Свържете се с нас

Балкани

Джордже Симион – кандидатът на суверенистите, който се обявява за „наследник“ на Калин Джорджеску

Джордже Симион, който е съосновател и лидер на втората по големина парламентарна партия – опозиционния националистически Алианс за обединение на румънците (АУР), категорично отказваше да се кандидатира за тазгодишните президентски избори. Неговата партия подкрепяше кандидатурата на Калин Джорджеску – крайнодесния независим кандидат, който се класира първи на миналогодишния първи кръг на изборите, анулиран впоследствие заради съмнения за руска намеса. Симион определи анулирането на президентските избори миналата година като „държавен преврат в пълен ход“, а партията му организира серия от протести с призива „Върнете ни втория тур“. 

След като Конституционният съд на Румъния отхвърли окончателно кандидатурата на Калин Джорджеску за новите избори, Симион и лидерката на по-малката крайнодясна Партия на младите хора (ПОТ) Анамария Гаврила обявиха, че ще внесат кандидатурите си. Впоследствие Гаврила се оттегли и председателят на АУР остана основният кандидат на суверенисткото движение. Симион участваше и в миналогодишните избори, когато остана на четвърто място с близо 14 процента от гласовете. Социологическите проучвания преди изборите в неделя го определят като ясен фаворит с около 30 процента и повече от гласовете.

38-годишният Джордже Симион е роден в град Фокшан, окръг Вранча, и е най-младият от 11-те кандидати в тазгодишната надпревара. Завършил е специалност „Администрация и бизнес“ в Букурещкия университет и магистратура в университета в Яш на тема „Престъпленията на комунизма“.

От 2004 г. участва в граждански прояви на организации, борещи за обединение на Румъния с Република Молдова, организира серия от шествия в двете страни в подкрепа на тази идея, а през 2011 г. лансира унионистката платформа „Действие 2012“. Симион има забрана за влизане в Република Молдова и Украйна заради кампанията му в миналото за връщане на територии, които в момента са част от двете съседни страни. 

През 2019 г. Симион учредява Алианс за обединение на румънците (АУР) заедно с другия съосновател Клаудиу Тързиу, който неотдавна напусна партията. На парламентарните избори през 2020 г. партията получава малко над 9 процента, а Симион влиза в законодателния орган като депутат. На изборите през 2024 г. АУР става втората по големина парламентарна сила и най-голямата опозиционна партия с 18,3 процента от гласовете.

През януари Джордже Симион беше избран за заместник-председател на Партията на европейските консерватори и реформисти (ЕКР), ръководена доскоро от италианския премиер Джорджа Мелони, а в момента от бившия полски премиер Матеуш Моравецки. 

Международните медии отбелязват, че Симион подкрепя движението на американския президент Доналд Тръмп „Да направим Америка отново велика“ (Make America Great Again – MAGA). „Ние сме естествени съюзници на Републиканската партия и идеологията ни почти напълно съвпада с тази на движението MAGA“, посочи той в интервю за изданието „Политико“ в края на април след едно от посещенията си в САЩ. Симион също така многократно е критикувал политиката на ръководството на ЕС.

Същевременно пресата в Румъния разкри, че лидерът на АУР е ангажирал лобистка фирма в САЩ с договор за 1,5 милиона долара, за да му осигури срещи с ключови американски политици и изяви в медиите в САЩ, а Постоянният изборен орган започна проверка, за да установи по какъв начин са използвани отпусканите от държавата партийни субсидии. АУР категорично отрече да има някакво нарушение, а самата компания посочи, че договорът не е влязъл в сила и няма извършени плащания.

Джордже Симион многократно се е обявявал против изпращането на военна помощ в Украйна. Той се противопостави и на решението на Румъния да дари една система „Пейтриът“ на съседната страна. „Няма да изпращаме военна помощ на Украйна и това не ни прави проруски настроени“, заяви националистическият лидер пред чуждестранни журналисти в Букурещ през ноември миналата година. Той добави, че хуманитарната и логистична подкрепа за Киев ще продължи, както и подкрепата към стремежа на Украйна да стане член на ЕС, но не и за евентуално присъединяване на страната към НАТО.

По въпроса за разходите за отбрана лидерът на АУР подкрепя позицията на Тръмп. „Всички страни трябва да увеличат разходите; смятам за справедливо да плащаш за собствената си сигурност и да инвестираш в собствената си сигурност“, каза той за „Политико“, а в интервю за АФП обеща почти да удвои военния бюджет на Румъния до 4 процента през следващите пет години.

Симион отказа да участва и в трите телевизионни дебата, организирани в края на април, следвайки, според някои медии, модела на Калин Джорджеску, като заяви, че не желае да „легитимира държавния преврат“. Когато подаде кандидатурата си Симион каза, че е „посоченият наследник“ на Калин Джорджеску и че се е кандидатирал, тъй като по думите му Джорджеску е поискал това от него, „за да се върнем към нормалността и към демократичния и конституционен курс“. Лидерът на АУР също спомена, че ако спечели изборите, може да назначи Джорджеску за премиер.

Редица медии обаче обръщат внимание на факта, че Калин Джорджеску нито веднъж не е обявил публично подкрепата си към кандидатурата на лидера на АУР.

За разлика от Джорджеску, Симион не демонстрира проруски уклон, отбелязва Франс прес. „Русия е най-голямата заплаха за нас като народ“, заяви неотдавна Симион, като подчерта, че никога не се е въздържал да нарече руския президент Владимир Путин „военнопрестъпник“.

Джордже Симион е женен и има син, роден миналата година. На въпрос дали би подкрепил легализация на еднополовите бракове, той заяви категорично „Не съм съгласен. Семейството е съставено от един мъж и една жена. Тяхна работа е какво правят в спалнята си, но обществото в Румъния трябва да има в основата си само брак между мъж и жена“, смята Симион.

Източник: БТА

Балкани

МИНА: Средната нетна заплата през март в Черна гора възлиза на 1000 евро

Средната нетна заплата през март в Черна гора възлиза на 1000 евро, което е с 0,1% повече спрямо февруари, предаде за БТА черногорската агенция МИНА.

По данни на статистическия институт Монстат през март средната нетна работна заплата се е увеличила с 21,6% спрямо същия месец на миналата година.

Средната брутна заплата възлиза на близо 1200 евро през март, отбелязва МИНА.

„Като се има предвид, че през март потребителските цени са се увеличили с 0,3 на сто спрямо януари, реалните заплати в Черна гора са намалели с 0,2 на сто за периода“, се казва в прессъобщението на Монстат.

През март средната нетна заплата е нараснала в сферата на недвижимите имоти, професионалните, научните и техническите дейности, услугите по настаняване и хранене, финансовите и застрахователните услуги, водоснабдяването, управлението на отпадъчните води, контрола на процесите, обезвреждането на отпадъци и подобни услуги, информацията и съобщенията, строителството, транспорта и складирането, административните и спомагателни услуги, други услуги, здравеопазване и социално подпомагане, селско, горско и рибно стопанство.

За същия период средната нетна заплата е намаляла в сферата на електроснабдяването и газоснабдяването и климатизацията, изкуството, развлеченията и отдиха, добивната промишленост, преработващата промишленост, държавното управление и отбраната: задължително социално осигуряване, търговията на едро и дребно, поддръжката на автомобили и мотоциклети и образованието.

(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

КосоваПрес: Косово може да организира голямо параолимпийско спортно събитие според президента на Европейския параолимпийски комитет

Президентът на Европейския параолимпийски комитет Реймон Блондел посети за първи път Косово, като това е исторически момент за параолимпийското движение на страната, предаде за БТА агенция КосоваПрес.

По време на посещението си Блондел се срещна с Ньомза Емини, президент на Косовския параолимпийски комитет. На пресконференция Емини каза, че посещението е силен знак за подкрепата от страна на Европейското параолимпийско движение за малка страна като Косово, която се стреми да достигне върха на световния спорт чрез своите параатлети.

Тя добави, че Блондел е бил запознат със страстта и ангажираността на косовските параатлети, като същевременно е видял предизвикателствата, пред които те са изправени.

„Това посещение не е просто официална среща или работно посещение — то е силно послание и сърдечна подкрепа, идващи от Европейското параолимпийско движение за една малка страна на картата, но с голямо сърце и амбиции, която гледа към върховете на световния спорт. По време на посещението Блондел имаше възможността да стане свидетел на една от нашите редовни дейности — седящ волейбол — спорт, който за нас не е просто игра. Чрез това преживяване той видя не само страстта на нашите спортисти, но и неуморните усилия на цялата общност, която стои зад тях. С посещението си Блондел можа директно да преживее нашата реалност и всички предизвикателства, които идват с нея“, каза Емини.

Блондел също се обърна към медиите и каза колко е горд да посети Косово. Той подчерта, че 2023 г. е специална година за Европейският параолимпийски комитет, тъй като тогава организацията прие Косово като пълноправен член.

Той каза, че целта на посещението му е да демонстрира продължаващата близост и подкрепата занапред на Европейския параолимпийски комитет към Косово. Блондел похвали напредъка на Косово в спорта и изрази увереност, че резултатите от параолимпийските игри и европейските първенства скоро ще последват.  

Освен това Блондел каза, че Косово има потенциал да бъде домакин на голямо международно параолимпийско спортно събитие в бъдеще.

„Необходима е инфраструктура за спортове на олимпийско ниво, но когато става дума за европейски първенства, това е възможно, защо не. Това, което виждаме в международните мрежи и организации, е много нова енергия, идваща от Косово. В същото време виждаме все повече и повече хора от Косово да стават активни в администрацията и комисиите и може би дори да поемат отговорности в определени спортове. Ето как се изгражда нов подход — чрез подготовка на вашата страна и вашите спортни мрежи да бъдат готови да предложат и да приемат нещо като това. Да, абсолютно възможно е“, каза Блондел.

Параолимпийският комитет на Косово е член на Международния параолимпийски комитет (IPC) от 2022 г., което дава на Косово правото да участва в параолимпийските игри и да организира официални събития под егидата на Международния параолимпийски комитет.

(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Мнозинството от страните на Балканите отичат спад в тазгодишния индекс на „Репортери без граници“ за свободата на медиите

Преобладаващата част от страните на Балканите отчитат спад в годишната класация за свободата на медиите, публикувана днес от правозащитната организация „Репортери без граници“. Това показват данните, публикувани на сайта на организацията.

Драстичен спад в индекса на „Репортери без граници“ отчита Косово, което в тазгодишния доклад на организацията е поставено на 99 място от 180 страни спрямо 75 позиция през миналата година. „Макар че медийният пазар в Косово е разнообразен, неговото развитие е ограничено от малкия му размер и етническото разделение. Свободата на медиите е застрашена от политизирана регулация, съдебни дела с цел заглушаване, недостатъчен достъп до обществена информация и сериозни рискове за сигурността на журналистите“, се посочва в доклада.

Съществен спад отчита и Кипър – от 65 на 77 място. „Въпреки че свободата на печата е гарантирана от конституцията, правителството, православната църква и бизнес интересите имат значително влияние върху медиите в Кипър. Дългогодишният спор между кипърските гърци и турци също оказва значително влияние върху работата на медиите“, отбелязва организацията.

Хърватия също е отчела спад с 12 позиции – от 48 на 60 място. „Въпреки че медийният пейзаж е разнообразен и динамичен, правителството не е успяло да защити журналистите от стратегически съдебни дела срещу участието на обществеността (SLAPP) и атаки от страна на организираната престъпност и е упражнило натиск върху медиите“, се посочва в доклада.

Република Северна Македония слиза от 36 на 42 позиция. „Въпреки че журналистите не работят във враждебна среда, широко разпространената дезинформация и липсата на професионализъм допринасят за намаляване на общественото доверие в медиите, което излага независимите медии на заплахи и атаки. Освен това правителствените представители са склонни към лошо и унизително отношение към журналистите“, отчита организацията.

Понижена е и позицията на Румъния в класацията – от 49 на 55. „Румъния разполага с разнообразен и относително плуралистичен медиен пейзаж, който предоставя благоприятна почва за разследвания в обществен интерес със сериозни ефекти. Липсата на прозрачност при финансирането на медиите – особено по отношение на публичните средства на политическите партии – и пазарните трудности обаче подкопават надеждността на информацията и доверието в медиите“, констатират от „Репортери без граници“.

Босна и Херцеговина отчита спад от 81 на 86 място. „Свободата на пресата и качеството на журналистиката варират в широки граници в страната. Журналистиката от обществен интерес в Република Сръбска, административната единица с преобладаващо сръбско население, е изправена пред изпитание от повторното криминализиране на клеветата и нарастващото влияние на руската пропаганда“, пише в докуемнта.

Гърция е отчела спад с една позиция – от 88 на 89. „От 2021 г. насам свободата на печата е в системна криза. Скандалът с подслушването на журналисти от страна на Националната разузнавателна служба  все още не е изяснен, както и случаят с убийството на ветерана криминален репортер Йоргос Карайваз през 2021 г. , а SLAPP процесите са често срещани“, посочва организацията.

Турция запазва непроменена позицията си на 159 място от 180 страни. „С утвърждаването на авторитаризма в Турция медийният плурализъм е поставен под въпрос. Използват се всички възможни средства, за да се подкопаят позициите на критиците“, отчита докладът. Това е най-ниската позиция сред балканските държави.

Албания от своя страна отчита скок нагоре с 19 позиции – от 99 на 80 място. „В Албания свободата на печата и независимостта на медиите са застрашени от конфликти на интереси между бизнеса и политиката, несъвършена правна рамка и пристрастно регулиране. Журналистите са жертви на сплашване от страна на политици и организирана престъпност“, отчита организацията.

Сърбия се е изкачила с две места нагоре в класацията – от 98 на 96. „Въпреки че в Сърбия има качествена журналистика, оценявана високо за разследванията си на престъпления и корупция, тя се намира сред ширещи се фалшиви новини и пропаганда. Въпреки солидната правна рамка, журналистите са подложени на политически натиск, а престъпленията, извършени срещу тях, остават ненаказани“, се посочва в доклада.

Черна гора повишава позицията си от 40 на 37. „Конституцията и законите на Черна гора гарантират свободата на словото и изразяването, но свободата на печата продължава да бъде застрашена от политическа намеса, неразкрити нападения над журналисти и икономически натиск“, констатира организацията.

Словения отчита скок от 42 на 33 място. „Въпреки че правната рамка за защита на свободата на медиите като цяло е стабилна, независимостта на медиите и безопасността на журналистите остават нестабилни на практика“, посочва организацията „Репортери без граници“.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 39 минути

МИНА: Средната нетна заплата през март в Черна гора възлиза на 1000 евро

Святпреди 53 минути

Младежът, задържан за стрелбата в Упсала, беше освободен, а трима души бяха арестувани, съобщи шведската прокуратура

Спортпреди 55 минути

Грег Попович се оттегля като старши треньор на Сан Антонио Спърс и става президент по баскетболните операции в клуба

Икономикапреди 56 минути

С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай

Святпреди един час

Зеленски обсъди с министър-председателката на Дания резултатите от съвместните украински, европейски и американски усилия, предаде Укринформ

Спортпреди един час

Искаме да печелим във всеки мач, коментира наставникът на Славия Златомир Загорчич след поражението от ЦСКА 1948

Святпреди един час

Ливан предупреди „Хамас“ да не извършва нападения от неговата територия

Спортпреди един час

Състезанието за Гран при на Маями ще остане в календара на Формула 1 до 2041 година

Спортпреди един час

Тази победа е и за предното треньорско ръководство, заяви треньорът на ЦСКА 1948 след успеха срещу Славия

Балканипреди един час

КосоваПрес: Косово може да организира голямо параолимпийско спортно събитие според президента на Европейския параолимпийски комитет

Спортпреди един час

Йоана Илиева и Олга Храмова ще спорят за медалите на сабя за турнира по фехтовка Гран при в Сеул

Святпреди един час

Канадският премиер заяви, че във вторник ще се срещне с Тръмп във Вашингтон

Политикапреди 2 дни

Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали

Святпреди 4 дни

Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид

Бизнеспреди 4 дни

Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар

Българияпреди 5 дни

Мъж на 21 години е починал след посещение на дискотека в град Хаджидимово

Българияпреди 5 дни

Председателят на Европейския съвет Антонио Коща се срещна с премиера и президента на България

Обществопреди 4 дни

Защо месото в Lidl е винаги прясно и качествено? Ето тайната

Здравепреди 3 дни

Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени

Обществопреди 3 дни

Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)

Балканипреди 3 дни

Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии

Святпреди 3 дни

Унгарската армия се появи в сърцето на Африка

Политикапреди 3 дни

Терзиев към ГЕРБ в СОС: Вие не сте свободни хора – казват ви какво да правите

Обществопреди 3 дни

Последен ден за евтина винетка и данъчна декларация

Новини