Икономика
Фалиралият производител на батерии „Нортволт“ съкращава над половината си служители в Швеция

Обявилият фалит шведски производител на батерии за електрически превозни средства „Нортволт“ (Northvolt) съобщи, че над половината от около 5000-те негови служители ще бъдат съкратени, предаде Франс прес, позовавайки се на назначения от местен съд попечител.
Основана през 2016 г., „Нортволт“ бе смятана за ключово звено в опитите на Европа да създаде конкурент на големите азиатски и американски компании в производството на батерийни клетки за електрически превозни средства.
На 12 март компанията обаче подаде молба за защита при фалит в Швеция, след което управлението й бе предадено на синдика Микаел Кубу.
Само около 1700 служители ще останат на работа по време на процедурата по несъстоятелност, обяви Кубу днес.
Въпреки голямото свиване на работната сила, синдикът заяви, че е положително, че компанията е успяла да продължи да работи по време на процедурата по несъстоятелност.
„Това вероятно е от решаващо значение, за да можем изцяло или частично да продадем компанията“, заяви той пред местни медии и допълни, че уведомленията до съкратените служители ще започнат да бъдат изпращани от утре.
Основната фабрика на „Нортволт“ в северния шведски град Шелефтьо ще запази 1200 от общо 3000 служители, допълва АФП, позовавайки се на местна медия.
През септември миналата година шведската компания обяви, че съкращава 1600 служители в страната или една четвърт от работната си сила, както и че се отказва и от плановете за голямо разширяване на завода си в град Шелефтьо.
В края на ноември 2024 г. „Нортволт“ подаде молба за защита от кредитори по Глава 11 от Закона за фалитите в САЩ, което дава възможност на компанията да преструктурира дълга си и да реорганизира дейността си, припомня АФП.
Източник: БТА
Икономика
Доларът поевтинява спрямо водещите валути

Курсът на еврото се повиши спрямо долара в сутрешната търговия във Франкфурт днес, съобщават германски сайтове за финансова информация.
Единната валута поскъпна с 0,47 на сто до 1,1254 долара.
Европейската централна банка обяви вчера референтен курс от 1,1082 долара за едно евро.
Доларът губи позиции и спрямо швейцарския франк, йената и златото, което достигна нов ценови рекорд.
Щатската валута загуби 1,2 на сто от стойността си до 0,81405 швейцарски франка – най-ниското ниво от януари 2015 г., разширявайки вчерашната загуба от 4 на сто.
Спрямо йената доларът поевтиня с 1,1 на сто до 142,88 йени – най-слабата позиция от 30 септември.
Доларовият индекс, който измерва курса на щатската валута спрямо тези три и още водещи валути, временно отстъпи под нивото от 100 пункта за първи път от юли 2023 година.
Спрямо юана доларът загуби 0,3 на сто до 7,2903 юана за долара в ранната офшорна търговия, макар в последствие да поскъпна с 0,1 на сто до 7,3232 юана за долар.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Първата в света 3D-принтирана конструкция на жп гара бе завършена за една седмица в Япония

Японски компании създадоха първата в света 3D-принтирана железопътна гара – компактна бяла конструкция, разположена в провинциален район в западната част на страната, предаде Франс прес.
За изграждането ѝ са били необходими само седем дни, обяви компанията „Серендикс“ (Serendix), първият в страната производител на 3D принтери, която работи съвместно с японския жп оператор „Джей Ар Уест“ (JR West – West Japan Railway Company) за реализирането на проекта на гара „Хацушима“ в префектура Вакаяма.
При традиционните строителни методи „изграждането на покрива и стените отнема месец или два“, каза Наохиро Охаши, говорител на оператора.
„Ние успяхме да ги монтираме за около два часа“, допълни той пред репортери.
Конструкцията е подсилена със стоманен и стоманобетонен пълнеж, след което е сглобена на място, разясни плановете миналия месец „Джей Ар Уест“.
„Серендикс“ обяви, че е използвала „специален хоросан“ за изграждането на конструкцията с височина 2,6 м и ширина 6,3 м, като е използван индустриален 3D принтер, оборудван с роботизирана ръка.
Остават само довършителни дейности като обзавеждане на интериора и монтиране на вратите преди официалното откриване на гарата, допълни компанията.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Икономиката на Великобритания е нараснала с 0,5 на сто през февруари

Икономиката на Великобритания е нараснала с 0,5 на сто през февруари, сочат публикувани днес официални статистически данни, цитирани от Ройтерс.
Този темп е доста под очакванията от икономистите, анкетирани от медията, за ръст от 0,1 на сто.
Миналата година британската икономика нарасна с едва 1,1 на сто, а през март прогнозата за 2025 г. бе понижена наполовина до растеж от 1 на сто, макар за 2026 г. да се очаква ускоряване до 1,9 на сто.
Тези прогнози обаче бяха поставени под въпрос с обявяването от президента на САЩ Доналд Тръмп миналата седмица на широкообхватни мита върху вноса в САЩ. Тарифите повишават цената на по-голямата част от британския износ за американския пазар с поне 10 процента и с над два пъти разходите за вноса от Китай.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Обществопреди 1 седмица
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 1 седмица
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 1 седмица
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 7 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 7 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Икономикапреди 6 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Спортпреди 6 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 6 дни
Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов