Свържете се с нас

Бизнес

ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос

Президентът на САЩ Доналд Тръмп беше заплашил с 200-процентно мито върху европейския алкохол, ако бърбънът бъде засегнат. Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович, говорейки преди списъкът да бъде изпратен до правителствата в понеделник, заяви, че е взел предвид техните искания. В резултат, реакцията на блока ще засегне по-малко от първоначално планирания обем от 26 млрд. евро на американския внос, набелязан след като Вашингтон наложи 25% мита върху всички вносни продукти от стомана и алуминий.

„Не играем игра на око за око или цент за цент“, заяви Шефчович, цитиран от Financial Times.

Очаква се правителствата на държавите членки да одобрят коригирания списък в сряда. В сряда трябва да влязат в сила и допълнителните мита на Тръмп от 20% върху всички европейски стоки за износ. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Брюксел неведнъж е предлагал на САЩ споразумение за премахване на всички мита върху индустриални стоки, особено автомобили, добавяйки, че Европа е „винаги готова за добра сделка и я държи на масата“.

Министърът на икономиката на Германия критикува лобирането на други държави членки в защита на техните алкохолни индустрии, като подчерта, че трябва да се обединят зад Комисията, която ръководи търговската политика. „Фондовите пазари вече се сриват и щетите могат да станат още по-големи“, заяви Роберт Хабек преди срещата на министрите на търговията на ЕС в Люксембург в понеделник. „Затова е важно… да действаме ясно, решително и разумно, което означава да осъзнаем, че сме в силна позиция. Америка е в позиция на слабост.“

Източник: Капитал

Бизнес

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Тръмп е готов да нанесе още по-голяма вреда на трите големи автомобилни компании в Детройт. На Ford, General Motors и Stellantis (чийто най-голям акционер, Exor, е частичен собственик на компанията – майка на The Economist) ще им бъде по-трудно. Те внасят автомобили и части от Канада и Мексико. GM също е внесла 460 000 автомобила от фабриките си в Южна Корея миналата година. Дори ако Ford и GM прехвърлят част от увеличените си разходи на клиентите, техните оперативни печалби през 2025 г. може да са с 30% по-ниски отколкото през миналата година, изчислява брокерската компания Bernstein. Stellantis, чиито мексикански автомобили включват много части, направени в Америка, ще пострада по-малко.

За други компании ситуацията е сложна. Някои като Toyota и Volkswagen произвеждат автомобили в Америка, както и внасят от Мексико и други държави (виж таблицата). Въпреки че много от техните превозни средства ще бъдат освободени от митата на Тръмп, например 530 000 автомобила, които Toyota внася от Япония в Америка всяка година, няма да бъдат освободени. Повечето от автомобилите с марката Audi, които Volkswagen продава в Америка, се произвеждат в Европа. BMW и Mercedes-Benz, които произвеждат автомобили както в Америка, така и в Мексико, ще пострадат, защото използват двигатели и трансмисии от Европа. Компании като Porsche и Jaguar Land Rover, които произвеждат всички свои автомобили в Европа, ще усетят пълната сила на митата.

Как ще реагират производителите

Производителите на автомобили се намират в трудна ситуация и трябва да вземат решение как да реагират. Повечето от тях са внесли запаси от автомобили и части, но ефектите от митата ще започнат да се усещат след няколко седмици, когато тези запаси започнат да намаляват. Когато митата започнат да оказват влияние, производителите на коли ще поемат част от увеличените разходи, но вероятно ще повишат и цените. Според анализатори това може да добави 10 000 долара или повече към по-луксозни автомобили и между 3000 и 4000 долара към автомобили на средни цени.

По-голямата дилема обаче се отнася до дългосрочните последици. Трябва ли автомобилните компании да разгърнат трансграничните вериги за доставки, изградени през последните 30 години? Дори ако Тръмп спази обещанието си да поддържа митата през целия си мандат, следващата администрация може да ги отмени толкова бързо, колкото са били въведени. И Тръмп може да бъде готов за споразумения, включващи частично възстановяване на производството в САЩ в замяна на по-ниски мита.

Част от производството може да бъде върнато в страната от Мексико или Канада, използвайки малкото свободни мощности, които фирмите имат в Америка. Но, както посочва Ерин Китинг от компанията за автомобилни услуги Cox Automotive, пренастройването на фабриките за различни модели и наемането на скъп синдикален персонал ще повиши разходите. Рестартирането на неработещи фабрики или изграждането на нови може да отнеме две или три години. Производителите на автомобили трябва да вземат решения, които ще ги засегнат през двадесетгодишния живот на нова фабрика, отбелязва Стефани Бринли от S&P Global Mobility.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%

Митническо надцакване

Този ход е последният в продължаващата вече седмица надпревара между двете най-големи икономики в света, в която администрацията на американския президент Доналд Тръмп изолира Китай, след като спря налагането на мита върху други търговски партньори. Сблъсъкът се разраства на фона на нарастващата вълна от смущения в корабоплаването, която заплашва да прекъсне международната търговия между страните.

Хаотичното въвеждане на агресивната митническа тарифа на Тръмп разтърси пазарите след обявяването на така наречения „ден на освобождението“ на 2 април, като изтри трилиони долари от световните борсови индекси и доведе до рязко покачване на доходността по американските облигации. По-рано тази седмица САЩ обявиха 90-дневна отсрочка за десетки държави за влизането в сила на т. нар. реципрочни мита, което предизвика възстановяване на пазарните цени, макар че Китай беше изключен.

Миналата седмица Доналд Тръмп въведе допълнителни мита за Китай в размер на 34%, които се прибавиха към предишните две увеличения от 10% и съществуващите мита, които варираха за различните стоки. След последователни отговори от страна на Пекин той ги увеличи на 84%, а след това на 125%. За някои китайски стоки митата за внос в САЩ вече са 145%. По подобен начин бяха увеличени и допълнителните мита на Китай за Пекин, като според оценки общата ставка върху вноса от САЩ вече е била над 100% преди днешното увеличение.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом

По-бавен растеж, но и по-ниска инфлация

Много неща все още не са ясни по отношение на това как ще се прилагат митата, за да се правят точни оценки за ефектите от тях. И все пак общото мито от 20% за ЕС може да намали ръста на БВП на еврозоната с 0.3 процентни пункта през следващите две години, ако се вземат предвид само директните и индиректните търговски ефекти, смятат икономистите от тинк-танка ING Think. ЕЦБ още преди месец прогнозира 0.5 пункта ефект, а сега общото разбиране в банката е, че това е по-скоро оптимистично и може да надхвърли и 1 пункт.

Износът на еврозоната към САЩ нарасна значително преди обявяването на митата в опит компаниите да се запасят, преди търговията да се оскъпи. А непосредственият ефект ще бъде потокът да падне, когато високите ставки са вече в сила. Такава стъпка вече предприеха някои компании като германския автомобилен производител VW, собственик на марките Audi, Porsche, Bentley, Skoda и Lamborghini, който замрази доставките си за САЩ за неопределено време. Автодилърите в САЩ имат запаси от автомобилите на компанията за около два месеца, твърдят специализирани издания.

Освен преките ефекти търговските ограничения неизбежно ще се отразят негативно на потребителското доверие и на плановете на бизнеса. Отлагане на потребление на домакинствата и на инвестиции на компаниите изглежда силно вероятно, смятат икономистите, а това би задържало растежа в ЕС на много бавни темпове. Макар да се обсъжда неофициално в Брюксел, все още не е ясно ще има ли пакет за подкрепа на най-засегнатите сектори и с какви параметри. Такива мерки евентуално биха смекчили търговския шок. За момента икономистите от ING очакват 0.6% тази година ръст на еврозоната (вместо предишните 0.7%) и 1% догодина (с 0.4 пункта надолу от старата прогноза). Преди дни управителят на Гръцката централна банка Янис Стурнарас предупреди, че митата ще доведат до шок от страна на търсенето в Европа, който ще натежи на растежа.

По отношение на инфлацията оценката е по-комплексна. Тъй като ЕС със сигурност ще отговори със свои мита, цените може да тръгнат отново нагоре, особено за внасяни от САЩ стоки. В същото време обаче натиск за поевтиняване би дошъл от високите нива на запаси, които ще се натрупат от задържания износ към САЩ, а компаниите ще опитват да се освободят от тези запаси отчасти на местния пазар. Трети страни като Китай пък, които също са ударени от американските мита, се очаква да пренасочат част от износа си към Европа, което също ще има ефект в посока дезинфлация, поне в краткосрочен план.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди един час

Украйна търси решение за повредения защитен саркофаг на АЕЦ „Чернобил“

Спортпреди един час

Стефани Стоева и Габриела Стоева спечелиха четвърта европейска титла на двойки жени в кариерата си

Балканипреди един час

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Балканипреди 2 часа

Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях

Икономикапреди 2 часа

Пекарна от брезнишкото с. Ноевци бе домакин на Великденска работилница

Балканипреди 2 часа

„Съюз за спасение на Румъния“ не може да прави предизборна кампания за Никушор Дан, реши Централното избирателно бюро

Българияпреди 2 часа

Танцова формация „Рейлиз“ от Исперих е носител на наградата „Гран при“ на Националния фестивал „Театърът в движение“

Спортпреди 2 часа

Олександра Шалуева участва в третия етап на италианското първенство по художествена гимнастика

Святпреди 2 часа

Израелската армия разшири операциите си в Газа, обгради Рафах

Спортпреди 3 часа

Украйна се класира за финалите на отборния турнир по тенис за жени „Били Джийн Кинг Къп“

Спортпреди 3 часа

Динамо Букурещ с Георги Миланов постигна първи успех в шампионската група на румънското първенство

Спортпреди 3 часа

„Със сигурност ще завършим на седма позиция и вече трябва да започнем се готвим за плейофите“, каза треньорът на Миньор Ивица Вукотич

Бизнеспреди 5 дни

ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос

Бизнеспреди 4 дни

Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп

Бизнеспреди 5 дни

Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия

Балканипреди 4 дни

Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел

Икономикапреди 5 дни

ЕС ще трябва да купува енергия от САЩ, за да компенсира търговския им дефицит, заяви Тръмп

Българияпреди 5 дни

В следващите три дни от 6:30 ч. до 18:00 ч. ще се ограничава движението в посока Варна в участъка от км 0 до км 8 на АМ „Хемус“

Икономикапреди 5 дни

Азиатските борси отвориха със сериозен ръст след вчерашния срив

Политикапреди 5 дни

Росен Желязков свиква кризисна среща за жертвите на пътя

Българияпреди 5 дни

Временно е ограничено движението по пътя Плевен – Луковит в района на Телиш за провеждане на следствени действия

Темидапреди 4 дни

КС отмени решение на парламента за 1 млрд. лв.

Политикапреди 4 дни

Държавната администрация редовно купува компютри и техника на завишени цени

Политикапреди 4 дни

Стоян Михалев стана зам.-кмет в столичния район “Оборище“

Новини