Бизнес
Фалитът на Northvolt разтърси европейските амбиции за независимост при батериите

Има нужда от адаптирана стратегия
Групи като френската Automotive Cells Company (ACC) и Verkor, както и германската PowerCo се опитват да разширят производствените си мощности за високоефективни батерии и в същото време да се конкурират с азиатски компании като CATL и BYD. Но икономическата несигурност и липсата на индустриален опит поставят под въпрос амбициозните цели на Европа 90% от батериите да се произвеждат на континента до 2030 г. „Нуждаем се индустрията в Европа не да осигурява 100%, но поне значителна част“, каза Ян Венсан, главен изпълнителен директор на ACC. За него това е важен момент от суверенитета на континента.
Анализатори очакват обявеният капацитет за производство на батерии в Европа да достигне 720 GWh през 2030 г., докато в континентален Китай се очакват 4370 GWh
ACC – съвместното предприятие на Stellantis, Mercedes-Benz и TotalEnergies, се опитва да избегне съдбата на Northvolt, като залага на по-умерено разрастване. Целите са за достигане производствен капацитет 16 GWh до 2026 г., но в момента се сблъсква с типичните предизвикателства за стартъпите – нисък добив и скъпо производство на бракувани стоки в процеса. Венсан обяснява, че ACC се намира в „долината на смъртта“ – период, в който понася удари, но не работи на пълен оборот. Компанията замрази разширяването си в Германия и Италия и води преговори с неназован китайски партньор, за да научи производствените процеси.
PowerCO на Volkswagen ще отвори нов завод в Залцгитер още тази година, но само с една производствена линия вместо планираните две. Verkor, подкрепена от Renault, също ще коригира курса и ще се фокусира само върху един клиент, въпреки че набра над 2 млрд. евро финансиране за фабрика в Дюнкерк. Главният изпълнителен директор на компанията Беноа Леманян заяви пред FT: „Трябва да бъдем скромни при изграждането на първата част от проекта.“ Verkor ще доставя батерии за спортните модели и вановете на Renault.
Иновации вместо мащаб и примерът LionVolt
Някои стартъпи избират по-малки, но по-гъвкави и иновативни подходи вместо агресивен растеж. Например нидерландската LionVolt разработва батерии с технология от полупроводниковата индустрия, позволяваща двоен пробег и два пъти по-бързо зареждане. Компанията е набрала над 30 млн. евро за изграждането на заводи за производство на патентовани аноди в Айндховен и фабрика в Шотландия. Съоснователят Кевин Брандиш е сред хората, които предупреждават за рисковете на интензивния капиталов подход, а според него компаниите не трябва да се конкурират с играчи с десетгодишна преднина.
Нуждата от публична подкрепа
Франция е дала общо над 3 млрд. евро за т.нар. батерийна долина в Дюнкерк за проектите на ACC, Verkor и тайванската ProLogium. Според експерти обаче колко точно устойчива е подобна подкрепа не е сигурно, главно заради високия бюджетен дефицит на Франция, което прави мащабното публично финансиране по-трудно, а без него компаниите няма как да се справят с конкуренцията от Китай. Затова кметът на Дюнкерк Патрис Вегриет призова Европейската комисия да помогне, а оттам отговориха, че „конкурентоспособността на нашата индустрия е приоритет номер едно“ и индустриалната сделка за чиста икономика е „отключила“ 100 млрд. евро за насърчаване на чистото производство. Венсан и Леманян призоваха финансирането да бъде насочено към компании с реален производствен потенциал.
Източник: Капитал
Бизнес
Бизнес глобус: OpenAI може да придобие Windsurf за 3 млрд. долара; DoorDash купува Deliveroo за 2.9 млрд. паунда;
OpenAI придобива Windsurf за 3 млрд. долара в най-голямата си сделка досега
OpenAI се подготвя да придобие компанията за AI базирани инструменти за програмиране Windsurf (по-рано Codeium) за 3 млрд. долара според източници на Bloomberg. Ако се окаже вярно, това ще представлява най-голямото придобиване в историята на разработчика на ChatGPT. Засега обаче сделката все още не е финализирана и двете компании отказват коментар. Windsurf наскоро е потърсила инвестиции на същата стойност, а само преди година беше оценена на 1.25 млрд. долара. Придобиването поставя OpenAI в директна конкуренция с компании като GitHub (на Microsoft) и Anthropic в бързо разрастващия се пазар на AI инструменти.
Novo Nordisk понижава прогнозите за печалба и продажби
Датската фармацевтична компания Novo Nordisk понижи прогнозите за продажби и печалба за пръв път от пускането на медикаментите за отслабване преди четири години. Това се случва заради многото реплики на лекарствата, които влияят на търсенето на водещите медикаменти за затлъстяване и диабет – Wegovy и Ozempic, в САЩ. За първото тримесечие компанията успя да надмине очакванията за оперативна печалба, но заяви, че е била засегната от т.нар. компаундиране, т.е. препаратите с активни съставки, приготвяни от аптеките по поръчка. Очакваният ръст на продажбите на годишна база е между 13% и 21% в сравнение с предишната прогноза от между 16% и 24%. Ръстът на оперативната печалба също се очаква да бъде между 16% и 24% спрямо между 19% и 27% преди това. Въпреки това акциите на Novo Nordisk поскъпнаха с над 5% в сутрешната търговия.

За първото тримесечие компанията успя да надмине очакванията за оперативна печалба, но заяви, че е била засегната от т.нар. компаундиране, т.е. препаратите с активни съставки, приготвяни от аптеките по поръчка
Източник:
Reuters
DoorDash купува Deliveroo за 2.9 млрд. паунда
Американската платформа за доставки DoorDash придобива британската Deliveroo за 2.9 млрд. паунда. Изглежда, че чрез сделката компанията е решила да сложи край на трудното си присъствие на Лондонската фондова борса. Deliveroo беше оценена на 7.6 млрд. при листването си на борсата през 2021 г., но така и не успя да възстанови стойността си, като акциите ѝ паднаха с над 50%. Сделката всъщност е част от по-широка вълна на консолидация в сектора, а конкуренцията става все по-голяма заради приложения като Uber Eats и др. DoorDash заяви, че сделката ще позволи по-големи инвестиции в технологии и разширяване на пазара, без да има географско припокриване между двете компании. Паралелно с това DoorDash обяви и придобиването на американската компания, специализирана в решения за ресторанти, SevenRooms за 1.2 млрд. долара.
Частният капитал се насочва към европейската отбрана
Частните инвестиционни фондове искат да увеличат присъствието си в европейския отбранителен сектор. Така те се надяват да запълнят нарастващата финансова дупка в европейската отбрана, причинена от руската инвазия в Украйна и съмненията в дългосрочната ангажираност на САЩ с НАТО. „Правителствата не могат сами да възстановят отбранителните способности“, заяви Томас Фридбергер от френската инвестиционна група Tikehau Capital. Групата е набрала 450 млн. евро за инвестиции в многофукнционални технологии – с гражданско и военно приложение. През 2023 г. рисковите инвестиции в европейски отбранителни стартъпи са нараснали с 24% до 5.2 млрд. долара въпреки общия спад в инвестиционната активност. Частният сектор се позиционира като стратегически играч за правителствата в усилията за увеличаване на производствения капацитет и укрепване на индустриалната устойчивост на континента.
Samsung Electronics обяви придобиване на аудиобизнеса на Masimo за 350 млн. долара
Samsung Electronics съобщи, че подразделението Harman International е подписало споразумение за придобиване на аудиобизнеса на американската фирма Masimo за 350 млн. долара. Компанията планира да обедини аудиобизнеса на Masimo с Harman, за да укрепи позицията си на пазара за потребителско аудио, който се очаква да нарасне от 60.8 млрд. долара през 2025 г. до 70 млрд. през 2029 г. Samsung заяви, че очаква придобиването да подпомогне развитието на вече съществуващите бизнеси на компанията в мобилните технологии, телевизорите и домакинските уреди, като укрепи конкурентоспособността в аудио- и звуковите технологии. Още през март от компанията заявиха, че ще преследват „значими“ придобивания и засега спазва обещанието.
Търсенето на Ferrari остава силно в САЩ въпреки митата и увеличените цени
Ferrari съобщи, че търсенето на суперколи в САЩ остава силно въпреки 25-процентните мита, въведени от Доналд Тръмп, върху вноса на автомобили и увеличените цени, които трябва да компенсират разходите. Компанията заяви, че засега няма анулирани поръчки, въпреки че през март обяви увеличение на цените с до 10%. Отделно Ferrari отчете ръст на оперативната печалба с 23% през първото тримесечие и остава оптимистична за растежа, като запази прогнозата за доходи поне 2 млрд. евро през тази година.
Whatsapp спечели дело срещу Pegasus за 168 млн. долара
Whatsapp спечели съдебното делo срещу израелската NSO Group, производител на шпионския софтуер Pegasus, за 168 млн. долара. Според обвинението NSO е използвала уязвимите звена в платформата и е продавала данните на свои клиенти, които са ги използвали, за да шпионират журналисти, политици, активисти и др. Делото е на федералния съд в Калифорния и всъщност е първият случай, в който шпионски софтуер е подведен под отговорност за нарушаване на техническата сигурност на платформа. NSO заяви, че ще обжалва решението, като каза: „твърдо вярваме, че нашата технология играе важна роля в предотвратяването на сериозни престъпления и тероризъм“ както и че се „използва отговорно от упълномощени държавни агенции“.
Успехът на WhatsApp отваря нови възможности за съдебни действия от Apple, Amazon, Android и др., чиито платформи Pegasus е използвал или се е опитал да хакне, за да вгради шпионския софтуер.
Tesla пуска по-евтина версия на Model Y в САЩ
Tesla представи нова, по-достъпна версия на електрическия SUV Model Y в САЩ. Тя ще е с по-дълъг пробег и задно предаване на цена почти 45 хил. долара преди федералния данъчен кредит от 7500 долара. След приспадането на кредита цената спада до 37 490 долара според сайта на компанията. По-рано Reuters съобщи, че Tesla планира по-евтина версия на най-продавания модел, но производството е било отложено. Стандартната версия с двойно предаване и дълъг пробег остава на същата цена – 48 990 долара. Продажбите на Tesla обаче спаднаха с 13% за тримесечието, което е най-слабото представяне за последните почти три години. Причината са критики към политическите изяви на Илон Мъск и конкуренцията.
Източник: Капитал
Бизнес
ЕС определя краен срок за прекратяване на енергийните договори с Русия до 2027 г.

Правилата са част от по-широк план, който би помогнал на ЕС постепенно да изключи последните руски горива от системата си до 2027 г. Планът включва и предложения за търговски мерки за вноса на обогатен уран. Всички договори за газ на спот пазара, които съставляват около една трета от вноса в ЕС, трябва да бъдат забранени до края на тази година. Забраната на дългосрочните договори за газ трябва да влезе в сила „не по-късно от 2027 г.“, се казва в документа.
Мерките, които след като бъдат обявени, все пак трябва да бъдат одобрени от мнозинството от държавите в ЕС, и от Европейския парламент, имат за цел да заобиколят изискването на блока за единодушно одобрение от държавите от съюза за налагане на газови санкции. Унгария и Словакия заявиха, че ще блокират всяка стъпка за налагане на санкции.
По-амбициозен от очакваното
Ръководител на газовия сектор заяви пред Financial Times, че документът е „по-амбициозен“ от очакваното. Макар че общият план изглежда положителен, изпълнителният директор поставя под въпрос правното основание за забрана на спот или дългосрочните договори за газ.
Въпреки усилията за прекратяване на зависимостта от руските горива след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през февруари 2022 г., руският газ все още представлява 13% от общия внос на ЕС. Вносът на петрол от Русия, който до голяма степен е обект на санкции, е спаднал до около 3% от общите доставки за ЕС. Преди 2022 г. той е бил около 28%.
Макар че значително намали доставките по газопроводи, ЕС увеличи вноса на втечнен природен газ от Русия, като през миналата година доставките достигнаха рекордни нива. По данни на аналитичната компания Kpler през април е имало 17 доставки от комплекса за втечнен природен газ Ямал в Русия до дестинации в ЕС. Кораби са транспортирали 1.2 млн. тона втечнен природен газ в блока, като около 59% от товара е доставен във Франция и 23% в Белгия. Останалата част е отишла в Нидерландия, Португалия и Испания.
Източник: Капитал
Бизнес
ОПЕК+ ускорява увеличението на добива в опит да накаже Казахстан и Ирак

Конфликт с Казахстан
Миналия месец новият енергиен министър на Казахстан Ерлан Акенженов заяви пред Reuters, че ще приоритизира националните интереси пред тези на ОПЕК+ при вземането на решение за добива на петрол. „Ще се опитаме да коригираме действията си. Ако нашите партньори… не са доволни от корекцията на действията ни, тогава отново ще действаме в съответствие с националните интереси с всички произтичащи от това последици“, заяви Акенженов.
Той добави, че Казахстан не е в състояние да намали добива в трите си големи петролни проекта, които представляват около 70% от производството на страната, тъй като те се контролират от чуждестранни компании. „Не можем. Ние не контролираме тези процеси там. Защото нашите международни колеги вземат решенията“, заяви Акенженов и добави, че правителството води преговори с компаниите, но няма голямо влияние върху тях.
Страната отчете 3% намаление на добива на петрол през първите две седмици на април спрямо средните стойности за март, но все още надхвърля квотата на ОПЕК+, като се е ангажирала да компенсира свръхпроизводството, като намали добива на петрол до юни 2026 г.
ОПЕК има история на подобни сблъсъци със страни като Нигерия и Ангола, където производството надхвърля целите, а правителствата не правят почти нищо, за да го ограничат. Ангола напусна ОПЕК+ в резултат на тези проблеми през 2023 г. Катар напусна ОПЕК през 2018 г., като се позова на нарастващия добив на газ и вътрешни съображения.
Източник: Капитал
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Българияпреди 1 седмица
Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева