Свят
Германия може да обмисли връщане на задължителната военна служба още следващата година, каза Писториус за в. „Франкфуртер алгемайне цайтунг“

Германия може да обмисли възможността да възстанови задължителната военна служба още от следващата година, ако не успее да привлече достатъчно доброволци за въоръжените си сили, каза германският министър на отбраната Борис Писториус пред в.“Франкфуртер алгемайне цайтунг“.
Като част НАТО, Германия се стреми да засили военната си мощ след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., но изглежда, че няма да успее да привлече достатъчно новобранци, отбелязва Ройтерс. Според германските въоръжени сили през следващите години ще са необходими още 100 000 войници, за да бъдат изпълнени ангажиментите на страната към НАТО.
Германските консерватори, оглавяващи коалиция, в която партньори са и социалдемократите на Писториус, увеличиха военните разходи и сигнализираха, че са отворени за идеята за задължителна военна служба във въоръжените сили, която бе изоставена през 2011 г.
„Моделът ни първоначално се основава на доброволно участие“, заяви Писториус в интервюто за неделния брой на в. „Франкфуртер алгемайне цайтунг“, който се продава още от днес.
„Ако дойде време, когато имаме повече наличен капацитет, отколкото доброволни регистрации, тогава можем да решим да го направим задължително“, добави той.
Нов законопроект в тази насока може да влезе в сила още на 1 януари 2026 г., добави Писториус.
/ГГ/
Източник: БТА
Свят
ПТИ: Индийският външен министър заяви, че Западът подкрепя военния режим в Пакистан

Никой не е подкрепял военния режим и не е подкопавал демокрацията в Пакистан по толкова много начини, колкото Западът, заяви индийският външен министър Субрахманям Джайшанкар, предаде новинарска агенция ПТИ.
В интервю за датския в. „Политикен“ Джайшанкар определи заплахата от тероризъм като „колективно предизвикателство“ пред света, което е равнопоставено на климатичните промени и нарастващата бедност. Освен това индийският външен министър разкритикува Европа за това, че подкрепя Пакистан в момент, в който в страната има военна диктатура.
„Границите ни в Кашмир са нарушавани от Пакистан още откакто през 1947 г. беше обявена нашата независимост. И какво видяхме през осемте десетилетия оттогава? Голямата демократична Европа, да си послужим с вашите определения, заставаше рамо до рамо с военните диктатури в региона“, заяви Джайшанкар. „Никой не е подкрепял военния режим и не е подкопавал демокрацията в Пакистан по толкова много начини, колкото Западът“, добави той.
В интервюто си за датското издание Джайшанкар отговори и на въпрос относно подкрепата на „демократична“ Индия за авторитарна Русия, купувайки големи количества руски петрол, докато Москва води война срещу Украйна. Индийският външен министър каза, че Европа повишава цените на енергията за всички развиващи се страни, включително Индия, като се снабдява със суров петрол от Близкия изток.
„Богата Европа се обърна към Близкия изток, защото имаше проблем с Русия, и предложи завишени цени, за да пренасочи петрола към Европа. И в резултат на това не само ние, но и още много държави вече не можеха да си го позволят. Големите петролни компании дори не отговориха на предложенията за покупки, защото бяха твърде заети да продават на Европа“, каза още Джайшанкар. „Какво трябваше да направи останалата част от света? Да каже – ок, просто ще караме без енергия, защото европейците се нуждаят от нея повече от нас“, запита индийският дипломат.
Джайшанкар днес приключва шестдневната си европейска обиколка, която включваше Нидерландия, Дания и Германия.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПТИ)
Източник: БТА
Свят
Правителството на Бангладеш призова за единство, за да се избегне „връщане към авторитаризма“

Временното правителство на Бангладеш, създадено след студентския бунт миналата година, предупреди днес, че трябва да се внимава за запазване на единството, за да се „избегне връщането на авторитаризма“, предаде Франс прес.
„Широкото единство е от съществено значение за поддържане на националната стабилност, за организиране на свободни и честни избори, за справедливост и реформи, както и за избягване на трайното завръщане на авторитаризма в страната“, се казва в изявление на правителството след продължаващото вече цяла седмица напрежение между съперничещите си политически партии, които организираха демонстрации в столицата Дака.
Южноазиатската страна с население от около 170 милиона души е обхваната от политически сътресения, откакто бившата министър-председателка Шейх Хасина Вазед бе свалена от власт след студентските протести през август 2024 година.
/АГ/
Източник: БТА
Свят
Китайският премиер заяви, че Пекин и Джакарта трябва да работят за укрепване на солидарността между страните от Глобалния юг

Китайският премиер Ли Цян заяви при пристигането си на официална двудневна визита в Индонезия, че Пекин и Джакарта да се стремят към укрепване на солидарността и взаимодействието между страните от Глобалния юг, предаде Синхуа.
Понастоящем светът е подложен на невиждани от един век насам бързи промени и всички страни са изправени пред много общи предизвикателства в развитието, каза Ли. Той подчерта, че като ключови страни от Глобалния юг Китай и Индонезия трябва да се стремят към укрепване на солидарността и координацията в региона, да насърчават един истински многостранен подход и да си сътрудничат при справянето с предизвикателствата.
Китай засили сътрудничеството си със страни от Югоизточна Азия, откакто американският президент Доналд Тръмп обяви, че ще наложи големи мита на редица търговски партньори, отбелязва Ройтерс. Някои от тях бяха отложени, а този месец Пекин и Вашингтон се договориха временно да преустановят влизането в сила на някои от тарифите. Индонезия, която е най-големият търговски партньор на Китай, предложи на САЩ отстъпки в опит да намали американските мита.
Индонезийският президент Прабово Субианто днес заяви на бизнес форум, на който присъства и китайският премиер, че отношенията между Пекин и Джакарта са ключови за стабилността в региона и добави, че Индонезия разглежда Китай като важен партньор в развитието на индустрията и технологиите. Прабово също така приветства ролята на Пекин при отстояването на интересите на развиващите се страни и се обяви срещу „империализма“ и „колониализма“.
Индонезийският президент и китайският премиер ще обсъдят утре възможностите за укрепване на двустранните отношения.
След като приключи визита си в Джакарта, Ли ще посети Малайзия, за да участва в срещата на върха между Асоциацията за сътрудничество в Югоизточна Азия, Съвета за сътрудничество в Персийския залив и Китай.
/АГ/
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Балканипреди 6 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Икономикапреди 6 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Спортпреди 6 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 4 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Спортпреди 1 седмица
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия
-
Политикапреди 6 дни
Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия