Икономика
Еврото отстъпи под 1,14 долара в междубанковата търговия

Курсът на еврото се понижи под 1,14 долара тази сутрин, съобщиха германски финансови издания.
В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1,1390 долара, след като снощи се търгуваше над 1,14 долара.
Европейската централна банка определи вчера петък следобед референтен курс на еврото от 1,1476 долара.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
„МЕТ Груп“ отчита 17,9 млрд. евро приходи и рекорден ръст в търговията с газ и електроенергия за 2024 г.

През 2024 г. „МЕТ Груп“ (MET Group) отбелязва третата си най-успешна година благодарение на консолидираните си приходи от 17,9 млрд. евро, съобщиха от компанията. Спадът на приходите от 24,5 милиарда евро през 2023 г. отразява нормализирането на цените на енергията.
Общият търгуван обем на електроенергията през 2024 г. достига 76 тераватчаса (TWh) – в сравнение с 68 TWh през 2023 година, докато търгуваният обем на природния газ се увеличава значително до 140 млрд. куб. м (от 88 млрд. куб. м през 2023 година).
През 2024 г. „МЕТ Груп“ достави в Европа 22 товара с втечнен природен газ (LNG). Компанията сключи 10-годишно споразумение за закупуване на LNG с „Шел“ (Shell), за да снабдява европейските си клиенти с американски втечнен природен газ. За да осигури бъдещото развитие на бизнеса си, LNG МЕТ сключи споразумение за партньорство с „Целзиус“ (Celsius) за изграждане на своя първи LNG кораб, чието пускане на вода е планирано за 2027 г.
Като част от стратегията си за подкрепа на зеления преход, през миналата година „MET“ продължи да инвестира в активи за възобновяеми енергийни източници, изграждайки технологично диверсифицирано портфолио. Компанията разполага с 414 мегавата (MW) соларни и наземни вятърни проекти в експлоатация, 112 MW в процес на изграждане, както и допълнителни проекти в процес на подготовка в 8 европейски държави.
Системите за съхранение на енергия в батерии (BESS) също играят ключова роля в портфолиото на MET – в края на миналата година компанията закупи 100 процента дялово участие в „Комакс“ (Comax), Франция, оператор и разработчик на проекти за BESS, се посочва в съобщението.
Председателят и главен изпълнителен директор на „МЕТ Груп“ Бенджамин Лакатош заяви: „След енергийната криза през 2022 г., миналата година Европа най-накрая реши да насочи енергийния преход в правилната посока с прагматичен подход. В МЕТ ще продължим да играем своята роля в разрешаването на енергийната трилема – енергийна сигурност, декарбонизация и достъпност“.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Проектобюджетът на Севлиево за 2025 г. предвижда 64,4 млн. лева приходи

Публично обсъждане на бюджета на Община Севлиево за 2025 г. ще се състои тази вечер от 17:00 ч. в зала 300 на административната сграда на общината. Това става известно от покана, публикувана на страницата на местната администрация.
Справка на страницата на Община Севлиево сочи, че се предвижда балансиран бюджет за настоящата година. Заложените в макрорамката приходи са 64 400 000 лева, същата е сумата и на разходите.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Половината от участниците в конкурса „Най-добър младежки стартъп“ в България са със социални и екологични идеи, каза за БТА експерт

Половината от участниците в конкурса „Най-добър младежки стартъп“ в България са със социални и екологични идеи, каза пред БТА д-р инж. Дочка Василева, ръководител отдел „Проектно планиране и институционално сътрудничество“ във Фонда на фондовете. Основните организатори на конкурса са Фондът на фондовете и Софийският университет „Св. Климент Охридски“. Официалната церемония по награждаване на победителите в конкурса за тази година се проведе днес в Аулата в Ректората на Софийския университет.
От първото издание през 2022 г. досега през обученията в конкурса са преминали над 400 участници от 50 български университета и училища, включително студени от Великобритания, Нидерландия, Германия, Австрия, САЩ и др. Десетки проекти са подкрепени с менторство и контакти с потенциални партньори, а осем от тях привлякоха дялови инвестиции от партниращите инвестиционни фондове.
Василева посочи, че интересът към конкурса се увеличава с всяка година. През първата година участниците са били 35, през втората – 60, през третата – 160, а през тази са 260 екипа, включващи около 400 младежи на възраст между 18 и 29 години.
По думите ѝ конкурсът става все по-популярен, като основните ползи от него са не толкова финансовите награди, колкото възможностите за партньорства и развитие.
Имаме 55 партньора от публични организации, университети, фондове, сред които Европейската комисия, Българската академия на науките, Българската фондова борса, отбеляза Василева.
Тази година са обособени три категории в конкурса, добави тя.
Първата категория „Бизнес старс“ е насочена към младежи с по-регионални малки бизнеси, нещо, което може да се развива само в даден регион. Например един от участниците е компания „Обелиск“ с платформа, която организира в Пловдив иновативни градски игри, обясни Василева. Стартъп от Видин е създал платформа, която свързва възрастни хора от Северозападна България с младежи, които учат занаяти от тях, като това е социално предприемачество, добави тя.
Втората категория „Фючър Юникорнс“ е насочена към технологични и иновативни стартъпи, които имат възможност да получат финансиране от фондове за дялови инвестиции. Това са различни платформи, базирани на изкуствен интелект. Един от участниците в конкурса е създал платформа за оптимизация на маркетинга чрез изкуствен интелект, разясни Василева.
Третата категория „ЕСДИДЖИ Драгонс“ е за проекти, насочени към целите за устойчивото развитие, като обхваща социално предприемачество, иновативни идеи, екологични градове. Като пример за такъв проект Василева открои стартъп на младежи от 12 клас от частна гимназия, които са измислили батерия във вид на копче, която се произвежда от отпадъци. Те работят в сътрудничество с БАН и искат да патентоват изобретението си. Има и младежи, които са измислили машина за събиране на пластмасовите бутилки и кенчета. Има доста участници с проекти за здравословни храни, посочи тя.
Източник: БТА
-
Балканипреди 7 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Балканипреди 7 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Святпреди 7 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 4 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)
-
Политикапреди 1 седмица
Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море