добави той.
Дътън от своя страна изрази увереност, че коалицията му ще привлече гласовете на колебаещите се избиратели.
Гласуването в Австралия е задължително и много гласоподаватели, които нямат строги предпочитания, все пак отиват до урните, за да не бъдат глобени. Те избират кандидата си в последния момент.
„Смята се, че сме в по-слаба позиция“, заяви миналата седмица лидерът на опозиционната коалиция. „Но аз мисля, че много хора ще дадат реален наказателен вот на тези избори, включително и заради убеждението на премиера, че вече е спечелил“, добави Дътън.
Това са първите избори в Австралия, на които преобладаващата част от гласоподавателите са млади хора. И двете политически формации акцентираха в предизборните си кампании върху демографските промени. Както АЛП, така и ЛНК обещаха, че ще осигурят помощи при закупуването на първо жилище заради прекалено високите цени на недвижимите имоти.
Друг ключов въпрос в предизборната кампания беше енергийната политика. Опозицията обеща да построи седем финансирани от държавата атомни електроцентрали, които да започнат да произвеждат електроенергия от 2035 г. Лейбъристите от своя страна планират до 2030 г. 82% от енергийната мрежа на Австралия да се захранва от възобновяеми източници. Те предупредиха избирателите, че за да финансира ядрените си проекти, опозицията ще предприеме масови съкращения на държавни служители.
АЛП обвини Дътън, че подражава на американския президент Доналд Тръмп и създаденото от него Министерство на правителствената ефективност (DOGE), обещавайки да закрие над 20% от работните места в държавния сектор. „Не ни трябва да копираме Америка или някой друг. Нуждаем се от австралийски подход“, заяви днес Албанезе.
Сенаторът от опозицията Джасинта Нампиджинпа Прайс миналия месец обеща пред свои симпатизанти, че ще „направи Австралия отново велика“, но по-късно заяви, че това изказване няма никаква връзка с известния лозунг на Тръмп „да направим Америка велика отново“.
Дътън днес обеща, че ако стане премиер, правителството му ще намали държавния дълг. „Искам да се уверя, че можем да върнем страната си в правия път, че можем да управляваме добре икономиката и че само едно либерално правителство може да постигне това“, добави Дътън. „Ако управляваме икономиката добре, можем да намалим инфлацията и да сме сигурни, че ще помогнем на семействата в кризата с разходите за живот“, заключи той.
Източник: БТА
Свят
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на ракети за Саудитска Арабия за 3,5 млрд. долара, както и на тактически ракети за Норвегия

Държавният департамент на САЩ одобри възможна военна сделка със Саудитска Арабия на стойност 3,5 млрд. долара за продажба на ракети със среден обсег на действие въздух-въздух и свързаната с тях подкрепа, предаде агенция Ройтерс, като се позова на Пентагона.
САЩ са готови да предложат на Саудитска Арабия оръжеен пакет на стойност доста над 100 млрд. долара по време на посещението на президента на САЩ Доналд Тръмп в кралството този месец.
Саудитска Арабия е поискала 1000 ракети със среден обсег въздух-въздух, известни като AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles), 50 секции за насочване и друго оборудване, включително резервни части, както и услуги по логистична поддръжка.
Агенцията на Пентагона за сътрудничество в сферата на сигурността е информирала Конгреса за възможната продажба в петък. Въпреки одобрението на Държавния департамент това не означава, че договорът е подписан или че преговорите са завършили, отбелязва Ройтерс.
Основният изпълнител ще бъде корпорацията „АрТиЕкс“ (RTX), според Пентагона.
Държавният департамент е одобрил също възможна продажба на тактически ракети за Норвегия на стойност 370,9 милиона долара, съобщава още Ройтерс.
/СГ/
Източник: БТА
Свят
Чили отмени тревогата за цунами, издадена след земетресение с магнитуд 7,4

Властите в Чили отмениха тревогата за цунами след силното земетресение с магнитуд 7,4, което бе регистрирано край южните брегове на Чили и Аржентина в протока Дрейк, отделящ Южна Америка от Антарктика, предаде Ройтерс.
По-рано президентът на Чили призова за евакуация на крайбрежието в целия регион покрай Магелановия проток, както и на антарктическите бази в района.
По информация на Геофизичния институт на САЩ епицентърът на земетресението е бил на дълбочина 10 километра под дъното на океана в протока Дрейк и на около 219 километра южно от аржентинския град Ушуая, който е смятан за най-южния град в света. Местните власти не съобщиха за материални щети или пострадали.
Преди отмяната на заповедите за евакуация около 2000 души превантивно се преместиха в райони с по-голяма надморска височина.
/СГ/
Източник: БТА
Свят
Администрацията на Тръмп планира сериозни съкращения в ЦРУ и други разузнавателни агенции, съобщава „Вашингтон пост“

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп планира сериозни съкращения на персонал в Централното разузнавателно управление (ЦРУ) и други важни служби на разузнаването, съобщи в. „Вашингтон пост“, като се позова на запознати с плановете, предаде Ройтерс.
ЦРУ планира да съкрати 1200 позиции, заедно с още хиляди в други служби от американската разузнавателна общност, съобщава вестникът.
Откакто встъпи в длъжност през януари Доналд Тръмп и неговият съветник милиардерът Илон Мъск предприеха кампания за намаляване на разходите, довела до отстраняване на над 200 000 федерални служители, отбелязва Ройтерс.
/СГ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Бизнеспреди 1 седмица
Проучване: Компаниите преминават към зелена енергия въпреки отменените от Тръмп регулации
-
Политикапреди 3 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Балканипреди 1 седмица
Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ
-
Политикапреди 1 седмица
Посланикът ни в САЩ е подал оставка