България
Голямата ни цел е да покажем, че балканските народи, включително и България, дават своя принос към ЕС, каза Кирил Вълчев за 3D мапинга на БТА за Деня на Европа

Голямата ни цел е да покажем, че балканските народи, включително и България, не само получават пари от Европейския съюз, но и дават своя принос към него. Това каза генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев преди началото на прожекция на 3D мапинг на сградата на Агенцията: „14 века България в Европа, 20 години договор за присъединяване към Европейския съюз“.
Събитието е в рамките на проекта на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).
Организирахме това събитие в навечерието на Деня на Европа, но истината е, че в централно европейско време е подписването на капитулацията на фашистка Германия е станало на 8 май, така че Деня на Европа започва още вечерта на 8 срещу 9 май, посочи генералния директор.
Кирил Вълчев обясни, че заедно с БНТ и БНР е започната съвместна инициатива наречена „14 века България в Европа, 20 години договор за присъединяване към Европейския съюз“ насочена към 632 г., когато е първото държавно образование на българите в европейския континент стара велика България на Хан Кубрат. Ще отбелязваме значими дати в българската история, които имат и голямо значение за историята на целия европейски континент. Генералният директор даде пример с покръстването на българския народ през 865 г., или първата графична система на българската азбука от 855 г.,. Това е един от големите приноси на България към Европа, защото е третата азбука на Европейския съюз, редом до латиницата, която използват 25 държави от съюза и гръцката азбука.
На прожекцията присъстваха и ученици от Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин – Кирил Философ“ в София, от Националното музикално училище „Любомир Пипков“ и от Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография. Генералният директор на БТА обяви, че за тях са предвидени награди. Една от тях е за най-добрия фотограф. Учениците от Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография ще снимат мапинга и ще заедно с учителите ще бъде избран победител, обясни Кирил Вълчев. Наградата ще бъде посещение на европейските институции в Брюксел и то ще се реализира, когато навърши 18 години. Всички ще получат и възможност за стаж при фоторепортерите на БТА. Учениците вече са получили тематични подаръци – броеве на списание ЛИК, посветени на теми от музиката, културното наследство и фотографията.
/ЛРМ/
Източник: БТА
България
Министър Георг Георгиев пожела на новия папа Лъв XIV мъдрост, мир и духовна сила в служението

От името на Министерството на външните работи поздравявам католиците в страната и по света по повод избора на Негово Светейшество папа Лъв XIV, написа във Фейсбук министърът на външните работи Георг Георгиев.
Той пожелава на новия папа мъдрост, мир и духовна сила в служението.
По-рано днес, в 19:07 ч. българско време, от комина на Сикстинската капела във Ватикана започна да се издига бял дим – знак, че е избран нов папа. Новината бе приветствана от около 45-те хиляди души, които са се събрали на площад „Свети Петър“. За нов папа е избран кардинал Робърт Франсис Превост. Той е избрал името Лъв Четиринадесети, стана ясно от живото предаване на официалния новинарски портал на Светия престол „Ватикан Нюз“. Превост, на 69 години, е първият американец, избран за папа, отбелязва Асошиейтед прес.
/ЛРМ/
Източник: БТА
България
Около 250 кучета се отглеждат в приюта в Сандански, който е единствен в Благоевградска област

Около 250 кучета се отглеждат в приюта в град Сандански, който е единствен в област Благоевград. Приютът обслужва 54 населени места. Това каза за БТА Елена Лурие, която работи като доброволци в приюта. Тя поясни, че през 2024 година новопостъпилите в приюта кучата са 60. Един от основните проблеми по нейните думи е недостигът на средства и липсата на достатъчно доброволци, които да помагат в грижите за животните. Когато се кастрират, трябва да се върнат там, откъдето са взети, но се прибират в приюта. Често при нас идват кучета, които са болни. Това изисква помощ от ветеринар и средства за лекуване, поясни Елена Лурие. Според нея основен проблем за големия брой безстопанствени кучета е това, че стопаните не кастрират животните и изхвърлят новородените на улицата. Затова е необходим стриктен контрол, добави Елена Лурие.
Според нея е належащо да се приеме процедура за осиновяване на кучетата. Така според нея ще се осигури контрол върху това как стопаните отглеждат осиновеното животно, защото е имало случай на кучета, гледани в неподходящи условия или хранени недостатъчно.
Опитваме се да осигурим средства с помощта на дарители. В приюта на трудов договор работят двама души. Останалите са доброволци. Елена Лурие отправи призив не за даряване, а за закупуване на средства за обезпаразитяване на кучетата. Ако хората имат желание, могат да помогнат с физически труд или да осиновят куче.
Бюджетът на приюта за безстопанствени кучета беше обсъден днес на редовно заседание на Общинския съвет. Неговият размер беше увеличен с 80 хиляди лева и за тази година възлиза на 299 хиляди лева.
БТА припомня, че в началото на април Община Сандански започна кампания за регистриране на домашни кучета. Сред задълженията на стопаните е да имат ветеринарен паспорт, който се издава от ветеринарен лекар. В паспорта се записват ваксинациите и здравословното състояние на кучето. Задължително е да му бъде поставен микрочип с уникален идентификационен номер, като това може да бъде направено във ветеринарна амбулатория.
/ЛРМ/
Източник: БТА
България
Първо основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Гоце Делчев чества 165-годишнината си с тържествен концерт спектакъл

С тържествен концерт спектакъл под надслов „Свети, свети“ Първо основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Гоце Делчев отбеляза 165 години от своето създаване. Събитието се проведе в духа на признателност към учителите, любов към знанието и с гордост от постиженията на поколения ученици.
Празникът събра в една сцена в Дома на културата „Пейо Яворов“ миналото, настоящето и бъдещето на българското образование. В него взеха участие изявени бивши възпитаници на училището – изпълнителите Бояна Карпатова, Крисия Карпузова и Николай Урумов.
По време на спектакъла бе отдадено специално внимание и на бившите учители на училището. Снимки на преподаватели, оставили трайна следа в историята на Първо ОУ, предизвикаха вълнение и усмивки сред присъстващите, припомняйки духа и обичта, с които са изграждани поколения възпитаници.
Сред официалните гости бяха кметът на Гоце Делчев Владимир Москов, представители на Община Гоце Делчев, на Неврокопската митрополия, както и много бивши учители и възпитаници на школото.
Събитието беше белязано от силно чувство за приемственост и общност, характерно за училището през всичките години на съществуването му, подчертаха от учебното заведение. „Днес дадохме среща на миналото и настоящето. Благодарим на всички, че сте част от нашия празник“, заяви директорът на училището Людмила Дерменджиева. Тя подчерта стремежа на колектива да съхрани традициите и да продължи с увереност напред. „С вяра в бъдещето ще продължим пътя, осветени от славянските първоучители – път, по който ще вървят и нашите наследници.“
След края на концерта бе даден коктейл, на който присъстващите имаха възможността да разгледат изложба с картини на талантливи ученици на Първо ОУ, както и снимки, показващи историята на училището.
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Балканипреди 7 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Европапреди 1 седмица
Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите
-
Политикапреди 1 седмица
“Величие“ и МЕЧ получиха места в парламентарните комисии
-
Обществопреди 1 седмица
Променят движението за голямото пътуване по празниците
-
Спортпреди 1 седмица
Луис Енрике: „Трябва да спечелим и втория мач, нямаме право да сваляме на гарда“
-
Бизнеспреди 1 седмица
Диктаторите също умират. 80 години от самоубийството на Хитлер