DoorDash идва в Европа чрез две сделки за над 5 млрд. долара
Сделката ще даде възможност на DoorDash да се позиционира в цялостното клиентско обслужване в сектора на заведенията. Платформата на SevenRooms се използва от над 13 хил. ресторантьорски и хотелски групи в света, включително световноизвестни имена като Marriott International, MGM Resorts и ресторантите на известния готвач Волфганг Пък.
Чрез придобиването DoorDash ще разшири портфолиото си отвъд доставките и ще навлезе в сферата на технологичните решения, а това е сектор, който се развива доста динамично след пандемията и, който постоянно търси нови и по-персонализирани услуги. Новината идва на фона на по-слабите от очакваното резултати за първото тримесечие от страна на DoorDash, които разочароваха пазарите.
Glovo предлага доставка от над 2 хил. ресторанта, включително международни вериги като McDonald’s, KFC и Pizza Lab, както и от супермаркети като Kaufland и Фантастико, дрогерии като DM и др. търговци. Платформата се утвърди като една от най-разпознаваемите на местния пазар.
Сред основните конкуренти е Takeaway.com, която дойде в България, след като придоби българската BGMenu за 10.5 млн. евро. Според данни от Sensor Tower за последното тримесечие на 2023 г., Glovo се нарежда сред водещите приложения по брой активни потребители на седмична база, наред с Takeaway.
Deutz е сред редица компании от германския Mittelstand – мрежата от малки и средни предприятия, която е гръбнакът на най-голямата икономика в Европа, които се възползват от нарастващите военни разходи на страната на фона на задълбочаваща се индустриална стагнация.
Германия променя курса си
Военният рестарт на Германия, подкрепен от разхлабване на строгите бюджетни правила и от опасенията за отслабваща подкрепа от САЩ, преобръща широко разпространено табу в германския бизнес спрямо производството на оръжия. Това на свой ред променя моралните и търговските граници на индустриалното ѝ ядро.
Семейната компания Trumpf, специализирана в лазери, обмисля да се откаже от обещанието си да не произвежда военна техника. Автомобилният доставчик Schaeffler, който наскоро обяви хиляди съкращения заради забавяне в производството на автомобили, заяви, че в бъдеще може да доставя лагери за танкове.
Икономистите очакват много компании от германския Mittelstand , които са притиснати от дълбоката индустриална криза, да се възползват от възможността, която предлага нарастващите разходи за отбрана в Европа.
Най-дългият индустриален спад от Втората световна война
Финансовият натиск върху германския бизнес се доближава до нивата от времето на пандемията, тъй като високите енергийни разходи, подхранени от спирането на руските газови доставки, и мрачната перспектива за индустрията засилват предупрежденията за надвиснала деиндустриализация. Икономиката на страната преживява най-продължителния спад в следвоенната си история, като се сви както през 2023 г., така и през 2024 г.
Бизнес глобус: Тръмп обеща да намали цените на лекарствата в САЩ с до 80%; CATL с рекордно листване в Хонконг; Nissan продължава със съкращенията
Планът на Тръмп включва прилагане на политика „най-привилегирована нация“, при която САЩ ще плащат за лекарства същата най-ниска цена, каквато плаща която и да е друга страна в света
Източник:
Reuters
Novartis ще продължи да произвежда лекарства срещу малария
Швейцарската фармацевтична компания Novartis заяви, че ще продължи да произвежда лекарства срещу малария и проказа, дори при липса на поръчки заради световната криза във финансирането на здравеопазването. Компанията произвежда 28 милиона дози за лечение на малария годишно, повечето от които продава без печалба, основно на инициативи като американската President’s Malaria Initiative, която е застрашена от съкращения в помощта от администрацията на Доналд Тръмп. Novartis подчерта, че няма да ограничава производството според търсенето, а ще търси нови начини лекарствата да стигат до нуждаещите се. Освен това компанията почти удвоява обещаните си инвестиции в изследвания за малария и други пренебрегвани тропически болести – от 250 млн. на 490 млн. долара.
CATL с рекордно листване в Хонконг
Китайският производител на батерии за електромобили CATL ще набере поне 4 млрд. долара чрез листване на борсата в Хонконг – най-голямото за годината досега. Акциите ще бъдат определени тази седмица и ще започнат да се търгуват на 20 май. Сред основните инвеститори са китайската петролна компания Sinopec и държавният фонд на Кувейт. CATL вече е водещ производител на батерии в световен мащаб и разширява дейността си глобално въпреки опасенията на САЩ относно сигурността и търговските напрежения с Китай. Междувременно САЩ и Китай обявиха напредък в последните търговски преговори в Женева.
Nissan продължава със съкращенията
Nissan ще съкрати още над 10 хил. работни места по целия свят, като общият брой на съкращенията, включително вече обявените уволнения, ще достигне около 20 000, или 15% от работната сила на компанията, съобщи японската обществена телевизия NHK. Борещият се с финансови трудности японски автомобилен производител миналия месец предупреди, че вероятно ще отчете рекордна нетна загуба от 700 до 750 млрд. йени (4.74 до 5.08 млрд. долара) за финансовата година, която приключи през март, заради амортизационни такси. Nissan ще обяви резултатите си за цялата година във вторник.
Австралийската Vinarchy печели от търговското напрежение в Америка
Новосформираният австралийски производител на вино Vinarchy очаква ръст на продажбите в Канада и Латинска Америка за сметка на американските вина, които губят позиции заради търговски спорове. Компанията е създадена чрез сливане на Accolade Wines и Pernod Ricard и вече е вторият най-голям специализиран винопроизводител в света с приходи от 1.5 млрд. долара годишно. Основните ѝ марки Jacob’s Creek, Hardys и Campo Viejo вече се представят добре на международните пазари, включително и в Канада, където американското вино е в немилост заради митата на Доналд Тръмп. След премахването на китайските мита върху австралийското вино Vinarchy вижда нови възможности за растеж и в Азия. Компанията планира да се разширява чрез придобивания, като същевременно се освободи от по-слаби марки.
Могат ли Shein и Temu да оцелеят в търговската война на Тръмп
Днес обаче двете компании се оказаха въвлечени в геополитическия сблъсък. Shein, която първоначално се надяваше да се листне на борсата в Ню Йорк, наскоро получи одобрение за първично публично предлагане в Лондон. Смята се обаче, че нейната оценка се е понижила до около 50 млрд. долара и не е ясно дали и кога тя ще осъществи листването.
Навлизане на нови пазари
Наваксването на вероятните загуби от продажби в Америка ще бъде трудно. И двете компании вече се опитват да се диверсифицират и да навлязат в нови пазари. През първата половина на миналата година Temu започна да харчи повече за реклама извън Америка, отколкото вътре в нея. В началото на тази година Shein последва примера ѝ. И двете компании очевидно се фокусират върху европейски пазари, включително Великобритания, Франция, Германия, Италия и Испания. Но някои от тези страни също обмислят да отменят освобождаването от мита за малки пратки. В същото време разширяването в Азия се оказа трудно. През декември регулаторите във Виетнам принудиха двете компании да прекратят продажбите си в страната заради подозрения, че предлагат фалшифицирани стоки. Приложението на Temu е блокирано в Индонезия, за да бъдат защитени местните търговци от китайска конкуренция.
Изнасянето на производството извън Китай също няма да бъде лесно. Способността на Shein и Temu да намират евтини стоки бързо зависи от добре функциониращите снабдителни вериги на Китай. И двете компании осигуряват по-голямата част от стоките си от южната индустриална провинция Гуандун. Shein в частност разчита на клъстер от производители на облекло, съсредоточени в един-единствен квартал на град Гуанджоу. Temu се придвижва по-бързо в усилията си да увеличи доставките от Югоизточна Азия и Мексико – макар че според компанията за финансови услуги Morningstar до края на годината едва около 15% от стоките ѝ ще идват извън Китай.
Залагане на „местния бизнес“
Компаниите също така се опитват да променят начина, по който оперират в Америка. Temu започна да рекламира т.нар. местен бизнес модел, при който потребителите купуват стоки от ритейлъри, базирани в САЩ. Повечето от тези търговци обаче са китайски компании, които са се установили в чужбина и използват традиционни методи за внос на стоките си. И те ще бъдат засегнати от митата на Доналд Тръмп. Някои търговци може да се опитат да заобиколят контрола на американските митнически служби, като първо изпращат продуктите от Китай към страни като Виетнам.
Информирани източници отбелязват, че както Shein, така и Temu от известно време се подготвят за сътресение в бизнес модела си. Според лице, запознато с операциите, голям завод в покрайнините на Шънджън, който пакетира въздушни пратки за двете компании, разчита основно на човешки труд вместо на автоматизация, тъй като съществува риск пратките за Америка внезапно да спрат.
Докато търговската война оказва натиск върху китайската икономика, правителството на страната може да затрудни усилията на Shein и Temu да преместят снабдителните си вериги. Проучване сред мениджъри по покупки сочи, че производствената активност в Китай е отбелязала спад през април, а след бума през 2024 г. летищата се подготвят за рязък спад в обема на въздушния товарен трафик към САЩ. Според агенция Bloomberg китайското министерство на търговията наскоро е наредило на Shein да прекрати опитите си да диверсифицира снабдителната си верига извън страната. Слуховете, че компанията търси производители в чужбина, накараха общинските власти в Гуанджоу да излязат с изявление, настоявайки, че градът остава в ядрото на снабдителната верига на Shein.
Влиянието на Пекин
Китайското правителство има влияние върху двете компании. Въпреки че Temu се разраства бързо, PDD – нейната компания майка – остава силно зависима от китайския си бизнес Pinduoduo. Shein не продава продуктите си в страната, но разчита на китайски технологичен талант за разработката на алгоритмите си.