Балкани
ЕС е силно обезпокоен от ситуацията в Турция, каза еврокомисарят по разширяването на ЕС Марта Кос

Еврокомисарят по разширяването на ЕС Марта Кос изрази днес „силното безпокойство“ на Евросъюза от ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и съобщи, че отменя предстоящи посещения в Турция заради случващото се там.
Арестът на избрано длъжностно лице и водещ представител на опозицията непосредствено след като обяви намерението си да се кандидатира за президент на страната повдига фундаментални въпроси. Искаме в Турция трайно да се настанят демократичните принципи и ценности, каза Кос на днешния дебат в Европейския парламент в Страсбург, посветен на ситуацията в Турция след ареста на кмета на Истанбул, предизвикал масови протести в страната.
Имамоглу беше задържан на 19 март, а на 23 март съдът постанови постоянния му арест по обвинения в корупция в Истанбулската голяма община. Това доведе до временното му отстраняване от поста. Отново на 23 март, на вътрешнопартийни избори, НРП определи Имамоглу за свой кандидат за президент на следващите избори, които според редовния график следва да се произведат през 2028 г. Арестът на кмета на Истанбул предизвика масови протести в големите градове в Турция, на които се стигна и до сблъсъци с полицията и стотици задържани лица.
Заради това, което се случи в Турция, отмених участието си във форум в (турския курорт) Анталия и няма да отида в Анкара, за да се срещна с турския министър на външните работи (Хакан Фидан), каза Кос.
Дипломатическият форум в Анталия ще се състои от 11 до 13 април.
Еврокомисарката по разширяването заяви, че от Турция, като страна кандидат за членство в ЕС и член на Съвета на Европа, се очаква да прилага най-високите демократични стандарти и практики, включително по отношение на свободата на събиране, свободата на медиите и честните и свободни избори.
Евродепутатът Манолис Кефалоянис от Европейската народна партия оцени, че Турция е “поела по опасен път на авторитаризъм”, а задържането на Имамоглу е поредна стъпка в тази посока и ЕС не може да замълчи и трябва да изпрати много ясно послание на Анкара.
Като председател на делегация в Съвместния парламентарен комитет ЕС-Турция единодушно решихме да замразим съвместните срещи, които провеждаме, каза Кефалоянис.
Докладчикът на Европейския парламент за Турция Начо Санчес Амор от Прогресивен алианс на социалистите и демократите също посочи, че Турция като страна кандидат трябва да се “изравни с европейската гледна точка и ценности”.
Сузана Чекарди от „Патриоти за Европа“ отбеляза, че докато в ЕП се обсъжда и с право се осъжда арестуването на Имамоглу във Франция лидерката на крайната десница Марин Льо Пен е възпрепятствана от участие в избори през следващите пет години.
Асита Канко от Европейските консерватори и реформисти подчерта, че е важно, че толкова много хора са излезли да протестират в Турция и ЕС трябва да ги подкрепи. По думите ѝ икономическите отношения, които Евросъюзът поддържа с Анкара, трябва да бъдат според собствените му стандарти и ценности.
Всички хора заслужават честни избори, зачитане на върховенството на закона, а политиците, които им служат, трябва да им служат, а не да ти потискат, каза Канко.
Евродепутатът Малик Азмани от „Обнови Европа“ определи ареста на кмета на Истанбул като “политически мотивирано усилие да се накара да замълчи опозицията.” Той призова за замразяване на диалога с Турция, докато не бъде освободен Имамоглу.
Владимир Пребилич от “Зелените” заяви, че ЕС трябва да изпрати ясно послание на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, че случващото се в Турция е неприемливо и призова за освобождаването на кмета на Истанбул и на задържаните във връзка с протестите.
Йоргос Георгиу от “Левицата” отправи критика към председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас, защото по думите му те все още са склонни да разговарят с Ердоган на фона случващото се в Турция и призова ЕС да защитава правовата държава и човешките права.
Турция получи статут на страна кандидатка за членство в ЕС през 1999 г. ЕС и Турция започнаха преговори за присъединяване през октомври 2005 г., но вследствие на продължаващото отстъпление от страна на Турция по отношение на демокрацията, върховенството на закона и основните права, преговорите за присъединяване между ЕС и Турция са в застой от юни 2018 г. насам.
Източник: БТА
Балкани
Студенти и журналисти се явиха в съд в Турция по обвинения в участие в неразрешени протести в подкрепа на арестувания кмет на Истанбул

Десетки хора, включително журналисти, се изправиха пред съд в Истанбул днес по обвинения в участие в забранени демонстрации и неподчинение на полицейски заповеди за разпръсване по време на антиправителствени протести, предизвикани от задържането на опозиционния кмет на мегаполиса Екрем Имамоглу, предаде Асошиейтед прес.
Имамоглу, смятан за основния съперник на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който е в управлението на страната вече 22 години, беше задържан на 19 март и поставен под арест дни по-късно по обвинения в корупция.
Арестът на Имамоглу според мнозина е политически мотивирано и предизвика протести в цялата страна. Правителството заявява, че съдебната система на Турция е независима и че съдилищата работят независимо.
Общо 189 обвиняеми, повечето от които студенти, започнаха да се защитават по обвинения за участие в забранени протести и неспазване на заповедите за разпръскване. Някои са обвинени и в това, че са носили оръжие.
Пред съда бяха изправени и четирима фоторепортери и трима репортери, отразявали демонстрациите. Съдът обаче реши днес да отдели делото им от основния съдебен процес.
Над 2000 души са задържани заради участие в най-големите масови демонстрации в страната от повече от десетилетие.
По време на първото изслушване адвокати поискаха оправдателни присъди за всичките 189 обвиняеми.
Сред тях беше Дерин Дога Куш, 23-годишна студентка от Истанбулския университет, която беше задържана в дома си на 24 март и освободена от затвора миналата седмица заедно с десетки други студенти. До освобождаването им се стигне, след като родителите им всекидневно се събираха пред затвора Силиври западно от Истанбул.
„Прекарах 18 дни в затвора Силиври и бях освободена преди седмица“, заяви Дога Куш. „Всички пропуснахме изпитите си. Някои загубиха работата си“.
„Това не е законен процес. Това е процес, в който се потъпква законът“, каза тя.
Авни Гюндоган, бащата на друг обвиняем, беше сред стотиците, които се събраха пред сградата на съда в подкрепа на студентите.
„Те се занимаваха с демократични, мирни и законни дейности. Упражняваха конституционните си права и правата им бяха нарушени“, каза Гюндоган. „Настояваме за оправдателна присъда за нашите деца“.
Източник: БТА
Балкани
Хърватският президент се съгласи да се проведе заседание на Съвета за отбрана през май

Президентът на Хърватия Зоран Миланович прие предложението на премиера Андрей Пленкович да се проведе заседание на Съвета за отбрана през май, съобщиха хърватските медии, като се позоваха на президентството.
На заседанието ще бъде обсъден проектите за Стратегията за отбрана на Хърватия и Дългосрочния план за развитие на въоръжените сили на Хърватия. Документите ще бъдат анализирани детайлно преди заседанието, за да се даде възможност за задълбочена дискусия, информира хърватската национална телевизия.
Хърватският държавен глава е и върховен главнокомандващ на въоръжените сили.
Миланович и Пленкович често не са на едно и също мнение особено по отношение на външната политика и някои обществени политики. Президентът, който е от най-голямата опозиционна партия, Социалдемократическата партия на Хърватия, критикува военната подкрепа на Запада за Украйна във войната с Русия. Миланович често обвинява премиера и управляващата Хърватска демократична общност в системна корупция, а Пленкович го определя като „проруски“ и заплаха за международния авторитет на Хърватия, отбелязва Асошиейтед прес.
Точната дата на заседанието и допълнителните теми, които Съветът за отбрана ще обсъди, като например предложението за въвеждане на задължителна военна служба, ще бъдат договорени от президентството и правителствената служба.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Германското правителство е спряло сделка за доставка на изтребители „Юрофайтър“ заради ареста на отстранения кмет на Истанбул според „Ханделсблат“

Германското временно правителство, оглавявано от социалдемократите и зелените, блокира планирания износ на близо 40 изтребителя „Юрофайтър“ (Eurofighter) за Турция, съобщава днес „Тюркие тудей“, като се позовава на германския вестник „Ханделсблат“.
Според германски правителствени източници, цитирани от „Ханделсблат“, основната причина за спирането на лиценза за износ е арестът на турския опозиционер и доскорошен кмет на Истанбул Екрем Имамоглу по обвинения в корупция, които официални лица в Берлин описват като „атака срещу турската демокрация“.
Опозицията в Турция твърди, че обвиненията в корупция срещу Имамоглу са политически мотивирани.
Екрем Имамоглу бе задържан на 19 март, а на 23 март съдът му постанови мярка постоянен арест по обвинения в корупция в Истанбулската голяма община. Арестът му предизвика масови протести в големите градове в Турция, на които се стигна до сблъсъци с полицията и стотици задържани лица.
Германският канцлер Олаф Шолц подкрепи сделката с Турция по време на посещение в Истанбул през октомври 2024 г., но арестът на Имамоглу е довел до промяна на решението, отбелязва „Тюркие тудей“.
Сделката включва до 40 изтребителя „Юрофайтър“.
В началото на годината източник от министерството на отбраната на Турция заяви, че страната очаква ценова оферта за евентуалната покупка на изтребители „Юрофайтър“, които се произвеждат от консорциум на Германия, Великобритания, Италия и Испания. Тогава се съобщаваше, че Германия е смекчила позицията си, след като първоначално се е противопоставила на сделката.
/СУ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 6 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 6 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Бизнеспреди 6 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%