Свят
Джихадистите се завръщат в Североизточна Нигерия и настъпват и в други региони

Вълна от атаки в Североизточна Нигерия в последно време подчертава завръщането на джихадистките групировки в тази част на страната. Нещо повече, има тревожни признаци, че свързаното с ислямистите насилие се разпространява и в други нигерийски региони – в северната централна част и на запад, в района на границата с Бенин.
Най-многолюдната африканска държава и най-голяма икономика на континента е измъчвана от редица проблеми в тази сфера, като много региони са засегнати от насилие на различна основа. Нигерия, където на североизток са активни групировките „Боко Харам“ („Западното образование е светотатство“ на езика на народността хауса, обитаваща северната част на страната) и „Ислямска държава“, е ключов съюзник на Запада срещу джихадистите в Западна Африка. Други проблеми са бандитизмът, пиратските нападения по крайбрежието, сблъсъците между земеделски и животновъдски общности на север и в централната част от страната, отвличанията за откуп на северозапад, сепаратистките атаки на югоизток и не на последно място – свързаното с петрола насилие. Нигерия е най-големият производител на „черно злато“ в Африка, но недоволството от усещането за несправедливо разпределение на приходите, ендемичната корупция, масовите кражби и нестабилността в делтата на река Нигер не позволяват на страната да извлече максимална полза от природните си богатства.
Конкретно джихадисткото насилие, което тормози Североизточна Нигерия от 2009 г., отне живота на над 40 хиляди души и принуди около два милиона да напуснат домовете си, най-вече в щата Борно, но и в съседните Йобе и Адамава, отбелязва Франс прес.
„Боко Харам“ влезе в световните новини през април 2014 г., когато отвлече 276 ученички от град Чибок в североизточния щат Борно, който е епицентър на дейността на групировката. Десетки от тези момичета остават в неизвестност, посочва Асошиейтед прес.
„Боко Харам“ загуби терен през последните години, но джихадистите продължават да атакуват редовно местни общности в Североизточна Нигерия, но и съседни страни. Нещо повече, страната преживява сега нов ръст на ислямистките нападения, при каквито миналия месец бяха убити стотина души, отбелязва АФП.
„Басейнът на езерото Чад представлява ключов стратегически коридор за тези групировки, като улеснява логистиката, набирането на бойци и трансграничните атаки, включително в Чад, Нигер и Камерун“, обяснява пред Франс прес директорът на нигерийската консултантска компания „Бийкън Кансълтинг“ (Beacon Consulting) Кабир Адаму.
Ройтерс цитира експерти в областта на сигурността, които коментират, че увеличаването на атаките в Североизточна Нигерия от страна на „Боко Харам“ и отделилите се от групировката нейни съперници от „Ислямска държава – провинция Западна Африка“ е засилило опасенията от „голямо завръщане“ на джихадистите, чиято тактика сега включва употребата на въоръжени дронове и залагането на експлозивни устройства край основни пътища.
Източник: БТА
Свят
Макрон посреща лидера на Туркменистан

Френският президент Еманюел Макрон посреща днес Гурбангули Бердимухамедов, фактическия лидер на Туркменистан – една от най-авторитарните и затворени страни, с цел подписване на няколко споразумения, предаде Франс прес.
„Националният лидер на туркменистанския народ“, бащата на президента Сердар Бердимухамедов, се очаква тази вечер да пристигне в Елисейския дворец, за да „подпише споразумения“, както и за работна вечеря, обяви френското президентство, без да даде повече подробности.
Гурбангули Бердимухамедов се надява посещението му да „даде силен тласък за развитие на двустранното сътрудничество“ и да „отвори нова страница в историята на отношенията между Ашхабад и Париж“, пише националната информационна агенция на Туркменистан.
Откакто страната получава независимост от Съветския съюз през 1991 г., са организирани само две срещи между Франция и Туркменистан, като последната бе през 2010 г., когато Бердимухамедов посети Никола Саркози.
Европейските лидери рядко се срещат с представители на Туркменистан. Германският канцлер Ангела Меркел посрещна през 2016 г. лидера на страната, а унгарският премиер Виктор Орбан посети Ашхабад през 2023 г.
Туркменистан, бивша съветска република с излаз на Каспийско море, се нарежда на дъното на класациите по права на човека и свобода на медиите заедно с Афганистан и Северна Корея, посочва АФП.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
Жена бе убита при стрелба в нощен клуб в Дамаск

Жена бе убита, а трима души – ранени, при стрелба в центъра на сирийската столица Дамаск тази сутрин, предаде ДПА, като се позова на очевидци и мониторингова организация.
Очевидци и собственици на магазини в района казаха пред агенцията, че е избухнал спор между няколко души в нощния клуб „Караван“. След кратко сбиване е започнала стрелба.
Неправителствената мониторингова организация Сирийски център за наблюдение на правата на човека съобщи, че въоръжени мъже са открили огън в клуба.
До момента никой не е поел отговорност за стрелбата.
Очевидци разказаха, че е настъпил хаос, а по земята е имало кръв, докато паникьосаните посетители са бягали от помещението.
Силите за сигурност са отцепили мястото на атаката.
Областният управител на Дамаск Махер Марван осъди нападението и подчерта необходимостта от спазване на обществения ред. „Няма да се поколебаем да потърсим отговорност от онези, които застрашават сигурността на града“, каза той в изявление, разпространено от местни медии.
Нападението бе извършено на фона на повишеното напрежение в столицата, откакто опозиционни фракции поеха контрола през декември.
След свалянето на сирийския президент Башар Асад в началото на декември нощните клубове в столицата са под специален контрол. Оттогава няколко бара бяха затворени под претекст, че нямат нужните разрешителни, въпреки че няма официална заповед от ръководеното от ислямистите правителство в Дамаск за това, отбелязва ДПА.
„Продължават да идват хора, които се представят за служители по сигурността“, каза собственик на бар пред ДПА. „Това е притеснително за сирийския нощен живот и за Сирия като цяло“, добави той.
Източник: БТА
Свят
Израел и Германия отбелязват 60 години от установяването на дипломатически отношения

Този месец Германия и Израел ще отбележат установяването на дипломатически отношения преди 60 години, като по този повод президентите на двете страни ще направят взаимни посещения, съобщи ДПА.
Президентът на Израел Ицхак Херцог ще бъде на официална визита в Берлин на 12 май – датата на установяване на първите официални връзки преди десетилетия, съобщиха от канцеларията му днес.
Той ще се завърне в Израел на следващия ден заедно с германския президент Франк-Валтер Щайнмайер.
Наред с други неща, Херцог ще има среща с бъдещия канцлер Фридрих Мерц и други висши правителствени представители. Очаква се Мерц да бъде утвърден на поста утре.
64-годишният израелски президент ще присъства и на държавен банкет в двореца Белвю, официалната резиденция на германския президент.
След това заедно с 69-годишния Щайнмайер ще посети мемориала на Холокоста в столичния квартал Грюневалд. Мястото е в памет на около 10 000 евреи, които са били депортирани оттам с влак в концентрационни лагери по време на нацистката епоха.
/НС/
Източник: БТА
-
Политикапреди 5 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Святпреди 7 дни
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Здравепреди 6 дни
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 6 дни
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Политикапреди 1 седмица
Борисов се е срещнал с Доналд Тръмп-младши в София