Бизнес
Европа се подготвя за наплив на китайски стоки след американските мита

Въпреки това предишният опит показва колко трудно е да се пребори субсидираната китайска продукция. Производството на стомана в ЕС намаля през 2024 г., докато други държави продължават да увеличават производството според данни на ОИСР. Последните предвиждания на организацията показват, че излишъкът от стомана в света ще нарасне от оценените 602 млн. тона през 2024 година до 721 млн. тона през 2027 г. – повече от пет пъти производството на стомана в ЕС.
„Тази нестабилна ситуация сочи към недостатъците на защитите на ЕС, където нарастващото разминаване между вноса, позволен в пазара на ЕС, и действителното търсене не може да бъде решено“, заяви Аксел Егерт, генерален директор на индустриалната група Eurofer.
Клеменс Фюст, президент на икономическия изследователски институт Ifo, заяви, че тежкият удар, който Тръмп планира да нанесе на Китай, ще бъде двойно наказание за индустрията в Германия. Пекин ще се опита да продава повече на други пазари и по този начин ще постави „допълнителен натиск върху германските компании“, докато вероятно ще купува по-малко стоки, произведени в Германия, заради собствените си икономически проблеми. Всичко това идва в допълнение на заплахата за производителите в Германия и в други страни поради сериозните бариери, с които те вече се сблъскват в САЩ, смята Фюст. Според него е възможно американската икономика да върнат отново към рецесия стагниращата германска икономика.
„Най-лошият икономически кошмар на Европа току-що се сбъдна“, написа Карстен Бржески от ING в бележка до клиентите.
Източник: Капитал
Бизнес
Тръмп мигна пръв – изключи смартфоните от митата срещу Китай

Чад Баун, старши сътрудник в Института за международна икономика „Питърсън“, заяви пред британското издание, че изключенията съвпадат с изключенията за смартфони и потребителска електроника, издадени от Тръмп по време на търговските му войни през 2018 и 2019 г.
„Ще трябва да изчакаме и да видим дали изключенията и този път ще се запазят, или президентът отново ще обърне курса в близко бъдеще“, каза Баун.
Юристи по търговско право заявиха, че новите изключения изглежда не се отнасят за 20-процентните мита върху целия китайски внос, приложени от Тръмп в отговор на ролята на Китай в производството на фентанил.
Белият дом не е отговорил на исканията за коментар, а Apple са отказали такъв.
Източник: Капитал
Бизнес
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
Тръмп е готов да нанесе още по-голяма вреда на трите големи автомобилни компании в Детройт. На Ford, General Motors и Stellantis (чийто най-голям акционер, Exor, е частичен собственик на компанията – майка на The Economist) ще им бъде по-трудно. Те внасят автомобили и части от Канада и Мексико. GM също е внесла 460 000 автомобила от фабриките си в Южна Корея миналата година. Дори ако Ford и GM прехвърлят част от увеличените си разходи на клиентите, техните оперативни печалби през 2025 г. може да са с 30% по-ниски отколкото през миналата година, изчислява брокерската компания Bernstein. Stellantis, чиито мексикански автомобили включват много части, направени в Америка, ще пострада по-малко.

Автопроизводителите все още се опитват да се ориентират в новите търговски бариери на САЩ
Източник:
Reuters
За други компании ситуацията е сложна. Някои като Toyota и Volkswagen произвеждат автомобили в Америка, както и внасят от Мексико и други държави (виж таблицата). Въпреки че много от техните превозни средства ще бъдат освободени от митата на Тръмп, например 530 000 автомобила, които Toyota внася от Япония в Америка всяка година, няма да бъдат освободени. Повечето от автомобилите с марката Audi, които Volkswagen продава в Америка, се произвеждат в Европа. BMW и Mercedes-Benz, които произвеждат автомобили както в Америка, така и в Мексико, ще пострадат, защото използват двигатели и трансмисии от Европа. Компании като Porsche и Jaguar Land Rover, които произвеждат всички свои автомобили в Европа, ще усетят пълната сила на митата.
Как ще реагират производителите
Производителите на автомобили се намират в трудна ситуация и трябва да вземат решение как да реагират. Повечето от тях са внесли запаси от автомобили и части, но ефектите от митата ще започнат да се усещат след няколко седмици, когато тези запаси започнат да намаляват. Когато митата започнат да оказват влияние, производителите на коли ще поемат част от увеличените разходи, но вероятно ще повишат и цените. Според анализатори това може да добави 10 000 долара или повече към по-луксозни автомобили и между 3000 и 4000 долара към автомобили на средни цени.

По-голямата дилема обаче се отнася до дългосрочните последици. Трябва ли автомобилните компании да разгърнат трансграничните вериги за доставки, изградени през последните 30 години? Дори ако Тръмп спази обещанието си да поддържа митата през целия си мандат, следващата администрация може да ги отмени толкова бързо, колкото са били въведени. И Тръмп може да бъде готов за споразумения, включващи частично възстановяване на производството в САЩ в замяна на по-ниски мита.
Част от производството може да бъде върнато в страната от Мексико или Канада, използвайки малкото свободни мощности, които фирмите имат в Америка. Но, както посочва Ерин Китинг от компанията за автомобилни услуги Cox Automotive, пренастройването на фабриките за различни модели и наемането на скъп синдикален персонал ще повиши разходите. Рестартирането на неработещи фабрики или изграждането на нови може да отнеме две или три години. Производителите на автомобили трябва да вземат решения, които ще ги засегнат през двадесетгодишния живот на нова фабрика, отбелязва Стефани Бринли от S&P Global Mobility.
Източник: Капитал
Бизнес
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%

Митническо надцакване
Този ход е последният в продължаващата вече седмица надпревара между двете най-големи икономики в света, в която администрацията на американския президент Доналд Тръмп изолира Китай, след като спря налагането на мита върху други търговски партньори. Сблъсъкът се разраства на фона на нарастващата вълна от смущения в корабоплаването, която заплашва да прекъсне международната търговия между страните.
Хаотичното въвеждане на агресивната митническа тарифа на Тръмп разтърси пазарите след обявяването на така наречения „ден на освобождението“ на 2 април, като изтри трилиони долари от световните борсови индекси и доведе до рязко покачване на доходността по американските облигации. По-рано тази седмица САЩ обявиха 90-дневна отсрочка за десетки държави за влизането в сила на т. нар. реципрочни мита, което предизвика възстановяване на пазарните цени, макар че Китай беше изключен.
Миналата седмица Доналд Тръмп въведе допълнителни мита за Китай в размер на 34%, които се прибавиха към предишните две увеличения от 10% и съществуващите мита, които варираха за различните стоки. След последователни отговори от страна на Пекин той ги увеличи на 84%, а след това на 125%. За някои китайски стоки митата за внос в САЩ вече са 145%. По подобен начин бяха увеличени и допълнителните мита на Китай за Пекин, като според оценки общата ставка върху вноса от САЩ вече е била над 100% преди днешното увеличение.
Източник: Капитал
-
Икономикапреди 1 седмица
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 1 седмица
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Спортпреди 1 седмица
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 1 седмица
Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов
-
Икономикапреди 1 седмица
Втора заповед за проверка на пътищата издаде министърът на регионалното развитие Иван Иванов
-
Икономикапреди 1 седмица
Министърът на туризма Мирослав Боршош присъства на откриването на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Икономикапреди 1 седмица
Компанията „Спейс Екс“ на Илон Мъск получава договор за 5,9 млрд. долара от правителството на САЩ