Икономика
ЕС ще трябва да купува енергия от САЩ, за да компенсира търговския им дефицит, заяви Тръмп

Европейският съюз ще трябва да купува енергия от Съединените щати, за да компенсира излишъка, който има в търговията си с тях, заяви американският президент Доналд Тръмп, цитиран от Франс прес.
Тръмп каза пред репортери в Белия дом, че това ще е ключов фокус на неговата администрация в усилията ѝ да елиминира търговския дефицит на САЩ с ЕС.
„Европейският съюз беше много лош с нас“, увери президентът на Съединените щати. Той обвини европейските страни, че не купуват достатъчно американски стоки.
„Те ще трябва да купуват енергията си от нас, защото се нуждаят от нея, и ще им се наложи да я купуват от нас“, каза президентът на САЩ за страните от ЕС. Той добави, че така Вашингтон „може да направи 350 милиарда долара за една седмица“.
В сряда Тръмп обяви нови мита върху целия внос в Съединените щати – мярка, която засегна традиционните партньори от Европейския съюз. Вчера Брюксел предложи ответни мита в размер на 25% върху редица американски стоки.
/НС/
Източник: БТА
Икономика
Илон Мъск се е опитал да убеди Доналд Тръмп да преосмисли наложените мита, според „Вашингтон пост“

Главният изпълнителен директор на американския автомобилостроител „Тесла“ (Tesla) и съветник на правителството на САЩ Илон Мъск се е опитал в края на миналата седмица да убеди американския президент Доналд Тръмп да преразгледа широкообхватните вносни мита, но в крайна сметка не е успял в начинанието си, според публикация на в. „Вашингтон пост“ (Washington Post), цитирана от ДПА.
Позовавайки се на двама информирани източници, американският вестник пише, че Мъск е отправял лични призиви към президента да промени политиката, която разтърси пазарите и предизвика критика от бизнес лидери.
Тръмп вчера дори заяви, че ще увеличи още митата, като заплаши Китай с нова ставка от 50 на сто върху вноса на продукти от азиатската страна. Това ще се случи, ако Пекин не отмени своите нови мита от 34 на сто, наложени в отговор на реципрочните тарифи на Тръмп от миналата седмица.
/ЦМ/
Източник: БТА
Икономика
Властите в Китай са предупредили „Шейн“ да не премества част от производството си извън страната, според публикации

Компанията за бърза мода „Шейн“ (Shein) e срещнала опозиция от страна на китайското правителство относно плановете си да премести част от производството извън страната, предаде Ройтерс позовавайки се на статия във Блумбърг цитираща източници, запознати със ситуацията. В материала се посочва, че министерството на търговията на Китай е отправило препоръки към „Шейн“ и други компании да не диверсифицират веригите на доставки, като започнат да се снабдяват със суровини от други държави.
Не е напълно ясно кои други компании са получили подобни съвети от министерството. Според източниците, тези препоръки са дошли в контекста на обявените миналата седмица „реципрочни“ мита от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп, които карат компаниите фирмите да търсят алтернативни начини за избягване на допълнителните митнически такси.
От „Шейн“ не са отговорили на Ройтерс след поискан коментар, допълва осведомителната агенция.
Митата, наложени от Тръмп, предизвикаха загуби на международните финансови пазари за трилиони долари в активи и предизвикаха остри реакции от Китай, който отговори с допълнителни мита от 34 процента върху всички стоки от САЩ.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Председателят на КЕВР Пламен Младеновски прогнозира спад на цената на природния газ през следващите месеци

Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Пламен Младеновски прогнозира спад на цената на природния газ през следващите месеци предвид срива на цените на световните пазари.
Надявам се, че ще има намаление с поне 10 на сто, каза той в предаването „Денят започва“ по Българската национална телевизия (БНТ).
По думите му новият състав на Комисията започна добре работата си, като намали цената на газа с 14,3 на сто през този месец спрямо март. Той обясни, че това се дължи на доставените по-евтини количества азерски газ и намалението потребление.
Младеновски обаче не се ангажира с дългосрочна прогноза за цената на природния газ.
Предвид войната в Украйна и динамиката на пазарите за трайно увеличаване или намаляване на цената не може да се говори, но отделни събития предизвикват резки спадове и увеличаване на цената на природния газ, а и на другите енергийни ресурси. В резултат на наложените мита на президента на САЩ Доналд Тръмп през предходната седмица има намаления на цената на газа и на петрола и в зависимост от това колко дълго тези мита ще се запазят, ще видим дали тенденцията е трайна, посочи той.
(Следва)
/СЛС/
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
На бургаското летище беше посрещнат първият за сезона полет с туристи
-
Обществопреди 6 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 5 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 5 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 4 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 4 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Обществопреди 1 седмица
Янка Такева си призна, че синдикатът й дава апартаменти под наем
-
Спортпреди 3 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин