Свържете се с нас

Бизнес

ЕС разследва вноса на алуминий, пренасочен заради митата на Тръмп

С изключение на Норвегия и Исландия, които са част от икономическата зона на ЕС и може да получат изключение, основните стран, износителки на алуминий, са Обединените арабски емирства, Русия и Индия. Вносът от Русия намалява след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през 2022 г., до едва 6% от общия през миналата година. През февруари ЕС реши напълно да спре вноса на руски алуминий до 2026 г. и в същото време разшири митата, които преди това се прилагаха само за част от този внос.

Козовете на ЕС

Докато САЩ използват аргументи, свързани със сигурността, за да оправдаят мерките си, ЕС ще разчита на традиционното търговско право, базирано на правилата на Световната търговска организация (СТО). Възможно е мерките да бъдат сходни с тези за стоманата, въведени през 2018 г., които налагат квоти за вноса и 25-процентни мита върху количествата, надхвърлящи тези квоти.

Производството на стомана в ЕС през 2023 г. е на най-ниското си ниво в историята, с изключение на пандемичните години.

В документа на комисията също така се посочва, че ще бъдат предприети мерки за защита на стоманодобивната индустрия след юни 2026 г., когато настоящите защитни механизми трябва да изтекат. Производството на стомана в ЕС през 2023 г. е на най-ниското си ниво в историята, с изключение на пандемичните години.

Според Брюксел натискът върху индустрията вероятно ще се увеличи, тъй като други държави също въвеждат митнически бариери, за да блокират китайския метал, който вече е ограничен в САЩ. Това би могло да превърне ЕС в „основното място за приемане на световния излишък от капацитет“.

Източник: Капитал

Бизнес

Бизнес глобус: Roche ще инвестира 50 млрд. долара в САЩ; CATL ще зарежда електромобил по-бързо от BYD

Акциите на Netflix растат въпреки тревогите за мита

Акциите на Netflix се повишиха с около 3%, след като компанията потвърди годишната си прогноза за приходи и увери инвеститорите в устойчивостта си дори при икономически спад. Съизпълнителният директор Грег Питърс заяви, че не се наблюдават сериозни промени в поведението на потребителите и че услугата остава привлекателна дори при рецесия. Netflix отчете по-добри от очакваните печалби за първото тримесечие и подчерта, че 55% от новите абонати идват от по-евтиния абонамент, при който има реклами. Анализатори посочват, че рекламният бизнес на компанията има голям потенциал за растеж, тъй като Netflix преминава към собствена рекламна платформа. След добрите резултати поне 19 брокерски компании повишиха целевите си цени за акциите на Netflix.

FTC съди Uber за подвеждаща абонаментна услуга

Американската Федерална търговска комисия (FTC) заведе дело срещу Uber, обвинявайки компанията в подвеждащи твърдения относно абонаментната ѝ услуга Uber One. FTC смята, че Uber не е предоставяла обещаните спестявания и е затруднявала прекратяването на абонамента въпреки уверенията, че това може да се направи „по всяко време“. Делото е част от засилващата се кампания на администрацията на Доналд Тръмп срещу големите технологични компании. Въпреки че Uber и неговият изпълнителен директор дариха по 1 млн. долара за инаугурацията на Тръмп, компанията е изправена пред правни действия наред с други технологични гиганти като Apple, Amazon, Meta и Google. Uber отрича обвиненията и твърди, че процесите за регистрация и отказ са ясни, лесни и законни.

L’Oreal отчита силни продажби на луксозни продукти

Акциите на L’Oreal се повишиха с 2.6%, след като компанията отчете устойчив ръст на продажбите, воден от търсенето на луксозни гримове и парфюми. През първото тримесечие продажбите на компанията са нараснали с 3.5% – почти три пъти повече от очакванията на анализаторите. Най-силен е бил ръстът в луксозната дивизия с увеличени продажби на парфюми от марки като Yves Saint Laurent и Valentino. Въпреки това продажбите в Северна Америка са били по-слаби от прогнозираните заради намалено търсене на по-евтини гримове. L’Oreal обяви, че може да премести част от производството си в САЩ, за да се справи със заплахата от мита и да компенсира възможния им ефект чрез повишаване на цените.

Mercedes представя нова серия луксозни електрически лимузини

Mercedes-Benz представи нова серия изцяло електрически луксозни ванове, наречена Vision V, част от които ще се произвеждат в Китай. Моделите ще разполагат с кресла, които се превръщат в легла, и големи екрани, които трансформират интериора в частно кино или караоке бар. Главният изпълнителен директор Ола Келениус заяви, че вижда голям потенциал за този нов сегмент, особено на китайския пазар. Представянето идва на фона на сериозен спад в продажбите на компанията в Китай, където автомобилните продажби са намалели с 10% през първото тримесечие, а тези на ванове – с цели 39%.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Какво означават митата на Тръмп за развитието на зелената енергия

Вятърният сектор в САЩ внася много компоненти, като например лопатки, задвижвания и електрически системи, като според Rystad почти половината от вноса през 2024 г. ще бъде от ЕС. В доклад на консултантската компания Wood Mackenzie от февруари се предупреждава, че универсалните 25-процентни мита върху всички вносни продукти за вятърна енергия ще увеличат разходите по проектите със 7% и ще изложат на риск някои проекти. САЩ също така внасят много компоненти, които са от решаващо значение за модернизирането на електрическите мрежи, за да се гарантира, че те могат да посрещнат нарастващото търсене на електроенергия. Сега те ще станат по-скъпи и ще повишат цените на електроенергията за потребителите, казват ръководителите.

В доклада на Pitchbook например се казва, че рязкото развитие на центровете за данни с изкуствен интелект стимулира търсенето на „диспечируеми енергийни източници“. Това означава такива, които могат да работят денонощно, като например ядрено делене, термоядрен синтез и геотермална енергия. Новият министър на енергетиката на Тръмп, Крис Райт, бивш главен изпълнителен директор на компанията за нефтени находища Liberty Energy, също се изказа положително за ядрената енергия и геотермалната енергия – и по-скоро отрицателно за възобновяемите енергийни източници като слънчевата и вятърната енергия.

Развитието в сектора на пауза

Съкращенията от страна на администрацията на Тръмп в Министерството на енергетиката и други федерални програми могат да отнемат средства и от демонстрационни проекти, които помагат на компаниите в областта на чистите технологии. Ако Конгресът наистина премахне някои субсидии в Закона за намаляване на инфлацията, това може да спре проекти за милиарди долари, които са планирани, а може би дори някои, които вече са в процес на изграждане. Само нарастващата политическа несигурност и влошаването на икономическите условия може би вече са причина за някои от тези събития.

Откакто Тръмп е стъпил в длъжност, най-малко девет разработки в сферата на зелената енергия са отменени или отложени според Big Green Machine, база данни, поддържана от Джей Търнър, професор по екология в колежа „Уелсли“, и студенти изследователи там. Проектите, които са били засегнати, представляват около 8 млрд. долара публични и частни инвестиции и повече от 9 хил. работни места.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

„Краят на една ера“: Какво предстои за глобалната търговия?

Опитите за изграждане на нови партньорства извън САЩ отразяват мнението на световните лидери, че враждебната търговска политика на Тръмп ще доведе до дългосрочна несигурност. След отказа му от стари споразумения в областта на отбраната, сигурността, здравеопазването и външната помощ тези действия сочат към трайна промяна в отношенията със САЩ, които вече не се възприемат като надежден съюзник.

Югоизточна Азия търси нови търговски съюзи

През последните седмици правителствени представители от няколко държави от Югоизточна Азия са посетили толкова отдалечени страни като Нова Зеландия, Франция, Бразилия и Индия, за да обсъдят засилване на търговските отношения. Тези разговори надграждат върху редица по-дългосрочни инициативи за сключване на споразумения за свободна търговия, обхващащи обширни географски региони.

Сингапур е водещата сила зад два ключови регионални проекта, насочени към създаване на зона за свободна търговия, обхващаща Азиатско-Тихоокеанския регион. Планират се също така разговори между лидерите на десетте държави от Асоциацията на народите от Югоизточна Азия (ASEAN) и страните от Съвета за сътрудничество в Залива – Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, с цел постигане на ново търговско споразумение.

Очаква се престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман, министър-председателят на Сингапур Лорънс Уонг и новоизбраният президент на Индонезия Прабово Субианто да се включат в разговорите, които ще се проведат през май в Куала Лумпур по инициатива на малайзийския премиер Анвар Ибрахим. Покана е изпратена и до китайския президент Си Цзинпин, докато Доналд Тръмп ще отсъства.

Страните от Югоизточна Азия са сред най-засегнатите от американските мита, особено тези, които са насочили икономиките си към производство за износ към западните пазари. Те добре осъзнават, че решението на Тръмп временно да отложи прилагането на „реципрочните“ мита не е трайно. Много от тях бяха сред основните печеливши от стратегията „Китай плюс едно“, при която компании преместваха производството си от Китай към страни в Югоизточна Азия заради охладнелите отношения между Вашингтон и Пекин.

ЕС също проучва алтернативи

ЕС възприема все по-настъпателен подход към намаляване на рисковете в отношенията си със САЩ. Съюзът вече разполага с най-голямата в света мрежа от търговски споразумения – с общо 74 държави. Около 44% от външната му търговия попада в обхвата на тези преференциални договорености.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 51 минути

При взривове във Владимирска област край Москва има четирима ранени

Балканипреди един час

Хиляди посрещнаха с фойерверки в Нови Сад сръбските студенти, отишли с велосипеди до Страсбург, за да търсят подкрепа от ЕС

Святпреди 2 часа

Затворник от Алабама иска да бъде екзекутиран, като казва, че вярва в принципа „око за око“

Святпреди 2 часа

Съдия блокира спирането от Тръмп на финансираните от правителството радиостанции

Святпреди 2 часа

Втора поредна вечер Одеса е атакувана с дронове, отекнаха взривове, съобщи кметът

Святпреди 2 часа

В Харков беше открито четвърто подземно училище за 1000 ученици

Святпреди 2 часа

Преживял Холокоста евреин почина на стогодишна възраст

Святпреди 2 часа

АКП: Камбоджанският премиер призова за изграждане на повече станции за зареждане на електромобили в страната

Святпреди 2 часа

Полицията и Интерпол спасиха 33 западноафриканци от мрежа за трафик на хора в Кот д’Ивоар

Святпреди 2 часа

Казинформ: Казахстан организира общонационална молитва в памет на папа Франциск

Святпреди 2 часа

ТПС: Израелски учени разработват иновативна и екологично щадяща алтернатива на традиционните химически пестициди

Святпреди 3 часа

Тръмп заминава на обиколка в Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ на 13 май, съобщи Белият дом

Святпреди 3 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Спортпреди 4 дни

Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“

Обществопреди 5 дни

Слънце и краткотраен дъжд следобед

Обществопреди 5 дни

На Разпети петък: Да не се срамуваме от вярата си призова патриарх Даниил

Политикапреди 5 дни

ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ

Бизнеспреди 5 дни

Китай има оръжие, което може да навреди на Америка: износ на редкоземни елементи

Святпреди 4 дни

Срокът на договорената с Украйна забраната на ударите по енергийни обекти изтече, но Путин не е давал нови указания, каза Кремъл

Българияпреди 4 дни

Със сдруженията на областните и общинските болници не е обсъждана промяната на таксата за престой в лечебните заведения

Балканипреди 4 дни

КосоваПрес: Османи награди с медали оцелелите от сексуално насилие: „Вие сте гласът на истината, който чака справедливост“

Бизнеспреди 2 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Святпреди 5 дни

„Хамас“ е готов да освободи всички останали израелски заложници, за да се сложи край на войната в Газа, заяви ръководител на движението

Святпреди 5 дни

Тръмп и Мелони са напълно убедени, че търговско споразумение между САЩ и Европа е възможно

Новини