Свят
Двама британски депутати бяха задържани в Израел, съобщи външният министър на Великобритания

Израелските власти са задържали двама британски депутати, които са били част от парламентарна делегация от Обединеното кралство в Израел, предаде Ройтерс, като цитира изявление на външния министър на Великобритания Дейвид Лами.
„Дадох на своите колеги в израелското правителство ясно да разберат, че това не е начинът, по който да се отнасяш с британски парламентаристи. Тази вечер разговаряхме и с двамата, за да да им засвидетелстваме подкрепата си“, каза Лами.
/ИТ/
Източник: БТА
Свят
Радикализацията на десницата в Южна Корея води до все по-дълбоко политическо разделение в страната

Десет дни след като беше отстранен от поста си заради обявеното от него военно положение, вече бившият консервативен южнокорейски президент Юн Сук-йол се яви за първи път пред съда миналия понеделник по делото срещу него по обвинения в метеж, съобщи Асошиейтед Прес. Решението на Юн да обяви военно положение и да изпрати войски по улиците на Сеул миналия декември го направи първият президент на страната, срещу кого бяха повдигнати обвинения, докато все още е на поста си.
Когато Конституционният съд потвърди импийчмънта на Юн, гласуван му от парламента, и го отстрани от длъжност, магистратите заявиха, че нарушението на конституцията и други закони от страна на Юн е твърде сериозно, за да бъде толерирано, и че с действията си той „е предал общественото доверие“. В решението на съда се казва, че въвеждането на военно положение от страна на Юн е „предизвикало объркване в обществото, икономиката, политиката, дипломацията и всички други области“.
Като се има предвид решението на Конституционния съд, има „малка вероятност“ столичният окръжен съд да издаде различна присъда, така че Юн вероятно ще бъде признат за виновен по обвиненията в метеж, казва Пак Сунг-бае, адвокат, който специализира в областта на наказателното право.
Централният окръжен съд на Сеул ще разглежда въпроса дали въвеждането на военно положение от страна на Юн представлява акт на организиране на метеж – тежко обвинение, за което законът предвижда само две присъди – смъртно наказание или доживотен затвор, отбелязва АП.
Юн отхвърля обвиненията в метеж, повдигнати от прокурорите през януари. Той твърди, че указът за въвеждане на военно положение е бил отчаян, но мирен опит да бъде повишена обществената осведоменост относно това как „антидържавната“ либерална опозиция, по думите му, злоупотребява с парламентарното си мнозинство, за да възпрепятства програмата му и да пречи на изпълнението на държавните дела.
„Фактът, че те изградиха обвинение в метеж с помощта на събитие, което продължи само няколко часа и приключи без насилие, след като искането на Националното събрание за отмяна на мерките беше незабавно прието … не съответства на правилната правна аргументация“, заяви Юн в съда миналия понеделник, цитиран от агенция Йонхап.
Някои наблюдатели по-рано вече бяха посочили, че обвиненията срещу Юн в метеж са спорни, тъй като указът му не е довел до тежко насилие или до сериозни жертви сред цивилното население.
Миналата седмица няколко десетки студенти, бивши възпитаници и външни лица се събраха в женския университет „Ехва“ в Сеул, за да протестират срещу импийчмънта на президента, настоявайки че процедурата е „невалидна“, но влязоха в сблъсъци с друга група студенти, които по същото време провеждаха вътрешноучилищен митинг, подкрепящ отстраняването на Юн, отбелязва агенция Йонхап.
Сблъсъците бързо прераснаха в насилие, когато десетки инфлуенсъри и активисти нахлуха в кампуса, за да обединят усилията си с поддръжниците на Юн и веднага бяха последвани от група студентски активисти, настроени срещу Юн, въпреки правилата на университета, забраняващи каквито и да било външни лица да влизат в кампуса. Обстановката се успокои едва след като бяха мобилизирани служители на университета и полицията.
Импийчмънтът на Юн от Националното събрание заради неуспешния му опит за въвеждане на военно положение на 3 декември отвори политическа пропаст в страната, превръщайки обикновено мирните университетски кампуси в поле на политически пререкания, коментира корейската новинарска агенция.
Държейки плакати с лозунги като „Свобода на изразяването“ и „Спрете кражбата“, облечени в якета с емблемата и името на училището, протестиращите скандираха „Импийчмънтът е невалиден“, развявайки корейски и американски знамена.
„Събрахме се тук днес, за да защитим демокрацията на “свободната Република Корея„, защото смятаме, че (импийчмънтът на Юн) е несправедлив“, казва Ким Джу-а, 24-годишна студентка по специалността „Оркестрови инструменти“, участвала в митинга в университета „Ехва“ миналата сряда. Ким смята, че импийчмънтът на Юн трябва да бъде обявен за недействителен и той да бъде възстановен на власт.
Все по-голям брой представители на младото поколение, като Ким, се открояват сред участниците в митингите в подкрепа на Юн, които преди това са били доминирани от хора на 60 и повече години, посочва Йонхап.
Подобни протести в подкрепа на Юн имаше и в университетски кампуси в цялата страна, отбелязва агенцията. В Националния университет в Сеул, в университета „Йонсей“ и в Националния университет в Пусан през изминалия месец се проведоха протести, които често прерастваха в ожесточени сблъсъци със студенти, които подкрепят импийчмънта на президента.
За студенти като Ли, която се обучава в „Ехва“ и не пожела да сподели фамилното си име, подобни конфронтации в кампусите са сериозен повод за опасения, че учебното ѝ заведение вече не е „безопасно място“ и е податливо на нахлуване на външни лица.
Друга възпитаничка на „Ехва“, която е специализирала политически науки и също иска да остане анонимна, казва, че се е върнала в университета за първи път от 10 години, след като чула, че крайнодесни сили са организирали акции в нейната Алма матер.
„Шокиращо е да видиш тези хора да идват в училището, да твърдят, че подкрепят свободата на изразяване, и да се застъпват за превратаджиите“, казва тя.
Експерти изтъкват колко опасно е противозаконното нахлуване на външни лица в университетските кампуси с цел политическа пропаганда, коментира Йонхап.
Професор Ли На-йонг, която преподава социология в университета „Чунг-анг“, смята, че до голяма степен отговорност за това носят консервативните депутати, които по думите ѝ открито се присъединяват към митингите срещу импийчмънта на президента Юн и открито повтарят изявленията на крайнодесните инфлуенсъри, като по този начин подтикват поддръжниците на Юн към действия.
Верните последователи на Юн се радикализират чрез цифровите платформи като „ЮТюб“ и някои от тях вече изцяло отхвърлят демокрацията, отбелязва сп. „Форин Полиси“. То цитира задълбочено социологическо проучване, проведено през февруари от списание „СисаИн“, според което приблизително 40% от самоопределилите се като консерватори респонденти подкрепят въвеждането на военното положение на Юн и се противопоставят на неговия импийчмънт.
В рамките на тази група 42% са съгласни с твърдението, че „един силен лидер понякога трябва да наруши правилата, за да постигне целите си“, 65% са съгласни, че „едно спорно решение на либерален съдия не трябва да се спазва“, а 55% са съгласни, че „насилието е оправдано, защото корейската демокрация е в криза“.
Демокрациите по света са изправени пред криза, коментира „Форин Полиси“. Нагласата „да разрушим цялата система“ е повсеместна – най-вече сред крайната десница, но също и сред не малка част от левицата. Засилват се призивите за революционно разрушаване на системата, която изглежда е изоставила обикновените хора. В същото време други хора просто вече не се интересуват от политиката, смятайки, че тя не е от значение за живота им, и по този начин отстъпват определянето на дневния ред на гражданското общество на най-радикалните гласове.
Неотдавнашни проучвания на общественото мнение показват, че поддръжниците на партията на Юн най-силно подкрепят онези десни политици, които последователно защитават обявяването на военното положение, казва професорът по политически науки в сеулския университет „Сонкюнкуан“ Би Юн.
Предвид настоящата динамика мнозина наблюдатели се съмняват, че борещата се за оцеляване партия ще съумее да скъса изцяло връзките си с тези крайни сили, коментира професорът. Самият Юн Сук-йол, който носи най-голяма отговорност за настоящата криза, не показва признаци на разкаяние, посочва той. Вместо това той изпраща окуражителни послания към най-радикалните си поддръжници и обявява намерението си да продължи да се бори заедно с тях. По този начин южнокорейската демокрация продължава да бъде подложена на натиск – политическата буря далеч не е отминала, предупреждава Би.
Източник: БТА
Свят
Кремъл каза, че има още „много нюанси“ за обсъждане в преговорите за Украйна и за сближаване на позициите

Кремъл обяви, че има „много нюанси“ около преговорите за намиране на решение за край на войната в Украйна и че позициите на различните страни трябва тепърва да се сближат, предаде Ройтерс.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Русия продължава диалога със САЩ за възможното постигане на споразумение, но не е осъществявала контакт с Европа или Украйна.
„САЩ продължават със своите посреднически усилия (за Украйна) и, безусловно, ние приветстваме тези посреднически усилия. Освен това ние продължаваме с нашите контакти – още веднъж казвам, но, безусловно, около условията има още много нюанси, които трябва да се обсъдят – там, където е необходимо да се сближат позициите“, каза Песков, цитиран от ТАСС.
Президентът на Русия Владимир Путин остава отворен за разговори с всички страни, добави говорителят на Кремъл.
/ВС/
Източник: БТА
Свят
АНСА: Кардинал Кевин Фарел поведе процесията с ковчега на папа Франциск към базиликата „Свети Петър“

Тялото на папа Франциск беше прехвърлено днес в базиликата „Свети Петър“ от резиденцията „Санта Марта“ във Ватикана, където той живееше, преди да почине в понеделник на 88-годишна възраст, предаде италианската новинарска агенция АНСА.
Покойният понтифик ще бъде положен в храма до петък, за да може вярващите за последен път да изразят почит на площад „Свети Петър“ преди погребението в събота.
Облечено в червена роба и с бяла митра на главата, тялото беше отнесено до базиликата през площад „Свети Петър“ в отворен ковчег, влизайки през централната порта.
Събралите се на площада вярващи ръкопляскаха, докато тялото преминаваше край тях, пренасяно от т. нар. sediari pontifici (буквално ‘папски столоносци’), които пренасяха папите на обществени места, преди Йоан Павел Втори да прекрати практиката в полза на папамобилите и да ги натовари с други задачи.
Ковчегът на Франциск беше положен пред олтара за изповеди върху малка, леко наклонена платформа на килим върху земята, а не в катафалка – откъсване от предишната практика, каквото беше желанието на покойника.
Кардинал Кевин Фарел, камерлинг (камериарий) на Светата Римска църква, водеше ритуала на прехвърлянето, започнал с молитва в параклиса на „Санта Мария“.
След процесията Фарел поведе Литургията на словото.
Базиликата „Св. Петър“ ще остане отворена за вярващите, пожелали да посетят тялото на папата днес между 11:00 часа и полунощ, утре между 7:00 часа сутринта и полунощ и в петък между 7:00 и 19:00 часа (местно време).
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и АНСА)
Източник: БТА
-
Балканипреди 7 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Балканипреди 7 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Святпреди 7 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 4 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)
-
Политикапреди 1 седмица
Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море