Балкани
Франс прес: Липсата на съгласие при избора на председател на косовския парламента разтърсва местната политическа сцена

След 14 неуспешни опита косовските депутати ще се съберат отново днес в нов опит за избор на председател на парламента и за прекъсване на безпрецедентния политически блокаж в най-младата държава в Европа, пише Франс прес.
Политическият живот в Косово бе поставен на изчакване след парламентарните избори на 9 февруари, на които партията Самоопределение на премиера Албин Курти спечели само 48 от 120 места, които не са достатъчни за самостоятелно формиране на правителство. Опозиционните партии пък отказват да гласуват за кандидата на Самоопределение за председател на парламента бившата министърка на правосъдието Албулена Хаджиу. Очакваше се нейното назначаване да бъде формалност, но доведе до безизходица след провала на множество гласувания.
Някои политически лидери намекват за възможност за нови избори, тъй като според парламентарните правила парламентът не може да започне работа без председател, а ако парламентът не работи, не може да бъде формирано правителство. Някои опозиционни партии обвиняват Самоопределение в блокиране на напредъка заради отказа на партията да предложи алтернативен кандидат за председател на парламента.
„Самоопределение държи Косово в институционална криза, каквото и да струва това“, каза Мемли Красничи, председател на дясната Демократическа партия на Косово, която се класира втора на изборите с резултат от 20,95 процента.
Дясноцентристкият Демократичен съюз на Косово, който е трета политическа сила с 18,7 процента от гласовете на изборите, посочи, че кризата се дължи на „провала на партията, която се класира първа на изборите, да създаде политическо партньорство за ново мнозинство“. Според лидера на десния Алианс за бъдещето на Косово Рамуш Харадинай пък потенциално решение може да включва намесата на президента Вьоса Османи, тъй като тя е възприемана като по-прагматична и дипломатична от премиера и може да се обърне към съда за тълкуване на конституцията.
Преподавателят по социология от университета в Прищина Фадил Малоку каза, че според него „кризата е резултат от срамни враждебни действия между лидерите“.
„Косово е техен заложник от три месеца“, добави той.
Политическият анализатор Арбен Кирези коментира за онлайн изданието „Коха диторе“, че на младата страна й липсва „култура на политически компромис“.
Той смята, че това е от съществено значение за поддържане на стабилността и легитимността на политическата система и демократичното представителство на гражданите.
Настоящата криза може да струва скъпо на Косово, което обяви независимост от Сърбия през февруари 2008 година, отбелязва Франс прес. Сърбия отказва да признае независимостта на някогашната си област.
Парламентарният блокаж забавя ратификацията на споразумения в рамките на Плана за растеж за Западните Балкани на Европейския съюз. Това лишава страната от достъп до 882,6 милиона евро под формата на заеми и грантове.
Парламентарната сесия, която започна на 15 април, може да бъде приключена единствено с избирането на председател, трима заместник-председатели и формирането на парламентарни групи. Конституцията обаче не посочва конкретен краен срок за този процес, което означава, че на теория може да продължи неопределено дълго време.
Отговорът на премиера Албин Курти към журналисти, които попитаха какво е възможното решение, беше: „Аз съм премиерът, да продължаваме напред“.
Превод: Симона-Алекс Михалева
Източник: БТА
Балкани
Сръбските студенти маратонци се срещат с евродепутати в Брюксел

Сръбските студенти, които предприеха маратон до Брюксел, за да запознаят европейските институции със ситуацията в Сърбия след шестмесечните антиправителствени протести, започнаха срещи с евродепутати, стана ясно от няколко профила в социалните мрежи.
По време на срещите студентите са изложили своите искания, както и мнението си за ситуацията в страната.
„Това, което правят студентите от Сърбия, е похвално. Тяхната упоритост, решителност и смелост са нещо, на което всички трябва да се възхищаваме и което трябва да ни бъде пример за подражание“, каза словенския евродепутат Ирена Йовева пред регионалната телевизия Ен1.
В пълно мълчание днес в 11:52 ч. брюкселско време 16 -те студенти маратонци един по един събуха маратонките, с които пробягаха почти 2000 километра от Нови Сад до Брюксел, а до тях положиха цветя и черни листчета, на които написаха годините на раждане и смърт на 16-те жертви на трагедията в Нови Сад.
На 1 ноември миналата година в 11:52 ч. в северния сръбски град падна бетонната козирка на жп гарата и причини смъртта на общо 16 души.
Трагедията в Нови Сад предизвика вълна от социално недоволство в цялата страна с протести, прояви на гражданско неподчинение и блокади. В рамките на протестните действия студентите блокираха около 60 факултета в Сърбия. Според протестиращите до трагедията в северния сръбски град се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
В началото на май студентите призоваха за насрочването на предсрочни парламентарни избори и обявиха, че те няма да се кандидатират за депутати, но ще подкрепят листа с номинирани, които досега не са били част от политическия живот на страната.
Снощи бе организирано тържествено посрещане на студентите маратонци в Брюксел, които тръгнаха от Нови Сад на 25 април.
Бабата на Урош от Юридическия факултет в Белградския университет за първи път от 30 години си извади задграничен паспорт, за да може да прегърне внука си при пристигането му в белгийската столица, съобщиха колегите му от факултета в социалната мрежа Екс и публикуваха снимка от емоционалното посрещане.
В следващите два дни студентите ще разговарят с еврокомисаря по разширяването Марта Кос и с еврокомисаря за младежта Глен Микалеф.
Маратонът на студентите до Брюксел бе предшестван от велопоход на друга група студенти, които отново тръгнаха от Нови Сад и на 16 април пристигнаха в Страсбург.
Източник: БТА
Балкани
Пътна карта очертава стъпките в процеса по разпускането на ПКК

Процесът по разоръжаването на Кюрдската работническа партия (ПКК) може да отнеме няколко месеца, пише турският в. „Сабах“, като представя пътната карта на предстоящите стъпки, след като групировката обяви вчера решението си да се разпусне и да прекрати въоръжената борба.
Според публикацията етапът на предаване на оръжията следва да приключи в рамките на 3-4 месеца. Набелязани са три или четири точки в Северен Ирак, където е базирана ПКК, на които терористичната организация да предаде оръжията си, извършена е необходимата подготовка и са предприети мерки, посочва вестникът. Според изданието процесът ще бъде осъществен със съдействието на администрацията на Северен Ирак и турската разузнавателна организация МИТ.
ПКК ще уведоми държавните власти и за местата, където има складове или пещери, в които се намират оръжия, боеприпаси и други материали.
Според изчисленията понастоящем ПКК има около 3500 членове. Приблизително 100 от тях се считат за висши ръководители. За двете отделни групи ще се прилага различен процес.
Очаква се около две хиляди членове на организацията, повечето от които нямат криминално досие, да се завърнат в Турция. Спрямо тях няма да се прилагат специални мерки и след нормалните законови процедури те ще бъдат интегрирани в обществото с двугодишен период на наблюдение и контрол, предвижда планът.
Висшите ръководители ще бъдат изпратени в Южна Африка или в някои западни държави. Част от тях ще могат да останат в Северен Ирак, но никой от висшите ръководители няма да може да остане в Сирия.
Елементите на Силите за защита на народа (СЗН) – сирийски кюрдски милиции, които според Анкара са разклонение на ПКК в Сирия – ще бъдат интегрирани в сирийската национална армия. Процесът по отношение на тях ще се извършва в сътрудничество с ръководството на Сирия.
Няма да има внезапна промяна в политиките за сигурност на Турция, а операциите за борба с тероризма ще продължат, докато не стане ясно, че организацията действително е сложила оръжие и вече не представлява заплаха за сигурността, пише проправителственият вестник.
ПКК ще бъде наблюдавана 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата на терен, за да се види дали действително изпълнява решението за разпускане и предава оръжията си, предвижда още пътната карта.
Източник: БТА
Балкани
Равен резултат между Джордже Симион и Никушор Дан дава най-новото социологическо проучване в Румъния

Равен резултат между двамата претенденти за президентския пост в Румъния показва първото социологическо проучване за втория тур на президентските избори, който предстои на 18 май. И двамата кандидати биха получили по 48,2 процента от гласовете на избирателите, сочат данните на агенция “АтласИнтел”, публикувани пет дни преди балотажа.
Що се отнася до преразпределението на гласовете за кандидатите, участвали в първия тур на президентските избори, огромното мнозинство от гласовете, получени от кандидата на управляващата коалиция Крин Антонеску, т.е. 91,7 процента, ще отидат за независимия кандидат и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан. Според проучването кандидатът на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ би получил само 6,2 на сто от тях.
Подобна е ситуацията и с гласовете за кандидата на Съюз за спасение на Румъния Елена Ласкони. 96,7 от нейните избиратели биха подкрепили Никушор Дан, 2,5 процента – Джордже Симион.
69,3 процента от гласовете на независимия кандидат и бивш премиер на Румъния Виктор Понта ще отидат за Никушор Дан, а 22,6 на сто – за Джордже Симион.
Проучването е проведено за сайта ХотНюз между 9 и 12 май 2025 г. по метода на разширения дигитален подбор със статистически балансирана извадка от 3995 лица с право на глас от Румъния и диаспората, за които има голяма вероятност да гласуват. Границата на статистическата грешка е ± 2 процента при 95 процента ниво на достоверност.
На първия тур на президентските избори в Румъния на 4 май Джордже Симион, кандидатът на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“, спечели 40,56 процента от гласовете. На второ място се нареди независимият кандидат и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан с 20,91 процента.
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 5 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 5 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 5 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 5 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 7 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Българияпреди 8 минути
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!