Свят
ЕП откри процедурата за свалянето на имунитетите на Никола Минчев и още четирима евродепутати по искане на властите в Белгия

Европейският парламент откри днес процедурата по искането на властите в Белгия за снемане на имунитетите на българския евродепутат Никола Минчев („Обнови Европа“), Салваторе Де Мео, Фулвио Мартушело и Джузи Принчи (тримата от ЕНП, Италия) и Даниел Атард (Социалисти и демократи, Малта). Искането се предава на правната комисия на ЕП, съобщи председателят на институцията Роберта Мецола на сесия на евродепутатите в Брюксел.
Както БТА съобщи, искането е свързано с разследване на съмнения за корупция, след като на 13 март белгийските власти започнаха проверка на данни, че китайското дружество „Хуавей“ е предоставяло подаръци на евродепутати и техни сътрудници, за да си осигури влияние.
Никола Минчев обяви в края на миналата седмица, че по разследването срещу бивш негов парламентарен сътрудник белгийската прокуратура иска да провери дали българският евродепутат има връзка с част от проверяваните дейности. Ще съдействам сто процента и ще искам максимално бързо ЕП да вдигне имунитета, защото нямам никакво отношение към каквато и да е нелегална дейност на тези хора, нито от какво да се притеснявам, добави той.
Очаква се искането на белгийските власти да бъде разгледано през септември по същество от правната комисия на ЕП с председател българския евродепутат Илхан Кючюк („Обнови Европа“).
Парламентарният имунитет е гаранция, че евродепутатите могат свободно да упражняват мандата си, без да бъдат подлагани на произволно политическо преследване, гласят правилата на ЕП. Евродепутатите не могат да бъдат подлагани на каквато и да било форма на разследване, задържане или съдебно производство във връзка с изразени от тях мнения или тяхно гласуване. Те разполагат с двоен имунитет – в своята държава и във всички останали страни от ЕС, като са защитени от всякаква форма на задържане или съдебно производство. Не може да се претендира за имунитет, когато евродепутат бъде заловен при извършване на престъпление, сочат правилата.
При искане от страна на националните власти до ЕП имунитетът може да бъде снет, а след това парламентарната правна комисия може да поиска информация или обяснения, а засегнатият евродепутат получава възможност да бъде изслушан на закрито заседание. Комисията изготвя доклад и приема препоръка за одобрение или отхвърляне на искането за снемане на имунитета. След това на пленарно заседание ЕП гласува решение с обикновено мнозинство.
Снемането на имунитета на евродепутат не означава осъдителна присъда, а позволява на националните съдебни власти да пристъпят към разследване или съдебен процес. Тъй като евродепутатите се избират съгласно националното изборно законодателство, ако евродепутат бъде признат за виновен в извършване на престъпление, властите на съответната държава от ЕС решават дали неговият мандат се прекратява.
През 2022 г. ЕП отхвърли искането на българските власти за сваляне на имунитета на евродепутата Елена Йончева. Българската прокуратура поиска през 2019 г. имунитета на Йончева по обвинения в пране на пари. По-рано тази година Европейският съд по правата на човека осъди по този случай България за нарушаване на презумпцията за невиновност на Йончева.
Източник: БТА
Свят
Северна корея съобщи за сериозен инцидент при спускането на вода на нов военен кораб

Северна Корея съобщи днес, че по време на церемонията по спускането на нов ескадрен миноносец на вода предишния ден е станал „сериозен инцидент“, а лидерът на страната Ким Чен-ун го нарече „престъпно деяние“, което не може да бъде толерирано, предаде южнокорейската агенция Йонхап.
Според Корейската централна телеграфна агенция (КЦТА) инцидентът е станал вчера в корабостроителницата в източния пристанищен град Чхънджин по време на церемонията по спускането на вода на новопостроен 5000-тонен ескадрен миноносец, на която е присъствал лидерът на Севера.
Задната част (кърмата) се е плъзнала преждевременно по платформата. По пътя си тя се е ударила в препятствие, което е довело до нарушаване на равновесието на кораба. В резултат, част от дъното на плавателния съд се е повредила, а предната част (носът) изобщо не е успяла да слезе от платформата.
Пхенян каза, че причината за инцидента е „неопитното командване и оперативната небрежност“ в хода на пускането.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
Канада е обсъдила на високо равнище евентуалното си участие в американския „Златен купол“, каза премиерът Карни

Канада е провела дискусии на „високо равнище“ със САЩ за евентуално участие в системата за противоракетна отбрана „Златен купол“, за която настоява президентът на САЩ Доналд Тръмп, заяви вчера министър-председателят Марк Карни, цитиран от АФП.
„Имаме капацитета, ако желаем, да участваме в „Златния купол“ чрез инвестиции в партньорство (със Съединените щати). Това е нещо, което обмисляме и сме обсъждали на високо равнище“, заяви канадският премиер на пресконференция.
Стопанинът на Белия дом иска да оборудва Съединените щати с ефективна система за защита срещу широк спектър от вражески оръжия – от междуконтинентални балистични ракети до хиперзвукови или крилати ракети, като се мине и през безпилотните летателни апарати.
Той има амбицията тази система да бъде въведена в експлоатация до края на мандата му, но проектът се сблъсква с политически и финансови реалности, отбелязва АФП.
Марк Карни предупреди за нови и нарастващи ракетни заплахи, „които в недалечно бъдеще могат да дойдат от Космоса“.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
Русия каза, че е свалила вчера над 370 украински дрона

Русия съобщи снощи, че нейната противовъздушна отбрана е свалила над 370 украински безпилотни самолета, включително някои от тях, насочени към Москва, а летищата в столицата са били затворени за кратко, за да се гарантира безопасността на полетите, предаде Ройтерс.
Няма данни за жертви.
Докато Русия, Украйна, Съединените щати и европейските сили обсъждат начини за прекратяване на над тригодишния конфликт в Украйна, боевете в някои части на фронтовата линия се засилиха, а войната с дронове продължава.
В поредица от съобщения руското Министерство на отбраната заяви в „Телеграм“, че вчера са били прехванати или унищожени най-малко 376 украински дрона. Повечето от тях са били над западните региони на Русия, граничещи с Украйна и Централна Русия.
Украинските военни заявиха, че дроновете им са поразили завод за полупроводници в Орловскa област, доставчик на производители на изтребители и ракети.
/ЛМ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 7 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Политикапреди 1 седмица
Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание