Свят
Гладът в Газа трябва да бъде предотвратен „по дипломатически причини“, заяви Нетаняху

Израелският премиер Бенямин Нетаняху днес обясни, че Израел трябва да предотврати глада в ивицата Газа „по дипломатически причини“, след като бе съобщено за допускането на ограничени доставки на хуманитарна помощ в малката палестинска територия, предаде Франс прес.
„Не трябва да позволяваме населението да гладува, нито по практически, нито по дипломатически причини“, каза той във видео обръщение, публикувано в канала му в „Телеграм“. Нетаняху добави, че „приятели“ на Израел са го предупредили, че повече няма да подкрепят продължаването на войната, ако се разпространяват „кадри на масов глад“ в палестинската територия.
Под натиск от чужбина заради блокадата, която стана причина за глад сред палестинците в Газа, Израел вчера обяви, че ще позволи ограничено възобновяване на хуманитарната помощ, паралелно с началото на „мащабна сухопътна операция“ в анклава.
Решението да се допусне помощ в палестинската територия над два месеца след налагане на блокадата на Израел над ивицата Газа на 2 март „е било трудно, но необходимо“, заяви Нетаняху.
ООН и международни хуманитарни организации, работещи в ивицата Газа от седмици предупреждават за недостиг на доставките.
Крайбрежният анклав е изправен пред „критичен риск от глад“, се казва в доклад на Интегрираната класификация на фазите на продоволствената сигурност от 12 май.
Допускането на доставки от хуманитарна помощ бе разкритикувано от някои крайнодесни израелски политици, включително от министъра за вътрешна сигурност Итамар Бен-Гвир.
Източник: БТА
Свят
ЕФЕ: Изтъкната защитничка на човешките права е арестувана в Салвадор

Главната прокуратура на Салвадор съобщи за ареста на известната адвокатка и защитничка на човешките права Рут Лопес за предполагаемо присвояване на средства, предаде испанската новинарска агенция ЕФЕ.
Лопес е главен юрист на гражданска организация за защита на човешките права и е един от най-яростните критици на президента и самоопределящ се като диктатор Наиб Букеле.
Тя беше включена в списъка на Би Би Си на 100-те най-вдъхновяващи и влиятелни жени на 2024 г. Сега Лопес е обвинена в предполагаемо участие „в кражба на средства от държавната хазна“, когато е била асистент на бивш магистрат, който също е арестуван.
Прокуратурата допълва, че впоследствие Лопес е продължила да бъде негова дясна ръка и по време на мандата му като секретар по комуникациите в президентството на Салвадор, като същевременно е работила и като съветник в Салвадорския институт за социално осигуряване“.
От организацията за защита на човешките права „Кристосал“ осъдиха ареста на Лопес.
„Арестът е извършен вчера вечерта в дома ѝ. Това не е изолирано събитие, а част от системна стратегия за криминализиране на онези, които защитават правата на човека, насърчавана от правителството на Наиб Букеле. Екипът, ръководен от Рут, е изготвил десетки доклади и анализи и е подал множество съдебни жалби, свързани с корупцията в правителството“, заяви организацията.
Лопес е участвала в подаването на различни конституционни жалби, доклади, свързани с прозрачността, в подаването на уведомления до прокуратура за разследване на неправомерно използване на държавни средства.
През октомври миналата година тя участва в искането да се разследват нередностите, установени при разпределянето на „бонуси“ от 300 долара от правителството на Букеле на някои граждани по време на пандемията от COVID-19, които възлизат на общо 513 милиона щатски долара.
„Кристосал“ е една от водещите хуманитарни организации в Салвадор, събрала хиляди жалби за нарушения на човешките права на хора, задържани по време на извънредното положение, което е в сила в Салвадор от март 2021 г., включително изтезания и произволни арести.
В своя списък на 100-те най-влиятелни жени на 2024 г. Би Би Си посочва, че Лопес се е фокусирала върху борбата с корупцията, изборното законодателство и защитата на правата на човека в Салвадор. Тя е описана като „ярък критик на правителството и институциите на страната, който провежда широка кампания в социалните медии за насърчаване на политическата прозрачност и публичната отчетност, контролирани от самите граждани“.
„Кристосал“ поиска държавата да гарантира физическата неприкосновеност на Лопес и справедливия съдебен процес и призова международната общност да действа решително.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ЕФЕ)
Източник: БТА
Свят
Британският премиер нарече ситуацията в ивицата Газа „нетърпима“

Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър нарече днес ситуацията в ивицата Газа „нетърпима“, предаде Ройтерс.
Той добави, че неговото правителство работи със съюзници по съгласуване на реакция на развоя на конфликта в анклава между Израел и радикалната палестинска групировка „Хамас“.
„Тома е действително една сериозна, неприемлива, нетърпима ситуация и затова ние работим интензивно, за да съгласуваме с други лидери как да реагираме“, заяви Стармър пред представители на медиите в Лондон.
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен на свой ред каза, че хуманитарната ситуация в Газа е „недопустима“, и призова за незабавно подновяване на доставките на хуманитарна помощ за жителите на палестинския анклав.
„Вече два месеца хуманитарни доставки не влизат в Газа. Помощта трябва незабавно да достигне до нуждаещите се мирни жители и блокадата на Газа трябва да бъде отменена сега“, обяви Фон дер Лайен.
Тя и Стармър говориха пред медиите след сключването на нови споразумения между Великобритания и Европейския съюз за засилване на сътрудничеството в областта на отбраната, облекчаване на търговията с храни и граничните проверки.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
Литва заведе дело срещу Беларус в Международния съд на ООН за трафик на мигранти

Министерството на външните работи на Литва днес съобщи, че е завело дело срещу Беларус в Международния съд на ООН, обвинявайки съседката си в организиране и улесняване на трафика на мигранти към Литва, предаде Ройтерс.
„На режима в Беларус трябва да се търси правна отговорност за организирането на вълната от незаконна миграция и произтичащите от това нарушения на правата на човека“, заяви литовският министър на правосъдието Римантас Моцус.
„Отнасяме този случай до Международния съд, за да изпратим ясно послание: никоя държава не може да използва уязвими хора като политически пешки, без последици съгласно международното право“, добави той.
През 2021 г. Латвия, Полша и Литва бяха изправени пред миграционна криза, когато хиляди хора, предимно от Близкия изток и Африка, започнаха да влизат от Беларус. Беларус отрича обвиненията за трафик на мигранти.
/ДИ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 7 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 7 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 6 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 6 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин