Политика
Двата реактора за АЕЦ “Белене“ няма да бъдат продавани

Двата реактора за АЕЦ „Белене“ няма да бъдат продавани, а това е решение на коалицията, съобщи на брифинг „БСП – Обединена левица“. Лидерът на партията и вицепремиерът Атанас Зафиров посочи, че реакторите са част от енергийната сигурност и икономическата ни независимост.
По думите му ядрената енергия е стабилна, евтина и предвидима.
„Имаме площадка и кадри, за да я произвеждаме. Продажбата щеше да бъде тежка грешка“, допълни Зафиров.
На въпрос не трябва ли парламентът да реши дали реакторите да бъдат продадени, вицепремиерът отговори, че има готовност това решение да бъде облечено с решение на Народното събрание.
През 2023 г. започнаха преговори за закупуване на два руски реактора, първоначално предназначени за недовършената АЕЦ „Белене“ в България. Предвидената покупка имаше плаваща цена от най-малко 600 милиона евро. През януари украинският парламент разреши закупуването на два руски ядрени реактора, с които да се разшири АЕЦ „Хмелницки“.
През февруари Върховната Рада на Украйна одобри разширението на Хмелницката АЕЦ с двата реактора ВВЕР-1000 руско производство, които бяха предназначени за АЕЦ „Белене“.
Според предварителни оценки Киев щеше да похарчи до 1 млрд. долара за модернизацията на Хмелницката АЕЦ, включително и за двата реактора. Българският парламент даде съгласие за сделката с Киев при цена над 600 млн. долара.
На въпрос дали се водени разговори по дипломатичен път с Киев и как ГЕРБ промени позицията си по темата, Зафиров отказа да коментира.
„Не коментирам решения на други правителства“, каза той.
Левицата коментира и предстоящия вот на недеверие на тема корупция, внесен от МЕЧ с подкрепата на „Възраждане“ и „Величие“, както и предстоящото решение на ДПС-ДПС дали ще продължи да подкрепя правителство. Социалистите са категорични, че продължават работа с коалиционните си партньори и категорично застават зад кабинета „Желязков“.
„Категорично заставаме зад усилията на правителството да върне нормалността и да спре политическата вакханалия. Вотът на недоверие не е просто и само атака срещу правителството, а е целенасочен опит за блокиране на работата на държавата и за връщане на хаоса. Вотът на недоверие не е контрол, а саботаж. Не сме променяли позицията си – подкрепяме правителството от самото начало. Ще продължим да търсим подкрепа от всички, няма да се поддадем на натиск и шантаж“, заяви още Атанас Зафиров.
По думите му опозицията в парламента предлага срив, без идеи и алтернативи.
„Тя цели да спре възстановяването на държавността. Това е удар и по стратегическия път на България, за да се върне страната в периферията, където дълго се намирахме. БСП няма да бъде част от този сценарий, ще отстояваме посоката си и ще защитаваме стабилността, а не интересите заради политическата сметка. Държавата ще остане на крака, има нужда от ред, спокойствие и ясно регламентирано управление, не от институционална криза“, допълни вицепремиерът.
Източник: Offnews.bg
Политика
Утре ще е вторият вот на недоверие към кабинета “Желязков“

Депутатите ще дебатират утре по втория вот на недоверие към кабинета „Желязков“, предвижда проектопрограмата за работа на парламента, публикувана на интернет страницата на Народното събрание.
Той бе внесен миналата седмица – 10 април, по инициатива на парламентарната група „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) с подписите и на „Възраждане“, и на „Величие“. Вотът е за корупция в четири или пет секторни политики.
Според правилника за работа на парламента разискванията по проекта на решение за гласуване вот на недоверие започват не по-рано от три дни и не по-късно от 7 дни от постъпването на предложението. Гласуването е не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията и се очаква да е в четвъртък.
Разчитаме на смислен дебат и на изненада в подкрепата, която трябва да получим в зала, коментира след внасянето му лидерът на МЕЧ Радостин Василев. По думите му във въздуха витае настроение, че може да има някаква различна подкрепа или поне дебатите да се водят от повече от три парламентарни групи.
Член 89 от Конституцията казва, че предложението за вот на недоверие е прието, когато за него са гласували повече от половината от всички народни представители. Когато парламентът отхвърли вота на недоверие, ново предложение на същото основание не може да бъде направено в следващите шест месеца.
В късния следобед днес „Демокрация, права и свободи“-ДПС , след заседание на парламентарната група и оперативното ръководство, реши да напусне мнозинството. Депутатите припомниха, че са били поканени в управленското мнозинство като гарант за политическа стабилност и да допринесат за разграждане на модела „Пеевски“. Нещо, което според тях не се е случило до момента. Те заявиха също, че ще обмислят сериозно дали да подкрепят втория вот на недоверие.
ГЕРБ-СДС, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“ реагираха с обща позиция, в която потвърждават, че продължават да смятат, че страната ни има нужда от редовно правителство, което да реализира политики, подкрепящи върховенството на правото, конкурентоспособността на икономиката, сигурността, защитата и социалните права на гражданите. „Въпреки решението на АПС, коалиционните партньори оставаме непоколебими в решимостта си да изпълним приоритетите и ангажиментите, които поехме пред българското общество“, пише в текста. Те отправят и призив за подкрепа към всички народни представители в 51-вия парламент, които смятат, че България трябва да завърши пътя си на пълна интеграция в Европейския съюз, ставайки част и он еврозоната.
Гласуването по проекта на решение за недоверие на Министерския съвет е предвидено за четвъртък.
В проектопрограмата тази седмица е включено второ гласуване на промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, както и първото четене на няколко законопроекта за изменение в Закона за пътищата.
Предвижда се също депутатите да разгледат на първо гласуване промени в Закона за чужденците в Република България.
Ще бъде обсъден и проект на решение за условията и реда за провеждане на новата процедура за избор на председател, заместник-председател, секретар и членове на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. В петък миналата седмица парламентът спря предишната процедура и реши да открие нова.
На вниманието на депутатите ще са и предложения за промени в състава и ръководството на постоянни комисии.
В седмичната проектопрограма са записани и изслушвания на министри.
Източник: Offnews.bg
Политика
ГЕРБ, бившите комунисти и Шоуто остават заедно в името на еврозоната

Парламентарните групи на ГЕРБ, „БСП – Обединена левица“ и „Има такъв народ“ (ИТН) остават на своите позиции, че България се нуждае от редовно правителство, което да реализира политики, подкрепящи върховенството на правото, конкурентоспособността на икономиката, сигурността, защитата и социалните права на гражданите. Това се посочва в позиция на трите формации, публикувана на фейсбук страницата на ГЕРБ.
Влизането на България в еврозоната, стабилизирането на публичните финанси и спасяването на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост остават категоричните приоритети на правителството, излъчено с подкрепата на парламентарното мнозинство, съставено от ГЕРБ-СДС,“БСП-Обединена левица“ и ИТН, пише в позицията.
„Въпреки решението на АПС, коалиционните партньори оставаме непоколебими в решимостта си да изпълним приоритетите и ангажиментите, които поехме пред българското общество. Категорични сме, че българските граждани няма да приемат нови предсрочни парламентарни избори и очакват от партиите в Народното събрание предвидимост, устойчивост и съвместна работа по решаване на проблеми, а не по създаване на нови кризи“, се отбелязва в позицията на трите политически сили.
Призоваваме всички народни представители в 51-вия парламент, които смятат, че България трябва да завърши пътя си на пълна интеграция в Европейския съюз, присъединявайки се към еврозоната, както и че страната ни се нуждае от стабилност и работа по политики, осигуряващи сигурна среда на българските граждани, да докажат това с гласовете си и с работата си в Народното събрание, заявяват формациите.
По.рано днес ДПС-Доган свали подкрепата си от кабинета „Желязков“ и напусна управляващото мнозинство. Това съобщиха депутати от партията на извънреден брифинг.
До това решение се стигна след опита на Ахмед Доган да се завърне в т.нар. „сараи“ в Бояна и светкавичната реакция на МВР да го изкара от там.
С мотивите, с които влязохме тогава, напускаме това мнозинство, обяви по-рано днес Валентин Тончев след съвместно заседание на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“ – ДПС и Централното оперативно бюро. Тончев благодари на членовете и симпатизантите „на автентичното ДПС“.
Източник: Offnews.bg
Политика
ДПС-ДПС оттегли подкрепата си за управлението
Снимка АПС
Ахмед Доган
Това решиха от партията на свое заседание.
ДПС-Доган сваля подкрепата си от кабинета „Желязков“ и напуска управляващото мнозинство. Това съобщиха депутати от партията на извънреден брифинг.
До това решение се стигна след опита на Ахмед Доган да се завърне в т.нар. „сараи“ в Бояна и светкавичната реакция на МВР да го изкара от там.
В събота Доган и негови активисти проведоха заседание на Младежкото ДПС в резиденцията в Бояна, а полицията се появи с цял кордон, за да ги изкара от имота. Ден по-късно властите съобщиха, че са установили „осем огнестрелни оръжия, включително автомат „Калашников“. Представители на младежката структура на ДПС обвиниха служители на МВР в превишаване на правомощията.
Източник: Offnews.bg
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Бизнеспреди 4 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия