Свържете се с нас

Балкани

Ердоган заяви, че очаква Брюксел да предприеме конкретни стъпки относно процеса по присъединяване на Турция към ЕС

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че очаква ЕС да предприеме „конкретни стъпки“ относно процеса по присъединяването на Турция към Евросъюза, предаде в. „Биргюн“. 

„Ако ЕС иска да превъзмогне настоящите предизвикателства и да бъде представен достойно в преструктурираната глобална система, трябва Турция да бъде приета като пълноправен член възможно най-скоро“, заяви Ердоган в реч по време на четвъртия Дипломатически форум в Анталия. 

„Ние сме готови и решени да продължим процеса по присъединяването си. Очакваме ЕС да предприеме конкретни стъпки в тази посока“, допълни още Ердоган, подчертавайки, че „членството в ЕС остава сред основните приоритети на Анкара“. 

Турция получи статут на страна кандидатка за членство в ЕС през 1999 г. ЕС, а преговорите за присъединяване започнаха през октомври 2005 г., но вследствие на продължаващото отстъпление от страна на Турция по отношение на демокрацията, върховенството на закона и основните човешки права, преговорите за присъединяване между ЕС и Турция са в застой от юни 2018 г. насам.

/СУ/

Източник: БТА

Балкани

ХИНА: Хърватските въоръжени сили започват сезона на горските пожари без четири самолета, съобщи министерството на отбраната

В началото на сезона на горските пожари хърватските въоръжени сили би трябвало да разполагат с 8 от 12 самолета, а останалите се очаква да бъдат доставени от Центъра за ремонт и поддръжка на самолети (ZTC) в средата на юни, съобщи Министерството на отбраната днес, като от Центъра заявиха, че има споразумение за 11 самолета, предаде агенция ХИНА.

Броят на самолетите е посочен в доклад, представен на министъра на отбраната Иван Анушич от началника на Генералния щаб Тихомир Кундид.

„Докладът ясно посочва, че до 1 юни поне три самолета „Еър Трактор“ (Air Tractor) няма да бъдат оперативно налични, както и един самолет „Канадеър“ (Canadair)“, съобщи министерството.

Сезонът на горските пожари започва на 1 юни, като дотогава армията би трябвало да разполагат с пет противопожарни самолета „Канадеър“ и три противопожарни самолета „Еър Трактор“.

В доклада Кундид посочва, че един противопожарен самолет „Канадеър“ ще бъде изпратен за ремонт в началото на юли, което означава, че всичките шест „Канадеър“ няма да бъдат на разположение през целия сезон на горските пожари според министерството.

Министерството критикува Центъра за ремонт и поддръжка на самолети за „участие в полемика и опит да противоречи на министър Анушич“, който получава докладите си от Кундид.

„Центърът за ремонт и поддръжка на самолети не посочва крайни срокове за доставка на противопожарните самолети никъде. Готовността на въоръжените сили за сезона на горските пожари е от 1 юни и се очаква Центърът за ремонт и поддръжка на самолети да достави три „Еър Трактор“ и един „Канадеър“ до 15 юни“, съобщи министерството.

Центърът за ремонт и поддръжка на самолети заяви, че ще достави общо 11 самолета за тазгодишния сезон на горските пожари, същият брой, доставен през предходните два сезона на горски пожари.

„В Програмата за дейности за прилагане на специални мерки за противопожарна защита за 2025 г. са планирани до пет „Канадеър“ и до шест „Еър Трактор“. Шестият „Канадеър“, споменат по-горе, не е планиран за тазгодишния сезон на горски пожари“, посочиха от Центъра за ремонт и поддръжка на самолети.

Досега два противопожарни самолета „Канадеър“ са предадени, третият е във фаза на предаване, работата по четвъртия е в напреднал етап на завършване, а работата по петия е започнала, съобщиха от Центъра за ремонт и поддръжка на самолети.

Що се отнася до противопожарните самолети „Еър Трактор“, четири са доставени, петият е във фаза на предаване, а шестият преминава през годишна техническа проверка, добавиха от Центъра за ремонт и поддръжка на самолети.

(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Румъния е отпуснала 587 милиона долара помощ за развитие през 2024 г.

Румъния е отпуснала миналата година официална помощ за развитие в размер на 587 милиона долара, което е най-високата сума до момента, съобщи Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, цитирана от румънското Министерство на външните работи, предаде Аджерпрес.

В сравнение с 2023 г. размерът на помощта за развитие, отпусната от Румъния, е нараснал с 14 процента.

Основен бенефициент на румънската помощ за развитие през миналата година е била Република Молдова – 76,6 милиона долара. Осъществените дейности са допринесли за укрепването на институционалния капацитет на Република Молдова с оглед на процеса по присъединяване към ЕС, както и в усилията за преодоляване на последиците от агресията на Русия в Украйна, отбелязва Аджерпрес.

Постоянното сътрудничество на Румъния с Украйна, страните от Западните Балкани, Африка и Близкия изток е продължило и през 2024 г. в съответствие с целите на Многогодишната стратегическа програма за международно сътрудничество за развитие и хуманитарна помощ 2024-2027 г., посочва агенцията.

Румъния е участвала в усилията за смекчаване на последиците от хуманитарната криза в ивицата Газа, действайки в тясно сътрудническо със своите международни партньори за евакуация и предоставяне на медицинско лечение за цивилни палестинци в болници в Румъния, информира още Аджерпрес.

/МИД/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Голям фотографски архив от Албания стана част от Международния регистър на ЮНЕСКО „Паметта на света”

Архивът от негативи, предмети и документи на италианския фотограф Пиетро Маруби, който е основател на първото албанско фотостудио „Маруби“ (1856-1959 г.) в северния албански град Шкодра, и приелия фамилията му помощник Кел Маруби стана част от Международния регистър на ЮНЕСКО „Паметта на света”, предаде АТА.

Новината беше съобщена от министъра на икономиката, културата и иновациите на Албания Бленди Гонджя, който определи включването на архива „Маруби“ в регистъра на ЮНЕСКО като исторически момент за албанската култура.

„Едно от най-ценните богатства на нашата национална памет вече е обявено за световно наследство!“, написа Гонджя в социалните мрежи.

Той допълни, че това не е просто оценка за приноса на династията Маруби, която е поставила основите на албанската фотография, но също така и изключителна оценка за Шкодра – градът, който е дал живот на изкуството, културата и паметта на една нация.

Директорът на Националния музей на фотографията „Маруби“ в Шкодра Лучиан Бедани каза, че „това е страхотна новина за албанското културно наследство и уникалния принос, който династията Маруби има към световната история на фотографията“.

„Исторически момент и за албанското изкуство и голяма крачка напред за приноса, който Шкодра е дала към културата в Албания. Сега тя ще има своя отпечатък и върху световната култура. Благодаря на всички сътрудници, които направиха възможно това историческо постижение за албанското културно наследство“, подчерта той.

Регистърът на ЮНЕСКО „Паметта на света“ има за цел да запази и популяризира най-важните документи от човешката история по целия свят, отбелязва АТА.

Под закрилата на ЮНЕСКО – в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството – са също албанският „Танц от Тропоя“, албанската носия джублета, трансхуманното пастирство (заедно с други страни), както и античният град Бутринт, градовете Берат и Гирокастра и певческата традиция изополифония.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 6 минути

Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“

Святпреди 7 минути

Украйна съобщи за един загинал и над 100 ранени при руска ракетна атака срещу Харков

Спортпреди 14 минути

ЦСКА загуби от Крумовград и остава на седмо място преди началото на плейофите в Първа лига

Спортпреди 19 минути

Отборът на Крумовград надделя над ЦСКА-София в интригуващ двубой от 30-ия кръг на футболната Първа лига

Спортпреди 22 минути

Мария Магдалена Кирева спечели първото движение, но зае пето място в двубоя на Европейското първенство по вдигане на тежести

Балканипреди 23 минути

ХИНА: Хърватските въоръжени сили започват сезона на горските пожари без четири самолета, съобщи министерството на отбраната

Спортпреди 34 минути

Треньорът на баскетболния Монтана 2003 Преслав Пешев: „Заслужавахме тази титла“

Святпреди 43 минути

САЩ обмислят да се откажат от посредничеството между Украйна и Русия, ако скоро не бъде постигнат напредък, каза Тръмп

Спортпреди 44 минути

Треньорът на Спартак 1918 Варна Николай Киров определи групата за гостуването на Лудогорец

Обществопреди 47 минути

Оригиналът на Панагюрското съкровище се завърна у нас от САЩ

Спортпреди 52 минути

Българският национален отбор по ръгби спечели домакинството си срещу Молдова в двубой от Европейската конференция

Балканипреди един час

Румъния е отпуснала 587 милиона долара помощ за развитие през 2024 г.

Българияпреди 5 дни

Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес

Икономикапреди 4 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Бизнеспреди 4 дни

Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп

Политикапреди 4 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 4 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Политикапреди 4 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Политикапреди 4 дни

КЗД повторно осъди Костадинов за реч на омразата във Фейсбук

Политикапреди 4 дни

Киселова за войната по пътищата: Само с промени в закона няма да стане

Балканипреди 4 дни

ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС

Обществопреди 3 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Бизнеспреди 3 дни

Компаниите търсят начини да заобиколят митата на Тръмп с креативни, но рискови стратегии

Обществопреди 3 дни

10 лева на час за паркиране в Пловдив, въвеждат зони с ограничен достъп

Новини