Свят
ЕФЕ: Латиноамерикански лидери призовават за икономическа интеграция и отхвърлят миграционните политики на САЩ

В ясно послание за регионално единство и съпротива срещу икономическата и миграционната политика на САЩ държавните глави на 11 страни от Латинска Америка и Карибския басейн се събраха в Хондурас за среща на върха на Общността на латиноамериканските и карибските държави (CELAC), предаде испанската новинарска агенция ЕФЕ.
Лидерите, сред които Клаудия Шейнбаум от Мексико, Лула да Силва от Бразилия и Густаво Петро от Колумбия, призоваха за по-голяма икономическа автономия, интеграция и общ отговор на неотдавнашното налагане на мита и масови депортации от страна на Вашингтон.
Срещата на върха се проведе на фона на нарастващото търговско напрежение след решението на президента на Съединените щати Доналд Тръмп да наложи 10-процентно мито върху латиноамериканския износ, с по-строги мерки за страни като Венецуела и Никарагуа, както и да увеличи депортациите на мигранти без документи.
Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум предложи провеждането на специална лидерска среща, за да бъде формулиран единен отговор на външния икономически натиск.
Тя изтъкна общата сила на региона: над 663 милиона души, БВП от 6,6 трилиона долара и богати природни ресурси.
„Един обединен регион е по-силен регион“, заяви Шейнбаум.
Президентът на Бразилия Лула да Силва отиде по-далеч, като се застъпи за увеличаване на търговията в местни валути, за да се намали зависимостта от щатския долар.
Той призова за възобновяване на платежната система на Латиноамериканската асоциация за интеграция (Меркосур).
„Колкото по-силни и по-обединени са нашите икономики, толкова по-защитени ще бъдем от едностранни действия“, каза Лула, визирайки търговските политики на САЩ.
Двамата лидери се споразумяха също така да засилят индустриалните връзки между Мексико и Бразилия чрез редовни срещи между правителствени и бизнес представители.
Колумбийският президент Густаво Петро пое ротационното председателство на CELAC с призив за задълбочаване на интеграцията.
Петро предложи превръщането на CELAC в блок, който говори на света от позицията на мира и знанието.
Също така Оглавяващият преходния съвет на Хаити Лесли Волтер призова общността за солидарност на фона на кризата със сигурността.
Той обвини международните мафии, че подклаждат насилието, и поиска осезаема подкрепа в областта на сигурността, здравеопазването и технологиите.
Доминираща тема по време на срещата на върха беше отхвърлянето на имиграционните политики на президента Тръмп и масовите депортации.
Почти всички присъстващи лидери осъдиха криминализирането на миграцията и задържането на мигрантите, някои от които са задържани в Салвадор или са изпратени в Гуантанамо.
Президентът Петро оприличи депортираните с африкански роби, като постави въпроса дали поставянето на белезници и лишаването от свобода на мигрантите в Салвадор е решение на проблема с миграцията.
Президентът на Хондурас Сиомара Кастро заяви, че латиноамериканските младежи, преследващи „американската мечта“, сега са жертви на система, която ги депортира.
Кубинският президент Мигел Диас-Канел също осъди използването на икономическа принуда и масовите депортации, а боливийският президент Луис Арсе предупреди за нечовешко отношение и политики, които пренебрегват първопричините за миграцията.
Някои лидери, като Клаудия Шейнбаум и гватемалския президент Бернардо Аревало, бяха по-умерени, но все пак подчертаха необходимостта от хуманитарни мерки, които да се справят с неравенството и липсата на възможности.
Срещата на върха завърши със съобщение, че Колумбия ще бъде домакин на четвъртата среща на високо равнище между общността и Европейския съюз през ноември тази година, на която латиноамериканските лидери се надяват да представят единен фронт пред Европа във все по-поляризирания глобален пейзаж.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ЕФЕ)
Източник: БТА
Свят
Китайският посланик във Вашингтон призова да се сложи край на търговската война, но предупреди, че Пекин е готов за борба

Китайският посланик в САЩ Сие Фън призова Вашингтон към компромис с Пекин и да следва политика на мирно съвместно съществуване, като същевременно предупреди, че Пекин е готов да отговори в ескалиращата търговска война, предаде Ройтерс.
Говорейки по време на публично събитие във Вашингтон, детайлите от което бяха публикувани на интернет страницата на посолството, Сие заяви, че митата ще опустошат глобалната икономика и направи сравнение с Голямата депресия и митата наложени от САЩ през 30-те години на ХХ век.
Давайки пример с традиционната китайска концепция за баланса между Ин и Ян, Сие заяви, че хармонията трябва да направлява отношенията между двете най-големи икономики на света.
„Добрата рецепта от традиционната китайска медицина обикновено комбинира най-различни съставки, които се подкрепят взаимно и създават най-добрия медицински ефект“, заяви дипломатът. „Така и земята е достатъчно голяма, за да приюти едновременно и Китай и САЩ. Трябва да се стремим към мирно съвместно съществуване, а не да се сблъскваме челно. Трябва да си помагаме взаимно, за да успеем, а не да заседнем в сценарий, където и двете страни губят“, допълни той.
Търговската война почти замрази огромната търговия между двете най-големи икономики в света с мита над 100% във всяка посока и набор от търговски, инвестиционни и културни ограничения.
Докато Япония, Тайван и други вече водят преговори или се подготвят да преговарят с Вашингтон относно митата, в момента не е планиран диалог на високо равнище с Китай.
Тръмп каза в петък, че САЩ провеждат добри частни разговори с Китай на фона на търговската война между двете страни.
„Между другото, имаме хубави разговори с Китай“, каза той пред репортери в Белия дом, но без да предостави допълнителни подробности. Китай каза, че САЩ трябва да покажат уважение, преди да могат да се проведат каквито и да е преговори.
Източник: БТА
Свят
Япония се стреми към справедливост в икономическите преговори със САЩ, заяви премиерът Ишиба

Япония ще „наблегне на справедливостта“ във всички дискусии със САЩ относно обменните курсове, каза премиерът Шигеру Ишиба, докато очакваните двустранни търговски преговори привличат глобалното внимание на фона на обявените от президента на САЩ Доналд Тръмп мита, предаде Ройтерс.
В ефира на обществената телевизия Ен Ейч Кей (NHK) Ишиба посочи, че Токио може да купува повече енергийни ресурси от САЩ и предложи гъвкавост по отношение на обвиненията на САЩ за нетарифни бариери пред японския автомобилен пазар.
Тръмп – който неочаквано се присъедини към първия кръг от преговорите между САЩ и Япония в сряда и изтъкна „голям напредък“ – посочи, че иска преговорите да включат обвиненията му, че Токио умишлено отслабва своята валута, за да даде на своите износители предимство.
Ишиба каза, че конкретни дискусии относно валутната политика ще бъдат проведени между министрите на финансите Кацунобу Като и Скот Бесент.
„Ще трябва да се справим с този проблем от гледна точка на справедливостта“, каза Ишиба, попитан как ще отговори Япония, ако САЩ поискат повишаване на курса на йената.
Тръмп наложи мита в размер на 24% върху износа на Япония за САЩ, въпреки беше решено те да бъдат спрени до началото на юли. Общата ставка от 10% остава в сила, както и 25% мито върху автомобилите – опора на разчитащата на износ икономика на Япония.
По-рано изданието „Никей Азия“ съобщи, че Япония обмисля облекчаване на правилата за безопасност на автомобилите за внос като част от тарифните преговори със САЩ. Вашингтон отдавна се оплаква, че японските правила за безопасност са нетарифна бариера, докато според японската версия американските производители на автомобили произвеждат продукция, която не е подходяща за пътищата и шофьорите в островната държава.
Запитан за подобни обвинения, Ишиба каза, че има различия в правилата за движение и безопасност на САЩ и Япония, които трябва да бъдат взети под внимание.
Премиерът сигнализира готовност да обещае по-големи японски инвестиции в САЩ, особено в областта на енергетиката.
„Що се отнася до втечнения природен газ, Австралия е най-големият износител за Япония. Вярвам, че САЩ са на четвърто място. Възможно е да има увеличение. Въпросът е дали САЩ могат да доставят стабилно енергийни ресурси“, допълни той.
Източник: БТА
Свят
Руската армия се опитва да създаде впечатление за Великденско примирие, заяви Володимир Зеленски

Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, че през нощта руската армия е предприела опити да напредне и да нанесе загуби на украинските сили по фронтовата линия, въпреки обявеното от президента Владимир Путин прекратяване на огъня по Великден, предаде Ройтерс.
„Като цяло от сутринта на Великден можем да кажем, че руската армия се опитва да създаде общо впечатление за прекратяване на огъня, но на места не се отказва от индивидуалните опити за настъпление и нанасяне на загуби на Украйна“, каза Зеленски в публикация в социалните мрежи.
Великденските изявления на руския президент Владимир Путин не обхващат териториите на Курска и Белгородска област в Русия, а на някои фронтове бойните операции продължават, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски в канала си в социалната мрежа „Телеграм“, цитиран от Укринформ.
„Отчитаме реалната ситуация по всички направления. Курска и Белгородска област – великденските изявления на Путин не обхващат тези територии. Бойните действия продължават, руските удари остават. Руската артилерия все още се чува на определени направления на фронта, независимо от обещанието на руския лидер за тишина. Руските дронове действат. На места ситуацията стана по-тиха“, написа Зеленски. Президентът подчерта, че украинските действия ще останат симетрични.
Същевременно той заяви, че предложението за 30-дневно пълно и безусловно примирие остава и че отговорът трябва да дойде от Москва. Президентът подчерта, че заедно с партньорите си Украйна е готова да се придвижи към мира по възможно най-конструктивния начин, но е необходима същата готовност и от Русия.
„Най-важното сега е, че най-накрая е ясно кой наистина е бил причината за тази война през цялото време. В момента, в който Путин действително нареди намаляване на интензивността и бруталността на атаките, боевете и убийствата намаляха. Единствената причина за тази война и за нейното проточване се крие в Русия“, отбелязва Зеленски.
По-рано държавният глава заяви, че Украйна ще действа симетрично по отношение на прекратяването на огъня от Русия — тишина в отговор на тишина, удари в защита срещу удари.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 1 седмица
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 1 седмица
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести