Бизнес
ЕС подготвя капиталов контрол и мита за защита на санкциите срещу Русия

По-лесно одобрение
Обмисляните варианти изискват одобрение само на мнозинство от страните от ЕС, за да бъдат удължени санкциите. Капиталовият контрол, който би предотвратил притока на парични средства към Русия, и търговските мерки, като например мита, са два варианта, които са били споменати от комисията през последните седмици, заявяват източниците на FT. Предишните идеи са включвали двустранни национални мерки, които биха позволили на страни като Белгия, където е замразена по-голямата част от руските 200 млрд. евро, да забранят репатрирането на руски активи.
„Всички сме съсредоточени върху план А“, заявява един от служителите. „Но се обсъжда правната основа на алтернативните варианти.“
Будапеща не е повдигнала сериозни възражения срещу новия пакет от санкции срещу Москва, обсъден на среща на всички 27 посланици в понеделник, твърдят трима дипломати, информирани за дискусията, цитирани от FT. Очаква се 17-ият пакет от мерки, насочени срещу компании в Китай и други страни, които помагат на Москва да избегне санкциите, да бъде подписан в сряда и официално наложен в началото на следващата седмица.
Източник: Капитал
Бизнес
Търговската сделка на Тръмп с Великобритания ще притесни съюзниците и конкурентите

Питър Манделсън, британският посланик във Вашингтон, нарече споразумението „трамплин“ за допълнителна либерализация. Въпреки това Тръмп не беше толкова сигурен. Той предположи едновременно, че сделката ще „стане по-голяма“, както и че тя е „изчерпана“.
Преговорите на Белия дом с Великобритания показват, че стратегията ще бъде да се подходи към всяка индустрия поотделно, осигурявайки отстъпки от партньорите в преговорите. За Великобритания това означаваше фокусиране върху земеделие, автомобили и стомана, където получи облекчение от секторните мита на Тръмп, както и осигуряване на обещание за предпочитано отношение при бъдещо налагане на нови мита. Преговарящите от двете страни заобиколиха дългогодишни спорове като данъка върху цифровите услуги, който Великобритания налага на технологични гиганти, и своите правила за хранителни стандарти, които блокират внос на „хлорирани пилета“ и подобни продукти.
Услугите, които представляват основната част от търговията между двете държави, също останаха незасегнати, като по-голямата част от тях избегнаха митническата суматоха. Британските представители заявиха, че се водят преговори за отделно споразумение за дигиталната търговия и че ще продължат да настояват за намаляване на митото от 10% върху стоките.
Очакванията за другите споразумения
Очакват се скоро споразумения и с други държави, но те вероятно ще бъдат ограничени. Ключовият въпрос, на който сделката с Великобритания не отговаря, е дали търговските партньори, които се изправят пред мита над 10%, ще могат поне да ги предоговорят до този праг. Финансовите пазари, изглежда, очакват помирение: индексът S&P 500 на големи американски компании е възстановил загубената територия след първоначалния удар на Тръмп. От своя страна британските бизнеси са оптимисти. Те очакват митата да бъдат премахнати в рамките на шест месеца според проучване на Boston Consulting Group.
Източник: Капитал
Бизнес
Цените на енергията карат химически компании да обмислят излизане от Европа

Темата накратко
- Глобални химически компании като Sabic, Dow, Shell, BP и LyondellBasell обмислят продажба на европейски активи заради влошени пазарни условия.
- Основната причина за отстъплението са високите разходи за енергия в Европа, особено след началото на войната на Русия в Украйна.
- В Близкия изток и Китай се изграждат нови и по-ефективни заводи, което засилва глобалната конкуренция.
Големите химически компании все по-често започват да се насочват към продажба на активите си в Европа в опит да се адаптират към високите енергийни разходи и конкуренцията от нови производствени съоръжения в Азия и Близкия изток. Така например саудитската химическа група Sabic започна да обмисля възможността да се оттегли от европейския си петрохимически бизнес, като за целта вече работи с водещи инвестиционни банки, по информация на Financial Times. Подобни сигнали дават и Dow, LyondellBasell, Shell и BP, които също обмислят продажба на активите си на континента.
Идеите за преструктуриране са породени от високите цени на енергията в Европа, които скочиха след началото на войната на Русия в Украйна през 2022 г., както и заради изграждането на все повече нови и по-модерни заводи в други региони като Китай и Саудитска Арабия. Всичко това оказва сериозен отрицателен натиск върху сектора, който в момента представлява между 5 и 7% от производствените приходи на Европа, както и осигурява работа на над 1.2 млн. души.
Високите цени и нови заводи
Според Себастиан Брей, ръководител на отдела за химическа индустрия в инвестиционната банка Berenberg, „има много планирани нови мощности в Китай и Близкия изток“. Той допълва, че някои управленски екипи гледат на по-старите съоръжения като неефективни, което ги кара да смятат, че не са достатъчно конкурентоспособни. Според него енергийните разходи са „решаващият фактор“, който е накарал компаниите да обмислят излизане от активите.
През януари Европейският съвет на химическата индустрия предупреди, че над 11 млн. тона капацитет са били планирани за закриване през последните две години. Това засяга 21 големи обекта на континента. В текста на съвета се твърди още, че цените на газа в Европа остават четири до пет пъти по-високи в сравнение с тези в САЩ, а конкурентоспособността на сектора е „под натиск“. От съвета отправиха и призив за спешни действия и намеса от страна на европейските политици и институции.
Преструктуриране и стратегически отстъпления от пазара
Саудитската компания Sabic, която е мажоритарна собственост на държавната петролна корпорация Saudi Aramco, вече работи с банкери от Goldman Sachs и Lazard по процеса за продажба на европейски активи. Петрохимическите активи на компанията в Европа генерират около 3 млрд. долара годишни приходи и около 250 млн. долара печалба. Тази сума обаче е преди данъците, лихвите и амортизацията. Към момента компанията не е взела окончателно решение и не е пожелала да коментира пред FT.
Източник: Капитал
Бизнес
Ще може ли Тръмп да намали цените на лекарствата в САЩ

Тръмп заяви на пресконференция, че ще наложи мита, ако цените в САЩ не съвпадат с тези в други държави, и каза, че търси намаления между 59% и 90%.
Високите цени в САЩ
В Съединените щати гражданите плащат най-високите цени за лекарства по рецепта, често почти три пъти повече от другите развити страни. Тръмп се опита през първия си мандат да изравни цените на САЩ с тези в други държави, но беше блокиран от съда.
Предложението на Тръмп за цените на лекарствата сега идва в момент, когато президентът се опитва да изпълни обещание от кампанията си за борба с инфлацията и намаляване на цените на редица ежедневни стоки за американците, от яйца до гориво за колите. Тръмп заяви, че неговата заповед за цените на лекарствата е отчасти резултат от разговор с неназован приятел, който му казал, че е получил инжекция за отслабване за 88 долара в Лондон, а същото лекарство в САЩ струвало 1300 долара.
При нужда ще бъдат въведени регулации
Ако фармацевтичните компании не отговорят на очакванията на правителството, то ще използва регулаторни мерки, за да доведе цените на лекарствата до международни нива, и ще обмисли редица други мерки, включително внос на лекарства от други развити държави и прилагане на износни ограничения, показва копие от заповедта.
Търговски групи, представляващи биотехнологични и фармацевтични компании, са против регулациите. Според тях по-ниските цени ще доведат до по-малко лекарства и ще поставят под заплаха стотиците милиарди долари, които компаниите планират да инвестират в Америка. Според Стивън Убъл, изпълнителен директор на търговската група PhRMA, реалните причини за високите цени на лекарствата са „чуждите държави, които не плащат своята справедлива част, и посредниците, които увеличават цените за американските пациенти“.
Заповедта на Тръмп също така препоръчва Федералната търговска комисия на САЩ да обмисли агресивно прилагане на мерки срещу т.нар. антиконкурентни практики на фармацевтичните компании.
Източник: Капитал
-
Българияпреди 19 часа
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Балканипреди 6 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 6 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 5 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 6 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА