Свържете се с нас

Икономика

Еврото леко поскъпва спрямо долара в междубанковата търговия

Курсът на еврото спрям додолара леко се повиши в сутрешната междубанкова търговия във Франкфурт днес, съобщават германски финансови издания. 

Единната валута се търгува за 1,1398 долара или с 0,1 на сто повече, отколкото снощи.

Европейската централна банка определи вчера референтен курс от 1,1373 долара за едно евро. 

/ИЦ/

Източник: БТА

Икономика

Броят на заявките за изобретения системно намалява, показват данните от първата по рода си „Национална карта на интелектуалната собственост в Република България“

Броят на заявките за изобретения системно намалява, като от 164 през 2020 г. само за 3 години спадат почти наполовина до 89 през 2023 г. Това е посочено в първата по рода си „Национална карта на интелектуалната собственост в Република България“, която беше представена чрез видео в Аула „Максима“ на Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Националната карта е публикувана на интернет страницата на висшето учебно заведение. 

Картата е реализирана от УНСС и Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ в партньорство с Министерството на културата, Патентното ведомство, Националния статистически институт, Националното сдружение на общините в Република България и Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България.

Изследването включва 23 показателя, свързани с обекти на интелектуалната собственост. Чрез реализирано широко сътрудничество между държавни институции, местната власт и УНСС, с участието на 31 учени и 265 общини са били събрани и анализирани официални данни относно индустриалната и литературно-художествената собственост на страната, позволяващи създаването на Национална карта на интелектуалната собственост.

Изследователският екип отбелязва, че и броят на заявките за полезни модели системно намалява, като от 467 през 2020 г. спадат почти наполовина до 258 през 2024 г., независимо от обстоятелството, че през годините номиналният обем на финансирането на научноизследователската и развойната дейност (НИРД) расте. 

В България интензивността на НИРД, измерена като процент от разходите от брутния вътрешен продукт за 2023 г., е в размер на 0,79 на сто, като за сравнение през същата година в Австрия е 3,29 процента, в Гърция – 1,49 на сто, а средно за Европейския съюз е 2,22 на сто. Икономиката на България е ориентирана към сектори с ниска иновативна активност като туризъм, добивна промишленост, строителство, които не изискват голям брой технологични иновации, е посочено в националната карта.

Изследователите отчитат като положителна тенденция обстоятелството, че от територията на всяка от 28-те области на страната за периода 2020-2024 г. е налице заявителска активност за поне един от четирите изследвани обекта на индустриална собственост – изобретение, полезен модел, промишлен дизайн, марка.

Сред негативните тенденции екипът, изготвил националната карта, отчита спад в общия брой на радиооператорите. През 2019 г. има 82 радиооператора, а през 2023 г. те са 73. Освен това има и спад в общия брой на телевизионните оператори – от 128 през 2019 г. до 113 а през 2023 г. През 2019 г. издадените вестници са в тираж 169 261 087 броя, като през 2023 г. тиражът спада почти наполовина до 87 243 120 бр. Висок е броят на общините, в които няма музеи, театри, представления, рецитали и концерти.

Като положителна тенденция изследователите отчитат възстановяването на филмопроизводството след кризата, породена от КОВИД-19. Увеличението на броя на заснетите пълнометражни, среднометражни и късометражни филми е във възходяща линия, като през 2021 г. заснетите филми са 74, а през 2023 г. са почти двойно – 145. Наблюдава се и ръст в броя на издадените книги. Във всички 265 общини в страната има читалища и всички те са организирали културни или творчески дейности. Броят на музикалните колективи се увеличава от 52 през 2019 г. до 76 през 2023 г. Броят на рециталите и концертите също се увеличава, както и този на театрите. 

Препоръките на изследователския екип на национално нива са няколко. 

От ключово значение за осигуряването на национална конкурентоспособност е определянето на сектори в икономиката, които ще се развиват интензивно, смятат анализаторите. Научноизследвателската дейност следва да се фокусира в научните области на секторите в икономиката, които ще се развиват интензивно, т.е. необходима е специализация в науката, препоръчва още изследователският екип. Според него стратегическото синхронизиране на националните приоритети в образованието с националните приоритети в икономиката би позволило целенасочена подготовка на кадри именно за националната икономика и целенасочена научноизследователска дейност в полза на секторите в икономиката, определени за интензивно развитие.

В България липсва последователна национална политика за насърчаване на научните изследвания през последните десетилетия, посочва още изследователският екип.

Данните от националната карта сочат, че за периода 2020 г. – 2024 г. са подадени 552 заявления за изобретения, като 290 са от юридически лица, а 236 от физически. 24 общини имат подадени заявления за изобретения, като най-много са от София, следват Пловдив, Стара Загора, Русе, Варна, Бургас, Габрово. 13 университета имат подадени заявки за изобретения. Най-много са от Техническия университет в София. На второ място се нареждат УНСС, Русенският, Тракийският и Пловдивският университет, Софийският университет „Св. Климент Охридски“.

В топ 10 на юридическите лица с най-висока активност са Институтът по роботика-БАН, Технически универститет-София, Институтът за космически изследвания и технологии-БАН, Институтът по информационни и комуникационни технологии-БАН, „Авко“ АД, „Антара“ АД, „Интеграл мед солюшънс“, Институтът по механика-БАН, Институтът по физика на твърдото тяло „Акад. Георги Наджаков“-БАН.

1424 са подадените заявления за полезни модели през изследвания период, от тях 1134 от юридически лица и 262 от физически лица. Подадените заявления за промишлен дизайн са 500, като от тях 398 са от юридически лица, а останалите от физически лица. 

Подадените заявки за регистриране на марки са 18 409, като от юридически лица са 13 299 и 3024 от физически лица.

На представянето на националната карта председателят на Патентното ведомство Оля Димитрова посочи, че за първи път има общи данни за индустриалната собственост и информация за дейностите, които са свързани с авторското право и сходните права. 

Според председателя на Националния статистически институт Атанас Атанасов националната карта е мащабно проучване, което включва информация от различни източници.

Председателят на Националното сдружение на общините в Република България и кмет на Велико Търново Даниел Панов смята, че националната карта ще бъде полезна за кметовете, защото те ще направят анализ на грешките си.

Според директора на Дирекция „Авторско право и сродни права“ към Министерството на културата Мехти Меликов потенциалът на националната карта е огромен. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Ръст на БВП с 0,3 на сто в ЕС и с 0,4 на сто в еврозоната отчете Евростат за първото тримесечие

През първото тримесечие на 2025 г. сезонно коригираният брутен вътрешен продукт (БВП) нараства с 0,3 на сто в ЕС и с 0,4 на сто в еврозоната спрямо последното тримесечие на 2024 г. Това сочат предварителни данни на Евростат, публикувани днес на страницата на европейската статистическа агенция.

Икономистите, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха по-скромен ръст на икономиката на еврозоната – с 0,2 на сто.

През четвъртото тримесечие на 2024 г. БВП се увеличи с 0,4 на сто в ЕС и с 0,2 на сто в еврозоната.

Спрямо същото тримесечие на предходната година БВП нараства с 1,4 на сто в ЕС и с 1,2 на сто в еврозоната през първото тримесечие на 2025 г. През четвъртото тримесечие на 2024 г. на годишна база БВП бе нагоре с 1,4 на сто в ЕС и с 1,2 на сто в еврозоната.

Сред страните от ЕС Ирландия регистрира най-голямото увеличение на БВП спрямо предходното тримесечие – 3,2 на сто, следвана от Испания и Литва – и двете с ръст от 0,6 на сто и Чехия – с 0,5 на сто.

Унгария е единствената държава членка, която е регистрирала спад спрямо предходното тримесечие – с 0,2 на сто.

На годишна база единадесет държави от ЕС са регистрирали ръст на БВП, а три спад.

За България експресните оценки за растежа на икономиката през първото тримесечие на 2025 г. се очаква да бъдат оповестени от НСИ на 15 май, пише на сайта на българската институция.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Бизнес климатът в България се подобрява през април, сочат данни на НСИ

Общият показател за бизнес климата в България се повишава през април тази година с 1,1 пункта спрямо предходния месец до ниво от 21,5 процента, съобщават от Националния статистически институт (НСИ). Подобрение на показателя е регистрирано в промишлеността, докато в строителството и в сектора на услугите се наблюдава намаление. Единствено в търговията на дребно показателят остава на нивото си от март.

Основните проблеми пред развитието на бизнеса у нас са недостигът на работна ръка и несигурната икономическа среда. По отношение на движението на продажните цени, повишение през идните месеци очакват единствено представителите на търговията на дребно, докато в другите анкетирани сектори се очаква цените да запазят равнището си.

Промишленост 

Съставният показател „бизнес климат в промишлеността“ се покачва с 4,8 пункта (от 14,5 процента на 19,3 процента), главно поради оптимистичните оценки на промишлените предприемачи за настоящото бизнес състояние на предприятията. По тяхно мнение настоящата производствена активност е благоприятна, докато прогнозите им за следващите три месеца са по-умерени.

Несигурната икономическа среда и недостигът на работна сила продължават да бъдат основните проблеми за развитието на бизнеса, като през последния месец се отчита понижение на негативното им влияние.

По отношение на продажните цени в промишлеността преобладаващата част от мениджърите очакват те да запазят своето равнище през следващите три месеца.

Строителство

През април съставният показател „бизнес климат в строителството“ намалява с 2,5 пункта (от 24,2 процента на 21,7 процента), което се дължи на неблагоприятните оценки и очаквания на строителните предприемачи за бизнес състоянието на предприятията. Същевременно и очакванията им за строителната активност през следващите три месеца са негативни.

Основните фактори, ограничаващи дейността на предприятията, остават несигурната икономическа среда, недостига на работна сила и цените на материалите, като в сравнение с март се наблюдава нарастване на отрицателното им въздействие.

Относно продажните цени в строителството по-голяма част от мениджърите предвиждат те да останат без промяна през следващите три месеца.

Търговия на дребно

Съставният показател „бизнес климат в търговията на дребно“ остава на равнището си от предходния месец (36,5 процента). Прогнозите им за обема на продажбите и поръчките към доставчиците през следващите три месеца остават позитивни, макар и по-резервирани спрямо предходния месец.

През последния месец нараства негативното влияние на фактора „конкуренция в бранша“, който измества на второ място затрудненията на предприятията, свързани с несигурната икономическа среда.

Очакванията на търговците на дребно относно продажните цени през следващите три месеца са в посока на увеличение.

Услуги 

През април съставният показател „бизнес климат в сектора на услугите“ се понижава с 1,7 пункта (от 12,4 процента на 10,7 процента), което се дължи на неблагоприятните оценки на мениджърите за настоящото бизнес състояние на предприятията. Резервирани са и мненията им относно настоящото и очакваното търсене на услуги.

Основните фактори, ограничаващи дейността на предприятията продължават да бъдат несигурната икономическа среда и конкуренцията в бранша, посочени съответно от 55,6 и 34,3 процента от предприятията.

По-голяма част от мениджърите предвиждат продажните цени в сектора на услугите да останат без промяна през следващите три месеца.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 53 минути

Повдигнаха обвинения срещу 39-годишен мъж за отвличане в Стара Загора

Спортпреди 55 минути

Над 70 тенисисти за подали заявка за участие в традиционния турнир по тенис за мъже „Амбинор Къп“ в София

Святпреди 56 минути

ЕК инвестира 910 млн. евро за подобряване на европейското отбранително производство

Политикапреди 57 минути

Борисов поиска шефът на ВВС да бъде уволнен, щом Радев казва, че е взел строшен F-16 за 100 млн долара

Българияпреди 57 минути

Заради пътнотранспортно произшествие временно се ограничава движението по пътя Борован – Бяла Слатина, съобщи АПИ

Спортпреди 58 минути

Берое организира среща с феновете преди двубоя с ЦСКА и пусна в продажба билетите за мача

Политикапреди 59 минути

ПП: За 100 дни кабинетът вдигна ток, винетки, поряза семействата, доходите и малките фирми

Спортпреди 59 минути

Мартин Петров, Александър Александров и Емил Гъргоров са следващите трима участници в бенефиса на Мартин Камбуров

Спортпреди 59 минути

Световните шампиони по сноуборд Малена Замфирова и Тервел Замфиров стават посланици на кампания срещу употребата на вейп устройства

Святпреди 59 минути

Китай призова Филипините да престанат да „изпращат погрешни сигнали към сепаратистките сили, подкрепящи „независимост за Тайван“

Българияпреди един час

Жена пострада при пожар в неделинското село Изгрев

Българияпреди един час

Няма финансов анализ дали сме готови за еврозоната и какво ще стане след приемането ни, каза лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов

Спортпреди 5 дни

Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига

Балканипреди 5 дни

Конституционният съд на Румъния също обжалва решение на Апелативния съд в Плоещ, което блокира решението му за анулиране на изборите

Обществопреди 5 дни

Нотариусите ще имат електронен достъп до удостоверенията за данъчна оценка и за наследници

Балканипреди 5 дни

Турска компания ще произвежда бронирани машини в Румъния

Българияпреди 5 дни

Кампанията „Капачки за бъдеще“ организира пролетна акция в Стара Загора

Балканипреди 5 дни

МИНА: Във Франция започна строителството на нови патрулни кораби за военноморските сили на Черна гора

Политикапреди 5 дни

Терзиев: Лъжите на Хекимян лъснаха, плаща ги всеки софиянец

Икономикапреди 5 дни

Биткойнът премина прага от 95 000 за първи път от края на февруари

Святпреди 5 дни

Путин и Уиткоф обсъдиха възобновяването на преките преговори между Русия и Украйна, каза съветник на руския президент

Святпреди 5 дни

Земетресение с магнидтуд 6,3 бе регистрирано край бреговете на Еквадор; съобщава се за един ранен

Политикапреди 5 дни

ПП-ДБ и Спаси София свикват заседание на СОС за отстраняване на директорите на метрото

Святпреди 5 дни

Директорът на ФБР каза, че агенти са арестували съдия заради възпрепятстване на операция по задържане на мигранти

Новини