Свят
Доналд Тръмп заяви, че днес е имал „много добър и продуктивен“ телефонен разговор с турския си колега

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че днес е имал „много добър и продуктивен“ телефонен разговор с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган и че двамата са обсъдили широк кръг от въпроси, включително войните в Украйна и ивицата Газа и ситуацията в Сирия, предаде Ройтерс.
Тръмп заяви в социалните мрежи, че Ердоган го е поканил в Турция и че освен това турският президент ще посети Вашингтон.
Президентът републиканец определи отношенията си с Ердоган по време на първия си мандат начело на Белия дом като отлични. Тръмп отбеляза, че двете страни ще си сътрудничат за спирането на войната в Украйна. „С нетърпение очаквам да работя с президента Ердоган за прекратяването на тази абсурдна, но смъртоносна война между Русия и Украйна“, пише още Тръмп в публикацията си.
Ердоган приветства усилията на САЩ за мир, заяви от своя страна канцеларията на турския президент.
Нито една от двете страни не оповести каквито и да е подробности относно специфичната роля, която се очаква да изиграе в този процес.
Откакто встъпи в длъжност, Тръмп промени американската политика спрямо Украйна и започна да настоява Киев да се съгласи със спиране на огъня. Същевременно президентът републиканец отслаби натиска върху Москва. След като многократно хвърли вината за войната върху Украйна, Тръмп неотдавна насочи част от гнева си и към руския президент Владимир Путин, като постави под съмнение искреността на желанието му да сключи споразумение за мир, отбелязва Ройтерс.
По време на днешния си разговор с Тръмп, Ердоган подчерта нуждата от безпрепятствено доставяне на хуманитарна помощ в ивицата Газа, пише в прессъобщението на канцеларията на Ердоган. Турският президент добави, че Анкара е готова да окаже подкрепа за прекратяване на сраженията и установяване на траен мир. Освен това той каза на Тръмп, че Анкара работи в подкрепа на запазването на териториалната цялост на Сирия и призова американския президент да обмисли облекчаването на санкциите срещу Дамаск.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
Правителството на Тръмп заяви, че Харвардският университет няма да получава федерално финансиране, докато не изпълни исканията на Белия дом

Харвардският университет няма да получава федерално финансиране, докато не изпълни серия от искания на правителството на президента Доналд Тръмп, заяви в понеделник американското министерство на образованието, цитирано от Асошиейтед прес.
По-рано американското правителство замрази федерално финансиране за Харвард на стойност 2,2 милиарда долара.
Министерството на образованието каза, че Харвард няма да получава нови федерални грантове, докато не „демонстрира отговорно управление на университета“ и не удовлетвори исканията на федералното правителство по редица въпроси. Уточнява се, че са спрени само федералните грантове за изследователски дейности, а не и федералната финансова помощ за студенти, предназначена за заплащане на следването и такси.
Представител на министерството на образованието каза, че по отношение на Харвардския университет има сериозни критики, свързани с теми като антисемитизъм, расова дискриминация, липса на дисциплина и на разнообразие на гледни точки.
Президентът на Харвард каза по-рано, че няма да се огъне пред исканията на правителството, припомня АП.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Американският министър на отбраната планира да съкрати високопоставени офицери

Американският министър на отбраната Пийт Хегсет нареди в понеделник 20-процентно съкращаване на броя на офицерите с четири звезди, предаде агенция Ройтерс, като се позова на документ, до който си е осигурила достъп.
„Министерството на отбраната е ангажирано с това да гарантира боеспособността на американските въоръжени сили с цел възпиране на заплахи и, когато е необходимо, постигане на решителна победа. Критична стъпка в този процес е премахването на излишната структура“ с цел оптимизиране на лидерството, се казва в документа на Хегсет.
Пийт Хегсет отдавна отстоява позицията, че има твърде много високопоставени офицери във въоръжените сили, отбелязва Ройтерс.
При изслушването за потвърждаване на кандидатурата му той каза, че има отношение на обратна пропорционалност между броя на хората в щабовете и победата на бойното поле.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Смяната на правителството в Германия е израз на демократична нормалност, каза Шолц в прощалната си реч като канцлер

Германският канцлер Олаф Шолц, който приключва мандата си, каза тази вечер в прощалната си реч като ръководител на федералното правителство, че смяната на властта в Германия е израз на демократична нормалност, предаде ДПА.
В прощалната си реч социалдемократът Шолц, който се очаква да предаде властта на консерватора Фридрих Мерц, подчерта, че е важно да бъде поддържан цивилизованият диалог между демократите в обществото.
„Защото това е нещо ценно“, изтъкна Шолц.
Демокрацията, отбеляза канцлерът, не означава, че всички винаги са съгласни едни с други, тя изисква фундаментално разбиране за солидарност.
„Разбиране за единство в страната въпреки различните ни виждания, произход и убеждения“, каза Олаф Шолц.
Шолц пожела на Фридрих Мерц успех и късмет.
/БЗ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 5 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Здравепреди 7 дни
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 7 дни
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии