Свържете се с нас

Здраве

Грижата за децата – приоритет в преговорите между Лекарския съюз и НЗОК

Приоритетно увеличение на цените с по-голям от средния процент за капитация и медицински дейности при децата, което формира допълнително увеличение в частта детско здравеопазване в ПИМП от около 23 млн. лв. Това предложение ще отстоява Българският лекарски съюз (БЛС) в преговорите с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за сключване на Анекс към Националния рамков договор (НРД).

Срещите за подписване на Анекса към НРД за медицински дейности 2023-2025 вече започнаха.

На 8 април се проведе заседание на Управителния съвет на съсловната организация, на което бяха приети основните насоки, с които Лекарския съюз да влезе в преговорите със Здравната каса. Стъпвайки на отчетената миналогодишна дейност в първична извънболнична медицинска помощ, специализирана извънболнична помощ, отчетените медико-диагностични дейности и гласуваното от Народното събрание увеличение на бюджетите на тези дейности, БЛС смята, че има достатъчно финансови възможности за правене на политики и повишение на цени в тези направления.

Предложението за ръст на цените от страна на БЛС не е еднакво за всички дейности, а е базирано на определени политики, които БЛС ще настоява да бъдат следвани. Един от  тежките проблеми е детското здравеопазване. Осезателно намалява интересът за специализация по Педиатрия и за работа с деца от страна на общопрактикуващите лекари поради тежестта и спецификата на тяхното обслужване. 

Вторият приоритет, който БЛС ще защитава през политиката с ръст на цените, е наблюдението на диспансеризираните пациенти. Формираното допълнително увеличение е около 25 млн. лв.

По отношение на специализираната извънболнична помощ, УС на БЛС счита, че за поредна година има възможност да се постигне повишаване на цените на медицинските дейности. Съсловната организация не предлага еднакъв процент на увеличение за всички дейности, а отново се следва конкретна политика, в която има заложени определени приоритети. 

Запазва се тенденцията за по-високо заплащане за преглед при педиатър. Заради нежеланието и липсата на интерес към работата в ЛЛК се акцентира и върху увеличаване на цените на експертизата за временна неработоспособност. Предлага се също и увеличение на цените във физиотерапията.

При медико-диагностичната дейност, с предвиденото увеличение на бюджета, БЛС предлага повишаването на цените приоритетно да бъде насочено към образната диагностика, която изисква скъпа и трудна за поддържане апаратура, а в същото време има най-висока диагностична стойност. Приоритетно увеличение на цените БЛС предлага и при изследванията за микробиология и патоанатомия.

Предложенията на Съюза са съобразени с възможността да бъдат подсигурени тези средства на базата на необходимите количества и обеми спрямо изпълнението на бюджета от миналата година.

От Лекарския съюз изразяват безпокойство по повод проблемите, пред които са изправени болниците: от една страна нарастваща инфлация, увеличаващ се натиск от страна на медицинския персонал за повишаване на трудовите възнаграждения, свързан с увеличената минимална работна заплата, а от друга страна, неразплатените средства в размер на 146 млн.лв. и гласувания бюджет, който номинално е увеличен спрямо 2024 г., но реално е равен и дори по-нисък от касовото изпълнение. Истината е, че влизайки в преговорите, НЗОК и БЛС не разполагат с реален финансов ресурс за осъществяване на политики, увеличаване на цени и включване на нови дейност. Нещо повече: съществува опасност и е налице притеснение, изобщо да бъде изплатена в пълния ѝ размер и оказаната болнична медицинска помощ за 2025 г. Ето защо, алармирайки обществото за този проблем, минималното условие, за което БЛС ще настоява, е да бъде гарантирано заплащането на извършената дейност през 2025 г., пишат от съсловната организация.

От Лекарския съюз си запазват правото в разговорите с Касата и заедно с всички заинтересовани страни, болнични сдружения и организации, да търсят варианти и възможности и за повишаване на цените на медицински дейности в лечебните заведения.

Източник: Offnews.bg

Здраве

Потребителската такса за ден болничен престой става 1 лев, вместо досегашните 5,80

болница

Снимка Pixabay

Болница

Потребителската такса за ден болничен престой вече е 1 лев вместо досегашните 5.80 лв.

Постановлението на Министерския съвет е обнародвано в Държавен вестник и е част от изпълнението на държавния бюджет за 2025 г.

Здравноосигурените лица задължително заплащат потребителска такса за всеки ден болнично лечение, но не повече от 10 дни годишно.

Потребителска такса се дължи още за всяко посещение при лекаря, при лекаря по дентална медицина или на лечебното заведение в размер 2.90 лв., която се запазва.

Пенсионерите заплащат потребителска такса в размер 1 лв. за прегледите при лекар и зъболекар.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Предпразнично: В Пирогов спасиха крака на 44-годишна жена

В навечерието на Великден в „Пирогов“ спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена.

Това стана възможно, благодарение на специалистите по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена, съобщиха от спешната болница.

Проф. Палена е на посещение в „Пирогов“. По време на престоя си в Отделението по инвазивна кардиология заедно с завеждащия д-р Иван Мартинов обучаваха кардиолози от няколко водещи кардиологични центъра на България.

44-годишната жена е била насочена за ампутация от местна болница. Пациентката е с диабет, заради който крайникът се уврежда до такава степен, че лекарите не виждат друг изход освен да бъде отрязан,, за да се спаси живота ѝ. 

В „Пирогов“ извършват високоспециализирана интервенция с цел отпушване на съдовете на крайника, с която кракът и животът на жената са спасени.

Операцията е наблюдавана от участниците в практическия курс. По време на курса на д-р Палена и д-р Иван Мартинов оперират още няколко пациенти, които могат да бъдат определени като изключително сложни медицински казуси.

Подобна практика не е нова. Чудесно е, че специалист от такъв ранг идва в България и участва в операции на наши пациенти, вижда и оценява високо нивото на работа, на медицинско оборудване, което имаме в „Пирогов. Очакваме го отново през месец май, казва д-р Мартинов.

Пациентката вече е изписана от „Пирогов“ и ще посрещне Великден с близките си и без болка.

За последните 12 години д-р Иван Мартинов е спасил от ампутация крайниците на над 2 000 човека. Това дава възможност те да се върнат към нормален живот, да са полезни за себе си, близките си и да не са в тежест на държавата.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Майка дари бъбрек на дъщеря си в “Александровска“

трансплантация

Снимка УМБАЛ „Александровска“

Бъбречна трансплантация

На Велика сряда екипът на проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на УМБАЛ „Александровска“ извърши бъбречна трансплантация на 38–годишна жена от Дупница.

Донор на бъбрека е 61–годишната ѝ майка.

Реципиентката провежда диализно лечение от година и половина и за нея единственият шанс за нормален живот е трансплантацията, а тя е най-добра, когато се направи бързо и с орган от жив донор, тъй като тогава той е най-витален, обясни проф. Янев.

След интервенцията двете жени се възстановяват в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на болницата. Състоянието им е стабилно, с добри жизнени показатели и диуреза.

Това е четвъртата бъбречна трансплантация, реализирана в лечебното заведение от началото на годината – 3 от трупен и една от жив донор.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 37 минути

Мениджърът на Ливърпул Арне Слот похвали отдадеността на Трент Александър-Арнолд да се възстанови и да се върне на терена

Спортпреди 43 минути

Експертът по развитие на таланти в Германския футболен съюз Хендрик Винкелман е на посещение в БФС

Спортпреди 49 минути

Шиникова загуби от водачката в схемата и отпадна на четвъртфиналите на турнира в Шарм ел Шейх

Святпреди 55 минути

Срокът на договорената с Украйна забраната на ударите по енергийни обекти изтече, но Путин не е давал нови указания, каза Кремъл

Балканипреди 56 минути

Студентската блокада на сръбската национална телевизия продължава днес без музика и шум заради Велики петък

Българияпреди 59 минути

Движението в тунел „Железница“ на АМ „Струма“ в посока Кулата се пропуска поетапно заради интензивен трафик, съобщи АПИ

Спортпреди един час

Българският баскетболист Александър Везенков попадна в идеалния отбор на сезона в Евролигата

Спортпреди един час

Инфантино: „ФИФА много внимава с календара, здравето на футболистите е най-важно“

Святпреди 2 часа

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс е в Рим, за да се срещне с премиера Мелони и да отбележи Великден във Ватикана

Балканипреди 2 часа

В Одрин отбелязаха традицията на Велики четвъртък, боядисаха червени яйца и замесиха козунаци

Спортпреди 2 часа

Каролин Гарсия пропуска турнира в Мадрид заради контузия, надява се да се възстанови за „Ролан Гарос“

Българияпреди 2 часа

Задържани са 13 души при спецоперация на полицията в София

Икономикапреди 4 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Българияпреди 4 дни

Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес

Бизнеспреди 4 дни

Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп

Политикапреди 4 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 4 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Политикапреди 5 дни

Желязков и Борисов осъждат бруталния акт на агресия на Русия в Суми

Политикапреди 4 дни

КЗД повторно осъди Костадинов за реч на омразата във Фейсбук

Политикапреди 4 дни

Киселова за войната по пътищата: Само с промени в закона няма да стане

Политикапреди 3 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Обществопреди 3 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Бизнеспреди 3 дни

Компаниите търсят начини да заобиколят митата на Тръмп с креативни, но рискови стратегии

Обществопреди 3 дни

Столична община започва възстановяване на езерата в Южния парк

Новини