Икономика
Финансовият сектор у нас изрази подкрепа за присъединяването на България към еврозоната в обща декларация, изпратена до институциите на ЕС

Националните асоциации, представляващи банковия, застрахователния, пенсионния, инвестиционния и предприемаческия сектор у нас изразиха в обща декларация подкрепа и готовност за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 година. Декларацията е изпратена до председателите на Европейската комисия, Европейската централна банка и Европейския парламент, както и до президента на Република България, председателя на Народното събрание и всички парламентарни групи, съобщават от браншовите организации.
Декларацията е подписана от Асоциацията на банките в България (АББ), Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ), Българската асоциация на управляващите дружества (БАУД), Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП), Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране (BVCA) и Българската предприемаческа асоциация (BESCO).
Асоциациите подчертават, че въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г. е стратегическа стъпка към повишена икономическа стабилност, достъп до по-евтино финансиране, засилване на инвестиционната активност и по-висок кредитен рейтинг за страната.
Финансовият сектор заявява готовност да подпомогне активно плавния преход към еврото – чрез защита на потребителите, спазване на добри пазарни практики, контрол върху ценовото поведение и провеждане на информационни кампании, пише в съобщението.
„Забавянето на процеса би означавало пропуснати ползи и икономическа несигурност. Еврото не е само валута – то е ангажимент към стабилност, предвидимост и икономическо развитие“, посочват още организациите.
„Влизането в еврозоната е логичното продължение на европейския ни път. То ще гарантира по-ниски трансакционни разходи, отпадане на валутния риск и по-прогнозируема бизнес среда за българските граждани и компании“, се казва в декларацията.
Организациите обръщат внимание, че опитът на държави с подобен икономически профил като Хърватия, Словакия и Литва доказва положителния ефект от членството в еврозоната: ускорен растеж, повишение на доходите и по-бързо догонване на развитите икономики в ЕС.
В съвместната си позиция асоциациите призовават Европейската комисия да даде „зелена светлина“ за присъединяването на България към еврозоната, като подчертават, че страната е институционално, технически и икономически подготвена за тази важна стъпка, се посочва в съобщението.
В писмото си до президента Румен Радев и представителите на законодателната власт у нас асоциациите подчертават, че в настоящия момент е изключително важно България да запази вътрешния институционален консенсус по темата.
„Надяваме се, че Вие и парламентарните сили ще застанете ясно и последователно зад процеса на въвеждане на еврото, като подкрепите този национален приоритет и пред европейските ни партньори“, пише в писмото.
Източник: БТА
Икономика
Камарата на представителите одобри законопроект на Тръмп за по-ниски данъци и ограничаване на разходите за опазване на околната среда

Камарата на представителите (долната камара на Конгреса на САЩ – бел. ред.) днес гласува в подкрепа на законопроект, предвиждащ намаляване на данъците и увеличаване на разходите, предложен от американския президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.
Това решение се приема като политическа подкрепа за Доналд Тръмп на фона на критиките, че този законопроект ще доведе до увеличаване на бюджетния дефицит и държавния дълг на САЩ, посочва Ройтерс.
Тръмп приветства гласуването на законопроекта от страна на Камарата на представителите на САЩ.
„Големият, красив законопроект беше приет от Камарата на представителите! Това без съмнение е най-важният законодателен акт в историята на страната ни, който ще бъде подпиан“, посочва президентът на САЩ в публикация в социалната мрежа „Трут Соушъл“.
Републиканската партия, чийто представител е Тръмп, разполага с мнозинство в Камарата на представителите.
Законопроектът би добавил допълнителни 3,8 трилиона долара през идното десетилетие към държавния дълг на САЩ, който възлиза на около 36,2 трилиона долара, сочат прогнози на независимата Бюджетна служба към Конгреса.
Предстои законопроектът на Тръмп да бъде гласуван в Сената на САЩ, в който Републиканската партия също разполага с мнозинство.
Държавният дълг на САЩ достига ниво от 124 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. На този фон през миналата седмица рейтинговата агенция „Мудис“ (Moody’s) понижи кредитния рейтинг на САЩ с една степен. Това доведе до поевтиняване на американските държавни облигации на фона на опасенията на инвеститорите за състоянието на икономиката на САЩ, посочват анализатори.
Плащанията по лихвите при обслужването на държавния дълг на САЩ са се равнявали на 1 от всеки 8 долара, похарчени от администрацията във Вашингтон, което е повече от американските разходи за отбрана. Плащанията по дълговите лихви се очаква да се увеличат до 1 долар на всеки 6 долара, похарчени от правителството. Причината за тази прогноза е очакваният скок на държавните разходи за здравеопазване и пенсии на фона на застаряването на населението на САЩ, сочи анализ на Бюджетната служба към Конгреса. Това нарастване на държавните разходи е прогнозирано, дори без да бъдат взети предвид последствията от законопроекта на Тръмп, посочва Ройтерс. Той предвижда не само съкращаване на приходите от данъци, но и нарастване на разходите за охрана на границите на САЩ. Очаква се да бъдат назначени още десетки хиляди служители към граничната охрана на САЩ. Освен това се предвижда бюджетът на американската миграционна служба да бъде увеличен, което да й позволи да депортира от САЩ до 1 милион души годишно.
Законопроектът на Тръмп предвижда и намаляване на държавни разходи. Предвижда се да бъдат съкратени средства, отпускани за програми за опазване на околната среда, въведени от администрацията на предишния президент на САЩ Джо Байдън. Освен това е заложено затягане на изискванията, на които трябва да отговарят американците, изпитващи финансови затруднения, за да имат право на държавна финансова подкрепа за предоставяне на здравни грижи и на хранителни помощи.
Източник: БТА
Икономика
Уолстрийт предимно с понижения на индексите въпреки добрите данни за пазара на труда в САЩ

Основните индекси на Нюйоркската фондова борса откриха днешната търговия предимно с понижения. Това стана след разпродажбите на акции по-рано на фона на опасенията на инвеститорите за нарастване на бюджетния дефицит на САЩ. Те се засилиха, след като Камарата на представителите към Конгреса на САЩ одобри днес законопроект, предложен от американския президент Доналд Тръмп, предвиждащ намаляване на данъците и увечилачаване на бюджетните разходи в някои сфери, предаде Си Ен Би Си.
На този фон известен оптимизъм вдъхват днешните данни, които сочат, че броят на подадените за първи път молби за помощи при безработица в САЩ е намалял през седемте дни до 17 май. Това е признак, че американският пазар на труда е стабилен въпреки опасенията на инвеститорите, че високите мита върху вноса в САЩ, наложени от Тръмп, може да предизвикат рецесия в страната, посочват пазарни анализатори.
Индустриалният индекс Dow Jones Industrial Average спадна с 8 пункта или 0,02 на сто до 41 852,44 пункта, към 16:45 часа българско време .
Технологичният Nasdaq Composite нарасна с 27,55 пункта или 0,15 на сто до 18 900,19 пункта.
По-широкият индекс S&P 500 се понижи с 4,31 пункта, или 0,07 на сто до 5840,3 пункта.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Над 90 процента от водопроводите на територията на Варна от големия проект на ВиК са завършени

Над 90 процента от водопроводите на територията на община Варна от големия проект на „Водоснабдяване и канализация – Варна“ („ВиК – Варна) ООД са завършени, съобщи ръководителят му Сава Коев. Той допълни, че е завършена на 74 процента канализационната мрежа на територията на общината.
Оставащите строително-монтажни дейности за доизграждане на канализационна мрежа до края на годината (15 декември) включат работа през летния сезон в местностите „Манастирски рид“, „Свети Никола“, част от „Траката“ и „Ален мак“, съобщи още Коев и уточни, че след приключването им те ще бъдат въведени в експлоатация.
Работата, касаеща магистралните водопроводи към курорта „Св.св. Константин и Елена“ и местност „Ален мак“, респективно „Златни пясъци“, приключи със строителната забрана за летния сезон от 15 май до 15 октомври, каза ръководителят на проекта. Той припомни, че движението е пуснато на този етап, но обектите не са завършени. Има още работа, която ще продължи след 15 октомври, но без да има интервенции върху възстановеното трасе, заяви Коев. Работата ще е от Ботаническата градина до пътния възел за „Ален мак“. Срокът за този водопровод не кореспондира с този за канализацията – 15 декември, но при оптимистична програма е реалистично да се изгради и тази част на водопровода до края на календарната година, каза той.
Коев съобщи още, че строително-монтажните работи на всички изграждащи се подземни съоръжения на осемте обекта от проекта – четири на територията на община Варна и четири в областта, са завършени над 92 процента.
Средствата за проекта за водния цикъл на Варна са по Оперативна програма „Околна среда“.
/ВЙ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Политикапреди 1 седмица
Атанасов: Кой натисна копчето на Радев? Той тръгва на поход да концентрира зад себе си руските сили
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски заяви, че само среща с Путин на четири очи може да доведе до прекратяване на огъня и мирни преговори в Украйна
-
Политикапреди 1 седмица
Вместо референдума: ПП-ДБ иска утре НС да разгледа договора с “Боташ“
-
Балканипреди 1 седмица
В Берлин Мицотакис предупреди за нуждата ЕС да избира внимателно партньорите си в отбранителната индустрия