Балкани
Досегашните кметове на девет областни центъра в Хърватия спечелиха следващ мандат; Загреб, Сплит и Риека отиват на втори тур

Преброените близо сто процента гласове на вчерашните местни избори в Хърватия сочат, че девет кметове на областни центрове си осигуряват следващ четиригодишен мандат още на първия тур, а осем настоящи областни кметове ще се опитат да спечелят още един мандат на втория тур на изборите, който ще се проведе след две седмици – на 1 юни, предаде хърватската телевизия ХРТ, позовавайки се на данни на Държавната избирателна комисия.
Хърватите избираха вчера своите представители за следващите четири години в областните, общинските и градски съвети, както и кметове на градове и общини и областни управители.
Досегашните кметове на Осиек, Велика Горица, Крапина, Вировитица, Копривница, Беловар, Госпич, Вараждин и Чаковец запазват постовете си за следващите четири години, а Сисак ще има нов кмет – Домагой Орлич от управляващата партия Хърватска демократична общност (ХДО), който печели с 58,03 процента от гласовете.
Загреб, Сплит и Риека отиват на втори кръг на изборите. Настоящият кмет на хърватската столица Томислав Томашевич от зелено-лявата платформа „Можем“, подкрепен от най-голямата опозиционна партия – Социалдемократическата (СДП), получава 49,59 процента от гласовете, следван от независимата Мария Селак Распудич с 14,91 процента, сочат резултатите от екзитпола. В Сплит и Риека водят съответно Ивица Пуляк от „Център“ (35,34 процента от гласовете) и независимата Ива Ринчич (41,03 на сто от гласовете). Техни опоненти ще са съответно Томислав Шутa от ХДО, спечелил 30,33 на сто от гласовете на избирателите, и Марко Филипович (независим) с 18,85 процента от гласовете.
Сред по-големите градове, чиито настоящи кметове отиват на балотаж в борбата за нов мандат, са също Пула и Дубровник. Настоящият кмет на Пула Филип Зоричич (независим) спечели 23,83 процента от гласовете срещу 20,21, спечелени от опонента му от СДП Педжа Гърбин, а настоящият кмет на Дубровник Мате Франкович от управляващата ХДО получи 37,51% от гласовете и ще се бори срещу Анита Боначич Обрадович от СДП, която спечели 20,43% от гласовете.
Местните избори в Хърватия традиционно носят пъстра политическа картина – от опитни политици и независими нови лица до изненадващи кандидати, дори такива с криминални обвинения, припомня ХРТ.
Източник: БТА
Балкани
Блокадата на съда в Нови Сад заради задържането на шестима активисти продължава пети ден

Блокадата на съда в Нови Сад продължи и днес, като навлезе в своя пети ден, предаде радио Свободна Европа (РСЕ). Студенти и граждани протестират пред сградата заради задържането на шестима активисти и студенти, които са в ареста повече от два месеца за предполагаем опит за сваляне на конституционния ред.
Блокадата започна в четвъртък, 15 май, по призив на студенти, след решението за удължаване на задържането, припомня РСЕ. Протестиращите дежуриха пред съда и през уикенда. Всички входове бяха блокирани и организаторите заявиха, че ще стоят там, докато арестуваните не бъдат освободени от ареста.
Студентите за пореден път призоваха всички служители, замесени в случая с арестуваните активисти, да дойдат на работа.
„Няма нужда да се „вмъкват“ през страничните входове, нека дойдат през главния, ще бъдат пуснати“, заявиха те.
Семейството на преподавателката и активистка от Нови Сад Мария Васич, която е в гладна и жадна стачка в ареста, също е пред съда. В края на миналата седмица тя беше преместена в затворническата болница на Централния затвор в Белград поради влошеното си здравословно състояние. Синът ѝ Милан Чанак заяви, че той и семейството му все още нямат официална информация за здравословното състояние на Мария.
След тези твърдения, Дирекцията за изпълнение на наказателните санкции публикува днес по-рано изявление, в което се посочва, че „цялата законово разрешена информация“ за здравословното състояние на задържаната преподавателка Мария Васич от Нови Сад „е била достъпна за обществеността от самото начало“. В изявлението се казва, че в първия ден, в който Васич е била преместена в затворническата болница в Белград, е било съобщено, че тя е „поставена на интравенозна терапия“ и че „грижите за здравето ѝ продължават в Специализираната затворническа болница“ след преместването ѝ от Нови Сад.
Активистите от Нови Сад Младен Цвиетич, Сърджан Джурич, Лазар Динич, Ладо Йовович, Давор Стефанович и Мария Васич бяха арестувани на 14 март, ден преди масовия протест в Белград, по обвинения в подготовка на акт срещу конституционния ред и сигурността на Сърбия, припомня РСЕ. В навечерието на ареста им, проправителствени телевизии с национално покритие излъчиха аудиозапис на подслушан разговор от среща на активисти, на която се обсъждат планове за налагане на идеята за преходно правителство на протеста в Белград и щурм на сградата на националната телевизия РТС. Адвокатите на подсъдимите многократно са заявявали, че разговорът е подслушван незаконно, като са посочвали, че аудиозаписът не може да бъде правно валидно доказателство в процеса.
На 15 май адвокатите на арестуваните подадоха жалба срещу решението на съда за удължаване на задържането им с 30 дни.
Освобождаването на активистите беше поискано от студенти, участващи в блокада, граждански събрания, десетки неправителствени организации и Европейския парламент.
На 1 ноември миналата година в Нови Сад падна козирката на жп гарата и причини смъртта на 16 души. Трагедията предизвика вълна от социално недоволство в Сърбия с протести, прояви на гражданско неподчинение и блокади, организирани главно от студенти, които блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията в Нови Сад се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
В началото на май студентите призоваха за насрочване на предсрочни парламентарни избори и обявиха, че те няма да се кандидатират за депутати, но ще подкрепят листа с кандидати, които досега не са били част от политическия живот на страната.
Източник: БТА
Балкани
Вучич поздрави Никушор Дан за победата му на президентските избори в Румъния

Сръбският президент Александър Вучич поздрави днес Никушор Дан за победата му на президентските избори в Румъния.
„От мое име и от името на гражданите на Сърбия отправям най-сърдечните си поздравления към Никушор Дан за избирането му за президент на Румъния. В наше лице винаги ще имате добър съсед и надежден партньор, а ние оставаме ангажирани със сътрудничеството, укрепването на приятелството и съвместните проекти в полза на нашите граждани“, написа Вучич в публикация в социалната мрежа Екс.
Независимият кандидат и бивш кмет на Букурещ Никушор Дан стана новият президент на Румъния, след като победи лидера на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ (АУР) Джордже Симион на втория тур на президентските избори.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Ветерани от Армията за освобождение на Косово поискаха от специалния пратеник на Тръмп закриването на Специалния съд за Косово в Хага

Организацията на ветераните от Армията за освобождение на Косово (OVL-UÇK) изпрати писмо до специалния пратеник на американския президент Доналд Тръмп Ричард Гренел с искане той да упражни влияние за закриването на Специалния съд за Косово в Хага, предаде Косовското радио и телевизия. От организацията публикуваха текста на писмото в публикация във Фейсбук снощи.
Специалният съд за Косово в Хага – известен още като Специализираните състави за Косово – беше създаден през 2015 г. от косовския парламент, за да разглежда дела за военни престъпления основно срещу бивши бойци от разформированата Армия за освобождение на Косово (АОК), припомня английската редакция на Радио Свободна Европа. Съдът е част от косовската съдебна система, но работи с международни съдии и адвокати и се намира в Хага, Нидерландия. Една от причините съдът да бъде там са опасения от сплашване на свидетели.
От 3 април 2023 г. насам в съда тече дело срещу четирима бивши командири на АОК – Хашим Тачи, Кадри Весели, Реджеп Селими и Якуп Красничи. Те бяха задържани в ареста в Хага на 4 и 5 ноември 2020 г. по обвинения във военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени по време на войната в Косово през 1998-1999 г. Тачи, Весели, Селими и Красничи пледираха невинни и отрекоха всички обвинения.
В писмото си ветераните изразиха загриженост, че Специализираните състави за Косово са загубили предназначението си и са се превърнали в „политическо оръжие“.
Те призоваха въпросът за съда да бъде повдигнат от новата администрация в САЩ, тъй като, според тях „американските данъкоплатци не са изпратили трудно заработените си пари в Европа, за да финансират съд, който нарушава същите ценности, които Америка поддържа“.
„Президентът Тръмп пренаписва ръждясалите правила за политически контрол върху независимата съдебна система и според новите правила този съд трябва да бъде закрит. Това е позор за американското правосъдие и за американските ценности“, написаха ветераните от АОК.
Ветераните припомниха, че са се изправяли пред правосъдието и преди – пред Международния наказателен трибунал за бивша Югославия (ICTY) в Хага – и не са избягали.
„Когато войната свърши, ние не се вкопчихме в оръжия, а ги оставихме. Нашето разоръжаване, демобилизация и реинтеграция бяха едни от най-успешните в историята. Помогнахме за изграждането на демократично Косово. Превърнахме бойците в граждани. Последвахме примера на Америка, защото вярвахме в него. (…) Нашите лидери (на АОК) подадоха оставки доброволно, за да докажат чистотата на нашата война. Защото когато справедливостта е честна, истината надделява“, допълниха те.
В писмото се посочва още, че четиримата бивши командири на АОК, срещу които в момента тече съдебен процес, са отишли в Хага доброволно. „Те (бившите командири от АОК) нямат какво да крият. Но не можеш да се защитаваш в съдебна зала, създадена да смаже гласа ти. Това не е правосъдие. Това е показен процес“.
Те настояха за пълен преглед, финансов одит и независимо разследване на това как функционира съдът и призоваха Америка да не позволява той „да напише фалшива история“.
„Това не е просто вик за помощ. Това е призив за защита на свободата отново“, написаха в края на писмото си ветераните от АОК.
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 7 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 7 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 6 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 6 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин