Икономика
ФАО понижава прогнозата си за световната търговия със зърнени култури през 2024/25 г. до най-ниското ниво от пет години

ФАО понижава прогнозата си за световната търговия със зърнени култури през 2024/25 г. с 5,3 милиона тона до 478,9 милиона тона, което бележи свиване от 6,7 на сто спрямо 2023/24 г. и е най-ниското ниво от 2019/20 година. По-ниските очаквани покупки от Китай са основен двигател за по-ниските търговски прогнози за грубо зърно и пшеница. Това са констатациите на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) в най-новия доклад за предлагането и търсенето на зърнени култури, публикуван днес на сайта й.
Прогнозата на ФАО за глобалното производство на зърнени култури през 2024 г. възлиза на 2 849 милиона тона, което представлява спад от 0,3 процента на годишна база, но е повече от предишните оценки поради по-големи от очакваните по-рано реколти от пшеница в Австралия и Казахстан.
Очакванията за световното производство на ориз за 2024/25 г. са за 543,3 милиона тона, което предполага годишно увеличение от 1,6 процента. Това се дължи най-вече на разширените площи с насаждения.
Световното производство на пшеница през 2025 г. остава непроменено спрямо миналия месец – 895 милиона тона, наравно с преразгледаната оценка за 2024 г. Производството на пшеница в Европейския съюз (ЕС) се очаква да нарасне с 12 процента, след причинените от метеорологичните условия спадове през 2024 г., и е вероятно да се увеличи в Аржентина, Египет и Индия, и да намалее в Австралия, САЩ и части на Източна Азия. Прогнозира се реколтата от царевица в южното полукълбо да варира, с увеличение в Бразилия и Южна Африка, но спад в Аржентина.
Новата прогноза на ФАО за световното използване на зърнени култури през 2024/25 г. възлиза на 2 868 милиона тона, което представлява увеличение от 0,9 процента спрямо нивото от 2023/24 г. Това се дължи главно на ново рекордно високо ниво на консумацията на ориз.
Предвижда се световните запаси от зърнени култури да намалеят с 1,5 процента до 873,3 милиона тона до края на сезоните през 2025 г., водени най-вече от очакваното значително свиване на запасите от грубо зърно. За разлика от тях се очаква глобалните запаси от пшеница и ориз да се увеличат. Актуализираните прогнози определят съотношението на световните запаси към използване на зърнени култури през 2024/25 г. на 30,1 процента, леко надолу спрямо предходната година, но все още като цяло „удобно ниво“.
Източник: БТА
Икономика
Международният винен конкурс Concours Mondial de Bruxelles ще бъде открит днес в Бургас

Международният винен конкурс Concours Mondial de Bruxelles (СМВ) ще бъде открит днес в Бургас. До 13 април крайморският град ще бъде домакин и на Sauvignon Selection (Селекция Совиньон) – основно направление в конкурсната програмата. В тазгодишното издание за медали ще се борят повече от 1200 вина от сорта Совиньон Блан, а пробите ще се оценяват от 60-членно международно жури.
За откриване в Бургас са поканени министрите на туризма и на земеделието и храните – Мирослав Боршош и Георги Тахов. Днешната програма на събитието включва майсторски клас „Производството на совиньон блан в България, влияние на дрождите върху стиловете совиньон“, който ще се проведе в Културен център „Морско казино“. Отново там ще отвори и мини експо, на което пред членовете на журито ще бъдат рекламирани български вина от всички сортове.
Към конкурса има рекорден интерес и от български изби, които ще премерят сили срещу чуждестранните си конкуренти, производители на бели вина. От български производители са подадени близо 60 мостри, посочиха организаторите. БТА припомня, че през миналата година директорът на конкурса Кантен Аво обяви в Бургас, че през април у нас ще се проведе и специална конференция на тема „Совиньон“ за членовете на журито, които ще има възможност да посетят винарни в региона.
Основан преди повече от 30 години, CМВ e най-големият и най-престижен международен конкурс, признат от производители, търговци, енолози, сомелиери и журналисти от цял свят. Конкурсът пътува по целия свят и държавите се състезават за домакинството му. Предишни домакини са били Франция, Италия, Испания, Португалия, Швейцария, Тайван, Бразилия, Китай, Чили и други.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
ЕС и Китай са започнали преговори за отмяна на европейските мита за китайски електромобили, съобщава „Ханделсблат“

ЕС и Китай са започнали преговори за отмяна на европейските мита за китайски електромобили, съобщава германското издание „Ханделсблат“.
Същевременно офисът на британският премиер Киър Стармър съобщи, че той е договорил с японския си колега Шигеру Ишиба необходимостта единомислещите страни да работят заедно за намаляване на търговските бариери, предаде Ройтерс.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Предложения за търговски преговори до САЩ са изпратили 15 държави, заяви представител на администрацията на Тръмп

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп е получила предложения за търговски преговори от над 15 държави след обявената 90-дневна пауза в увеличението на вносните тарифи. Това заяви Кевин Хасет, директор на националния икономически съвет към Белия дом, цитиран от ДПА.
Това означава, че представители на различни държави са отправили предложения за преговори, а не че са постигнати споразумения, уточни Хасет в интервю за „Фокс нюз“. Той допълни, че преговорите имат за цел постигане на конкретни резултати и няма готови решения.
Според по-ранни изявления на президентската администрация, представители на повече от 75 държави вече са информирали Белия дом, че изразяват готовност за преговори.
Хасет заяви, че е планирана среща с високопоставени служители в администрацията, които да предоставят на Тръмп списък с приоритети, които президентът на САЩ да определи.
Американският президент Доналд Тръмп обяви вчера, че отлага с 90 дни влизането в сила на вносните ставки за стоки от някои страни, но това няма да важи за Китай, след което увеличи митата за втората по големина световна икономика от 104 на 125 на сто, обявявайки, че напразно е чакал Пекин да го потърси за преговори.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Обществопреди 1 седмица
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 1 седмица
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 1 седмица
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 6 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 6 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Икономикапреди 6 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Святпреди 1 седмица
Германската външна министърка ще посети днес Молдова
-
Българияпреди 1 седмица
Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили през 2024 г. ще обсъди правителството