Deutz е сред редица компании от германския Mittelstand – мрежата от малки и средни предприятия, която е гръбнакът на най-голямата икономика в Европа, които се възползват от нарастващите военни разходи на страната на фона на задълбочаваща се индустриална стагнация.
Германия променя курса си
Военният рестарт на Германия, подкрепен от разхлабване на строгите бюджетни правила и от опасенията за отслабваща подкрепа от САЩ, преобръща широко разпространено табу в германския бизнес спрямо производството на оръжия. Това на свой ред променя моралните и търговските граници на индустриалното ѝ ядро.
Семейната компания Trumpf, специализирана в лазери, обмисля да се откаже от обещанието си да не произвежда военна техника. Автомобилният доставчик Schaeffler, който наскоро обяви хиляди съкращения заради забавяне в производството на автомобили, заяви, че в бъдеще може да доставя лагери за танкове.
Икономистите очакват много компании от германския Mittelstand , които са притиснати от дълбоката индустриална криза, да се възползват от възможността, която предлага нарастващите разходи за отбрана в Европа.
Най-дългият индустриален спад от Втората световна война
Финансовият натиск върху германския бизнес се доближава до нивата от времето на пандемията, тъй като високите енергийни разходи, подхранени от спирането на руските газови доставки, и мрачната перспектива за индустрията засилват предупрежденията за надвиснала деиндустриализация. Икономиката на страната преживява най-продължителния спад в следвоенната си история, като се сви както през 2023 г., така и през 2024 г.
Ще може ли Тръмп да намали цените на лекарствата в САЩ
Тръмп заяви на пресконференция, че ще наложи мита, ако цените в САЩ не съвпадат с тези в други държави, и каза, че търси намаления между 59% и 90%.
Високите цени в САЩ
В Съединените щати гражданите плащат най-високите цени за лекарства по рецепта, често почти три пъти повече от другите развити страни. Тръмп се опита през първия си мандат да изравни цените на САЩ с тези в други държави, но беше блокиран от съда.
Предложението на Тръмп за цените на лекарствата сега идва в момент, когато президентът се опитва да изпълни обещание от кампанията си за борба с инфлацията и намаляване на цените на редица ежедневни стоки за американците, от яйца до гориво за колите. Тръмп заяви, че неговата заповед за цените на лекарствата е отчасти резултат от разговор с неназован приятел, който му казал, че е получил инжекция за отслабване за 88 долара в Лондон, а същото лекарство в САЩ струвало 1300 долара.
При нужда ще бъдат въведени регулации
Ако фармацевтичните компании не отговорят на очакванията на правителството, то ще използва регулаторни мерки, за да доведе цените на лекарствата до международни нива, и ще обмисли редица други мерки, включително внос на лекарства от други развити държави и прилагане на износни ограничения, показва копие от заповедта.
Търговски групи, представляващи биотехнологични и фармацевтични компании, са против регулациите. Според тях по-ниските цени ще доведат до по-малко лекарства и ще поставят под заплаха стотиците милиарди долари, които компаниите планират да инвестират в Америка. Според Стивън Убъл, изпълнителен директор на търговската група PhRMA, реалните причини за високите цени на лекарствата са „чуждите държави, които не плащат своята справедлива част, и посредниците, които увеличават цените за американските пациенти“.
Заповедта на Тръмп също така препоръчва Федералната търговска комисия на САЩ да обмисли агресивно прилагане на мерки срещу т.нар. антиконкурентни практики на фармацевтичните компании.
Бизнес глобус: Китай премахва забраната за доставки на Boeing; SoftBank с печалба 3,5 млрд. долара; По-високи цени на колите в САЩ
През април цените на новите автомобили в САЩ се повишиха с 2.5% спрямо март, сочат данни на Kelley Blue Book, като причина се посочват митата на президента Тръмп. Автопроизводителите се адаптират към митата върху вносни коли от страни като Мексико и Канада, но повечето не са вдигнали официалните цени, като дори предлагат промоции. В същото време търсенето на нови коли нараства, тъй като потребителите бързат да купят преди евентуално ново поскъпване. При някои модели обаче очакванията за по-високи цени вече водят до локално оскъпяване в автосалоните. Освен това се наблюдава ръст и в цените на употребяваните коли, а спадът в наличностите може да поддържа натиска върху цените през следващите месеци.
Samsung пуска най-тънкия си смартфон в надпревара с Apple
Samsung представи най-тънкия си водещ модел досега – S25 Edge, който включва нови AI функции и цели да изпревари Apple на премиум пазара. Устройството е насочено към по-младата аудитория и е проектирано да бъде по-лесно за носене, без компромис с производителността. S25 Edge излиза в продажба на 23 май в Южна Корея и на 30 май в САЩ, а след това ще се предлага в около 30 държави, включително в Китай и Европа. С дебелина 5.8 мм и начална цена 1099 долара моделът използва нова технология за охлаждане, като Samsung уверява, че няма риск от прегряване въпреки тънкия дизайн.
25 Edge излиза в продажба на 23 май в Южна Корея и на 30 май в САЩ, а след това ще се предлага в около 30 държави, включително в Китай и Европа
Източник:
Reuters
Roche инвестира над 700 млн. долара в завод за лекарства в САЩ
Roche обяви, че ще инвестира над 700 млн. долара в завод за производство на лекарства в Северна Каролина като част от разширяването си в САЩ на фона на митническата политика на президента Тръмп. Новият завод ще подкрепя разработката на лекарства срещу затлъстяване, а паралелно Roche планира и до 550 млн. долара инвестиции в диагностичен център в Индианаполис до 2030 г. Компанията вече придоби права върху терапията petrelintide и други кандидати чрез покупката на Carmot Therapeutics. През април Roche обяви, че ще инвестира 50 млрд. долара в САЩ за пет години и ще създаде над 12 хил. работни места. Този ход е част от по-широка вълна от инвестиции в местно производство от фармацевтични гиганти, стимулирани от натиска на администрацията на Тръмп.
SoftBank с изненадваща печалба 3,5 млрд. долара
Японският конгломерат SoftBank отчете изненадваща печалба 3.5 млрд. долара за последното тримесечие благодарение на ръст в телекомуникационните активи и по-високи оценки на ключови инвестиции. Това е първата годишна печалба на групата от четири години, като анализаторите очакваха загуба. Основни източници на печалба са дяловете в T-Mobile, Deutsche Telekom, Alibaba и някои частни компании. Резултатите идват на фона на амбициозни инвестиции в изкуствен интелект, включително проектите Stargate и OpenAI, за които SoftBank планира вложения над 100 млрд. долара.
Това е първата годишна печалба на групата, ръководена от Масайоши Сон, от четири години
Източник:
Reuters
DoorDash идва в Европа чрез две сделки за над 5 млрд. долара
Сделката ще даде възможност на DoorDash да се позиционира в цялостното клиентско обслужване в сектора на заведенията. Платформата на SevenRooms се използва от над 13 хил. ресторантьорски и хотелски групи в света, включително световноизвестни имена като Marriott International, MGM Resorts и ресторантите на известния готвач Волфганг Пък.
Чрез придобиването DoorDash ще разшири портфолиото си отвъд доставките и ще навлезе в сферата на технологичните решения, а това е сектор, който се развива доста динамично след пандемията и, който постоянно търси нови и по-персонализирани услуги. Новината идва на фона на по-слабите от очакваното резултати за първото тримесечие от страна на DoorDash, които разочароваха пазарите.
Glovo предлага доставка от над 2 хил. ресторанта, включително международни вериги като McDonald’s, KFC и Pizza Lab, както и от супермаркети като Kaufland и Фантастико, дрогерии като DM и др. търговци. Платформата се утвърди като една от най-разпознаваемите на местния пазар.
Сред основните конкуренти е Takeaway.com, която дойде в България, след като придоби българската BGMenu за 10.5 млн. евро. Според данни от Sensor Tower за последното тримесечие на 2023 г., Glovo се нарежда сред водещите приложения по брой активни потребители на седмична база, наред с Takeaway.