Балкани
Годишният износ на Турция достигна рекордно ниво от 265 милиарда долара през април

Годишният стоков износ на Турция достигна рекордно ниво от 265 милиарда долара през април, заяви турският министър на търговията Йомер Болат, цитиран от „Хюриет Дейли“.
Годишният износ за 12 месеца се е увеличил с 2,7% или 7,1 милиарда долара на годишна база. Вносът през последните 12 месеца се е увеличил с 0,2% до 351,6 милиарда долара, което е довело до годишен търговски дефицит от 86,6 милиарда долара. Това възлиза на с 6,8% или 6,4 милиарда долара по-малко от предходния период.
Междувременно износът за април се е увеличил с 8,5% на годишна база до 20,9 милиарда долара, което е вторият най-висок показател за износ за април, регистриран досега. Вносът през месеца също се е увеличил с 12,9%, достигайки 33 милиарда долара.
Външнотърговският баланс на стоките през април е отчел дефицит от 12 милиарда долара, което е с 21,7% повече на годишна база.
Болат заяви, че износът е във възход от началото на годината, с изключение на февруари, когато е намалял с 300 милиона долара.
Коефициентът на покритие износ/внос е намалял от 66,1% през април 2024 г. до 63,5% миналия месец.
С изключение на енергетиката, коефициентът на покритие е бил 70,4% през април, в сравнение със 73,9% през същия месец на миналата година.
Германия е била най-големият експортен пазар за Турция с 1,77 милиарда долара през април, следвана от Обединеното кралство с 1,27 милиарда долара. Доставките за САЩ и Италия са били съответно 1,15 милиарда долара и 1,08 милиарда долара.
Автомобилната индустрия е била най-големият експортен сектор с 3,15 милиарда долара, което е с 14,8% повече на годишна база. През януари-април индустрията е генерирала 12,6 милиарда долара приходи от износ, което е с 6,5% повече спрямо предходната година.
Износът на отбранителния и аерокосмическия сектор е скочил с 54% на годишна база до 539 милиона долара през април, докато приходите от износ са се увеличили с 67,3% до 2,23 милиарда долара.
Вносът от Китай и Русия възлиза съответно на 4,2 милиарда и 3,6 милиарда долара. Турция е закупила стоки на стойност 2,8 милиарда долара от Германия, докато вносът от Швейцария е 1,78 милиарда долара.
Износът се е увеличил с 3,9% на годишна база през периода януари-април, достигайки 86,3 милиарда долара, показват предварителни данни на Министерството на търговията.
През първите четири месеца на 2025 г. вносът на Турция възлиза на 120,8 милиарда долара, което показва увеличение с 6,7% спрямо предходната година. Вследствие на това дефицитът във външната търговия достигна 34,5 милиарда долара за периода януари-април, увеличавайки се с 14,5% в сравнение със същия период на миналата година.
Източник: БТА
Балкани
Депутатът от турската прокюрдска партия ДЕМ Сърръ Сюрея Йондер почина на 62-годишна възраст

Депутатът от турската прокюрдска Партия за равенство и демокрация на народите (ДЕМ) Сърръ Сюрея Йондер почина днес на 62-годишна възраст, съобщи „Хюриет дейли нюз“.
Йондер, който беше и заместник-председател на турския парламент, беше в интензивно отделение от 18 дни, след като претърпя сърдечен арест и беше подложен на дълга операция. Въпреки усилията на лекарите състоянието му се влоши и той почина малко след 16 ч. местно (и българско време) днес, се казва в изявление на болницата в Истанбул, където депутатът бе настанен. Причината за смъртта му е полиорганна недостатъчност.
Видна фигура в турската политика и член на ДЕМ, Йондер беше известен с ролята си в мирните преговори и работата си като режисьор, като също така придоби известност и като писател и колумнист, припомня „Хюриет дейли нюз“.
Той изигра централна роля в мирните преговори между турското правителство и Кюрдската работническа партия (ПКК) от 2013 до 2015 г.
ПКК води въоръжена борба срещу турската държава от 1984 г. и се разглежда като терористична организация от Анкара, Европейския съюз и САЩ.
Йондер също така беше част от делегацията, участваща в подновените усилия за диалог на лишения от свобода лидер на ПКК Абдуллах Йоджалан и турски представители. В края на февруари в телевизионно изявление Йондер и други представители на ДЕМ предадоха призива на Йоджалан ПКК да се разоръжи и разпусне.
Хоспитализацията на Йондер дойде дни след знакова среща на 10 април в президентския комплекс в Анкара, където той и колежката му Первин Булдан се срещнаха с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, припомня още изданието. Това отбеляза първия директен контакт между Ердоган и прокюрдски представители от близо 12 години.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Над 223 хиляди румънци в чужбина са гласували за президент към 15 ч. румънско време

Над 223 хиляди румънци в чужбина са гласували за президент на първия тур на президентските избори в Румъния към 15 ч. (румънско и българско) време, сочат данни на Постоянния изборен орган, цитирани от Аджерпрес.
Днес е вторият от общо три дни в които румънските гласоподаватели зад граница могат да дадат своя глас, докато в Румъния вотът за президент е на 4 май. Конституционният съд анулира състоялия се на 24 ноември м.г. първи кръг на президентските избори заради съмнения за външна намеса и разпореди целият процес да започне отначало.
Според органа от отварянето на избирателните секции в чужбина в 7 ч. местно време в петък (което в Румъния се пада 22 ч. в четвъртък вечерта – бел. ред.) до 15 ч. румънско време днес са гласували общо 223 320 румънски граждани.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган пристигна в Кипър

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган пристигна в признатата само от Анкара Севернокипърска турска република (СКТР), предаде Анадолската агенция.
Очаква се по време на посещението си Ердоган да открие комплекс от правителствени сгради.
Президентът на Турция е придружен на визитата си от председателя на турския парламент Нуман Куртулмуш, външния министър Хакан Фидан, министъра на здравеопазването Кемал Мемишоглу, министъра на младежта и спорта Осман Ашкън Бак, министъра на търговията Йомер Болат, говорителя на управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието (ПСР) Йомер Челик, ръководителя на Дирекцията по комуникации на турското президентство Фахреттин Алтун и главния съветник на турския президент по външната политика и сигурността Акиф Чагатай Кълъч.
Кипър е разделен от 1974 г., когато Турция нахлува на острова след подкрепен от Атина преврат, целящ обединение с Гърция. Само Анкара признава т.нар. Севернокипърска турска република (СКТР) в северната част на остров Кипър, където Турция поддържа над 35 000 военнослужещи.
Република Кипър е част от Европейския съюз от 2004 г., но само кипърските гърци, които живеят в южната част, се ползват от предимствата на членството.
/МИД/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 1 седмица
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Политикапреди 3 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Балканипреди 1 седмица
Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ
-
Политикапреди 1 седмица
Посланикът ни в САЩ е подал оставка
-
Икономикапреди 1 седмица
„Фолксваген“ ще достави хиляди автономни автомобили за услугите на „Юбер“ в САЩ
-
Святпреди 1 седмица
Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес