Икономика
Еврокомисията прогнозира спад на бюджетния дефицит на България и ускоряване на инфлацията през 2025 г.

Брутният вътрешен продукт на България (БВП) през настоящата година ще забави темпа си на растеж от 2,8 на сто през 2024 г. до 2 на сто и ще достигне 2,1 на сто през 2026 година. Това сочат пролетните икономически прогнози на Европейската комисия, получени от БТА.
Забавянето в растежа на българския БВП е обусловено както от вътрешни, така и от външни фактори. Потреблението на домакинствата в България ще нараства по-умерено заради значителната им склонност да спестяват и на фона на временно по-високата инфлация, посочва ЕК.
Нейната оценка сочи, че инфлацията в България се е забавила до 2,6 на сто през 2024 година. Европейската комисия прогнозира, че инфлацията в нашата страна, хармонизирана по стандартите на Европейския съюз, ще се ускори до 3,6 на сто през 2025 г. и отново ще се забави, до 1,8 на сто през 2026 година.
Повишаването на потребителските цени в България в началото на 2025 г. идва на фона на възстановяване на 20 на сто на ставката на данък добавена стойност (ДДС) за хляба и за ресторантите, на по-високите акцизи върху тютюневите изделия, поскъпването на електроенергията, на природния газ, на редица други комунални услуги, както и на хранителните продукти, сочи анализът на Еврокомисията.
Инфлацията в България през април е 3,5 на сто на годишна база (спрямо същия месец на 2024 г.), измерена с индекса на потребителските цени (ИПЦ). Това сочат официалните данни на Националния статистически институт (НСИ), които бяха обявени през миналата седмица.
На месечна основа (спрямо март 2025 г.) инфлацията у нас през април е била отрицателна (минус 0,8 на сто).
Измерена с хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ) годишната инфлация у нас през април е достигнала 2,8 на сто, а месечната е била отрицателна – минус 1,2 на сто, сочат още данните на НСИ.
Европейската комисия предвижда дефицитът на консолидирания държавен бюджет на България за 2025 г. да спадне от 3 на сто от БВП на страната през 2024 г. до 2,8 на сто през 2025 г. и да остане без промяна през 2026 г. (2,8 на сто).
Очаква се държавният дълг на България да нарасне до 25,1 на сто от брутния й вътрешен продукт през 2025 г. и до 27,1 на сто през 2026 година.
В края на април Националният статистически институт обяви, че дългът на България за 2024 г. е бил в размер на 48,846 млрд. лв. или 24,1 на сто от БВП.
Еврокомисията понижава своята прогноза за износа на България на фона на потиснатото външно търсене и засилената конкуренция на международните пазари. Тя предвижда, че частните инвестиции в страната ще намалеят, докато публичните ще бъдат подкрепени от засиленото усвояване на средства от фондовете на Европейския съюз.
По отношение на пазара на труда в България ЕК посочва, че той остава стабилен, при ниво на безработицата от 4,2 на сто през 2024 година. Очаква се безработицата да се понижи до 4 на сто през 2025 г. и до 3,8 на сто през 2026 година.
Европейската комисия очаква да продължи умереното нарастване на заплатите в частния сектор в България, съчетано с частични съкращения на работни места, свързани с „влошената икономическа среда и необходимостта от запазване на конкурентоспособността“ на фирмите. Очаква се заплатите в обществения сектор да нараснат през 2025 г. в условията на стабилно наемане на служители.
Източник: БТА
Икономика
Полша иззе пратка с авиационни гуми за пътнически самолети „Боинг“, която е трябвало да бъде превозена през Русия

Полските митнически власти са иззели 5 метрични тона гуми, предназначени за самолети, произведени от американската самолетостроителна корпорация „Боинг“ (Boeing). Авиационните гуми, които е трябвало да бъдат транспортирани транзитно през територията на Беларус и Русия, са сред продуктите, които са обект на санкции срещу Москва от страна на Европейския съюз. Това съобщи днес полската национална приходна администрация, цитирана от Ройтерс.
„Наши служители… откриха по време на проверка на камион в Корощин, че шофьорът превозва гуми, предназначени за пътнически самолети, произведени от „Боинг“, вместо декларираните гуми за леки автомобили и автобуси“, се посочва в съобщение на полската национална приходна администрация.
Авиационните гуми са били изпратени от фирма, регистрирана в Испания. Те е трябвало да бъдат превозени до Азербайджан. Образувано е административнонаказателно производство за митническа измама.
Европейският съюз наложи санкции на Русия заради военната инвазия в Украйна, започнала през февруари 2022 година. Управляващите в Беларус, които са близки съюзници на Москва, също са обект на ограничителни мерки от страна на ЕС. Те са наложени в отговор на нарушенията на правата на човека в Беларус и на подкрепата на Минск за военната агресия на Русия срещу Украйна, е посочено на официалния сайт на Евросъюза.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Франция подкрепя ограничаването на износа на украинско зърно за ЕС, заяви френската министърка на селското стопанство

Френската министърка на селското стопанство Ани Жоньовар заяви в интервю пред „Франсенфо“, че подкрепя разширяването на обхвата на въведената „аварийна спирачка“ за намаляване на износа на Украйна на някои селскостопански продукти за Европа, предаде Франс прес.
Европейският съюз освободи през 2022 г. от мита вноса на украински селскостопански продукти, за да подкрепи Киев срещу руската инвазия. Европейските земеделски производители се противопоставиха на този ход, определяйки го като „нелоялна“ конкуренция и натиск за намаляване на цените.
През 2024 г. ЕК поднови схемата, като добави ограничения (т. нар. „аварийна спирачка“ – бел. ред.) като максимален таван за някои продукти (птиче месо, яйца, захар), но не и например за меката пшеница или ечемика въпреки протестите на европейските производители на зърнени култури и натиска на някои страни членки като Франция, Полша и Унгария.
Що се отнася до търговските споразумения с Украйна, „ние де факто ги затегнахме, тъй като осъзнахме през 2024 г., че премахването на митата за Киев в подкрепа на украинските военни усилия ще дестабилизира, всъщност дълбоко дестабилизира нашите сектори, особено птицевъдството, производството на яйца, мед и царевица“, коментира френската министърка.
„Затова задействахме т.нар. „аварийна спирачка“, за да намалим украинския внос, защото щяхме да пострадаме много“, припомни тя.
На въпрос дали тези действия са достатъчни Ани Жоньовар отговори, че трябва „да продължим да контролираме ефективно украинския внос, дори трябва да разширим тази аварийна спирачка там, където я няма, особено за пшеницата“, добави министърката.
„Понастоящем споразуменията с Украйна не включват пшеницата“, отбеляза тя и пред АФП, като заяви, че е за „включване на пшеницата в аварийната спирачка“.
„Не можем да пуснем свободно украински храни, защото те са твърде дестабилизиращи, същото е като при споразуменията за свободна търговия. Украинският случай е по-специфичен, защото ние подкрепяме Украйна във военните ѝ усилия“, обобщи Ани Жоньовар.
„Помощта за Украйна не може да се предоставя на цената на дълбоко дестабилизиране на собствените ни икономики. Трябва да запазим самообладание по този въпрос, има баланс, който трябва да бъде постигнат в нашата подкрепа“, каза френската министърка на селското стопанство.
Източник: БТА
Икономика
Частни съдебни изпълнители започват обучения на младежи по финансова грамотност и обслужване на кредити

Информационна кампания, насочена към управлението на личните финанси и кредити, започва Камарата на частните съдебни изпълнители, съобщи за БТА Нели Николова, помощник съдебен изпълнител във Враца при частен съдебен изпълнител Момчил Нелов. По думите ѝ кампанията е предназначена за млади хора от втори гимназиален етап, като целта е да се предадат знания и умения за това как да структурират личните си финанси, как правилно да правят план на бюджета си, да могат да прецизират приходите и разходите си, да се научат да спестяват и да разберат, че неправилно структурираният бюджет би довел до лоши дългове.
„Ще ги запознаем и с видовете кредитни продукти, както и на какви елементи на кредитните продукти да обръщат внимание. Следваща стъпка е да ги запознаем с фигурата на съдебния изпълнител – какво представлява, какви са неговите функции, как се изпълняват съдебни решения, как един кредитор, когато не си получава средствата по изтегления кредит, се обръща към съда за защита, как се издава съдебен лист и каква е процедурата по неговото изпълнение“, обясни Николова.
По думите ѝ причината за организиране на тази кампания е тревожната статистика в национален мащаб за все повече млади хора, които имат образувани дела при съдебни изпълнители – частни или държавни заради непогасяване на взетите кредити.
„Става въпрос за един кръг от хора между 18 и 30 години. След като един млад човек навърши пълнолетие и е дееспособен, той може да тегли кредитен продукт. Но ако неправилно си е формирал бюджета и се окаже, че не може да обслужва кредита, то той ще стигне до съдебен изпълнител“, посочи Николова, допълвайки, че точно за това започват тази кампания – да запознаят младите хора с необходимата информация, за да не изпадат в такива ситуации. Допълнителен проблем според нея създават и рекламите на кредитни продукти, които „подмамват“ младежите, обяснявайки как само с един клик на телефона или таблета може да стигнеш да желания продукт и стока, без да напомнят, че този кредит после трябва да се погасява.
„Когато един човек влезе в една фаза от живота си и бъде самостоятелен, той неизбежно се сблъсква с тази финансова грамотност. Когато трябва сам да прецизира приходите и разходите си, се научава от „неволята“, но смятам, че трябва да се внедри малко по-разширено обучение по тази тема в училищата. Тези знания не е достатъчно да се предадат само в един час“, коментира още Нели Николова.
Първата ѝ среща от кампанията във Враца беше днес с дванадесетокласници от Средно училище „Козма Тричков“, като се очаква срещите да продължат и в други училища. „Ние сме в готовност и ще се радваме да можем да предадем знания и умения на по-голяма аудитория“, обясни още Нели Николова.
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 7 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 7 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 6 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 6 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин