Свържете се с нас

България

Европа е култура, образование, солидарност, партньорство и споделени ценности, каза директорът на ИА „Програма за образование“ Иван Попов

За мен Европа е култура, образование, солидарност, партньорство и споделени ценности. Това каза по време на конференция на БТА, изпълнявана с подкрепата на Европейската комисия „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“ Иван Попов. Конференцията се състоя в зала „МаксиМ“ на Българската телеграфна агенция. 

Попов припомни, че днес е един важен ден – Денят на Европа, но се намираме и в навечерието на 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Попов каза, че е добре да си дадем равносметка какво получаваме ние като член на Европейския съюз (ЕС) за българското образование, но и какви усилия полагаме, за да можем да достигнем най-високите постижения в тази област на европейските народи. 

Подкрепата на българското образование започва с членството на България в ЕС. Тогава е осигурен значителен ресурс от Европейския социален фонд в порядъка на 800 млн. лева, каза той. „За съжаление в тези първи години от нашето членство фокусът на националната политика беше насочен към базисната инфраструктура. Трябваше да наваксваме в други области. Тогава ние нямахме самостоятелна база за образование. Мерките се реализираха в рамките на Програмата за развитие на човешките ресурси“, припомни Попов. 

По думите му от 2014 година през втория програмен период има първа самостоятелна оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Тогава е имало и ресурс за българската наука – 430 млн. лева за инвестиции и изграждането на нови научни центрове в страната. След това е имало и значителни резултати – над 80 000 деца и над 170 000 ученици от уязвими групи са били устойчиво приобщени към образование. Над 1 млн. профила са дигитално създадени за всеки един ученик и учител. Иван Попов каза, че ежедневно се актуализира цифрово образователно съдържание, което е вече на по-високо ниво. Подкрепена е връзката с пазара на труда и са проведени над 22 000 ученически практики и над 90 000 студентски такива. Общо 160 професионални гимназии са се включили в дуална система на обучение. Във висшето образование са създадени нови бакалавърски и магистърски програми. Изградени са 16 нови научни центъра на високо ново. В тях има редица високотехнологични научни лаборатории, в които работят над 1000 учени. Една голяма от тях са на млада възраст, а други от чужбина, с което се възражда българската наука. 

Доброто изпълнение и резултатите, за които говоря дадоха възможност през настоящия програмен период да договорим с Европейската комисия двойно по-голям ресурс за българското образование – 1,9 млрд. лева, каза Иван Попов. 

Иван Попов каза, че е увеличен броят на хората с висше образование. По думите му Министерството на образованието и науката е насочило сериозно внимание към промяна на учебните програми, така че да се промени моделът от „наизустяване“ до модела на развиване на компетентности и учениците да се справят с новите предизвикателства. Натам е насочено и европейското финансиране през новия програмен период по линия на Програма образование и Националния план за възстановяване и устойчивост. Той посочи, че по този план се изграждат нови СТЕМ центрове във всяко едно българско училище – 2225 училища получават европейска подкрепа, за да изградят нови модерни кабинети и да се закупи всичко нужно за тях.

По Програма образование се влагат средства за по-висока квалификация на учителите. Той припомни, че в София се изграждат осем нови детски градини. Иван Попов добави, че са започнали и проекти за студентски практики. По думите му предстои тази година да бъде отворен още 1 млрд. лева по програми и проекти, свързани с образованието. Той посочи, че има и проект за въвеждане на изкуствения интелект в училище.

Със своята инициатива БТА си поставя за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз.

БТА даде начало на проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ с откриваща конференция във Велики Преслав на 1 ноември 2024 г. – в Деня на народните будители. Целта му е да предостави обективна и изчерпателна информация, за да се даде точна цялостна картина на политиката на сближаване на Европейския съюз, включително на Фонда за справедлив преход, съответната подкрепа по Плана за възстановяване на Европа или от инструмента за техническа поддръжка. Специален акцент се поставя върху образованието и уменията като двигател за развитието на регионите.

От ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА организира дискусии по проекта в пресклубовете си в Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Солун и Скопие.

Източник: БТА

България

С участието на над 800 доброволци 4600 широколистни дръвчета са засадени в „Новата гора на София“

С участието на над 800 доброволци 4600 широколистни дръвчета са засадени в „Новата гора на София“ в землището на с. Бусманци, съобщиха от пресцентъра на Столичната община (СО).  

Оттам информираха, че пролетното залесяване на „Новата гора на София“ е приключило десет дена по-рано от предвидения срок. 

С това завърши залесяването на последните 13 от общо 36 декара общински земеделски земи в района, посочват от пресцентъра на СО. 

Инициативата “Новата гора на София” има за цел трансформирането на непригодни земеделски земи в горски територии, като до момента са засадени над 180 000 фиданки в кв. „Суходол“, с. Негован и с. Бусманци, посочиха от СО. 

Гражданите, които все още искат да се включат в залесителни дейности, могат да участват в инициативата  „Гора в квартала“. Подробна информация за инициативата може да бъде намерена в сайта на Столичната община. 

Над 1200 фиданки засадиха на 3 дка доброволците на 12 април – първият ден от залесяването на „Новата гора на София“ край с. Бусманци. На Лазаровден стотици доброволци се включиха в кампанията.  Залесяването на терена започна през 2024 г., информираха от Общината.

/АБ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Общините имат важна роля за изпълнението и контрола на приетите от правителството мерки за повишаване на пътната безопасност, каза Гроздан Караджов

Общините имат важна роля за изпълнението и контрола на приетите този четвъртък от правителството мерки за повишаване на пътната безопасност. Това заяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов на среща с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), съобщиха от Министерството на транспорта и съобщенията (МТС).

“Вече ще бъде възможно записите от камерите на общините и други технически средства да се ползват като доказателствено средство за издаване на административни наказания, защото това е огромен информационен ресурс, който в момента не се използва”, посочи вицепремиерът Караджов. Той подчерта, че ще се разширят правомощията на местната администрация, така че тя да може да налага наказания на установените нарушители, а част от събраните приходи ще бъдат инвестирани за решаване на проблеми с безопасността по места.

Гроздан Караджов заяви, че централната и местната власт трябва да работят в синхрон, за да има максимална ефективност на мерките, и затова първата среща след приемането на пакета от дейности е с НСОРБ. „Една от точките, която предстои да изпълним, е републиканските пътища в населените места да бъдат стопанисвани от една администрация. Абсурдно е един елемент от пътя да е на едно ведомство, а друг елемент – на друго ведомство“, коментира вицепремиерът, цитиран в съобщението.

Други мерки, заложени в програмата, са финансово осигуряване на дейността на общините по изпълнение на политиката по безопасност на движението по пътищата на общинско ниво, както и по-ефективното използване на средствата от Фонда за безопасност на движението по пътищата. Първата предвижда създаването на стандарт за делегирана от държавата дейност „Общински дейности по безопасност на движението по пътищата“, а втората ще позволи ускоряване използването на събраните средства от глоби за решаване на реални проблеми по безопасността, се посочва в съобщението.

“Друго направление, по което държавата и общините трябва да започнат активен диалог, е по темата с публично-частното партньорство по Закона за концесиите”, каза вицепремиерът Караджов. “В Министерството на транспорта и съобщенията има много примери за успешни концесии на летища и пристанища. Разчетите показват, че приходите от тези обекти след концесионирането им са в пъти по-високи от дивидента на държавата преди това”, обясни Караджов. Той допълни, че на ниво правителство в момента се разработва програма на обектите с възможност за публично-частно партньорство по Закона за концесиите и държавата ще използва най-добрите консултанти, като Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие, Европейската инвестиционна банка и др. 

От НСОРБ изразиха пълна подкрепа за стратегическата визия на държавата за привличане на частни инвестиции при проекти от социалната и транспортна инфраструктура, информират от МТС. “Много е важно при планирането на такова начинание да намерим баланс между публичния и частния интерес и да заложим достатъчно ефективни инструменти за контрол”, заявиха от ръководството на сдружението. Оттам подчертаха, че темата ще бъде широко обсъдена от Управителния съвет и членовете на сдружението и ще изпратят своята официална позиция.

Министерският съвет прие на свое заседание преди два дни решение за приемане на Доклад за състоянието на безопасността на движението по пътищата за 2023 г. и за изпълнението на Националната стратегия за безопасност на движението по пътищата в Република България 2021-2030 и приложенията към него. Докладът е изготвен на основание Закона за движението по пътищата и представя различни аспекти от безопасността на пътя за 2023 г. като глобален и местен здравен проблем пред обществото.

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Лоши са условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК

Лоши са условията за туризъм в планините, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). 

Времето е студено. По високите части температурите са отрицателни, на места превалява сняг. Над 2000 метра се е образувала и снежна покривка от 2-3 сантиметра. 

В планините е мъгливо. В по-ниските части на Централен Балкан и Пампорово превалява дъжд. 

През изминалото денонощие няма регистрирани инциденти с туристи. 

Според прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология в планините днес ще бъде облачно. Ще вали дъжд, а в местата над 2000 м надморска височина и сняг. В следобедните часове ще има гръмотевична дейност. Ще духа слаб и умерен вятър от север-североизток, а по най-високите планински части – умерен от запад. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 11°, на 2000 метра – около 4°.

/АБ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Бизнеспреди 5 минути

От Чикаго през Перу до Ватикана – новият папа Лъв XIV

Святпреди 8 минути

Топката е на индийския терен, що се отнася до деескалацията, заяви пакистанският външен министър

Балканипреди 20 минути

АНА-МПА: От САЩ до ОАЕ и гръцката диаспора: Най-големите чуждестранни купувачи на Атинската ривиера

Българияпреди 20 минути

С участието на над 800 доброволци 4600 широколистни дръвчета са засадени в „Новата гора на София“

Икономикапреди 22 минути

Последно българско лято в лева?

Спортпреди 24 минути

Иван Алипиев близо до „дабъл-дабъл“ при успех на Стяуа в баскетболното първенство на Румъния

Спортпреди 27 минути

Шампионът от 2024 година Александър Зверев преодоля втория кръг на турнира по тенис в Рим

Святпреди 28 минути

Индия обяви, че се отказва от ескалация, ако Пакистан отговори със същото

Българияпреди 28 минути

Общините имат важна роля за изпълнението и контрола на приетите от правителството мерки за повишаване на пътната безопасност, каза Гроздан Караджов

Спортпреди 32 минути

Отборите на баскетболните национали в испанската втора дивизия постигнаха победи в последния кръг от редовния сезон

Българияпреди 42 минути

Лоши са условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК

Спортпреди 45 минути

САЩ не остави шансове за Дания на Световното първенство по хокей на лед

Политикапреди 5 дни

Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска

Святпреди 5 дни

Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници

Балканипреди 2 дни

АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган

Обществопреди 4 дни

Тапи заради ремонти по Тракия утре

Балканипреди 2 дни

Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната

Святпреди един ден

Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана

Обществопреди 5 дни

Колко добра е мобилната ви връзка? Скоростта е само началото

Икономикапреди 5 дни

Повечето водещи фондови пазари в Азия са затворени, индексите на Уолстрийт скочиха в края на миналата седмица

Икономикапреди 5 дни

Водещите европейски борси приключиха смесено първата търговска сесия за седмицата

Балканипреди 4 дни

Световната банка ще съфинансира затварянето на въглищни мини в Босна и Херцеговина

Икономикапреди 4 дни

Започва поредното заседание на УФР по паричната политика без очаквания за промяна на лихвените проценти

Българияпреди 4 дни

Нека свети Георги Победоносец дава сили на всички, отдадени на каузата за сигурността и целостта на нашата Родина, пожела Делян Пеевски

Новини