Икономика
Доставчиците на автомобилни части и оборудване в Германия намаляват инвестициите си в страната, според проучване

Германските доставчици на автомобилни части и оборудване намаляват инвестициите в страната поради по-слабата икономика и глобалната несигурност. Това установи проучване на Асоциацията на германската автомобилна промишленост (VDA), цитирано от ДПА.
76 на сто от доставчиците планират да свият, преместят в чужбина или да отменят свои инвестиционни проекти, които първоначално са били планирани за Германия.
Данните представляват ръст за втори пореден път спрямо предишни проучвания, проведени през февруари и октомври 2024 г., обяви автомобилната асоциация.
Делът на компаниите, които планират да се откажат изцяло от инвестиции в страната, се е увеличил до 20 на сто спрямо 14 на сто, отчетено в проучване през февруари. Междувременно 24 на сто от анкетираните възнамеряват да пренасочат инвестициите си в чужбина при 29 на сто, отчетени също през февруари.
„Тези данни са тревожни“, заяви Хилдегард Мюлер, президент на Асоциацията на германската автомобилна промишленост, позовавайки се на засилващата се глобална конкуренция, геополитическото напрежение, митническата политика на президента на САЩ Доналд Тръмп, както и лошите бизнес условия в Германия.
58 на сто от анкетираните посочват очакванията за незадоволителни продажби в Европа като основна причина за ограничаване на инвестициите, 16 на сто определят високите производствени разходи в Германия, докато 15 на сто – трудните условия за финансиране. Проучването обхваща 136 средни компании в автомобилния сектор – предимно доставчици и производители на ремаркета, каросерии и автобуси. 31 на сто очакват бизнес условията в страната да се подобрят през следващата година, докато 26 на сто смятат, че положението ще се влоши.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Умерена строителна активност и ниски нива на незаетите индустриални и логистични площи в София се отчитат в анализ

Пазарът на индустриални и логистични площи в София започна 2025 г. с умерена строителна активност и изключително ниски нива на незаети площи, показва анализ на консултантската компания за бизнес имоти „Къшман енд Уейкфийлд | Фортън“ (Cushman & Wakefield | Forton) за първото тримесечие на 2025 г., получен днес в БТА.
В началото на годината в столицата бяха завършени седем нови индустриални сгради с обща площ от 48 000 кв. м. Пет от тях са предназначени за собствено ползване от производствени и логистични компании, а останалите две са спекулативни обекти за отдаване под наем. С тях общото предлагане на чисто спекулативни площи в София нарасна до 777 000 кв. м или около една трета от индустриалния фонд, който се оценява на приблизително 2,28 млн. кв. м. Този дял подсказва за балансирано развитие между изграждането за собствено ползване и инвестиционното строителство, като новото предлагане се абсорбира ефективно от пазара, посочват от компанията.
„Благодарение на постепенното усвояване на новите проекти, свободните площи остават стабилно ниски – едва 1,5 на сто от пазара. Това показва, че строителната активност на проекти за отдaване под наем не води до съществено повишение на свободните площи. В същото време обемът на площите в строеж достигна 350 000 кв. м, което представлява приблизително 15 процента от наличния пазар. Очаква се тези проекти да влязат в експлоатация в рамките на следващите две години“, коментира Жоро Ангелов, мениджър „Индустриални и логистични площи“ в Cushman & Wakefield | Forton.
През първото тримесечие на 2025 г. в София бяха наети нови 23 000 кв. м складови площи – резултат, който показва леко подобрение спрямо същия период на 2024 г., когато пазарът бе по-слаб поради промени в средата и затруднения в производството и търговията. В същото време реално усвоените площи през тримесечието достигнаха 49 000 кв. м, благодарение на предходни сделки, които се активираха с въвеждането на новите обекти в експлоатация. Тази наемна активност, която частично компенсира отложеното търсене от миналата година, оказва стабилизиращ ефект върху индустриалния пазар. Тя допринася за запазване на високата заетост и обяснява защо въпреки продължаващото ново строителство, нивата на свободни площи остават изключително ниски.
„Наемите в София остават устойчиви на средно ниво от 5,40 евро/кв. м, а доходността при логистични проекти от клас А се сви до 7,25 на сто, което потвърждава положителните перспективи за сектора“, допълват от компанията.
Източник: БТА
Икономика
Изпълнителният директор на ЕСО каза, че 90 процента от енергийния микс на България вече е от чиста енергия

Вече 69 процента от енергийния микс на страната е зает от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), а в комбинация с атомната енергия делът на чистата енергия в България достига 90 процента. Това съобщи изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев на форума RE-Source Southeast 2025, който се провежда днес и утре в „София Тех Парк“.
През април в България не са били реализирани 130 000 мегаватчаса електроенергия от соларни паркове, допълни Цачев. Той посочи, че само за първите пет дни на месец май непроизведената соларна енергия вече достига 50 000 мегаватчаса. Това се изчислява на база график за производство и реално изпълнение, поясни той. По думите му с увеличаването на слънчевите часове се очаква още по-голям обем непроизведена енергия от солари.
Въпреки това продължава развитието на проекти за поне още 2000 мегавата соларни мощности. „Освен тези 5000 мегавата, които вече са в експлоатация, говорим за поне още 2000 мегавата соларни централи, които вероятно ще станат част от енергийния микс в средата или до края на 2026 година“, коментира Цачев.
През последните осем месеца са подписани предварителни договори за батерии с общ капацитет за съхранение на енергия от близо 30 000 мегаватчаса, допълни изпълнителният директор на ЕСО. Прогнозата е, че през следващите 10 години в България ще бъдат реализирани четири нови помпено-акумулиращи водноелектрически централи (ПАВЕЦ) с общ прогнозен капацитет от над 60 000 мегаватчаса, добави Ангелин Цачев.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
ЕС започва разследване за предполагаем дъмпинг на автомобилни гуми от Китай

Европейската комисия започна днес разследване дали са необходими антидъмпингови мерки върху вноса на гуми за леки автомобили и лекотоварни камиони от Китай, след оплакване от производителите в ЕС, предаде Ройтерс.
Ако разследването потвърди, че производителите на гуми в ЕС изпитват негативни последици или са застрашени от такива поради дъмпингов внос от Китай, ЕК може да наложи антидъмпингови мита върху вноса на тези продукти, ако това е в интерес на ЕС, се посочва в комюнике на Еврокомисията.
„Разследването трябва да приключи в рамките на 14 месеца от започването му. Временни антидъмпингови мерки могат да бъдат наложени в рамките на осем месеца, ако е установен дъмпинг и произтичаща от него вреда“, пише още в него.
ЕС вече е въвел антидъмпингови и антисубсидийни мерки върху вноса на гуми за автобуси и камиони от Китай.
Пазарът на гуми за автомобили и лекотоварни камиони в ЕС се оценява на над 18 милиарда евро (20,41 милиарда долара) през 2024 година.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 6 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами